d w R zin 0\\^Qe U/Qam s Wandeling door Ninove Drfeënvijftigste Jaargang Vrijdag 24 augustus 1979 Drukker - Uilgever PAUL LUYSTERMAN -JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement410 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Misschien krijgen we na deze rotte zomer een mooie herfst en een droge winter. Dan kunnen we energie besparen en zelf meteen energie opdoen we laten de auto thuis en bezoeken te voet. Ni nove en zijn monumenten. Vertrek aan de Koepoort dat is de oudste res tant van ons stedelijk verleden. Een monument voor beginners, liefhebbers en amateurs. Je ziet meteen was het geweest iseen onderdeel van de middel eeuwse vestingswerken. Toch veranderde het even veel van naam als van bestemming men heeft het gebouw vroeger beter gekend als Warmoes- of als Nederwijkpoort. In de talrijke oorlogen en woelin gen hebben leden van de Ninoofse stadswacht de poort bemand en van daaruit gevochten. Deze dap peren werden in vredestijd afgelost door een soort BTW-administratie, die het verkeer in- en uit de stad controleerde en eventueel tol hief. Jaren verliepen de andere poorten verdwenen, evenals de aarden wallen. Maar de Koepoort bleef, om gedurende een tijd gevangen schelmen te loge ren. En heden huisvest zij van tijd tot tijd het talent van hedendaagse kunstenaars. De Koepoort is dus een geduchte plaats ge weest. Zij is het ook gebleven voor leerling-chauf feurs en nietsvermoedende automobilisten, die lus tig de Dreefstraat komen afgereden en gallant del bocht inzwieren. Maar dat zijn dan geen Ninovieters. Die weten beter en duchten meer de straat die erop volgteen klein Babylon, met druk bezochte drankhuizen. Rustig en zelfs vriendelijk overdag, zwelt het lawaai er 's avonds soms vervaarlijk aan geroep en gevloek, zoals je het slechts van Happarts en anderstalige heethoofden verwacht. En dat is maar de ondertoon. Daarboven klinkt een wilde symfonie van min of meer gedempte muziek, jan kende motoren met hun kruidig geurtje van ver brande benzine, botsend blik en rinkelend glas. De katten zitten er schuw op te kijken vanuit een dakgoot of vanonder een geparkeerde auto. Pro beer die magere beestjes achteraf dan eens wat eten te geven Je ziet zo aan hun manieren dat ze de mensen voor geen haar meer betrouwen. Terug naar de monumenten. Blijf in de Koe poortstraat een ogenblik voor het St.-Jorisstraatje staan. Smal, nietwaar Even smal als het Peper straatje (zeg Despauteerstraat) een weinig verder aan je linkerkant. Die straatjes zijn zo oud als de stad zelf, en hebben nagenoeg hun oorspronkelijke breedte bewaard. Dat is ook een monument - een overblijfsel van vroegeil - maar waarom zou een mens daar aandacht aan besteden Nochtans met een beetje verbeelding zie je daar de Middeleeuwse Ninovieter hij keert terug met de biggetjes die hij op de Varkensmarkt (deel van de huidige Graanmarkt, links van het Peper straatje) met zijn zuurverdiende stuivers heeft ge kocht. Omdat het pijpenstelen was beginnen rege nen, had de goede man een tijdje staan schuilen onder de dubbele graanhalle (op het deel van de huidige Graanmarkt, rechts van het Peperstraatje). Maar nu moest hij terug naar vrouwlief., door de modder, want straatstenen lagen er nog niet overal. Er is dus vooruitgang geboektin vergelijking met zeshonderd jaar terug moet de markt werkelijk kraaknet zijn. De graanhallen, weleer eigendom van de Heren van Ninove en één der weinige stenen gebouwen in die tijd. hebben de grote schoon maak niet overleefd ook de benaming Varkens- markt lijkt meteen weggekuist. En de straten zijn doorgaans ruim verbreed, - op een paar pittoreske relikwieën na. Wat een geluk dat men de karwei van het verbreden niet volledig aan deze generatie overgelaten heeftOnze gemeen teraad zou meteen een conclaaf mogen organise ren. En dan zwijgen we nog over het verkeers- en parkeerprobleem in die smalle straatjeswe zouden nu naast Brandweer en 900 ook een permanente takeldienst aan het werk zien... Intussen waren we op de Graanmarkt beland. Die ziet er op het eerste gezicht wel netjes, maar niet zo erg stemmig uit. Vergis je echter niet: het RTT-gebouw bijvoorbeeld is een parel van mo derne, maar oerdegelijke bouwkunst, en symboli- teert treffend de onbesproken glorie van het bedrijf vóór de Baudrin-affaire. Aan de Sarma gaan we uiteraard voorbijwe zijn immers niet aan het win kelen, maar aan het wandelen. En daar heb je dan het politiekantoor. Mogelijk dateert dit gebouw met zijn monumentale inrijpoort en zijn hoopvol-groene beschildering reeds uit de jaren 1700 (zie de dak- vorm), maar het uitzicht werd ingrijpend gewijzigd. De bestemming veranderde trouwens ook tien jaar terug zou men er zeker over gesproken hebben wanneer de poiitie voortdurend in De Waag had gezeten. Nu is dat heel normaal. Indien één van beide politiecombi's je het zicht niet belemmert, kan je aan de overzijde van de markt nog twee andere monumenten waarnemen ook deze gebouwen hebben een inrijpoort en verenigen onder één dak twee woonsten. Eén ervan kan men nog da teren aan de hand van de muurijzers in de gevel A. 1719; het plakwerk erop is recenter en niet be paald mooi. Misschien komt een typische combina tie van Balegemse zandsteen en platte baksteen te voorschijn, wanneer stellingen en steenkappers uit de Biezen- en Beverstraat ooit naar de markt over waaien. Ook de dubbelwoonst, waarin nu de studie van een notaris en de burelen van een reclameblad ge huisvest zijn, heeft er vermoedelijk nog heel anders uitgezien. De boerevlechten in de linker zijmuur van het dak zijn alleszins beduidend ouder dan de gevelsteen die het huis een vrij jonge, doch koele opschik heeft gegeven. Dezelfde boerevlechten kon men tot voor een jaar ook bewonderen in de linker- dakmuur van de bibliotheek in het St.-Jorisstraatje in diezelfde muur prijkte trouwens ook een klein ven ster met een verweerde zandstenen omlijsting. Dat bestaat nu allicht nog... achter die nette muur van nieuwe bakstenen (groot formaat). Fijn zeg, dat men de restaurateurs van 2079 en 2150 ook nog iets wil laten ontdekken Wie via het Peperstraatje op de markt terecht komt. heeft niet dadelijk oog voor de antieke schoon heid van het hoekhuis dat hij zo voorbijgaat. Het loont zeker de moeite om het vanop de markt eens rustig te bekijken. Het hoge dak bijvoorbeeld, dat vrij steil oploopt en onderaan lichtjes afbuigt naar de dakgoot toe, vertegenwoordigt een type dat in de jaren 1600 algemeen verspreid was. Nu is het een merkwaardige restant. Blijft tenslotte de Raadskelderover, allicht het oudste gebouw op de markt. Eens was het het poortgebouw van een hof, dat met vier torens en wallen was versterkt. De bewoners van dit nederig bouwsel zullen wel steeds met ontzag opgekeken hebben naar de kasteelachtige woonst van hun meesters. Het kasteel verdween evenwel en werd de achtertuin van een gloednieuw bouwsel, terwijl de dienstwoning bleef bestaan. In gehavende toestand, wel te verstaan maar dat valt niet zo op onder een laagje witte verf. Het ziet er nu alleszins... smakelijk uit. Onnodig te vermelden dat het straatje tussen de Raadskelder en de Burchtstraat nog niet be stond. Men kon er wel in het water springen en wat verder een brug opklauteren, ongeveer daar waar nu de verkeerslichten staan, of gewoon verder zwem men. onder de brug door, richting Centrumlaan. Toen zag men nog dat er daar overal water wasnu on dervindt men het bij het bouwen het tijdperk der paalwoningen is teruggekeerd. (Lees verder op pagina 2) e^6/ v

Denderklok | 1979 | | pagina 1