k '•'st en Wa ams bh \j n\KSQe d e e^ó/ DE BRANDWEERMAN IS OFFERVAARDIG De Ninoofse Brandweer viert feest! VEILIGHEID VOOR DE CONSUMENT Drieënvijftigste Jaargang Vrijdag 31 augustus 1979 Drukker - Uilgever PAUL LUYSTËRMAN - JACOBS Koepoortstraaf 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 410 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Er bestaan, naar ons gevoel, twee groepen pom piers, die goed te onderscheiden zijn. De eerste groep is voornamelijk ie vinden in de grote steden. De dienst is daar voltijds verzekerd door bezoldigde werknemers. Deze zijn steeds ter piaatse, om zo vlug mogelijk te kunnen uitrukken bij het eerste alarm. Het gaat hier dus om georga niseerd werk, dat men - zoals alle werk - beter of minder goed kan doen. Maar in essentie is het al tijd werk, dat ten behoeve van anderen wordt ver richt. Hoe meer deze pompier zich voor zijn werk inzet, des te meer komt het hém ten goede die moet geholpen worden. Deze pompier levert dus steeds een vorm van dienstbetoon, zoals ook an deren doen in deze tijd... een bediende van de mu tualiteit b.v., een sociale assistente, een politieker. De offervaardigheid van deze groep is een es sentieel element van hun beroep, zij kunnen of mó gen gewoon niet anders zijn dan offervaardig, zij worden er namelijk voor betaald. Deze arbeid is. zoals alle arbeid, lofwaardig, soms gevaarlijk, soms heroïsch. Door velen Door de meesten wellicht, gezien de hoge graad van materialisme, die deze tijd be heerst. Feller dan ooit klinkt immers de eis der Romeinen brood en spelen Brood Geen gewoon brood, maar sandwiches en boterkoeken, reuzefeesten voor de eerste-kommu- niekant, een auto voor de achttienjarige, vlees in dozen voor de kat en de hond. De duizenden die sterven van de honger zijn ver; ik ben niet de hoe der van mijn broeder. Spelen Zoveel als ge maar wiltDe ene koers rijdt bijna frontaal in de andere, de voetbal ligt noq een maand op hei jaar stil. Jacht en boot, paard en poney, auto en moto. vink en vis, het krioelt van de sport in dit land van rijken en minder rijken. De tweede goep - en om deze gaat het hier - is die uit de kleinere agglomeraties, waar de dienst wordt verzekerd door vrijwilligers. Deze worden tij dens of na hun normaal werk opgeroepen bij middel van een speciaal alarmsysteem. Zij hebben zich mo reel er toe verbonden, op elk moment van de dag of van de nacht hun werk of nachtrust te onder breken, zich zo vlug mogelijk te begeven naar hun arsenaal, om van daaruit gezamenlijk te vertrekken naar de rampplaats. Zij ontvangen sinds enige tijd een kleine vergoeding, die voor sommigen onder hen net groot genoeg is om voor de helft door de belastingen te worden aangeslagen. Hun uniform en speciale kledij hoeven ze niet zélf te kopen, maar publiciteit staat nog niet te lezen op hun 'rug of hun broek. Wie bij deze groep wordt ingelijfd, doet afstand van alle winstbejag. De drang naar offervaardigheid zit hem echter in het bloed, zijn toetreding is een totaal vrijwillige en zuivere daad. De arbeid die hij levert, de opofferingen die hij zich getroost, de schade die hij zijn eigen beroep toebrengt - het zijn zovele konsekwenties van een levenshouding, die in deze tijd door velen als verouderd wordt aan zien. Maar te midden van al die weelde en eigen- lieide. stapt de Ninoofse Brandweer op, om de 100ste verjaardag te vieren van hun bestaan en van hun offervaardigheid. Groot en klein, ouder en jonger, geen helden of ridders. Mensen van bij ons, die nog bereid zijn iets voor anderen te doen - zonder winst, in totale overgave, uit vrije wil, tuchtvol en kameraadschappelijk in eer, groep van alle standen Geen wereldvreemde dromers, maar helpers dicht bij het volk, die een beetje oproeien tegen de stroom, die een beetje vechten tegen de reus zelfgenoeg zaamheid. De werkelijkheid van hun overtuiging en levensvisie stellen zij tegenover de onwerkelijkheid van woorden en holle geschriften. Hun werkelijkheid is nog voor velen ster in de donkere hemel, zon door de mist. «De Denderklok» feliciteert oprecht het 100- jarig Ninoofs Vrijwillig Brandweerkorps en wenst het een vreugdevol en zonnig eeuwfeest DE REDAKTIE. Het verkeer (1,6 miljoen ongelukken per jaar) is niet langer de grootste massamoordenaar in Eu ropa. Meer mensen, naar schatting 4 tot 5 miljoen raken gewond en circa 25.000 tot 30.000 verliezen zelfs nun leven bij ongelukken die thuis gebeu ren (dat wil zeggen de woning, de tuin of het balcon en de garage). Die ongelukken hebben uiteenlopende oorza ken. Soms is het een eenvoudig schoonmaakmiddel dat vergiftiging veroorzaakt, of textiel uit kunstvezel dat gemakkelijk in brand vliegt, de spuitbus die ont ploft, allerlei elektrische of mechanische huishoud- apparatuur en gereedschappen, speelgoed of sport- benodigdheden die van licht tot zwaar lichamelijk letsel teweegbrengen. In Europa beschikt men nog niet over precieze statistische gegevens van dit soort ongelukken, maar in de Verenigde Staten bestaan die wel en die ver- tellen een heel triest verhaal. In 19/6 bijvoorbeeld gebeurden er 9 miljoen ongelukken met consumptieartikelen. Hiervan wer den er 2,5 miljoen veroorzaakt door installaties voor sport en ontspanning 2 miljoen door gereedschap pen en materialen gebruikt door knutselaars 1 2 ■snn nnn H°°r "!eub®'en en decoratieve voorwerpen, 00.000 door huishoudelijke apparaten en 300 000 door speelgoed. En hier is dan nog alleen maar sprake van ongelukken - waaronder vele met dode lijke afloop - waarvoor medische hulp moest inge roepen worden. a Het is duidelijk dat men met het oog op de con sumentenbescherming, ook in Europa moet begin nen dit soort ongevallen systematisch te registreren Hierdoor zal het mogelijk zijn voorwerpen en pro- dukten te identificeren die het grootste gevaar op leveren voor de gezondheid en de veiligheid van de consumment. Op die manier zal men de consument beter kun- plichten en waarschuwen, het voorwerp of produkt kunnen verbeteren of ze eenvoudigweg uit dft Tit 'e e6"16"' Maar het 's "atciurlijk wel zaak dit alles op Europees niveau te doen. Nu er een geheel vrij handelsverkeer in de Eu ropese Gemeenschap bestaat zouden nationale maatregelen alleen maar leiden tot verwarring en tegenstrijdigheden. Daarom heeft de Europese Com missie het initiatief tot een Europese aanpak geno men. In eerste instantie zal men gegevens gaan ver zamelen bij ziekenhuizen, anti-gifcentra, huisartsen, eerste hulpposten, Rode Kruis-diensten enz. Deze (Lees verder op pagina 2) z\n

Denderklok | 1979 | | pagina 1