2 DE DENDERKLOK BERICHT AAN DE SCHOOLVERLATERS MOEST HET OOIT GEBEUREN het belang van de aanbestedingen en be perkte aanvragen om offerten, aan de zijde van de Derde Wereld, voornamelijk de olieproducerende landen. Toelevering en aanbesteding blijken dus heel belangrijk te zijn. Het recente EURO-SYSTEM-schan- daal toont aan welke praktijken worden aangewend om de vette kluiven binnen te halen. Ter informatie geven wij de toelichtingen over toelevering en aan bestedingen. TOELEVERING VOOR INDUSTRIELANDEN. De mogelijkheden inzake toelevering aan indus trielanden schijnen, paradoksaal genoeg, toe te ne men in de huidige laagconjunctuur. Meer en meer uitbesteders blijken zich af te vragen of investeren in nieuwe productie-eenheden momenteel rendabel is en zelfs of bestaande, minder rendabele productie lijnen, niet kunnen vervangen worden door een be roep te doen op toelevering. De specialisatie van de toeleverancier en zijn vaak betere prijs spelen daar bij dikwijls een beslissende rol. De toelevering kan on:schreven worden als de levering van componenten van een groter geheel, een afwerking van dergelijke componenten of nog de veredeling van een product met het oog op een latere verwerking en zulks voor rekening van een uitbesteder. De toelevering is in feite een vorm van samen werking waarbij de toeleverancier de technische richtlijnen van een uitbesteder volgt. De uitbesteders zoeken deze vorm van samen werking meestal, omdat zij zelf niet in staat zijn in economisch rendabele voorwaarden de betrokken productie zelf te produceren of af te werken. Een vaststelling inzake toelevering is dat, ook in eigen land, de eisen en noden van de Belgische uitbesteders niet gekend zijn door de toeleveran ciers. ofschoon de uitbesteders nu wel een inspan ning doen om zoveel mogelijk gegadigde leveran ciers op te sporen in eigen land. Ook hier blijft dus heel wat werk te verrichten. Men heeft weliswaar getracht de toenadering en het overleg tussen uitbesteder en toeleverancier te bevorderen door het organiseren van toeleverings beurzen, zoals MIDEST in Frankrijk, de VAT in Utrecht, de toeleveringsbeurs van Parma in Italië en, sinds een paar jaren, Interreglo in België. De onderlinge kennis blijft echter, om het zacht uit te drukken, nog steeds aan de lage kant. De BDBH heeft dan ook, in samenwerking met de diplo matieke en consulaire posten in de BRD, het initia tief genomen enkele Duitse uitbesteders in staat te stelien hun noden en bedingingen beter bekend te maken en tegelijk een beter inzicht te verkrijgen in een gedeelte van het Belgische toeleveringsbestand. De onvolledigheid van dit bestand beperkt momen teel evenwel de uitbreiding van dit soort acties. Het is dan ook ten zeerste wenselijk dat de fir ma's. inzonderheid de KMO, maximaal hun mede werking zouden verlenen aan de BDBH bij het op maken van een volledige inventaris van hun moge lijkheden. AANBESTEDINGEN IN DE DERDE WERELD. Het gaat hierbij telkens om vragen of offerten die uitgaan van buitenlandse overheidsinstanties, pa- rastatalen of semi-officiële organisaties, die leveran ciers zoeken van producten, materieel, studies of bedrijfsklare productie-eenheden. Meestal betreffen zij de Derde Wereld. Bij elke aanbesteding is een uiterste datum voor indiening van de offerten (sluitingsdatum) bepaald en wordt meestal tegen betaling een bestek of lastenboek ter beschikking van de gegadigde ge steld. Daarin zijn de voorwaarden vervat voor deel neming aan de aanbesteding en wordt het gevraag de in detail beschreven. Sommige belangrijke aan bestedingen worden voorafgegaan door schiftings wedstrijden, die gericht zijn op het samenstellen van een lijst van deelnemers (prekwalificatielijsten) aan de uiteindelijke aanbesteding. Als criteria worden b.v. referenties, specialisatie, solvabiliteit e.d. in aan merking genomen. Ook aan deze schiftingswedstrij den wordt vanzelfsprekend de nodige aandacht be steed. De BDBH speelt een belangrijke rol voor het verspreiden van informatie en het leggen van con tacten. Stijgende interesse. Niet enkel het aantal internationale aanbeste dingen waarvan de BDBH jaarlijks kennis krijgt, maar ook de belangstelling die hij vanwege de Belgische ondernemingen ondervindt, stijgt gestadig. Waar in 1973 786 concrete blijken van belangstelling en vra gen om nadere informatie vanwege de firma's wer den genoteerd, groeide dit aantal tot 3.132 in 1977. De landen waarnaar de meeste aandacht uitging wa ren Irak, Algerije, Syrië, Joegoslavië, Marokko en Tunesië. De aanhoudende economische recessie geeft uiteraard een eerste verklaring voor de groeiende belangstelling voor internationale aanbestedingen. Het spreekt vanzelf dat onze ondernemingen erdoor genoopt worden, nieuwe afzetmogelijkheden ook op het moeilijk domein van de internationale aanbe stedingen te zoeken. Verder dient te worden on derstreept dat hoe langer hoe meer firma's zich er ook rekenschap van geven dat de aanbestedingen die over de gehele wereld uitgeschreven worden zeer belangrijke potentiële en niet altijd benutte af zetmogelijkheden bieden. De successen die de Belgische firma's de jong ste jaren op het vlak van de aanbestedingen vooral in de olielanden hebben geboekt, zijn op merkelijk (noot van de redactie wij schrijven nog steeds 1977!). Zij raken de meest uiteenlopende domeinen thermische centrales, bedrijfsklare tex- tielcomplexen, spoorwegprojecten, prefabwoningen, viaducten, spoor- en metrowagens, suikerfabrieken, olieslagerijen, waterleidings- en rioleringsprojecten, sportcomplexen, baggerwerken, toneelverlichting, vliegveldbebakening, telecommunicatiematerieel. medische apparatuur, elektrisch materieel, serre- bouw, brandweermaterieei, autobussen, sproeitoe- stellen, didactisch materieel, transformatoren, uitrus ting voor cementfabrieken, aluminium platen, draad producten, studies voor stuwdammen, spoorwegen, oliepijpleidingen, waterzuivering en voor sociocul- turele complexen, farmaceutica, filmproducten, ent stoffen, speelkaarten, naaigarens, confectie-artike- len, dekens, uniformen, melkpoeder, allerhande ma chines en verbruiksgoederen. Precieze gegevens over de openbare aanbeste dingen die Belgische firma's in het buitenland weg kapen zijn evenwel niet altijd voorhanden. Sommige van onze firma's zijn vrij terughoudend als het erop aankomt terzake informatie door te spelen. Reke ning houdend met de concrete resultaten waarvan de BDBH de jongste jaren (vaak toevallig) kennis heeft gekregen, mag het jaarlijks Belgisch aandeel in de aanbestedingscontracten op circa 20 mid BF worden geschat. De studenten die op het einde van dit school jaar de school definitief verlieten, al dan niet met een diploma op zak, moeten zich vóór 1 november laten inschrijven als persoonlijk verzekerde. Doen ze dit niet, dan verliezen ze hun rechten bij de ziekteverzekering. Zolang studenten op de schoolbanken zitten, kunnen ze via het lidboekje van hun ouders aan spraak maken op terugbetalingen voor geneeskun dige zorgen. Ze zijn dan bij de verplichte ziekte verzekering aangesloten als k?nd-4en-laste Ze blijven op die manier in regel zolang zijzelf regel matig de lessen volgen en hun ouders voor hen kinderbijslag genieten. Dat kan zo totdat ze 25 jaar worden. Van zodra studenten de school verlaten en hun ouders voor hen geen kinderbijslag meer ontvangen, moeten ze zelf persoonlijk verzekerde worden. Dit moet gebeuren binnen de 4 maanden na het ein de van het schooljaar, zoniet verliezen ze al hun rechten bij de ziekteverzekering. Vóór 1 november moeten dus alle studenten die eind juni de school verlieten, zich als persoon lijk lid laten inschrijven en een eigen lidboekje aan vragen. Dat kan op volgende manieren en op volgende tijdstippen als loon- of weddetrekkende - voor hen die een betrekking hebben gevon den vanaf de dag waarop ze aan het werk gaan - voor hen die straks werklozensteun kunnen genieten vanaf de dag waarop hun recht op werk lozensteun ingaat. als zelfstandige - voor hen die onderworpen zijn aan het sociaal statuut van de zelfstandigen vanaf de dag waarop ze hun zelfstandige activiteit beginnen. Werk vinden in deze tijd zal voor alle school verlaters wel even moeilijk zijn Er bestaat echter een wet die aan sommige schoolverlaters de moge lijkheid biedt om vrij vlug werklozensteun te genie ten. Het is evenwel jammer dat deze wet nog steeds niet van toepassing is op alle schoolverlaters. Wie zijn de schoolverlaters die (zonder ooit gewerkt te hebben) spoedig werklozensteun kunnen genieten Het zijn de leerlingen die een einddiplo ma behaalden en hun studies stopzetten - ofwel na een hogere secundaire cyclus - ofwel na een lagere cyclus met technische of beroepsvorming, die door de R.V.A. erkend is als normaal voorbereidend op de uitoefening van een beroep in loondienst ofwel na een hogere cyclus of studies van een hoger niveau in een door de Staat erkende of gesubsidieerde inrichting (deze cursussen mogen voortijdig onderbroken worden, zelfs tijdens het schooljaar). Deze schoolverlaters moeten zich direct na het einde van hun studies laten inschrijven als werkzoekende bij de R.V.A. - Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening (ook zij die binnen korte tijd hun legerdienst gaan vervullen). Op die manier verkrijgen ze na een voorziene wachttijd (75 dagen) recht op werklozensteun. De overige (benadeelde schoolverlaters moe ten eerst een aantal maanden gewerkt hebben voor aleer ze werklozensteun kunnen ontvangen. Het zijn de leerlingen die andere dan de hiervoor opgesomde studies beëindigen. Hieronder vallen ook zij die een lagere of hogere secundaire cyclus vroegtijdig (zon der diploma) stopzetten. Alle schoolverlaters die binnen de 4 maanden na het einde van het schooljaar nog geen werk von den en ook geen werklozensteun genieten kunnen zich vanaf 1 november enkel nog laten inschrijven als niet-beschermde Vóór enkele jaren werd een winkelwagen met synthetische stoffen in enkele minuten volledig door brand vernield op de dinsdagmarkt te Ninove. De eigenares werd het slachtoffer van zware brandwonden en al de aangelande kramen werden beschadigd. De geteisterde winkelwagen stond, bij gelukkig toeval, opgesteld aan de ingang van het marktplein. Thans nog is het niet mogelijk uit te maken welke ramp het zou geworden zijn had die winkelwagen zich midden het marktplein bevonden. Veiligheid voor handelaars en marktbezoekers was van dan af een oogmerk voor het stadsbestuur. De kramen werden dusdang opgesteld dat brandweer- en politiewagens ongehinderd en spoe dig konden doorrijden op de Graanmarkt. De bezoekers van de dinsdagmarkt kunnen vast stellen dat dit voor het huidig stadsbestuur niet meer van tel is. De huidige ijverige en schrandere markt- eider blijkt de mening toegedaan dat vooruitzicht en veiligheid niet meer aan bod zijn. We wensen dat hij gelijk heeft. We wensen evenwel nooit in zijn schoenen te staan noch in deze van zijn bazen moest er zich heden60 ramp voor(1oen in de huidige omstandig- A.D.R.

Denderklok | 1979 | | pagina 2