HONDERD JAAR KERK IN ZAIRE 2 DE DENDERKLOK geen rekening gehouden AFRIKAOAG13 JANUARI 1980. 1880 - 1980 Na de machtsgreep van het huidig stadsbestuur om de oppositie te weren uit het beleid van Ninove Welzijn komt het Koninklijk Besluit op tijd Het is niet van belang ontbloot na te gaan hoe men voortaan huurder kan worden van een woonst van Ninove Welzijn. Er zal met maximale aandacht gewaakt worden op de strikte naleving van deze nieuwe regiemen- tatie. 1. - TOELATINGSVOORWAAREN (art. 3) Vanaf 1 juli 1980 (art. 23) kan een kandidaat huurder enkel tot een voor verhuring beschikbare woning van Ninove Welzijn worden toegelaten voor zover 1hij is ingeschreven in het register in de hier op volgende rubriek bedoeid 2) hij of zijn echtgenoot bedrijfsinkomsten of vervangende inkomsten heeft genoten tijdens het voorlaatste jaar dat datgene van de huurovereen komst voorafgaat 3) noch hij, noch een lid van zijn gezin een of meerdere woningen in volle eigendom of vruchtge bruik heeft Voor de toepassing van deze voorwaarde wordt a) met de vervreemding van een deel van de eigendom of het vruchtgebruik in de loop van de twee jaren die de huurovereenkomst voorafgaan b) met de ongezonde woning, gelegen in het Vlaamse gewest, op voorwaarde dat ze door de eige naar ervan wordt bewoond. Ongezonde woning is de woning die netzij het voorwerp is van een besluit tot onbewoonbaarverklaring hetzij door de Minister als ongezond niet- verbeterbaar wordt erkend, op advies van het Ge westelijk Comité voor de Huisvesting uit het ambts gebied hetzij wordt gesloopt met het genot van de staatstussenkomst (art. 2 1.) 4j het inkomen voor het voorlaatste jaar dat datgene van de huurovereenkomst voorafgaat, niet meer bedraagt dan 450 000 F verhoogd met 22.000 F per kind ten laste. Artikel 20 koppelt voorzegde bedragen aan het indexcijfer 124.02 der consumptieprijzen. Het regelt de weerslag van de verhoging en van de verlaging van het indexcijfer. Bij de verhuringen tussen 1 januari en 30 juni 1980 zal rekening gehouden worden met het inko men 1977 van de huurder en diens echtgenoot, (art. 22). Luidens artikel 19 moeten de kandidaat-huurders aan Ninove Welzijn de nodige schriftelijke toestem ming geven om bij de bevoegde diensten van het Mi nisterie van Financiën de documenten te verkrijgen betreffende het inkomen en de patrimoniale voor waarden. 2. - REGISTER (art. 4 en 5) Voor de vanaf 1 juli 1980 aan kandidaat-huur ders en huurders toe te wijzen woningen moet Ni nove Welzijn, vanaf 1 april 1980 (art. 23), een re gister houden waarin, volgens de orde van hun indiening, de aanvragen worden ingeschreven van de kandidaat-huurders, met vermelding der hierna op gesomde prioriteiten waarop ze zich eventueel kun nen beroepen, en de aanvragen van haar huurders, die een onaangepaste woning bewonen. Ninove Welzijn moet het register waarvan vorm, inhoud en wijze van bijhouden door de Mi nister bepaald worden ter beschikking houden van de Minister of zijn afgevaardigde en van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting. leder persoon kan zich laten inschrijven in het register. Bij de inschrijving moeten de kandidaat-huur ders in kennis gesteld worden van de toelatingsvoor waarden. 3. - PRIORITEITEN (art. 6) 1. - Voorrang aan de huurders van Ninove Welzijn die een onaangepaste woning bewonen en een aanvraag tot het huren van een aangepaste wo ning hebben ingediend. 2. - Daarna voorrang aan een kandidaat-huur der die, voor het voorlaatste jaar, dat datgene van de huurovereenkomst voorafgaat, een inkomen heeft genoten van maximum 350.000 F, verhoogd met 22.000 F per kind ten laste. Volgorde voor deze categorie 1) die woont en verblijft in de gemeente waar de beschikbare woning gelegen is; 2) die ofwel een woning ontruimt welke hetzij ongezond is in de zin zoals voorzegd hetzij ongezond is wegens overbevolking, op grond van een door de burgemeester genomen be sluit hetzij het voorwerp van een onteigenings- besluit of een sloopvergunning heeft uitgemaakt die ofwel als bewoner een vaartuig ontruimt waarvoor de Staat een slooptoelage toekent 3) die als huurder een woning van een ven nootschap bewoont en tengevolge van sluiting of herstructurering van het bedrijf waar hij was tewerk gesteld dichter bij zijn nieuwe plaats van tewerk stelling moet gaan wonen 4) die gewezen politieke gevangene of oorlogs invalide is en zijn rechthebbenden. 3. - Is de beschikbare woning een woning die speciaal werd opgevat voor de huisvesting van een gezin waarvan een of meer leden getroffen zijn door een bepaalde handicap, dan geniet de huurder of de kandidaat-huurder, die zich op een dergelijke handicap voor zichzelf of voor een lid van zijn gezin kan beroepen, een absolute voorrang. i; 4. - Onder al de voorzegde prioritaire kandi daten gaat de voorkeur telkens naar diegenen waar van het inkomen, verminderd met 22.000 F per kind ten laste, het laagste is. In geval van gelijkheid gaat de voorkeur naar diegenen die het langst in het re gister ingeschreven zijn. 5. - Bij ontstentenis aan kandidaten die aan voorzegde voorwaarden voldoen, moet Ninove Wel zijn verhuren aan een kandidaat-huurder wiens in komen tijdens het voorlaatste jaar dat datgene van de huurovereenkomst voorafgaat maximum 450,000 F bedraagt, verhoogd met 22.000 F per kind ten laste, volgens de prioriteiten voorzien onder 2 en onder 4. S 6. - Voor woningen gebouwd voor het perso neel van nieuwe of in uitbreiding zijnde ondernemin gen (art. 37 Huisvestingscode) of voor woningen gefinancierd in het kader van speciale programma's onder beding van specifieke verbintenissen zijn de prioriteiten enkel van toepassing voor zover die ver bintenissen zijn nagekomen. 4. - AFWIJKINGEN (art. 7) In buitengewone gevallen kan Ninove Welzijn een afwijking voorstellen van de bepalingen betreffende het genieten van bedrijfsinkom sten of vervangende inkomsten tijdens het voorlaat ste jaar dat datgene van de huurovereenkomst voor afgaat als toelatingsvoorwaarde betreffende de vastgelegde prioriteiten. Het voorstel met de verantwoording worden sa men naar de Nationale Maatschappij voor de Huis vesting gezonden. Binnen de maand na de ontvangst deelt de Na tionale Maatschappij voor de Huisvesting de beslis sing van haar beheerraad mede. Het voorstel wordt als goedgekeurd beschouwd indien de beslissing binnen de gestelde termijn niet meegedeeld wordt. Kandidaat-huurders van een woonst van Ninove Welzijn, LET OP UW ZAAK A. De Rlemaecker. 1Terecht viert de Kerk in Zaïre de honderdste verjaardag van haar tweede evangelizatie. Er is im mers een eerste evangelizatie aan voorafgegaan, een lange periode van 1492 tot 1835. Je zou het de Por tugese periode kunnen noemen. Begonnen met Diego Cao stortte ze in elkaar, toen in 1835 de religieuze orden werden opgegeven. Ofschoon zelfs Kongolese koningen de trussio- nering bevorderden en droomden van een kristelijk rijk, bleef er na korte tijd niets meer van over. Toch wel leerzaam. De missie was politiek gekoppeld aan de Portugese vorsten, die zich ook schuldig maakten aan slavenhandel. De kerk was er totaal westers en er was niet gezorgd voor een Afrikaanse clerus. Ten slotte bestond de Kerk uit een massa gedoopten zon der verdieping. Achteraf bleek de Kerk er niet ge vestigd. In 1880 moest de Kerk weer van het nulpunt ver trekken. De paters van de H. Geest openden op 12 mei 1880 een eerste missiepost in Boma (in het wes ten) en op 28 november richtten de Witte Paters een twee post op in Mulewa (het oosten). Dit feit wordt herdacht als de geboorte van de huidige Zaïrese Kerk. We kennen de weergaloze opbloei sindsdien. Onder stuwing van Leopold II (1885-1908) en van de Belgische regering (1908-1960) werd het missie werk sterk bevorderd veelal in funktie van het be schavingswerk, van onderwijs (lager en secundair) en van gezondheidszorg. Om de hele bevolking te bestrijken bouwden de missionarissen grote missie posten als middeleeuwse abdijen, waar het hele ker kelijke, sociale en ekonomische leven gecentrali- zeerd was en van waaruit de ambulante brousse- paters naar alle dorpen en dorpjes uitzwermden. Op die wijze werd Zaïre tot in de verste uithoeken glo baal gesproken gekerstend. De tweede evangeli zatie drong door tot in het binnenland (kardinaal Malula, Pinksterbrief 1979 ter opening van het eeuw feest De Kerk drong zelfs zo sterk door tot het binnenland dat zij niet berekend was op de verstede lijking die na 1960 sterk opgang zou maken. 2) Dit geweldig evangelizatiewerk werd feite lijk grotendeels verricht door 8elgische missionaris sen. Leopold II gaf de voorkeur aan Belgische missio narissen, alhoewel hij later trachtte te internationa- lizeren. In 1880 vertrouwde hij het eerste vikariaat toe aan de Missionarissen van Scheutkort daarna het tweede aan de Witte Paters. De Belgische mis sionarissen en wellicht met name de Vlaamse heb ben de Kerk sterk organizatorisch uitgebouwd, voor al het onderwijs. Maar het sukses vergeleken met de eerste periode valt ook toe te schrijven aan de reorga- nizatie van de Kongregatie tot Voortplanting des Ge- loofs, die erop uit was priesterseminaries op te rich ten en de Kerk te splitsen in zoveel mogelijk vika- riaten tot intensifiëring van de evangelizatie.

Denderklok | 1980 | | pagina 2