h rist 0/7 O In u'Qams bo eZ\nd weetij/ Q(/ WANDELEN IN DE KOU Drfeënvljftigste Jaargang Vrijdag 28 december 1979 Op het einde van het oude jaar danken wij U voor de prettige samenwerking en wensen U en allen die U dierbaar zijn EEN VOORSPOEDIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR m HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wie verstrooid was, vergeetachtig is, of gewoon «De Denderklok van vorige week (nog) niet ge lezen heeft, kan toch nog mee we komen van het (nu ook fraai verlicht) stadhuis, en mijmerden zo even bij de resten van de watermolen, - beter ge kend als de verbrande molen Na een laatste blik op het gebouw draaien we langs de stadsbloembak - reeds zo vaak door kren terige plantenliefhebbers gepluimd - de Burcht straat in. Een stemmig beeld van deze straat in haar vroe gere gedaante vinden we andermaal op een litho van Hoolans (ook opgenomen in de jubileumuitgave van de brandweer), - compleet met uitzicht op het poortgebouw(tje) van de Burcht. Naast de vrij gaaf bewaarde monumenten van het Hospitaalkerkje en De Keizer kan men hier heden nog - bijvoorbeeld van vóór de Denderhoeve - het typisch-antieke pro cédé van de boerevlechten bewonderen aan de daken van apotheek De Geest en huize Appelmans. en - hoera- ook het pand waarin het Ninoofs Vrou wenhuis is ondergebracht, verraadt door zijn dak een historische eerbiedwaardigheid. Wie verder omhoog kijkt in de richting van de brug, ziet de bakstenen achterwand van het impo sante bouwwerk, waarin eertijds Firma De Cooman Gebroeders gehuisvest was. Op de plaats van dit gebouwd kan men op de litho van Hoolans een merk waardige constructie met een opvallend, hoog oplo pend dak waarnemen. Daar blijft niets van over. tenzij dan een stukje van de zijmuur met boere vlechten het steekt boven het dak van de vorige woonst uit en werd profijtig geïntegreerd in de ge noemde achterwand. Aan de overzijde ligt het nieuwe klooster van de Eerwaarde Zusters der HH. Harten. Vóór de Franse revolutie woonden er de Grijze Zusters of Recoletten, die op hun beurt de plaats hadden in genomen van de Ninoofse begijntjes. Vandaar de oude naam van de brug Begijnenbrug, - ook een bron van voortdurende conflicten, ditmaal tussen de Heer en de stad, vertegenwoordigd door de Sche penen. Kwestie van centen, - wat dacht je Want de brug werd regelmatig eens weggespoeld en verg de aanhoudend onderhoud. -v v - ;s Eens over de brug wandelen we rechts langs de Dender, tot aan het jaagpad achter het stadspark. Dat pad is voor wandelaars verboden. Wanneer wij ons daar omkeren en de overzijde van de rivier in ogenschouw nemen, zien wij een schuine rij bomen achterin de kloostertuin en een wat afgebrokkeld bakstenen gewelf dat in de Dender uitkomt. Dit is een zeldzame restant van de Ninoofse vesten, die, zoals men weet, aarden bermen waren, beplant met bomen. Ninove gold in de Middeleeuwen als één der smalle steden van Vlaanderen. Hoe smal onze stad was, is gemakkelijk na te gaan van aan dit stukje vest tot aan de monding van de Beverbeek, iets voorbij de brug aan de De Bodtkaai is één as men kan ook, parallel hiermee, de afstand doorlopen vanaan de openbare piasgelegenheid in de Geraards- bergsestraat (waar de Geraardsbergse poort, tevens stadsgevangenis, stond) tot aan Fijnkost op de hoek van de Vestbarm, waar de Kloosterpoort ge legen was. De andere as loopt van de Brabantpoort (ter hoogte van het huidige zwembad, tot vóór de muren van de Abdijkerk. Terug naar de Begijnenbrug nu. Aan de overzijde bevond zich dus de Ninoofse burchtom erin te geraken moest men nog een tweede brug over, - de langste van de stad. In de dagen van Sanderus' Flandria lllustrata was onze burcht allang niet indrukwekkend meerwat grach ten, een poortgebouw, een herewoonst, wat stallet jes, kottekes en schuurtjes hier en daar, een toren- stomp, en - niet te vergeten - de kapel van het H. Kruis. De burchtgracht kruist men, wanneer men door het wegelken naar de voetbal trekt. Vanuit de dendermeersen ziet men de lijn van deze gracht nog netjes met knotwilgen afgezoomd. Verder lijkt er niets van de oude burcht bewaard. In die zin schrijft althans Van Gassen (p. 95) de laatste resten zouden in de loop van de 19de eeuw verdwenen zijn. Misschien is hierbij één restant aan zijn aandacht ontsnapthet huis met het steeds zo fijn verzorgde en bewerkte tuintje errond... en met het café Het Slachthuis eraan gebouwd. Wie gewoon is naar daken te kijken, krijgt on vermijdelijk op een goeie dag ...het torenhuis met bijhorend weerhaantje in 't oog. Het dak is nieuw, maar het haantje is oud, en de vriendelijke eigenaar weet u te vertellen waar het vandaan komtop deze plaats stond de kapel van de burcht. Dat het huis zelf een substantiële rest van deze kapel is, ziet men aan de achterzijde, waar oude raamomtrekken en een nis nog onder de verf waar neembaar zijn. De muur schijnt ook zo'n 70 cm. dik te zijn, en bij de grondwerken voor de bouw van het café is men eertijds op vouten gestoten, - van de on deraardse gang, naar het heet, die de kapel met de woonst van de Heer verbond. (Lees verder op pagina 2) Wij zijn nu het einde van het jaar genaderd en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderkiok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de ioop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 440,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 vanPaul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland470 fr. Frankrifk, Italië, Duitsland, Spanje720 fr. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. A J 'V v 4 i^>9S!v"x JVC-*:/ V. v .'"'i.V jV" •.'i. -• 'x - -*• V:' V- - - --

Denderklok | 1979 | | pagina 1