d vu shb/ e z\n ams WANDELEN IN DE KOU mmm talige J AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN: Drieënvijftigste Jaargang Vrijdag 21 december 1979 HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 't Schijnt dat het weer in de winter gezonder kan zijn dan ooitals de hemel heider is en alles stijf vervroren ligt. Vooruit dus, mensen laat u niet kennen Wanneer gij na Kerst- en/of Nieuwjaarsfuiven kouwelijk in de warmte zit (met zo'n heel klein katerken), neemt dan het kloeke besluit en trekt er te voet op uitgij zult u door beweging verwar men... en door de stille gloed van talrijke monumen ten (resten) in en om onze stad. In de zomer vertrokken wij aan de Koepoort. Omdat zichzelf herhalen vervelend is, en ook omdat het daar in die buurt nu al zo lang echt Mid deleeuws smerig ligt, nemen we het stadhuis als vertrekpunt. Want 't is waarlijk schoon, sinds de koning ons met zijn bezoek heeft vereerd 't ziet eruit als in 1834, toen het onder de regering van Leopold I echt nieuw was. Kijkt dus goed naar dit gebouw, dat nu drie jaar onder garantie van zijn herwonnen jeugd genieten kan. Denken wij nu een ogenblik dat wij burgemees ter, schepen of een andere personaliteit zijn met het stadhuis in onze rug schouwen we dan - zoals bij het défilé van de honderdjarige brandweer - de overzijde. Wij zien de nieuwe gebouwen van ASLK en GBM. Bezienswaardig zijn ze echt niet te noe men. maar lange tijd hebben de huizen die door deze nieuwbouw verdrongen zijn een smakelijker bestemming gehad zij waren bekende afspannin gen, respectievelijk De Sterre en De vier Aymondskinderen Van Gassen (p. 352) kon nog het voorteken (een soort eerste steen met het jaartal 1634 erop) van laatstgenoemde herberg re produceren, terwijl men op twee lithografieën van Hoolans (anno 1849) - afgedrukt in het gedenkboek van de brandweer - het opvallende uithangbord van De Sterre kan opmerken een soort drieko- nirigenster aan een staak. Beide huizen zijn dus mo numenten... geweest. Er is niettemin een goede reden om deze ge wezen monumenten te vermelden zij laten ons toe ons te oriënteren in een deel van het oude Ninove, waarvan het uitzicht al tweehonderd jaar lang aan het veranderen is, nl. de fameuze kapelanie van St.- Joris, alias kapelanie van Carelhooft, - om het met abt De Neve te zeggen. Beide huizen - De Sterreen De vier Aymondskinderen - leunden tot op het einde van de 18de eeuw niet tegen elkaar aan: tussendoor stroomde de Beverbeek, en liep een pad, Melkweg geheten, van de Grote Markt naar het Kaardeiood, en. langs de Oude Vest, naar de Molendender, ter hoogte van de St.-Joriskapel. v V 'V:; 5 In De Sterre deed men echter goede zaken de uitbater - een zekere Joseph Bert - overwelfde de beek om zijn herberg te kunnen uitbreiden met een kon ook de concurrentie uit De Vier Aymonds kinderen niet achterblijven, en dus werd het Melk- wegje overbouwd. Hoewel de schepenbanK in beide gevallen mits de onvermijdelijke cijnzen toestem ming had verleend, moet de afschaffing van een openbare weg - hoe klein ook - amb^as voor de plaatselijke bevolking opgeleverd hebben. Vooral dan voor de inwoners van de Karelhoofdstraat, die nu tot een aanzienlijke omweg verplicht werden, langs de Lavendelberg eri voorbij De Wildeman d.i. de hoek van de huidige Lavendel- en Biezenstraat. Let op de naam de Wildeman. Een klinkende naam, die wild gedoe en bijho rend nachtelijk lawaai voor de geest roept. Kan het zo verwondering wekken dat ook heden nog in die buurt drink- en speelhuizen voor de jeugd en andere exclusieve cafés die wilde traditie hoog houden Enfin, voor één keer willen de jongelui en hun men toren dan toch met de traditie mee. Terug naar het ongemak van de oude Ninovie- tersook de doorsteek naar de Molendender (zali ger gedachtenis, voor wie daarin heeft leren zwem men moest er voor de bewoners van de Karel hoofdstraat aan geloven, omdat er op de weg een schuur werd ingeplant ter hoogte van de ingang van de Sicame-meubelfabriek. Zo weten we nu hoe de Karelhoofdstraat ooit één der vier beruchte kasj- kes van de stad geworden is. Intussen werd het weer een straat, al heeft men het oorspronkelijke traject verlegd de oude Karelhoofdstraat boog meer naar links af en eindigde op dat curieuze pleintje, links voorbij nr. 50. Ga er de blauwe boordsteen maar eens bekijken en de gebouwen die als garages dienstdoen de muren bevatten zandsteen, Spaanse - en ordinaire baksteen en vertonen sporen van een vroegere indeling. Alle dagen zijn goed voor een bezoek, behalve de dinsdag. Dan staat het pleintje wel eens vol met vreemde wagens, ondanks de ga rages. Schrik niet, wandelaar, voor de krachtige stem die onverwijld dit onrecht aanklaagt in luid pro test en met gekruide .dreigementen in onvervalst Ninoofs. Excuus voor dit lange oponthoud aan het stad huis wie inmiddels blauw ziet van de kou, kan zich eerst in de Roosevelt wat verwarmen alvorens ver der te gaan. Steek de Centrumlaan over, en bedenk dat gij intussen ook de Molendender overwandelt. Een friet- geur waait u tegen. Halt nu. Bekijk dit witgekalkte gebouw dat onderaan zicht geeft op de gelagzaal van een café en bovenaan gesierd wordt door een opvallend reclamebord merk ook de steunbeer, in zandsteen en geblakerde baksteen alsook de zwarte muurijzers, die ten dele onder het voetpad verdwij nen. Wie zich nog de moeite getroost om even ver der de Centrumlaan op te gaan, kan in terugblik ook sporen van een vroegere trapgevel aan hef dak waarnemen. Dit gebouw is alles wat overblijft van de twee molens die weleer aan beide zijden van de Molen dender gelegen waren. De ouderen onder ons her inneren zich het soort sas aan de verbrande mo- (Lees verder op pagina 2) Stilaan naderen wij het einde van het jaar an meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 440,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 vanPaul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland470 fr. Frankrifk. Italië, Duitsland, Spanje720 fr. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. V P r- -T .-. X- fc»0-

Denderklok | 1979 | | pagina 1