2 «DE DENDERKLOK» het feesticomité niemand van de grootste meerder heidsfractie. zowel uit het College als de Raad, aan wezig was, of meer genuanceerd niet aanwezig op de plaats waar dit te verwachten was. Door omstandigheden hebben wij eerst daags na het festival in een socialistische partijkrant gele zen Karei Van Miert te Ninove op 4 juni, vanaf 17 uur, ter gelegenheid van het muziek- en majoretten- festival Wij mogen veronderstellen dat ook de afwezi gen daar weet van hadden. Die afwezigheid was een eerste vorm van afkeuring. Dit had evenwel tot gevolg dat de schepen-voorzitter in een onbehaag lijke situatie alleen gelaten en gevangen gezet werd. Volgens de uitnodiging - ons toegestuurd door het feestcomité - voorzag het programma A) Show van 18 tot 20 uur en B) Apotheose om 20 uur. Een foto vandaag in Het Volk gepubliceerd geeft echter overduidelijk weer dat B.S.P.-propagandisten doende waren tussen de opgestelde muzikanten en zichzelf in het programma hadden opgedrongen. Dit programma werd opgemaakt door het feest comité dat de organisatorische verantwoordelijkheid draagt. Een lid van het Schepencollege is er voorzit ter van en het Schepencollege keurt het programma en subsidiëring goed. Dit geschiedde op 22 mei. Het festival zou 66.000 F kcsten traktatie). De poli tieke verantwoordelijkheid ligt dus in het Schepen college. Aan de Schepen-voorzitter wensen wij te vra gen - wie werd er uitgenodigd - gaf het Schepencollege bepaalde aanwijzin gen daartoe - had u er weet van dat het festival - wellicht onder impuls van collega's B.S.P.-Schepenen - voor socialistische propaganda zou gebruikt - misbruikt worden - indien ja, welke initiatieven hebt u genomen om dit te voorkomen of ter plaatse te verhinderen - hebt u op het College verslag uitgebracht no pens uw ervaringen en vaststellingen. Het College is immers politiek verantwoordelijk. Het komt ons echter voor dat de Schepen-voor zitter, en dit is ter zijner ontlasting gezegd, blijkbaar slachtoffer is van een bevoegdheidsoverschrijding. Hij is voor voldongen feiten geplaatst. De B.S.P.-mandatarissen hebben wellicht bij hun voorzitter punten willen scoren zie eens wat wij kunnen, durven en mogen. Verder wensen wij te onderstrepen dat het C.V. P.-protest niet gericht is tegen gelijk welke aanwe zige op de kermisaffiche staat niet vermeld wie er niet mag komen. Wie het anders voorstelt wil schuld gevoelens ontlopen. Ons protest was wel gericht - tegen de aanwezigheid - op die plaats - en in die omstandigheden van een partijpolitieke figuur; een aanwezigheid op die plaats welke maar mo gelijk was omdat de Burgemeester en de meerder heid van het Schepencollege afwezig bleef - tegen het partijpolitiek misbruiken van het fes tival, het verschalken van de goede trouw van het leestcomité en het misleiden van het publiek - eveneens tegen de arrogantie van de initiatief nemers Wij aanvaarden daarom niet dat ons weggaan geïnterpreteerd wordt als een uiting van onverdraag zaamheid. - Diegenen die om dezeüde redenen wegbleven of zich op afstand hielden moesten niet weggaan. Zij protesteerden op hun manier tegen de onver draagzaamheid van het partijpolitiek gedoe. Ons weggaan sloot slechts aan bij hun wegblijven. - Vervolgens betekent onverdraagzaamheid het niet verdraagzaam zijn, inzonderheid ten over staan politiek andersdenkenden. Dit houdt in dat 3/4 van het publiek dat niet socialistisch dacht er aanstoot aan nam, en dat het geweten is dat zelfs heel wat socialisten het een misselijk iets vonden. Mr. de Burgemeester. Ik was verleden zaterdag aanwezig op een muziekfestival in Geraardsbergen. U waart er ook. Ik weet niet of u er waart om na te gaan of zich ook daar zou voordoen wat wij hier aanklagen. Eerder meen ik dat u hebt willen zien, oordelen en vergelijken teneinde er conclusies uit te trekken, wat het festival zelf betreft. Wat daar gepresenteerd werd is een ander, pro fessioneler, weliswaar duurder programma in een to taal andere formule. In de namiddag zijn lokale fan fares betrokken en wordt er ook in de deelgemeen ten opgetreden door de gastgroepen. Uit dit alles moeten derhalve de nodige beslui ten getrokken worden - wat zich heeft voorgedaan moet betreurd en voorkomen worden - de organisatoren en beleidsverantwoordelijken moeten tevens ernstig onderzoeken of het festival - onder die formule - moet verder gesleept worden. Dhr Torrekens Hil. - Wij dienen daartoe een vol gende motie in De Gemeenteraad, gehoord de interpellaties van de heren Baro. Torrekens en Prieels Betreurt het partijpolitiek misbruiken van het muziek- en majorettenfestival. Verzoekt de instanties verantwoordelijk voor de organisatie ervan de nodige voorzorgen te nemen opdat soortgelijke misbruiken zich niet meer zouden kunnen herhalen en gaat over tot de dagorde. Dhr Burgemeester - Ik voel mij gevleid dat de oppositie betreurt dat ik in de tribune niet zat. !k ben aan niemand verantwoordelijkheid verschuldigd waarom ik op het festival niet aanwezig was. Te Geraardsbergen mocht ik ook in de tribune zitten. Dhr Coppens N. - Het is een C.V.P.-stad. Dhr Burgemeester - Wij zuilen nog scherpere maatregelen nemen in de periode van verkiezingen. De Europese verkiezingen verliepen zeer kalm en er was enkele enige moeilijkheid met een gemeente raadslid te Denderwindeke. Dhr De Ville - De affiches hebben al twee jaar dezelfde afmetingen. Wij hebben geschreven naar 30 muziekkorpsen 2 zegden ja en 7 zegden neen, en de rest liet niets weten. Het is een moeilijke pe riode om muziekkorpsen te krijgen. Dhr Baro - Wanneer vertrok de eerste uitnodi ging Dhr De Ville - Onmiddellijk na karnaval. Ook verleden jaar werden de deelnemende korpsen pas achteraf per storting of overschrijving vergoed. Ik was niet op de hoogte van wat gebeurd is. Op 19 mei vroeg men mij of dhr Van Miert naar het festival mocht komen en ik heb daarop positief geantwoord. Maar van die stunt wist ik niets af. Het uitdelen van propaganda-artikelen gebeurde voor en na het festi val, anders had ik maatregelen genomen. Nu kon ik er niets aan verhelpen. Dhr Torrekens Hil. - En wat schikt u voor de toekomst te doen Dhr De Ville - Dat zal besproken worden in het Feestcomité en de genomen beslissingen zullen aan het Schepencollege overgemaakt worden. Dhr Burgemeester - De Schepen is inderdaad niet alleen verantwoordelijk. Dhr De Ville - Op die zittingen zijn de opposi tieleden het meest afwezig. Dhr Coppens N. - Het is toch het Schepencol lege dat beslist. Dhr Timmermans - Vooreerst dank ik C.V.P. en V.U. om de betaalde anonces in een reklameblad en eveneens college De Riemaecker voor zijn zoals steeds passende commentaar in een plaatselijk week blad. De B.S.P. en Karei Van Miert hebben op die manier méér in de belangstelling geweest dan zij beoogden. Waarover gaat het tenslotte Aan wat kunnen onze C.V.P.- en V.U.-coliega s zich ergeren Over het feit dat Karei Van Miert op een ere plaats zat Over het feit dat inderdaad propagandamate riaal werd bedeeld, doch enkel vóór en na de ma nifestatie. Dat enkele C.V.P.-vertegenwoordigers uit pro test om de aanwezigheid van Karei Van Miert dit muziek- en majorettenfestival verlaten hebben, ge tuigt van weinig verdraagzaamheid en zelfs van wei nig beleefdheid tegenover andersdenkende persona liteiten. Het is juist diezelfde C.V.P. die anderen de les willen spellen en de wet dikteren, maar zelf het zwijgen aan hen hebben zoals in de goede oude tijd werden kerken en vrije scholen gebruikt en mis- bruixt om partij-politieke propaganda te maken ten gunste van de C.V.P. (Heftig protest bij de C.V.P.-fractie). Daar heeft, meen ik, ook de V.U. tegen gepro testeerd Maar in Vlaanderen zouden enkel deze catego rie van burgers het mogen voor het zeggen hebben. In die Alles Voor Vlaanderen en Vlaande ren Voor Kristus-mentaliteit is immers geen ruimte voor andersdenken of men meent dit althans. Het bewijs daarvan wordt nogmaals eens gele verd door het commentaar van collega De Riemae cker in een plaatselijk weekblad. Hij stoort en ergert zich nog maar eens aan een perscorrespondent die voor een katolieke krant werkt, maar daarom niet persé in het C.V P.-gareel loopt. Lieftallige benamingen zijn van onze collega steeds spitsvondig, gaande van DOM tot rode passionaria Maar minder fris zijn dan toch de praktijken van diegenen die menen foto s te moeten nemen van het vensterraam van bedoelde perscorrespondente, omdat een bepaalde affiche voor het venster hing die niet strookte in het C.V.P.-jargon. Wanneer men politieke verantwoordelijkheid draagt, wordt men geacht kritiek te kunnen verdra gen Dan moet men echter andere argumenten aan halen dan deze die tot op heden zijn gehanteerd. Van intimidatie houden wij in geen enkel geval en ook anderen dan B.S.P-ers laten zich door zulke praktijken niet terzijde zetten. Het bewijs werd reeds vroeger geleverd door de zogenaamde amadezen die een peterslijst hadden getekend en toen ook duchtig de levieten werden gelezen door collega De Riemaecker. Maar op hun recht op antwoord -> werd door de auteur nooit meer gereageerd. Dhr De Riemaecker - Ik antwoord niet op on nozelheid Dhr Timmermans - Daartegenover wens ik aan te halen dat onze collega's van de Centrgmlijst zelf nog voorgesteld hadden Karei Van Miert officieel ten stadhuize te ontvangen. Die ruimdenkendheid en passende beleefdheid haal ik hier graag in het openbaar aan omdat de op positie de bevolking voorhoudt dat hierover in de bestuursmeerderheid enig meningsverschil zou be staan. Wat een schril kontrast tegenover de eny- geestigheid van C.V.P. en V.U. Ik wil hier eveneens het voorbeeld aanhalen van Geraardsbergen waar de C.V.P.-burgemeesters en -Schepenen - met sjerp om de lenden - officieel C.V.P.-voorzitter Tindemans ontvangen op een C.V.P- Euromeeting te Viane-Moerbeke. Dhr Coppens N. - Dat was natuurlijk een C.V.P.- meetmg Dhr Timmermans - Dit maar om te bewijzen dat de voorspelde politieke storm en te ijverige B. S.P.-voorzitter zoals verscheen in een bepaalde katolieke krant enkel het afreageren is van fustraties omdat de C.V.P. te Ninove haar machtswellust niet kan upvoeren en het gemeentebeleid naar haar hand zetten. Over de heer Baro en de V.U. zijn wij viug uit gepraat. Dat de V.U. eindelijk begint klaar te zien verheugt ons, want anderen hebben hen hier steeds lichte cavallerie genoemd. De V.U.-gemeenteraadsleden hebben ook klaar gezien dat van de 5 muziekkorpsen zich één Konink- ijk en Katoliek noemde en de drie anderen aan de enige Cecilia toegewijd waren Hoe belachelijk V-IJ. ziet klaar inderdaad, want sinds enige tijd volgt zij blindeimo* ie C.V.P.-oppositie zonder ook maar enig alternate' ;e bieden. Over de mij toegemeten kwalificaties zal colle ga De Riemaecker waarschijnlijk jaloers zijn en om te besluiten zou ik enkel aan collega Baro willen zeggen Stop die persoonlijke aanvallen en dis cussieer? een beleid met feiten en alternatieven Het is gemakkelijk iemand zwart te maken, maar daar houd ik niet van Dhr De Riemaecker - Ik hoop uw toespraak eens rustig zwart op wit te kunnen lezen. Dhr Waltniel - De teruggang van manifestaties as een Muziekfestival is een algemeen verschijnsel. aa.enboven was het die dag mooi weder en waren er veel stadsgenoten op uitstap. Uit die verminde ring aan belangstelling is misschien wel een les te trekken. De vergelijking met het Festival van Ge raardsbergen gaat niet op. Ninove besteedde er 66.000 F aan en Geraardsbergen 300 a 400.000 F. Dhr Prieels - 250.000 F. (Lees verder op pagina 10).

Denderklok | 1979 | | pagina 2