d e en/)/ üairi s Rond de Stadsrekening 1980 talige Jioogdag AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN: Vijfenvijftigste Jaargang. Vrijdag 14 augustus 1981 RETRIBUTIES VOOR BEZETTING OPENBAAR DOMEIN met KENSCHETSENDE INKOMSTEN VERWAARLOZING Of PARTIJDIGE BELASTINGSINNING Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement470 F. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. na Deze retributie is de vergoeding van 10 F per vierkante meter, die per dag moet betaald worden voor de bezetting van het openbaar domein met schutsels, stellingen, afbraak- of bouwmaterialen, naar aanleiding van bouw- of verbouwingswerken. De opbrengst van deze retributie, geraamd voor 1980 op 700.000 F, bedroeg voor gans 1980 dan nog een schrikkeljaar met 366 dagen amper 100.075 F. Dat beduidt dat er in 1980 dagelijks gemiddeld slechts circa 27 m2 van het openbaar domein bezet werden, mits retributie, op gans het grondgebied van Groot-Ninove. Ter verduidelijking vertegenwoordigen die 27 m2 nog niet eens de oppervlakte van één bepaald voetpad op de Graanmarkt en van het deel rijbaan, ettelijke maanden lang bezet, op een 75-tal meter van onze politiecentrale. x x X Alhoewel de activiteit in de bouwsector vermin derde, toch viel ze niet stil. In 1980 werden vergunningen uitgereikt voor: nieuwbouw woonhuizen nieuwbouw appartementen handelshuis plaketten op voorgevel verbouwingen slopen gebouwen 110 5 1 7 137 5 Hetzij voor een totaal van 265 bouwwerken. Voegen we daarbij de oprichting en de verbou wing van garages, bergplaatsen, annexes enz. Vanzelfsprekend was het niet nodig voor elk bouw- of verbouwingswerk het openbaar domein te bezetten met stellingen, schutsels en allerhande bouw- of afbraakmaterialen. Waar evenwel in 1980 slechts 30 gevalien weer houden werden voor het betalen van retributies voor bezetting van het openbaar domein daar mag zon der gevaar van tegengesproken te worden for meel bevestigd worden dat het stadsbestuur en zijn diensten hun taak niet hebben vervuld. Dit kan afdoende bewezen worden. x x X Op de 30 gevallen waarin retributies werden geheven komen 2 gevallen voor die slaan op bouw werken verricht in 1978-1979. Zodat er feitelijk voor 1980 siechts 28 bouw- of verbouwingswerken getakseerd werden, hetzij 20 te Ninove 3 te Meerbeke 2 te Okegem 1 te Denderwindeke 1 te Lieferinge 1 te Pollare. Volgens officiële bescheiden werd geen vier kante centimeter van het openbaar domein in 1980 bezet te Appelterre Aspelare Nederhasselt Neigem Outer Voorde Op de 20 gevallen die te Ninove weerhouden werden geen enkel geval in de Centrumlaan waar de bouwnijverheid sinas jaren druk ijverig is niets voor de bezetting van de miljoenen- kasj d.i. de 30 meter brede toegangsweg naar het nieuwe stadhuis, op bouwgrond ter waarde van circa 10.000 F/m2, iangsheen de Centrumlaan die, volgens DE schepen en zijn Gentse planologie-stu denten, te breed is niets voor de bezetting van de helft van de parking van de Oude Kaai ten behoeve van bouw werken voor de oprichting van een bruggewachters- woning. Dit zijn de meest opvallende gevallen door ieder een gekend, gezien en nog steeds te zien. Voor an dere, nochtans wel bekende gevalien, weigeren we de rol van verklikker. x x X En van de geïnde retributies zelf gesproken. Oppervlakte en duur die er de basisgegevens van zijn stroken zelden met de werkelijkheid, bij ontstentenis van serieuze kontrole. Een paar voorbeelden, wat de oppervlakte be treft. In de Burchtstraat werd de bezetting van 12,60 m2 voetpad vergoed, maar 16 m2 voetpad moesten hersteld worden. De twee dossiers van hetzelfde geval berustten nochtans op dezelfde dienst Op de Graanmarkt werd de bezetting van 16 m2 voetpad vergoed, maar 21 m2 voetpad moesten hernieuwd worden. Vaststaand daarenboven dat het voetgangers verkeer maandenlang verzekerd werd, bij middel van een houten brug, op de rijbaan, in de buurt van het politiebureel. Wat de duur betreft van de bezettingen. De door de diensten gemelde duur wordt tegen gesproken in bepaalde gevallen door de aangiften van de betrokkenen zelf, gedaan bij het begin en na de voltooiing van de werken. Deze kontrolemogelijkheid, die voorhanden was, werd zelfs niet benut. Ze verdronk zonder voet breuk in sjampagnerecepties. Wat tenslotte de kontrole betreftdaar zit de knoop van gans het geval, overduidelijk geïllustreerd met één zaak, die zeer onlangs haar beslag kreeg voor de Rechtbank. Na onze herhaalde protesten tegen het niet in nen van de reglementaire retributies op de bezetting van het openbaar domein voor de bouwwerken in de Centrumlaan, besliste het stadsbestuur iets te doen. Een bepaalde werf werd aangewezen. Het begon met een aanslagbrief naar een aannemer, die de bouwwerken... niet verricht had... Het ging verder tegen een andere aannemer, aangesproken tot be taling van 114.300 F en na weigering tot betaling gedagvaard in betaling van 105.000 F als retri butie voor de bezetting van het openbaar domein vanaf 15 mei 1978 tot 30 april 1979. De eis van de stad werd verworpen, bij vonnis verleend op 11 maart 1981, om volgende redenen: Dat er terzake eerst moet bewezen worden dat verweerster (de p.v.b.a. C.) het openbaar do mein bezette Overwegende dat de bewijzen die hiervan wor den voorgelegd bestaan uit een brief van de politie commissaris van Ninove dd 7 mei 1979 volgens dewelke de benuttigde oppervlakte van het open baar domein 15 x 2 m. bedroeg dat de stadscon- ducteur verder ter piaats ging op 25 mei 1979 en verklaart dat een strook van circa 2 m. tussen boordsteen en rooilijn werd ingenomen Overwegende dat uit de schets door eiseres (de stad) voorgelegd voortvloeit dat voor de werf een beschikbare private oppervlakte was van circa 19,20 m. x 10 m. welke duidelijk volstond voor de werken die aldaar werden uitgevoerd zonder dat het openbaar domein in gebruik moest genomen worden dat er nooit een proces-verbaal opgesteld werd op het ogenblik dat de werken werden uitgevoerd ÏLftfls vardar nn nanina 0\ x_r

Denderklok | 1981 | | pagina 1