2 DE DENDERKLOK herinnering aan een agrarisch verleden, was dit de triestige erfenis van de vorige Liberaal-Socialisti sche bestuursmeerderheid. Toen begon men eindelijk te denken aan de ontsluiting van de stad. 1De ontsluiting van de linkeroever (toen de 4/5 van de Ninoofse huizen) werd gedeeltelijk uitge voerd. Het was als een mirakel om zien hoe elk ont sloten deel onmiddellijk terug tot economisch leven openbloeide en dank zij onze werkzame, vindingrij ke middenstanders werd het achteruitstel van onze handelswijken ingewonnen. Ninove begon terug in Ninove te kopen. 2) De centrale ligging van Ninove in het Arron dissementen zijn gunstige ligging tegenover het aan palende Vlaams Brabant, kreeg door de ontsluiting terug haar rechten en voordelen vooral door de aan leg van de Ringlaan. Hierdoor duidden de markten- studies van de grote distributiebedrijven Ninove aan als vestigingsplaats. Vestigingen, bij het begin wan trouwig bekeken door de plaatselijke handelsmidden en ook door ons, maar na enkele jaren een dergelij ke aangroei van verbruikers naar onze stad, dat ook eigen handel er zeer goed bij vaarde. 3) Aangetrokken door het succes van de mid denstand en van de distributiebedrijven besloten heel wat plaatselijke kleine nijveraars hun onderne ming om te vormen tot distributiebedrijven. Hun on dernemingsgeest werd verknoeid door de stompzinni ge nationale politiek. Zij redden zich langs de distri butie die heel vlug welvarend werden en een be langrijk nieuw aantal verbruikers naar Ninove bracht (schoenen en meubelen). 4) Groothandelszaken wiens taak voorbijge streefd was, distributiezaken met eigen kleine win kelkettingen schakelden over naar centrale discounts met het zelfde succes en gunstige gevolgen voor de eigen handelswijken. 5) Distributiebedrijven vinden plaats op onze in dustrieparken. helaas waar alweer bedrijven over de kop gingen en heel vaak kwamen distributiebedrijven er hun plaats innemen. SamengevatIn 15 jaar tijd groeide Ninove bo ven alle omliggende plaatsen naar een toekomst als regionaal distributiecentrum. De rollen zijn nu hele maal omgekeerd Ninove koopt in Ninove. alle omlig gende fusiegemeenten kopen in Ninove, ook het land van Aalst en Vlaams Brabant tot Anderlecht toe. Al le vreemde reklame van onze buurgemeenten (ook die van Aalst en Brussel) zijn voor 90% verdwenen. De Ninoofse handelswereld gaat, met zijn reklame buiten de 30.000 gezinnen van eigen streek, naar de streken Zottegem-Brakel en Geraardsbergen, later zelfs naar Aalst... en nu volle gang naar Asse-Dil- beek en Halle... Edingen zondert af gezien de ver fransing Het is werkelijk zo Ninove groeit tot 1976- 77 naar regionaal distributiecentrum. Wij waren be nieuwd te zien welke invloed deze evolutie op de tewerkgestelden van Groot-Ninove zou gehad heb ben. De cijfers waren verrassend belangrijk (haalt enkele cijfers aan). De distributie is dus ontegensprekelijk de groot ste werkgever geworden van Groot-Ninove die meer dan 50% van de tewerkgestelden telt, dank zij de ontsluiting van de stad. Waar hadden we met de werklozen gestaan zonder die ontsluiting Nog er ger dan nu (15% in 8 jaar tijd van de 2de naar de 3de sector). Een bron van tewerkstelling die nog het moetparking voor de steeds meer aanbiedende verbruikers en diensten - de nodige aanpassing voor de huisvesting in de stad zelf. In een goeie twee jaar tijd hebt U deze toekomst van de stad aan brokken geslagen... De stagnatie van de distributie en zelfs de achteruitgang meldt zich reeds zeer duidelijk. Wij zien in deze begroting 1) de ontsluiting tussen Dender en spoor, het zogez. centrum, wordt door U zoveel ge nog kunt on gedaan gemaaktde overkant van de gerealiseerde Centrumlaan hebt ge, tot schade van de distributie en het vrij initiatief, gewijzigd en geschonden de ontsloten Graanmarkt wordt weer gesloten zoveel het maar enigszins mogelijk is met het Koepoortplan; 2) de ontsluiting van de Stationsstraat, verwe zenlijkt door de doorgang van de Abdijstraat onder het spoor, blijft onvolledig daar de vernauwde rooi lijn van de Stationsstraat alle normaal vervoer voor een handelsstraat onmogelijk maakt 3) de ontsluiting van de Geraardsbergsestraat is gelukkig gebeurd richting Centrumlaan richting spoor nog te doen het nieuw B.P.A. Dam veroordelt deze winkelwijk voor de resterende 50% die zij nog in haar mogelijkheden heeft - de ontsluiting van de rechteroever, de grote kans. wordt radikaal gewijzigd. De Burchtdam, de handelswijk die nog steeds in de toestand van 1958 en vroeger verkeert, en die daarenboven het groot ste gedeelte van zijn klanten, Brabantse klanten, ziet verloren gaan daar deze, komende op de ringlaan, de voorkeur geven aan het ontsloten centrum dat op zijn beurt de verbruikers niet meer kan slikken, deze Burchtdam wordt in piaats van ontsloten, opgevuld met een woonerf met woonstraten en een 250-tal huizen. Dat moet de 5.000 Brabantse gezinnen ver vangen. Het gevestigd grootwarenhuis aldaar heeft de toestand daar niet kunnen verbeteren het zou er zelf nooit gekomen zijn had het niet de belofte ge kregen van een aanstaande ontsluiting van die wijk 5) op gebied van huisvesting moest de oude pi- lootstad in de eerste plaats woninguitbreiding bie den bij de handelshuizen (zoals Centrumlaan), in de eerste plaats voor de 3de sectormensen. De bestaan de woonerven liggen gelukkig buiten de handelswij ken de blokken tussen Parklaan en Polder, Pamel- straat en Nederwijk, het Niepersveld en de 8-üren- wijk. Maar wat gebeurt er?... Woonerven in plaats van handelsuitbreiding op de Burchtdam en de Dam. 6) het vervoer elke dinsdag, vrijdagavond, za terdag en tijdens de spitsuren van station en scholen wordt onmogelijk. De absurde redenen, links en rechts opgevangen bij de schepen van openbare werken om dergelijk onzinnig, vernietigend beleid te voeren 1de distributie is aan haar maximum en heeft geen uitbreiding meer nodig - wie ogen in zijn hoofd heeft ziet dat vervoer en parking de linkeroever overgroeid is. B.v. de Graanmarkt 5-6 jaar terug en nu... thans ziet men verbruikers die geen parkeerplaats vinden onverricht ter zake naar huis gaan... de ontwikkeling naar re gionaal distributiecentrum is nog niet halfweg van de mogelijkheden - voorbeeld van groei de schoenenhandel. Ter wijl vier schoenfabrikanten overschakelen naar grote schoenendiscounts verdubbelt het aantal schoenhan dels in de stad zelf en met algemeen succes... wat maar half of minder aangeboord is, waar nog min- met de schoenartikel gebeurt kan nog in andere ge- stens 10 jaar kan aan doorgewerkt worden en dat zonder noemenswaardige kosten van de stad. Voor de nijverheid blijft het voorlopig niets en de kosten zijn onmetelijk Ziedaar de echte toekomstgerichtheid van Nino ve distributie, vervoerdienst. Wanneer we daarnaar gericht zijn, zijn we in de goede richting. Er is ech ter geen ander alternatief voor de komende jaren het is alles of niets het is voor Ninove een laatste unieke kans na de daling van onze nijverheid. Onze economische ontwikkeling iigt in de tertiaire sector, hij moet ons de nodige welvaart of te herwinnen wel vaart geven om al de middelen te realisren die wij opgesomd hebben. Deze gouden appel voor Ninove is U in de handen gevallen. Gelukkig stadsbestuur... de opdrachten waren allersimpelst... zonder studie: - de verdere ontsluiting van de linkeroever, met de Geraardsbergsestraat, richting spoor - de ontsluiting van de braakliggende rechter oever nu de drie grondgebieden één stad geworden zijn. Het welvarende centrum kon zich over de brug verder uitbreiden - openheid scheppen voor het vervoer daar waar beuren (hoeveel keer is het aantal verbruikers van schoenen dan verdubbeld in die 15 jaar - onder wijs, diensten, vreemde artikelen enz... 2) de Centrumlaan is als handelsstraat een flop en zal leeg lopen bij de eerste vervaldag van de huurcontracten. - het procent niet gelukte handelszaken in de Centrumlaan (allemaal nieuwe zaken) ligt niet hoger dan bij de nieuwe zaken in alle andere stadsgedeel ten - de reden van niet lukken van nieuwe winkeis op de Centrumlaan is in geen geval gebrek aan ko pers, en dat geldt ook voor om het even welke an dere nieuwe zaak - de toestand van de vast in 't zadel 70% Bra bantse kopers en laat dan eens de bouwmaterialen weg zijn. 3) het centrum linkeroever zal verzwakken door de ontsluiting van de rechteroever. - al de voorgaande aangegeven toestanden loo chenen dat. 4) het vervoer moet geregeld worden - stops inde straten moeten dienen tot matiging van de snelheid - daardoor blijven de bezoekers weg. de Ringlaan moet het vervoer maar regelen. - inderdaad voor het vervoer dat Ninove niet nodig heeft, zoals voor 20 jaar 5) de stad moet leefbaar zijn en blijven, woon erven moeten vernieuwd worden. - inderdaad in pilootsteden van 50.000 en meer inwoners of pilootsteden en -gemeenten die 50 en meer van de bevolking uitmaken Maar niet voor Ninove - onze economische uitbreiding ligt bij de dis tributie - de handelaars hebben het voordeel bij hun werk te wonen, zij moeten het nadeel aanvaarden van stadsbeperkte huisvesting - de werknemers hebben het nadeel van ver plaatsing naar hun werkzij hebben recht om buiten de stadsdrukte ruimer en rustig en gezonder te wo nen. Ninove heeft gelukkig genoeg plaats daarvoor: m de sociale woningen, in de privaatverkavelingen, in de alleenwoonsten op de buiten 6) het behoud van het oude stadsgezicht. - Ninove is de enige stad bij mijn weten waar geen enkel bouwreglement bestaat voor het behoud van het oude stadsgezicht. Men bouwt in alle kleuren en stijlen en breekt alle mooie gevels weg. Ninove wordt zeker de lelijkste stad in Vlaanderen (als ze 't nog niet is) - volgens de struktuurplannen moet er als volgt met een historisch gebouw gehandeld worden b.v. de Koepoort moet behouden blijven als de restau ratie geen nieuwbouw wordt... indien mogelijk in zijn historisch kader. Besluitde Koepoort blijft be houden maar niet in historisch kader want de eco nomische ontplooing van Ninove eist ontsluiting van de Graanmarkt 7) verplaatsing van handel naar Ringlaan en de invalshoeken. - dat is geen reden door ons ergens opgevist, dat is een feitwe weteri niet of dat zo gewild is; in elk geval dat kan zeer gevaarlijk worden Het feit is goed dat de meer geschikte K.M.O.- distributie naar de Ringlaan of de invalshoeken vra gen en bekomen, maar dit mag geen uittocht van de pilootstad worden en dat zal het wel wanneer de hier aangeklaagde basispolitiek van de toekomstge richtheid gevolgd blijft. Menig handelaar komt mij dienaangaande raad vragen. Vroeger was de vraag naar het centrum, nu zijn het steeds vragen voor de Ringlaan. Reeds meerdere handelaars uit het cen trum overwegen een mogelijke verplichte overbren ging naar de Ringlaan. Ze kunnen niet allemaal naar de Centruflaan komen de handelsverkrotting van de oude wijken dreigt terug te komen zoals voor 1958, en wat wordt het als het nieuw stadhuis alle beweging rond het oude stadhuis, rond de Politie, rond het huis Behn, rond de Administratie en Post zal wegblijven Laat dan nog de klinieken verhuizen en U kunt de stadsvesten terug plaatsen en de wortel terug in de Koepoort steken. Maar vergeet niet dat alle handelsvestiging op de Ringlaan en invalshoe ken meesterft, want die hebben mij allemaal beves tigd dat de dood van het handelscentrum ook de hunne wordt (gelieve te noteren, waarde collega's, dat gans deze stellingname en uiteenzetting het re sultaat is van de mening van de handelaars zelf). Mr de Burgemeester, Mevrouwen, Mijne Heren, dat alles zijn de grote hoofdmiddelen waarmee men in een minimum van tijd erin gelukt is om onze eco nomische ontwikkeling als regionale distributiestad stop te zetten en aan de afbraak ervan te beginnen. Neen aan deze begroting De bedoeling ligt er vingerdik op niets voor de handel, nering, vervoer of de totale miskenning van Groot-Nioofse schoonste toekomstkansen. De besluitvorming ligt nu zeer duidelijk voor iedereen (voor die vrij mogen zien en denken) Ni nove wordt collectivistisch bestuurd door één B.S.P.- mandataris van de Socialistische - Kommunistische lijst die 20% van de plaatsen in deze raad bekleed. Het vrij initiatief moet ervan tussen t.t.z. al diegene die het wagen méér dan 36 uren te werken. Allemaal zeer begrijpelijk voor de B.S.P.... het is hun programma. Onbegrijpelijk voor de P.V.V.- traktie die zo maar uit 13 leden bestaat en die met meer dan 2/3 in de meerdersheidsgroep er niets te zeggen heeft. De schepen van financiën is de enige die mag en kan medewerken om de gelden samen te brengen om dat beleid te kunnen voeren. Er kan nog op teruggekomen worden, maar wan-

Denderklok | 1979 | | pagina 2