2 «DE DENDERKLOK» speelplaats in de gemeenteschool van de Geraards- bergsestraat had voor de Gemeenteraad moeten ko men. Dhr Timmermans - Wij hebben deze uitgave correct geboekt. Het was een geval van hoogdrin gendheid om de speelplaats klaar te krijgen vóór 1 september. Dhr De Riemaecker - Maar toch blijft het een onregelmatigheid. Die speelplaats lag al 30 jaar in een slechte toestand. De prijs van het informatieblad steeg met zo maar 200.000 F. Deze rekeningen zullen wij tijdig en zeer grondig nakijken. Dhr Waltniel - Er is een prijsaanbod voor het eventueel inlassen van meerdere suplementaire blad zijden. Er waren drie aanbiedrs en daarvan waren er twee niet in de mogelijkheid het werk uit te voe ren zoals werd gevraagd. Met het bezoek van de Vorsten hebben wij een speciaal blad laten inlassen omkaderd met de nationale driekleur. Zoiets kost veel geld. Dhr Callebaut - Is er een vaste basis Dhr Waltniel - Ja, voor 24 bladzijden en er is een prijs per bladzijde voorzien voor eventueel een hoger aantal bladzijden. Dhr Callebaut - Er kan onderzocht worden om sommige dingen, die iedere maand voorkomen, weg te laten. Dhr De Riemaecker - Gij denkt zeker aan de onderpastoor van de week. (gelach) Dhr Moens - Is dat misschien een suggestie Dhr Prieels - De premies voor het bouwen van woningen daalt met 400.000 F. Worden de mensen verwittigd die recht hebben op een premie Dhr Moens - Dat gebeurt. Goedgekeurd met 17 stemmen tegen 10 (C.V.P. en V.U.). 8) Begroting 1979 - wijziging nr. 5 - buitengewo ne dienst goedkeuring. Dhr Waltniel geeft nadere toelichting. Goedgekeurd met 17 stemmen tegen 10 (C.V.P. en V.U.). V 9) Stedelijke technische en beroepsleergangen - begroting 198G - goedkeuring. Dhr Beeckmans - ledereen heeft een ontwerp van begroting ontvangen. Dhr De Bodt - In de cijfers van de wedden ko men er twee verschillende bedragen voor. Dhr Beeckmans - Het zijn de cijfers die mij door de Rekendienst werden overgemaakt. Dhr Torrekens Hil. - Collega De Bodt vergist zich hij heeft het over de begroting van de Muziek academie. Dhr De Bodt - Oh... pardon. Goedgekeurd met 17 stemmen bij 9 onthoudin gen (C.V.P.) tegen 1 (dhr Baro). 10) Stedelijke Muziekacademie - begroting 1980 - goedkeuring. Dhr De Bodt - Ik herhaal mijn vraag van zo juist. Dhr Beeckmans - Ik kreeg die cijfers van de Rekendienst. Misschien komt het door het feit dat de Stad moet bijpassen voor leraars die niet over een 1ste Prijs van het Conservatorium beschikken. Dhr Torrekens Hil. - De optelling van de cijfers klopt niet. ledereen kijkt verrast op en slaat aan het tellen. Maar niemand zegt iets. Dhr Durant - Die cijfers kloppen wel, maar er is een splitsing van cijfers gebeurd. Dhr Waltniel - Ah... ja... Inderdaad. Dhr Durant - Het ging er alleen maar om te weten wat precies moest samengeteld worden. Er wordt gelachen maar er blijft verwarring. Dhr De Bodt - Die cijfers werden slecht afge- typt. Dhr Waltniel - Het gaat hier om een lijntje en een accolade. Goedgekeurd met 17 stemmen bij 9 onthoudin gen (C.V.P.) tegen 1 (dhr Baro). 11) Vaststellen bedrag oninbare gemeenteopcenlie- men op de provinciale belasting op de honden voor het dienstjaar 1978. Dhr Waltniel - Het gaat hier over de belasting van 140 F voor de hond van een dierenarts uit Brus sel die een buitenverblijf heeft te Denderwindeke. Hij werd gesnapt door een politieagent die dacht dat de hondentaks niet werd betaald. Maar voor die hond werd de taks reeds betaald in de Provincie Brabant. En vermits er geen tweemaal hondentaks moet betaald worden... Dhr De Riemaecker - En als die hond nu een tweede verblijf heeft? (daverend gelach). Goedgekeurd met 26 stemmen tegen 1 (dhr De Riemaecker) 12) Belastingverordening op het verwerven van straatbeddingen, de aanleg van riolering, de ni vellering en de verharding van wegen, het plaat sen van kantstenen, het plaatsen van voetpaden en opritten - herziening. Dhr Waltniel - De wijzigende tekst van het re glement werd goedgekeurd te Gent. Binnenlandse Zaken heeft bezwaren ingebracht zonder onze be slissing te verbreken, tegen de tekst van artikel 1 dat de belasting vaststelde op 100% van de kost prijs voor het aanleggen van nieuwe wegen t.t.z. daar waar vroeger geen tracé bestond of waar de weg zich niet leende tot openbaar verkeer. Ondanks al onze pogingen blijft het Departement van oordeel dat de uitdrukking nieuwe wegen aanleiding kan geven tot betwisting. Om het kort te trekken zal de belasting' beperkt worden tot het verhalen van de kostprijs der grond- aanwervingen waarin hij niet gratis afgestaan wordt, tot 35% van de rioleringen en tot 100C voor het plaatsen van voetpaden en opritten. Binnenlandse Zaken vraagt de schrapping in ar tikel 2 van de betalingsmogelijkheid in 10 jaar. Wij geven toe zonder er het nut van in te zien. Het Departement ziet een discriminatie tussen de burgers inzake belastingen in het onderscheid van het percentage op de rioleringen voor een vol ledig nieuwe weg of in een bestaande weg. Alhoe wel het niet steekhoudend is verzaken we aan het onderscheid en vragen we 35% voor de riolering in alle wegen. In artikel 15 wordt het woord nieuwe ge schrapt. Wij zijn het eens met het Departement dat ar tikelen 31 en 38 moeten geschrapt worden. De aldus gewijzigde tekst wordt aan uw goed keuring onderworpen. Dhr De Riemaecker - Ge hebt niet veel meeval met uw reglement op de verhaalbelastingen. Op 11 mei 1977 werd het toepasselijk verklaard voor gans het grondgebied. Op 17 november moest deze beslissing herzien worden. Op 5 en 26 april 1979 - na het incident in de Hoogstraat te Aspelare - heeft de Gemeenteraad veel tijd besteed aan de wij ziging van het reglement. Op 13 september stond het punt op de agenda met opnieuw een nieuwe tekst De goedkeuring van Gent beduidt niets vermits Brussel het laatste woord heeft. Brussel zegt klaar hoe de tekst moet aangepast worden werken die voor de eerste maal gebeuren in een straat en de vervangingswerken. Geen enkele moeilijkheid om dat over te nemen. Brussel moet onze beslissing niet verbreken vermits de onthouding van koninklijke goedkeuring neerkomt op een weigering tot goedkeuring. Brussel laat het basisprinciep der verhaaibelas- ting onaangeroerd de gemeenschap heeft recht op een aandeel in de verrijking die verwezenlijkt wordt ten koste van de gemeenschap. Bij de verbreding, vernieuwing, rechttrekking van straten kan er gediscussieerd worden over de volle dige juistheid van dit basisprinciep. In gevallen van aanleg van nieuwe wegenis is dit basisprinciep onaanvechtbaar juist. In uw verslag van 2 oktober jl. aan de raadsle den beweert ge dat nieuwe wegen enkel nog aange legd worden ter realisatie van bijzondere plannen van aanleg daar in dergelijk geval steeds is voor zien dat de wegenis kosteloos aar» de stad wordt overgedragen Een voorbeeld om te bewijzen dat dit radikaal onjuist is het terrein van 5 hectaren in een blok, langs de Denderhoutembaan, rechtover het kerkhof. De eigenaars dienden een aanvraag in voor de verkaveling van dit blok in 140 bouwgronden. Aan 750.000 F per bouwgrond, om uiterst weinig te zeggen, beduidt dit 115 miljoen F. De lasten voor de aanleg van riolering en voet paden en opritten belopen, zeer ruim geschat, op 3.200.000 F plus de gratis afstand van de bedding der wegenis beperkt tot een breedte van 12 m. Welke lasten zal de gemeenschap daar dragen 70% van de riolering en 100' r voor de wegverhar ding, de boordstenen, watervoorziening, elektrici teitsbedeling, gasbedeling en teledistributie. Dat kampt niet en dat beduidt dat de goedkeu- r.nq van uw voorstel tot verhaalbelast.ng voortaan voor gevolg moet hebben de VERPLICHTING al de terreinen te onteigenen waarin nieuwe straten zullen aangelegd worden. Goedgekeurd met 17 stemmen bij 9 onthoudin gen (C.V.P.) tegen 1 (dhr Baro). 13) Verkoop van onroerende goederen - verkoops- voorwaarden - wijziging. Dhr Waltniel citeert een paar aan te brengen wijzigingen. Algemene goedkeuring met 27 stemmen. 14) Goedkeuring opcentiemen op de provincale be lasting op de rijwielen en op de bromfietsen. Dhr Waitniel - De opcentiemen moeten gestemd zijn vóór 15 oktober. Wij stellen dezelfde voor als vorig jaar. Goedgekeurd met 18 stemmen tegen 9 (C.V.P.). 15) Stedelijk zwembad - goedkeuring begroting 1980. Dhr Waltniel geeft nadere toelichting. Dhr Torrekens Hil. - Er is een zekere onlogica voor sommige cijfers o.m. bij de afschrijvingen. Dhr Waltniel - Voor sommige posten kan dat wei. Ik houd rekening van uw opmerkingen en zal ze onderzoeken. Goedgekeurd met 17 stemmen bij 9 onthoudin gen (C.V.P.) tegen 1 (dhr Baro). 16) B.P.A. Bokkenveld te Denderwindeke - goed keuring onteigeningsplan. 28) B.P.A. Bokkenveld - voorlopige goedkeuring. Dhr Timmermans betoogt dat beide punten sa men kunnen behandeld worden. Een ernstig bezwaar is opgerezen betreffende de eigendom van de parochiale werken de feestzaal en haar achterliggend terrein. De Schepen confereerde erover vorige vrijdag met het bestuur van de parochiale werken. De be sprekingen leidden tot een akkoord. Verschillende bouwgeiegenheden zullen uit het ontwerp geschrapt worden ten einde een deel van het achterliggend terrein van de parochiale werken vrij te houden. Een merkwaardige woning met omliggende tuin voorbij de feestzaal worden eveneens veilig gesteld. Dhr Callebaut - Het is spijtig dat het ganse terrein niet behouden blijft. Dhr Timmermans - Het bestuur van de parochia le werken gaat akkoord. Dhr Callebaut - Dat zal geen akkoord zijn uit ganser harte zij zullen vertrokken zijn van de stel ling dat het beter was enigszins toe te geven om toch iets te bekomen. Dhr Timmermans - Er komen twee voetbalter- reinen en een sportschuur te Denderwindeke. Dhr Callebaut - Om een voetbalterrein kan men alleen maar voetballen. Dhr Timmermans - Er zal ook volley en basket kunnen gespeeld worden. Dhr Coppens N. - Komt er nog een openbaar onderzoek Dhr Timmermans - Zeker. Dhr De Riemaecker - Een onteigeningsplan wordt voorgebracht met een plan nooit voor een plan van aanleg. Dhr Timmermans - De wet op de huisvesting is dezelfde als die op de economische expansie. Dhr De Riemaecker bewijst aan de hand van de wettekst (die hij leest) dat zijn zienswijze de juiste is. Dhr Timmermans - Woonuitbreidingsbestem- ming betekent bestemming voor openbaar nut. Dhr De Riemaecker - Dat is niet waar Dhr Timmermans - Heb ik geen gelijk Mijnheer Prieels Dhr Prieels - Dhr De Riemaecker heeft gelijk. Dhr Timmermans - Maar allez toch... Dhr De Riemaecker - Als Mr Prieels zegt dat ik gelijk heb moogt ge zeker van zijn dat ik gelijk heb. Er volgt dan nog een zeer verwarde discussie tussen dhren Timmermans, De Riemaecker en Prieels Dhr De Riemaecker - Denkt wat ge wilt maar ik heb gelijk. De wettekst bewijst het. Dhr Waltniel - Allez, ge hebt ongelijk van gelijk te hebben (gelach). Goedgekeurd met 18 stemmen bij 9 onthoudin gen (C.V.P.). Het vervolg van het verslag van deze Raadszit ting leest U in onze volgende nummers.

Denderklok | 1979 | | pagina 2