d e s 100 - JARIG BESTAAN VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER Drieënvijftigste Jaargang Vrijdag 14 september 1979 mmmwmjmswssmmimmmmmmsMMBÊiÊBm Drukker - Uilgever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement410 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. DE FEESTZITTING RECEPTiE EN JUBILEUMBANKET. Op vrijdag 7 september 1979 te 18.50 uur open de groep Spiraal het Vocaal Instrumentaal En semble o.l.v. de Heer Theo Vanderpoorten de feest zitting ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vrijwillige Brandweer Ninove met Het kloksken van Kafarnaom een vierstemmige canon. Mejuffrouw Van Neygen die voor korte maar voor verzorgde en warme bindteksten zorgde, leidde vervolgens Burgemeester Etienne Cosyns in die de talrijk opgekomen genodigden - in de zaal van het College, die bijzonder mooi was aangekleed, was geen plaatsje meer vrij - van harte welkom. Hij ver heugde zich in het bijzonder over de aanwezigheid van Minister Marc Galle, van vertegenwoordigers van ae Minister van Binnenlandse Zaken en van de Gouverneur, van de Heer De Vos, voorzitter van de Oostvlaamse Brandweerbond, van de Heer Hollaert, provinciaal inspecteur, en van zovele anderen en niet in het minst van zijn pompiers en hun echtge noten. In zijn korte feestrede onderstreepte hij dat Ninove terecht fier kon zijn over zijn eeuweling die nog steeds vitaal en levenskrachtig is, nog steeds bezield met het enthousiasme, de paraatheid en of fervaardigheid van het eerste uur. De middelen zijn er op vooruit gegaan maar de offervaardigheid en het dienstbetoon blijven onvervangbaar. Vrijwillig en belangloos, in een tijd waar meer dan ooit egoïsme, materialisme en uitwendig vertoon hoogtij vieren. Hij dankte de Ninoofse brandweerlieden, maar ook hun vrouwen die zo vaak op ongelegen ogenblikken hun echtgenoten zien vertrekken. De Heer Burgemeester gaf dan het woord aan de Heer Minister Galle die gehaast en weinig voor bereid ook een woordje tot de aanwezigen wou rich ten. De Minister, die als een welsprekend man be kend staat, las een tekst voor om in aanwezigheid van een aantal gemeentemandatarissen van de ge legenheid gebruik te maken om op het vlak van de voogdij een aantal beleidsopties te ontwikkelen... Hij had het over het limiterend effect van de crisis op de gemeentebegroting, de autonomie van de ge meenten en de rationalisatie van de werking der ge meenten waarbij ternauwernood de feesteling van de avond werd bij betrokken. Een mooie bindtekst van Tagore en een perfec te uitvoering van Idylle een Mexicaans volks lied, door het ensemble bracht de feeststemming er in. De Heer G. De Vos, voorzitter van de Oostvlaam se Brandweerbond, bracht namens de nationale lei ding van de Brandweer, hulde aan dat korps dat meer is dan een dienst uit de provincie. Hij herinner de ook aan de belangrijke rol die de gewezen Be velhebber van de Ninoofse Brandweer, Cdt. Karei Fransman, als nationale voorzitter, had gespeeld. Over het opzet van sommigen de Brandweer van Ninove als gewestelijk centrum te laten verdwijnen, nam hij een duidelijk standpunt in Die discussie had nooit mogen bestaan Hij voegde er aan toe dat de toekomst voor de Ninoofse Brandweer er heel wat rooskleuriger uitziet met de nieuwe kazer ne en de grote levensvreugde die het korps op deze verjaardig uitstraalt. Tenslotte overhandigde hij Kap. André Moeremans het plakket van de Oostvlaamse Brandweerfederatie. De groep Spiraal bracht dan vervolgens de 16de eeuwse Franse ballade Pavane waarna 1ste Brandweerman Roger Van Aeibrouck, 75 jaar Ni noofse Brandweer in Vogelvlucht proklameerde zo als enkei een Lambik het kan. Hij bracht de aan wezigen terug naar de bakermat van de Ninoofse Brandweer, een vergadering van de Gemeenteraad van 6 november 1879 waarvan het verslag vermeldde: aanwezig de Heeren de Cooman, burgemeester, voorzitter, De Buysscher en Van der Schueren, se!iepen, Vandenborre, Leenaert, De Smet, De Buyst en de Mont, leden van den Raad, Violon, se- kretaris. De zitting wordt om 5 uren geopend. 8 Inrichting van een Pompierskorps. De Heer Schepene De Buysscher geeft lezing van een ontwerp van Reglement nopens gemelde in richting waarvan een expeditie op het Stadssekre- tariaat is gedeponeerd. Dees ontwerp wordt voorloopiglijk door den Raad, voor zoveel noodig, goedgekeurd De proclameur bracht dan verder het wel en het wee van 75 jaar Brandweer, van de eerste brandbestrijding op 3 de cember 1879, het eerste Barbarafeest op 6 decem ber 1880, de bewapening in 1885, de ontwapening in 1937, een paar heroïsche branden zoals deze van de Cinema Central, de brand in de brouwerij van de commandant, de lange tegenkantingen van het stads bestuur, de moeilijke oorlogsjaren, het komen en het gaan van vijf commandanten... tot de internationale feestviering ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Veteranen uit deze heroïsche tijd knikten menig maal instemmend en hier en daar pinkte er zelfs één een traag weg. Na de uitvoering van Der Tanzboden König een Poolse Mazurka, bracht dan Korpssekretaris Sergeant-Majoor Paul Luysterman De voorbije kwarteeuw, jaar na jaar In een bondige maar le vendige stijl en soms zelfs met een ondeugende kwinkslag wandeide hij jaar in jaar uit, vertrekkend van het 75-jarig beslaan tot aan de voorbereiding van het eeuwfeest waarvan men het week-end de hoogtepunten beleefde. Grote en kleine, prettige en minder kleine dingen kwamen aan bod in deze bloem lezing uit het uitgebreide verhaal dat liefst 35 blad zijden beslaat in het Gedenkboek. Na het Adagio van Albinoni, waarbij dirigent Theo Vanderpoorten zijn talent illustreerde op de schuiftrombone, sprak dan tenslotte Korpsoverste Kapitein André Moeremans zijn dankwoord uit. Hij sprak met dankbaarheid en erkentelijkheid over de 100 jaar Vrijwillige Brandweer te Ninove en dacht tevens terug, met enige weemoed, aan de tijden van weleer en aan al diegenen die er niet meer bij zijn. Hij drukte zijn dank uit voor de talrijke opkomst, de steun van al diegenen die het prachtige Gedenkboek mogelijk maakten, de gulle steun van het Stadsbe- verwees naar het blijvend belang van het vrijwillig stuur voor het welslagen van het eeuwfeest. Ook hij dienstbetoon, ook al gaat het technisch zoveel ge makkelijker dan weleer. Hij rekende op de vastbera denheid van zijn korps om deze traditie te blijven vervullen zolang het nodig is of om het met de woor den uit het verslag van de gemeenteraad van 6 no vember 1879 te zeggen: voorlopiglijk en voor zo veel noodig Tenslotte overhandigde hij een pre sent-exemplaar van het Gedenkboek aan de Burge meester, de vertegenwoordigers van de Minister en de Gouverneur en van de Belgische Brandweerfede ratie. Spiraal dat een zeer kunstzinvolle prestatie bracht, besloot zijn optreden met het een perfecte uitvoering van Greenfields Deze hoogstaande feestzitting werd besloten met een korte receptie op de speeiplaats van het College, aangeboden door het Stadsbestuur, met het brandweerwagenpark binnen handbereik. Maar de patroonheilige gunde haar jongens de feestdis die ook door het Stadsbestuur werd aangeboden en ze vierden heel, heel... lang JUBILEUMMIS - BLOEMENHULDE Zondag 9 september werd een plechtige Jubi- leummis opgedragen door E.H. De Prins, in conce lebratie met EE.HH. Desopper en Baetens. De woord dienst stond volledig in het teken van de Vrijwillige Brandweer. Velen hadden er aan gehouden deze Plechtige Eucharistieviering bij te wonen die werd opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor o.l.v. de Heer Georges Vanderpoorten en het Ninoofs Ge mengd Zangkoor o.l.v. de Heer Fernand De Mont. De begeleiding aan het orgel werd verzorgd door de Heer José Collin. Een prachtuitvoering Ontroerend mooi en waarbij men soms de stilte kon beluisteren omdat iedereen de lust bekroop te applaudisseren. Aan het monument der gesneuvelden op het Kerkplein werden bloemen neergelegd door de Heer Burgemeester en Kapitein Moeremans, terwijl het «Te Velde» weerklonk, keurig uitgevoerd door het Brandweermuziek o.l.v. Korporaal Edmond Braek- mans. Aan het stadhuis schouwde de Burgemeester het jarige korps dat vervolgens met al het rol lend materieel defileerde vóór de stadsoverheid, per sonaliteiten en een 100-tal sympathisanten. Na een korte rondmarche in de binnenstad, waarbij de Brandweermuziekgroep op zijn best was, werd er een paar uurtjes gepauseerd in 't arsenaal en te 14.30 uur trok de ganse sliert van rollend mate- (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1979 | | pagina 1