Raadszitting 2 DE DENDERKLOK VAN 29 NOVEMBER 1979 O CONCLAAF MET RODE KARDINALEN len - de oudsten zelfs nog het molenhuis, com pleet met rad. van vóór de brand. Deze graanmolens waren eigendom van de Heer van Ninove voor de bewoners van de stad waren zij banmolens Dit betekent, dat de Ninovieters verplicht waren voor het malen van hun koren de pachter-molenaar van hun Heer aan te spreken. Die verplichting waarborgde het inkomen van de ge noemde pachter en liet de Heer toe een ferme pacht te vorderen. Men kon zich als Ninovieter wel eens iets ris keren, en met zijn koren naar de molens van de abdij trekken, waar - theoretisch alléén voor de abdij en haar pachters - gewerkt werd tegen lagere prijzen. Een bron van zure conflicten tussen de ab dij en de Heer of zijn pachter. Reeds in de 12de eeuw beschuldigde een kroniekschrijver van de abdij de te willen droogleggen. En in 1415 was de pachter van de Heer, Jan van den Bruxcine, de ontduiking toenmaiige Heer ervan de watermolens van de abdij zo moe. dat hij het recht in eigenhanden nam hij trok de zakken graan van de rug der burgers die uit de molen van de abdij kwamen. De zaak kwam voor de schepenbank, die de geweldenaar veroor deelde tot een boete van zestig Parijse ponden. De baljuw klasseerde de zaak evenwel voor twaalf pond, omdat de man tenslotte voor de rechten van de Heer was opgekomen. In feite had genoemde Jan van den Bruxcine pech dat hij geen beroep kon doen op een psycho loog of, beter nog, op een psychiaterdank zij hun verzachtende omstandigheden had hij voorzeker niets meer hoeven te betalen. De molenkwestie zal tot de Franse revolutie een teer punt blijven in de relatie tussen de Heer en de abdij. Eén der laatste conflicten, zo niet het laatste, doet zich in 1756 voor, wanneer de baljuw namens Marie-Louise de Rohan, prinses van Lor- reinen en gravin van Marsan (de laatste Vrouwe van Ninove), zich verzette tegen de bouw van een nieu we molen door de abdij buiten de Geraardsberase poort. Toen na de Franse revolutie en de Franse over heersing alhier zowel de heerlijkheid als de abdij opgedoekt waren, horen we uiteraard niet meer van die molenruzies. De molens zelf zijn stilgevallen, afgebroken, afgebrand, verbouwd. Ook het sas is met de aanleg van de Centrumlaan verdwenen men versast er wel van tijd tot tijd nog... duiven.' (Het vervolg van deze wandeling leest U in ons volgend nummer). Dhr Forrekens Hil. Er is onrust in de toon van schepen Waltniel. De last van de aflossing der leningen maakt U bezorgd. Het zal geen gemakke lijke opdracht blijken om de raming in evenwicht te houden. Over het eigen dienstjaar 1980, met 40 mil joen méér uitgaven, hebt ge niet gesproken. Het is dat wat U ongerust maakt. Het is dank zij de over drachten van de vorige dienstjaren dat uw begroting in evenwicht is. Deze benarde toestand is zeker geen gevolg van de fusie want in 1976 hebben de deelgemeenten 56,5 miljoen in de stadskas ingebracht. Dhr Coppens N. Aansluitend bij collega Tor- rekens wil ik nog even terug komen op de weerslag die deze begroting zal hebben op de toekomst. Sche pen Waltniel sprak van een climax in het investe ringsritme. Inderdaad, bij het nazien van de buiten gewone begroting stellen we vast dat heel wat lenin gen zullen moeten worden afgesloten, deels ten las te van de staat en deels ten laste van de stad. Ik heb de leningen ten laste van de stad, die zullen voortvloeien uit deze begroting, samengebracht en de weerslag voor de volgende jaren op de stadsbe- groting berekend. 1) Leningen met een looptijd van 30 jaar, aan een rentevoet van 9,25 Per geleend bedrag van 1.000.000 F komt dat neer op een jaarlijkse annuïteit van 99.500 Fdit is aflossing en intrest samen. De stad zal op deze wijze 64.000.000 F ontlenen; dit betekent 99.500 x 64 6.368.000 F schuldenlast per jaar. 2) Leningen over 20 jaar - rentevoet 8,5 Te lenen bedrag: 156.731.000 F. Per miljoen betekent dit een annuïteit van 105.600 F. Totale schuldenlast: 105.600 x 156,731 16.550.794 F. 3) Leningen over 10 jaar - rentevoet 8 Te lenen bedrag 5.200.000 F. Jaarlijkse annuïteit: 149.000 F. Jaarlijkse last voor de stad 774.800 F. 4) Leningen over 5 jaar - rentevoet 8 Niet opgenomen in de berekening wegens kor te looptijd te verwaarlozen. Vanaf 1981 betekent dit alles een totale schul denlast voor de eerste 10 jaar23.693.594 F. voor de volgende 10 jaar: 22.918.794 F. voor de laatste 10 jaar: 6.368.000 F. U zult laten opmerken dat al deze leningen niet zullen worden opgenomen in 1980. inderdaad, doch heel wat voorziene leningen, die in vroegere begro tingen werden voorzien, zullen in 1980 worden op genomen. Ik. mag veronderstellen dat bij het opmaken van de begroting hiermee werd rekening gehouden. Wat betekent deze 23.000.000 F jaarlijkse schul denlast in de huidige begroting 1) len aanzien van de voorziene inkomsten op onroerende voorheffing (1700 opcentiemen) bete kent de berekende schuldenlast 45 2) Ten aanzien van de totale ontvangst voor 1980 van belastingen en retributies: 16 3) Op de giobale begroting betekent dit een aangroei van 6 4) De schuld stijgt met 14 in één jaar. In het geheel betekent dat dus een zeer ge voelige aangroei van de schuldenlast met een zware terugslag op de stadskas. Aangezien de voorziene ramingen in vele geval len nog ontoereikend zijn en heel wat werken nie zijn opgenomen, mogen we besluiten dat de finan ciele toestand van de stad in een zeer slechte toe stand zal belanden in de toekomst en zelfs catastro faal zal zijn als aiie plannen worden gerealiseerd Ofwel zullen tal van geplande werken niet worden uitgevoerd. In beide gevallen stemt het beleid tot nadenken. Dhr De Riemaecker We lazen in de pers dat het College in conclaaf bijeenkwam om de begro ting 1980 op te stellen en dat het conclaaf vrucht baar was. De vruchten van de besprekingen van de 8 kar dinalen in rode kledij van ons College, dat geen heilig college is, geven aanleiding tot verschil lende bedenkingen. vooreerst wat hun omvang betreftontvangsten en uitgaven van de gewone en buitengewone dienst bereiken gezamenlijk het indrukwekkend cijfer van 1.468.537.273 F. Vervolgens de timing toegemeten aan de ge meenteraad om over zulk cijfer te beraadslagen verdeling van net verslag 1978 op 8 november, ver deling van de begroting op 14 november, waarover de sectie financiën reeds moest beraadslagen op 22 november, en grondige behandeling vandaag De inhoud van de memorie van toelichting is kenschetsend van de mentaliteit van het college ten overstaan van de gemeenteraad - 23 regeis uitleg, waaronder 3 met net woord idem ter verrechtvaardiging van 362.045.640 F ontvangsten van de gewone dienst 9 bladzijden uitleg voor de uitgaven van de gewone dienst, doch 1 blz. met handtekeningen. 6 blz. met de lijsten der toelagen en feitelijk 2 blz voor gans dit luik - geen woord toelichting voor de 745.198.810 F ontvangsten en uitgaven van de buitengewone dienst. Opvallend en belangrijk de stijging der uitga ven voor de algemene administratie, verkeer, wegen en waterlopen, volksontwikkeling en kunst van de gewone dienst met 33.0291.431 F enkel voor de schuld en met 12.064.956 F voor personeelskosten. et is de weerslag van de reeds aangegane le ningen in 1977 52.033.000 F in 1978 192.738.000 F in 1979 61.674.000 F hetzij 306.445.000 F Ge zit vast met de oprichting van een kultureel centrum (88 miljoen), een stadhuis (250 miljoen) een sporthal (50 miljoen), een brandweerarsenaal (20 miljoen), om de gevolgen goed te maken van jarenlange verwaarlozing door Liberaal - Socialisti sche stadbesturen van vroeger, die hun schoolge bouw van de Oude Kaai cadeau gaven aan de Staat Zonder rekening te houden met sportschuren buurthuizen enz. zult ge het rekord neerhalen van 100 miljoen schuld per jaar, voor verwezenlijkingen die niet infrastructureel zijn. voor werken van on dergeschikt nut en experimenten met diensten in eigen beheer. Vroeger hebt ge 18 jaar lang voorspeld dat de stad failliet zou gaan omwille van uitgaven, die ren derend waren en het nog zijn. Als ge zo voort doet zullen we niet lang moeten wachten voor andere ge volgen. Dhr Waltniel En wat hebt 18 jaar gedaan Dhr De Riemaecker Het was juist wat ik gezegd hebt want ge wordt kwaad en maakt te veel lawijt. Dhr Waltniel Ik kijk eerst naar de gewezen Paus van de vorige stadsbesturen. Dhr De Riemaecker Dan moet ge mijn voeten kussen. Dhr Waltniel Het verwijzen naar een gebrek aan tijdsruimte voor het onderzoek van de begroting is een goedkope argumentatie. Er waren voldoende dagen en ik was iedere dag ter beschikking. Uw op merkingen over de memorie van tielichting zijn belachelijk. Dhr De Riemaecker Zo belachelijk als wat gij zegt. Als die memorie van toelichting van een staatsman komt, dan is het ver gekomen. Dhr Waltniel Op het eerste zicht schrikken de leningen af. Doch de stadsschuld is gestegen aan een rythme dat lager ligt dan het investerings tempo. Die schuldenlast zal nog stijgen, maar we mogen tot een leningcapaciteit gaan van 1,2 miljard F. Thans staan we aan 470 miljoen; dus nog een ruime marge om plannen, sommige willens nillens, uit te voeren. Ik juich zelden over een financiële toestand. We hebben in kas meer dan 100 miljoen F. Er zijn weinig gemeenten die dat kunnen zeggen. Doch zo lang ik de financies controleer zal er met voorzich tigheid worden mee omgesprongen. Dnr Timmermans Ik waardeer de inspanning van hr Baro om zoveel op papier te zetten. Tevens dank ik hem voor zijn anti-socialistische getuigenis. Vroeger kwamt ge zoete broodjes bakken voor een vernieuwd progressief beleid. Alles wat ik doe wordt collegiaal beslist met mijn vrienden van het college. Er is inderdaad een zware financiële last te dragen, maar wij moeten verschillende werken uitvoeren die reeds door vroegere besturen werden gepland. Moes ten wij te weinig doen dan zoudt ge ons ook verwij ten toesturen. Wij willen een stempel zetten op ons oeleid dat niet noodzakelijk het vervolg van de vori ge coalities hoeft te zijn. In verband met de distributietak heeft dhr Baro vele dingen uit hun verband gerukt. Vanaf de Ring moeten wij parkeergelegenheden scheppen zo dicht mogelijk bij het centrum. Derhalve parking op Dam en in de Vuurkruisersstraat. Over 30 jaar kan de huidige rooilijn van de Stationsstraat nog altijd be staan. Daarom parkings in de omgeving. Het is niet de schuld van ons bestuur dat er nu in Ninove 1500 volledige werklozen zijn. Tenslotte stel ik vast dat dhr Baro totaal om gezwaaid is. Dhr De Riemaecker De ene paling verwijt de andere paling. Hiermee werd de zitting stopgezet en werd er de vrijdag 30 november herbegonnen. Waren verontschuldigdMej. Roosens, dhren Groeninck, Prieels en Torrekens H. Afwezig dhren Coppens P. en Coolen. Deze zitting verliep rimpeloos en werd bijna volledig in beslag genomen door de inleiding van de bespreking van de buitengewone begroting door schepen Timmermans. Dhr Timmermans In uitvoering van het vijf jarenplan inzake openbare werken voor 1980 een reeks realisaties gepland in de verschillende deel gemeenten. De bundels tot restauratie van de kerk gebouwen worden onverminderd verder gezet. Een dossier voor de omvorming van oude schoolgebou wen en/of gemeentehuizen wordt voorbereid zodat (Lees verder op pagina 10).

Denderklok | 1979 | | pagina 2