Sint-Kristol tel Bedevaart 10 DE DENDERKLOK 7 TROFEEËN VAN DE BELGISCHE KUNST Tweede Jaargang TE POLLARE ZONDAG 17 JUNI: TE 10 uur SOLEMNELE MIS door Z.E.H. De Landtsheer, Deken te Ninove. Sermoen. Te 11 uur Tombola. Zegening van de voertuigen. GRATIS HQOIGRAS te bekomen op weide gelegen Hoogstraat te POLLARE. Inlichtingen tel. (054) 33 65 87. DRINGENDE MEDEDELINGEN AAN TOERISTEN De juistheid van de keuze van de 7 Trofeeën van de Belgische Kunst is unaniem erkend gewor den. Die 7 werken, die 7 meesterwerken van de we reldkunst zijn, hebbens tevens het voordeel dat ze zeer nauwkeurig gespreid zijn zowel op het geogra fisch als op het historisch vlak. leder van die 7 Tro feeën wordt bewaard in een gebouw dat van het hoogste architectonisch en historisch belang is en dat zelf gelegen is in een van de voornaamste kunst steden van ons land, wat ons tot de magische for mule brengt 7 Kunstvoorwerpen 7 Historische Gebouwen - 7 Kunststeden... Daarenboven verwijzen die 7 werken, ontstaan tussen de 12de en de 17de eeuw, naar verschillende tijdperken en zij bestrijken aldus een zeer ruim fres co van de geschiedenis van onze gewesten. Het zijn 7 sleutelwerken die de honnête homme van de 20ste eeuw moet hebben gezien. 7 Trofeeën van de Belg scha Kunst - Een merk-imago Die 7 werken, zowel in België als in het buiten land, tot een merkimago maken, is een werk van lange adem dat men niet als geëindigd kan beschou wen na een geconcentreerde actie van één jaar. Door rond die 7 kunstvoorwerpen een audio-vi- sueel net te monteren, heeft het Commissariaat-Ge neraal voor Toerisme het de bezoeker willen moge lijk maken van de eenvoudige passieve beschouwing tot een dieper begrip van het werk, zijn context en het tijdperk waarin het is ontstaan, te komen. Voor de Belgen gaat het hier om een terugkeer tot de bron Voor de buitenlanders om een ontdekking van ons verleden. Deze boodschap heeft, in culturele termen uit gedrukt - ondanks de buitengewone belangstelling die ze in de eerste fase van onze actie heeft bekend - zijn maximale draagwijdte niet bereikt. In financiële termen uitgedrukt moet gezegd worden dat het in werking stellen van dit apparaat, een belangrijke investering meebrengt die wij moe ten exploiteren mei het oog op haar beste rentabili- satie. Hieruit volgt dat, rekening gehouden met het feit dat een nieuw thema het risico liep de belang stelling te versnipperen, het noodzakelijk is geble ken de ondernomen inspanningen verder te zetten, gelijklopend met het Millennium van Brussel, ver mits de twee acties elkaar aanvullen onder de slo gan Millennium van Brussel, open poort naar de 7 Trofeeën van de Belgische Kunst». Nieuwe documentatie. Om het publiek toe te laten kennis te nemen van de bijgewerkte inlichtingen en mogelijkheden van bezoek aan die Zeven Trofeeën heeft het Commissariaat-Generaal voor Toerisme twee nieuwe informatievouwbladen uitgegeven. Het eerste is een vouwblad dat de Zeven Trofeeën in kleuren re produceert en er telkens een beschrijving aan toe voegt waardoor ze in hun tijd en in de kunstgeschie denis in het algemeen worden gesitueerd en waarin men ook nader kennis maakt met de kunstenaars die ze hebben gemaakt (vier versiesNederlands, Frans, Engels, Duits). Het tweede is een vouwblad in vier talen, waar in alle praktische inlichtingen worden gegeven over de audio-visuele voorstellingen die op de plaats, waar de trofeeën tentoongesteld zijn, worden gege ven en die er een merkwaardige commentaar bij vormen zowel wat het beeld betreft als om de dege lijkheid van de gesproken tekst. Beide vouwbladen kunnen gratis bekomen worden op volgend adres Commissariaat-Generaal voor Toerisme, Grasmarkt 61 - 1000 Brussel - tel. (02) 513 90 90. In LUIK wordt een programma van culturele, ar tistieke, wetenschappelijke en religieuze activiteiten uitgewerkt. Het voorziet o.m. koor- en fotowedstrij den, tentoonstellingen, een symposium over de doop plechtigheid enz. Dit programma wordt in de Sint- Bartholomeuskerk geopend met de mis «Magna Vox» van Etienne IX, kanunnik van Luik, Paus geworden onder de naam Stefanus IX. In DOORNIK zal een tentoonstelling van de wer ken van Nicolaas van Verdun worden gehouden in de crypte van het stadhuis waarin de audio-visuele voorstellingen worden gegeven over de Doornikse trofee. Het gaat hier om de reconstructie op natuur lijke grootte, door de transparante kleurenmontages van het ensemble van het werk van de kunstenaar nl.het ambo van Klosterneuburg. bij Wenen het Driekoningenschrijn van Keulen en het O.-L.-Vrouw- schrijn waarvai het origineel bewonderd kan wor den in de Schat van de Kathedraal van Doornik. In NAMEN wordt de tentoonstelling van de Schat van Hugo van Oignies gehouden in de Sint- Jacobskerk, een mooi barokgebouw dat nauw ver bonden is met de middeleeuwse geschiedenis van Namen. Ze is tot 30 september toegankelijk waarna de Schat teruggebracht wordt naar zijn gewone plaats van bewaring nl. het Klooster van de Zusters van O.-L.-Vrouw (rue Julie Billiart 17 te Namen). Wat de Sint-Jacobskerk betreft die dank zij deze ten toonstelling uit de vergetelheid en... het verval wordt gehaald, zij heeft het voorwerp uitgemaakt van een eerste restauratiefase die er zou moeten toe leiden dat het gebouw een centrum voor culturele en reli gieuze activiteiten wordt. In GENT wordt het Calvariedrieluik van Justus van Gent, een merkwaardig werk uit de tijd van het Lam Gods tentoongesteld in de cr/pte van de kathedraal, terwijl de aandacht van de bezoeker wordt gevestigd op de 7 Trofeeën van de Sint-Baafs- kathedraal - de onvergelijkbare Aanbidding van het Lam Gods van de gebroeders van Eyck - de indrukwekkende Calvarie een drieluik van Justus van Gent - een schilderij in barokstijl Sint-Bavo van de grote meester P.P. Rubens - het marmeren praalgraf van bisschop Triest, van de hand van Jeroom Duquesnoy - de preekstoel, gebeeldhouwd in marmer van Carrara en Noorse eik, door L. Delvaux - het koor uit de XlVde eeuw in witte en blauwe hardsteen - de oude Romaanse crypte, een uniek monu ment door zijn soberheid en zijn stijl. In BRUGGE wordt van 15 juli tot 15 augustus in het Sint-Janshospitaal, op het thema Muzikale omlijsting van Memling en in samenwerking met het Festival van Vlaanderen, de Nationale Biblioteek en het Instrumentenmuseum van Brussel, een ten toonstelling georganiseerd van oude instrumenten die men terugvindt in de werken van de meester, evenals een tentoonstelling van miniaturen en parti turen uit die tijd. Daarenboven, van 28 juli tot 3 augustus, in de Gotische zaal van het Sint-Janshospitaalorgelweek met wedstrijden, conferenties, tentoonstelling en de monstraties. 115.902 bezoekers genoteerd van 1 januari tot 31 de cember 1978. In Brussel was het in het Museum voor Oude Kunst niet mogelijk een onderscheid te maken tus sen de museumbezoekers en zij die enkel De Va! van Icarus kwamen bewonderen. Toch laat de be langstelling voor de audio-visuele montage over De Val van Icarius toe te zeggen dat het doel werd bereikt. In Antwerpen tenslotte heeft men eveneens de bezoekers aan de Kruisafneming niet kunnen op tekenen. Ze bevonden zich onder de kathedraalbe zoekers die in 1978 het aantal van 125.000 bereikten. Aan toeristen die in Belgie of in het buitenland op een onbekend adres verblijven, kunnen door be middeling van de Touring Clubs, gegroepeerd bin nen de schoot van de Alliance Internationale de Tourisme» (A.I.T.), dringende mededelingen qezon- den worden. y Aan te stippen valt dat alleen mededelingen van ernstige en dringende aard door de radiostations uitgezonden worden en opgenomen worden in de dagbladen. In BRUSSEL houdt het Museum voor Oude Kunst een tentoonstelling van fotografische docu menten en archieven die de invloed van Bruegel op de iconografie van de Val van Icarus illustreren. Tentoonstellingen, conferenties, concerten. Andere nieuwigheden dit jaar zijn, in het raam van de actie 7 Trofeeën van de Belgische Kunst tentoonstellingen, conferenties en concerten inge richt op dezelfde plaats als die waar zij bewaard worden. Resultaten van de eerste fase. Zonder te overdrijven kan men zeggen dat de perscampagne 7 Trofeeën van de Belgische Kunst» een groot succes heeft geboekt. In Luik, in de Sint-Bartholomeuskerk bedroeg het aantal bezoekers tot 31 december 1978 zowat 95.000. In Namen in de Vleeshalle (Halle a la Chair) werden 35.000 bezoekers genoteerd van begin mei tot 1 oktober, sluitingsdatum van de tentoonstelling. In Doornik hebben, in de Kathedraalschat 35.000 bezoekers het O.-L.-Vrouwschrijn bewonderd. In Gent is het Lam Gods sedert vele jaren een der bekendste en meest bezochte kunstwerken. Het aantal van 150.000, in 1978 bereikt, vormt een maximum daar de kleine plaatsruimte van de kapel waarin de retabel is tentoongesteld, niet méér be zoekers toelaat. In Brugge werden in het Sint-Janshospitaal, HOE EEN MEDEDELING VERZENDEN Telefoneer naar de Touring Club van Belgie op de nummers (02) 513 82 40 of (02) 512 78 90 iedere dag vóór 15 uur. Vermeld naam en adres, en geef vervolgens de volledige identiteit, het land of de streek waarin de gezochte toerist reist, de kenmerken van zijn voer tuig (merk, kleur, nummerplaat) en tenslotte de re den van de mededeling. Dicteer alles zeer beknopt. De Touring Club van België zal de medeling overmaken aan de radiozenders die door de toerist kunnen ontvangen worden, en aan de dagbladen. KOSTEN. De mededelingen worden door de Touring Club van België naar het buitenland getelext. Voor de onkosten van het doorseinen van de mededeling wordt een forfaitaire bijdrage gerekend volgens vol gend barema 250 F voor toeristen die geen lid zijn van TCB/TS en 150 F voor toeristen die wel lid zijn van TCB/TS. Voor alle bijkomende inlichtingen raadpleeg T. C.B. te Brussel op bovenvermelde telefoonnummers^

Denderklok | 1979 | | pagina 10