d 0 DE BELGISCHE EXPORT Een rijksadministratief centrum voor JNinove m Ddaënvijftigste Jaargang Vrijdag 17 augustus 1979 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement410 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHUIMT IEDERE WEEK. Jaarlijks publiceert de Belgische Dienst voor de Buitenlandse Handel een verslag over haar wer king en over de toestanden van de Belgische export. Spijtig genoeg is het verslag van 1978 nog niet ver schenen. Het werkingsverslag van 1977 blijft echter interessant, vooral wanneer het om de internatio nale context gaat. Enkele passages maken duide lijk hoe groot de malaise is in deze voor België zo belangrijke sector. Er is voorzien in een bijzondere tariefafbraak voor enkele gevoelige producten en voor enkele ver werkte landbouwproducten. De opwaardering van de DM, de Zwitserse frank eri de jen ten opzichte van de BF, voor zover uiteraard de hardheid van een munt het concurren tievermogen van ae overeenkomstige producten noodzakelijkerwijze verzwakt. De vooruitzichten op een uitbreiding van ae Gemeenschappelijke Markt ingevolge de officifele vraag om aansluiting van Portugal einde maart 1977 en van Spanje einde juli 1977, en de totstandkoming van tussentijdse nandelsaccoorden tussen de EEG enerzijds en Egypte, Syrië, Jordanië en Libanon an derzijds. Maar de uitwerking van deze positieve factoren is zeker niet voldoende om de globale balans, die in haar geheel gezien eerder ongunstig is, in evenwicht te brengen. Gelet op deze weinig bemoedigende toestand van de internationale economie komt het er voor de egporteurs op aan, de wereldmarkten met nog gro tere aandacht te volgen om afzetgebieden te kunnen behouden of verwerven zodra ze of daar waar ze zich voordoen, en zich aan de vraag aan te passen. Op dit gebied vergen drie karakteristieken van de huidige buitenlandse vraag de bijzondere aan dacht de mogelijkheden inzake toelevering aan de zijde van de industrielanden het groeiend aantal compensatiezaken aan ae zijde van de Oostlanden (Lees verder op pagina 2) Op economisch vlak is 1977 een vierde jaar van crisis en onstabiliteit geweest. Voor het handelsverkeer, vooral dat van de meeste industrielanden en van de Oostlanden, is de balans dan ook allesbehalve schitterend geweest en was ze negatief ten opzichte van 1976; volgens GATT-deskundigen is het handelsverkeer naar volu me slechts met 4% toegenomen (tegen 11i in 1976). Exporteren is niet alleen moeilijker geworden, maar er zitten ook meer risico's aan vast dan ooit, en wel om de volgende redenen De internationale vraag, die van de meeste olieproducerende landen uitgezonderd, verzwakt ze wordt ook complexer en het protectionisme steekt weer onder allerlei gedaanten de kop op. De buitenlandse concurrentie verscherpt, breidt zich uit en gaat duidelijker verder reiken dan het gebied van de aangeboden prijzen en producten; ze bewandelt nieuwe wegen de compensatie, de opleiding, het management. De onstabiliteit van de wisselkoersen houdt aan en treft de meeste van onze markten devaluaties in Spanje, Zweden, Noorwegen. Denemarken, Finland, Portugal, Turkije en in verscheidene ontwikkelingslanden nieuwe feitelijke ontwaarding van de dollar 10% ten opzichte van de BF in 1974) de Franse frank, de lire... Het jaar 1977 vertoonde evenwel ook enkele po sitieve aspecten De inflatie is vertraagd, o.m. in ons land 6%) dat er aldus in geslaagd is zich te handha ven in de groep landen met geringe inflatie met aan het hoofd de BRD en Zwitserland. Op 1 juli 1977 zijn de douanerechten tussen de EEG-landen en die welke nog deel uitmaken van de EVA (Zwitserland, Oostenrijk, Zweden, Noorwe gen. Portugal, Finland en IJsland) afgeschaft voor de meeste in de hoofdstukken 25 tot 99 van het douanetarief gerangschikte producten oorspronke lijk en herkomstig uit de EEG. De regelen in ver- - band met de oorsprong zijn zeer streng en steunen op de volgende twee criteria volledig bekomen product en voldoende bewerking en verwerking Zoals onze lezers zich zullen herinneren uit de verslagen van de Ninoofse Gemeenteraad die we in ons weekblad publiceren, wordt te Ninove een ad ministratief centrum gebouwd. Door de Regie der Gebouwen te Gent zal in september e.k. de bouw worden aanbesteed van dit in onze stad gepland administratief centrum. Het gebouwencomplex zal wörden gerealiseerd op een braakliggend terrein dat wordt begrensd door de Onderwijslaan, de Centrumlaan en de Be vrijdingslaan. Het gaat hier om een kombinatie van een Rijks- administratief Centrum en een Gemeentelijk Admi nistratiecentrum. In het rijksgedeelte zullen de Pos terijen, het Vredegerecht en de diensten van het Ministerie van Financiën worden ondergebracht. Het gemeentelijk centrum omvat een nieuw stadhuis en lokalen voor de politiediensten. Beide gedeelten vormen architectonisch en struktureel een origineel geheel, waarin een gaan derij en patio's zijn verwerkt. Het complex wordt uit gerust met een parking en de gebouwen zullen ge makkelijk toegankelijk zijn voor minder-validen. e^6/

Denderklok | 1979 | | pagina 1