KARELHOOFD OF KAARDFLOOD? 2 DE DENDERKLOK GEMEENTERAADSZITTING rieel en twee auto-cars vol feestelingen doorheen al de deelgemeenten van Groot-Ninove, terwijl zelfs Vollezele niet werd vergeten dat door ons brand weerkorps wordt bediend. Te Denderwindeke, Meerbeke en Appelterre werden de inwoners vergast op een korte optocht en konden de spuiters zich verheugen in de vele blijken van sympathie. Eens het materieel terug veilig opgeborgen in het arsenaal leidde de laatste optocht naar de feest zaal Roosevelt waar 250 pompiers en sympati- santen gezellig verenigd waren rond het Jubileum- Avondmaal. gevolgd door muziek en dans. En het ging er terug heel gezellig aan toe en ze vierden lang, zeer lang, tot in de kleine uurtjes. Proficiat, Heren van de Vrijwillige Brandweer van Ninove, voor deze waardige viering die niet voorbij ging als een gewoon feesten, maar dat op een zeer hoog peil stond en die de sympathie die U al vele jaren bij de bevolking genoot, nog opmer kelijk zal doen stijgen Het gaat U goed en ad muitos annos Het spiritueel artikel WANDELING DOOR NI NOVE van een anoniem schrijver trok mijn aan dacht. Vooral de betwisting rondom Karelhoofd. 1) Waarschijnlijk is de idee dat Kareihoofd een verschrijving is van Kaardelood gebaseerd op vol gende passage uit het werk van H. VAN GASSEN, Geschiedenis van Ninove, dl. II, p. 140 In een onzer straatnamen schuilt nog een her innering aan de oude Ninoofse lakennijverheid. De Karelhoofdstraat, zoals ze thans heet, was in 1332: het Kardeloet. Blijkens Van Gassen was het Kaardelood een gebouwtje dat zijn naam afdroeg op de onmiddel lijke omgeving (staatje, vest, brug). Tot dat Kaar delood gaven twee onbewoonde baantjes toegang, één vanuit de Beverstraat, dat einde 18de eeuw ver dwenen is, en één vanuit de Lavendeistraat, de hui dige Karelhoofdstraat. (p. 86, 87, 92 en 489). Men kan nu Van Gassen op een dubbele wijze interpreteren OFWEL de huidige Karelhoofdstraat is de enige overblijvende aanwijzing naar de plaats van het vroe gere Kaardelood OFWEL de naam Karelhoofd is een herinnering aan de vroegere naam Kaardelood. 2) Verder blijkt uit Van Gassen dat zeker vanaf 1652, misschien reeds vanaf 1618 de naam Carel- hooft in voege is ais aanduiding voor de huidige Karelhoofdstraat (p. 329 en 333). Of men toen reeds Kaardelood tot Careihooft had verbasterd of eerder moet aangenomen worden dat Careihooft een an dere oorsprong heeft, kan op volgende manier wor den uitgemaakt: bestond in de 17de en 18de eeuw naast de straat- of buurtnaam Careihooft ook nog altijd de naam Kaardelood als aanduiding voor het gebouwtje of heette toen het gebouwtje eveneens het Careihooft Uit het woordgebruik van Van Gas sen blijkt dat hij voor die tijd een onderscheid maakt tussen enerzijds het Karelhoofdstraatje en ander zijds het Kaardelood (p. 339, 489, 500). Alleen bron nenonderzoek zou hier definitief uitsluitsel kunnen brengen. 3) Op welke bronnen berust het gegeven Ka- pelanie van Careihooft, zoals vermeld in de bijdrage Wandeling door Ninove Is nog iets meer over Karei Hoofd geweten 4) Conclusie Waarschijnlijk zijn Kaardelood en Karelhoofd twee namen van verschillende bete kenis en oorsprong, maar in de loop der tijden ge bruikt voor het aanduiden van eenzelfde buurt. Zeker is dat sinds de 17de eeuw de Karelhoofd straat onveranderd haar naam is blijven behouden. Mogelijk heeft eeuwen voordien dat straatje Kaar- deloodstraatje geheten. Dat echter Karelhoofd een verschrijving zou zijn van Kaardelood is twijfelachtig. Vele inwoners van de Karelhoofdstraat hebben gevraagd hun straatnaam te behouden dit om prak tische redenen. Ik meen dat er meer dan genoeg historische argumenten zijn om dit verzoek te sta ven. Straatnaamwijziging mag niet het gevolg zijn van de historische hobby van enkelen. En waarom alleen voor de Karelhoofdstraat tot de middeleeu wen terugkeren en waarom dan geen Bieststraat of Lavendelberch en waarom niet naar Ninive terug keren of nog het oudere Neonifio 7 Dirk Van de Perre. De Gemeenteraad van Ninove vergaderde op donderdag 13 september en behandelde de volgende dagorde in openbare zitting 1) Invordering gemeentebelastingen - Goedkeu ring staat der oninvorderbare posten. 2) Goedkeuring aangaan van lening ter financie ring van de aankoop van een zware vrachtwagen met laadkraan ten behoeve van de dienst openbare werken. 3) Goedkeuring aangaan van lening ter financie ring van de aankoop van een tribune. 4) Goedkeuring aangaan van lening tot dekking van de uitgave verbonden aan de aankoop van allerlei klein materieel ten behoeve van de dienst openbare werken. 5) Goedkeuring aangaan van lening tot dekking van de uitgave verbonden aan de aankoop van twee lichte vrachtwagens ten behoeve van de dienst openbare werken. 5) Goedkeuring aangaan lening ter financiering van de aankoop van een graaflaadcombinatiemachi- ne. 7) Goedkeuring aangaan van lening tot betaling van de erelonen (3de schijf) verschuldigd voor het opmaken van een structuurplan van de stad. 8) Goedkeuring aangaan van lening tot het volstor ten van het ingetekend kapitaal in de intercom munale vereniging voor investeringen in de Elek triciteit- en gasdistributie in Oost-Vlaanderen (IViEGOV). 9) Kerkfabriek St.-Amandus te Outer - Voorstel tot wijziging aan de goedgekeurde begroting van het dienstjaar 1979 - Advies. 10) Kerkfabriek St.-Amandus te Nederhasselt - Voor stel tot wijziging van de goedgekeurde begro ting van het dienstjaar 1579 - Advies. 11) Patrimonium elektriciteitsbedrijf - Goedkeuring balans en verlies- en winstrekening 1978. 12) Nationale Maatschappij der Waterleidingen - Goedkeuring intekening bijkomende aandelen ter financiering van niei-industriële gebouwen. 13) Voorlopige goedkeuring rooipian deel van buurt weg nr. 10 (Herlinckhovestraat) te Outer en aan leg van een wandelpad tussen de Albertlaan en de Langemurenstraat (buurtweg nr. 21) te Ni nove. 14) Definitieve goedkeuring rooilijnplan buurtweg nr. 1 (Hoogstraat) te Aspelare. 15) Voorlopige goedkeuring rooipian buurtweg nr. 23 (Dasseltstraat) te Denderwindeke. 16) Vaststellen algemeen rooipian Kaaischoolstraat te Ninove. 17) Voorlopige goedkeuring rooipian buurtwegen nrs. 14 en 15 (Bosveld) te Denderwindeke. 18) Vooriopige goedkeuring rooipian buurtweg nr. 1 (Kasseide) te Lieferinpe. 19) Wgenis- en rioleringswerken aan buurtweg nr. 1 (Kasseide) te Lieferinpe - Goedkeuring ont werp - Vaststellen wijze van gunnen van de op dracht - Goedkeuring voorwaarden. 20) Wegenis- en rioleringswerken aan buurtweg nr12 (Karmelietenstraat) te Voorde - Goedkeuring aangepast ontwerp - Vaststellen wijze van gun nen van de opdracht - Goedkeuring voorwaar den. 21) Wegenis- en rioleringswerken aan buurtwegen nrs. 6 en 32 (Stationsstraat) te Appelterre-Ei- chem. - Goedkeuring ontwerp. - Vaststelling wijze van gunnen van de opdracht. - Goedkeu ring voorwaarden. 22) Wegenis- en rioleringswerken aan deel van buurt weg nr. 1 (Gentsestraat) en delen van buurtwe gen nrs. 10 en 40 (Kapellestraat - Principiële goedkeuring uitbreiding opdracht. 23) Wegenis* en rioleringswerken aan buurtweg nr. 23 (Dasselt) te Denderwindeke - Goedkeuring ontwerp - Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht - Goedkeuring voorwaarden. 24) Wegenis- en rioleringswerken aan buurtweg nr. 1 (Hoogstraat) te Aspelare - Goedkeuring ont werp - Vaststellen wijze van gunnen van de op dracht - Goedkeuring voorwaarden. 25) Aanleg riolering langsheen buurtwegen nrs. 7 (Hellestraat) en 20 (Walenstraat) en nr 30 (St.- Rochusstraat) te Appelterre-Eichem - Princi piële goedkeuring. >6) Aanleg parkeerplaats langsheen de Fernand Ta vernestraat te Ninove - Goedkeuring ontwerp - Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht Goedkeuring voorwaarden. >7) Rioleringswerken langsheen buurtweg nr. 1 (Linkebeekstraat) en wegeniswerken langs buurtweg nr. 2 (verbinding Linkebeekstraat met Oude Brusselstraat) te Denderwindeke en Nei- gem - Principiële goedkeuring - Vaststellen wij ze van gunnen opdracht voor opmaken ontwerp - Goedkeuring voorwaarden vervat in model- kontrakt. 28) Afschaffing weg van groot verkeer Neep te Meerbeke - Goedkeuring. 29) Vraag tot verklaring tot weg van groot verkeer van een deel van buurtwegen nr. 1 (Linkebeek straat) te Denderwindeke, nr. 2 (Oude Brussel straat) te Lieferinge en nrs. 1 en 3 te Neigem 30) Verbeteringswerken langs buurtweg nr. 7 - 16 (Paellepelstraat) te Nederhasselt - Principiële goedkeuring - Vaststellen wijze van gunnen van opdracht voor opmaken ontwerp - Goedkeuring voorwaarden vervat in modelkontrakt. 31) Verbeteringswerken langs buurtweg nr. 7 - 16 (Paellepelstraat), deel landbouwweg te Neder hasselt - Principiële goedkeuring - Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht voor opma ken ontwerp - Goedkeuring voorwaarden vervat in model-kontrakt. 32) Wegenis- en rioleringswerken aan buurtweg nr. 14 - 15 (Bosveldstraat) te Denderwindeke - Goedkeuring ontwerp - Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht - Goedkeuring voor waarden. 33) Elektriciteitswerken in de sociale verkaveling Meuleveld te Appelterre-Eichem - Goedkeu ring - Vaststellen wijze van gunnen der op drachten voor de prestaties en materialen - Goedkeuring voorwaarden. 34) Uitbreiding openbare verlichting in de wijk Eversem te Okegem - Goedkeuring - Vast stellen wijze van gunnen der opdrachten voor het uitvoeren der werken en voor de levering van materialen - Goedkeuring voorwaarden. 35) Uitbreiding van het waterleidingsnet in de Hae- zeleerstraat te Okegem - Goedkeuring werken en aangaan van lening. 36) Uitbreiding van het waterleidingsnet in de He- ghestraat te Aspelare - Goedkeuring werken - Goedkeuring aangaan van lening. 37) Uitbreiding waterleidingsnet in de Eichemstraat te Appelterre-Eichem - Goedkeuring werken en aangaan van lening. 38) Uitbreiding waterleidingsnet in de Aardeweg te Outer - Goedkeuring werken en aangaan van lening. 39) Uitbreiding waterleidingsnet in de Lindendreef te Ninove - Goedkeuring werken en aangaan lening. 40) Aanleg voetbalterrein met kleedkamer en sani tair te Appelterre-Eichem - Goedkeuring princi pe - Vaststellen wijze van gunnen opdracht voor het opmaken van het ontwerp - Goedkeuring voorwaarden vervat in model-kontrakt. 41) Plaatsen van een knipperlicht met inwendig ver lichte signalisatie ter hoogte van het kruispunt gevormd door rijksweg nr. 54 (Hallebaan) met Nieuwstraat en Hemelrijk te Meerbeke - Uit brengen van advies. 42) Aanvraag tot afschaffing van voetweg nr. 60 te Nederhasselt - Uitbrengen van advies. 43) Aankoop van vrijgemaakte bedding van water loop nr. 5.124 (Beverbeek). Goedkeuring. 44) Waterbeheersingswerken te Okegem - Goed keuring uitbetaling vergoeding. 45) Verkoop van een perceel bouwgrond gelegen Nederwijkstraat te Ninove - Goedkeuring. 46) Restauratiewerken aan de kapel O.-L.-Vrouw ten Beukenboom te Voorde - Goedkeuring stads-

Denderklok | 1979 | | pagina 2