10 DE DENDERKLOK 223.586.288 F 220.993.000 F 444.579.288 F Komen wij nu aan de UITGAVEN De personeelskosten bedragen 42,3 miljoen meer dan in 1981. De grootste verhogingen liggen hier in de sectoren verkeer-wegen 15,8 miljoen) en volksontwikkeling - bibliotheek 10,3 miljoen). De verhogingen in de andere sectoren variëren van 2 4 miljoen. Belangrijk om te vermelden zijn de kredieten uitgetrokken voor de tewerkstelling van werklozen, die 30 miljoen belopen, waarvan de Staat 23,5 miljoen ten zijnen laste neemt. Wat de werkingskosten betreft meen ik dat er een inspanning gedaan werd om ongeveer op het peil te blijven van vorig jaar. Slechts in één sector, nl. volksontwikkeling en bibliotheek is er een merke lijke verhoging vast te stellen. De werkingskosten in de andere sectoren liggen eerder lager dan in 1981. De verhoging van 8,9 miljoen in de overdrachten is in zekere mate te verklaren in een verkeerde boe king van de gemeentelijke bijdragen inzake de te korten van ziekenhuizen en de exploitatie van Den- deroord die normalerwijze onder vorige dienstjaren dienden vermeld te worden. Tenslotte nog een vaststelling betreffende de uitgaven - Schuld, die 36,4 miljoen hoger geraamd worden dan verleden jaar. Hier zijn de voornaamste verhogingen: algemene administratie 6,4 miljoen, wegen 23,7 miljoen (waarvan 19 miijoen ten laste van de gemeente) en waterzuivering 11,7 miljoen (waarvan 2,5 miljoen voor de gemeente). Wat de BUITENGEWONE BEGROTING betreft worden zowel de totale ontvangsten als de totale uitgaven teruggebracht op de helft van de bedragen van 1981 en zijn het de op te nemen leningen en investeringen voor wegenwerking en waterzuivering die hoofdzakelijk de resultaten van deze begroting bepalen. in de tabel van de gemeenteleningen, die U achteraan in de begroting vindt, staan nieuw op te nemen leningen in 1982 vermeld voor een bedrag van 219,8 miljoen ten iaste van de gemeente. Uiteraard zijn hier ook de grootste te ontlenen bedragen voor zien voor wegenwerken, 131,7 miljoen (waarvan 2/3 of 86,9 miljoen uitsluitend voor grondaanwervingen) en zuivering van het afvalwater (52,1 miljoen) waar van m.i. het gemeentelijk aandeel verkeerdelijk werd aangegeven. Nog in verband met de lijst der op te nemen leningen stel ik vast det verschillende hiervan niet voorkomen in de buitengewone begroting, noch als ontvangst, noch als uitgave. Bij de bespreking per artikel zal ik hierop verder de aandacht vestigen. Als bijlage bij de begroting werden ons even eens berekeningen medegedeeld van sommige kost prijzen. - Wat de zwemkom en de sporthal betreft is het o.m. niet mogelijk na te gaan welke de perso neelsuitgaven zijn voor elk afzonderlijk, daar waar het toch gaat om een afzonderlijk beheer. Bovendien worden de weddetoelagen B.T.K. alleen in aanmer king genomen voor de sporthal. - Voor de berekening van de kostprijs huisvuil werd er geen rekening gehouden met de tegemoet koming vanwege de Staat in de kosten van tewerk stelling van werklozen, zodat het mali van 5,5 mil joen mij als overdreven voorkomt. - Tenslotte nog voor de bibliotheek vraag ik mij af of in de werkingskosten rekening werd gehouden met de huur en onderhoud van gebouwen en mate riaal en met de verzekeringskosten. Dhr De Riemaecker De begroting werd mede gedeeld op 3 december. Vermits ze behandeld wordt op 17 december zo beschikten we over amper 14 dagen om dat belangrijk document in te studeren. We weten dat de wet bedingt dat 7 vrije dagen te voren volstaan. Vermits we ook op 10 december ver gaderden, zo was de toegemeten tijd zeer kort. We ontvingen slechts gisteren de energie-nota die ge verplicht zijt aan de gemeenteraad voor te leggen. Dat is veel te laat en van aard, zo nodig, de verdaging van de bespreking te wettigen. We willen evenwel rekening houden met de jongste gebeurtenissen en de oppositie staat erop de dag niet te vergallen waarop onze Schepen van Financiën benoemd werd tot Staatssecretaris, (algemeen gelach). Wat de energie-nota zelf betreft. Volgens ministeriële onderrichtingen moeten al le gemeentebesturen hun energieverbruik in '82 met 20% verminderen ten overstaan van het verbruik over de referentieperiode 1978-1979 met dien verstande dat een regelmatige en afdoende bevoorrading van de prioritaire behoeften verzekerd zal blijven. Uw energie-nota behelst enkele wenken die we kunnen aanvaarden maar ze suggereert aanpassin gen en verbouwingen die zware uitgaven betekenen voor twijfelachtige of magere resultaten. Volgens mij behelst uw energie-nota zeven la cunes. Op de brandstof van de politievoertuigen kan bespaard worden mitsdien men soms te voet en soms per fiets zou willen patrouilleren. We zullen de brandweer niet verdenken zich aan brandstofverspilling te bezondigen, maar de ver hoging van het krediet van 200.000 tot 250.000 F voor 1982 heeft een verrassingseffect. Op de voorziene 1.250.000 F voor brandstof voor de voertuigen van openbare werken kunnen vast en zeker ernstige besparingen gebeuren. Het is aan stootgevend te zien op welke onverantwoorde wijze voertuigen misbruikt worden. Op 7.500.000 F verbruik voor de openbare ver lichting zijn grote besparingen te doen. In volle nacht is niet steeds en overal openbare verlichting vereist. De begroting voorziet niets voor de verwarming en de verlichting van de sporthal. Zekere bevindin gen hebben evenwel uitgewezen dat waakzaamheid geboden is. De verwarming en verlichting der openbare bi bliotheek, waarvoor een krediet van 700.000 F voor zien is, steit vragen. De installatie van afzonderlijke meters is een dringende noodzaak. Tenslotte wordt niets voorzien voor brandstof voor de reinigingsdienst hetgeen ons doet vermoe den dat deze uitgave versmolten werd in één alge mene post. Dat gaat niet op. Indien ge er op staat te weten hoeveel elke dienst kost, dan moet ge een opsplitsing maken tussen de brandstof voor de ge wone voertuigen en de brandstof voor de reinigings dienst. Wij vragen volledige aandacht voor deze kwes ties. Dhr Timmermans In de rekening is er een opsplitsing tussen zwemkom en sporthal. Dhr De Riemaecker Maar in uw begroting is er maar één artikel voor beiden ingeschreven. Dhr Baro Na vijf jaar aandringen ontvangen we nu eindelijk een goed document als begroting. Uw energienota kcmt te laat. De dienstverlening is lukraak verdeeld. Dhr Burgemeester Van dienstverlening wordt er in de deelgemeenten niet veel meer gebruikt ge maakt. Alleen nog voor de aankoop van vuilniszak ken en het afhalen van rattenvergif. Daarom zal er vanaf 4.1.82 in de deelgemeenten uitsluitend nog dienstverlening zijn na de stempelcontrole. Dhr De Riemaecker Het is normaal dat de mensen niet meer naar de dienstverlening op de buiten gaan. Ze moeten er voor alles tweemaal naar toe. Dhr Prieels We stellen een onevenwicht vast in het energieverbruik. Dhr Desprets De verdeling werd per gemeen te gedaan en niet per gebouw. Dhr De Riemaecker Uw energiereglement werd zeker met een vogelpik gemaakt Dhr Desprets Toch niet. Dhr Prieels Met een kachel weg te nemen die toch nooit brandde, bespaart ge geen energie (gelach). Dhr De Riemaecker Het staat inderdaad zo in uw reglement. Dhr Prieels De man van de stempelcontrole zal toch ook alle problemen niet kunnen oplossen en bovendien wordt de stempelcontrole niet altijd op hetzelfde uur gedaan. Dhr De Bodt Die regeling is goed voor de werklozen maar niet voor hen die werken. Dhr Timmermans Er zal nog een speciale ver gadering belegd worden om de energienota ten gron de te bespreken. Dhr Callebaut Er zou een verantwoordelijke moeten aangesteld worden voor de energiecontrole. Dhr De Riemaecker De begroting 1982 be draagt 1.454.058.846 F hetzij voor de gewone dienst in ontvangsten in uitgaven 509.169.774 F 500.319.784 F 1.009.489.558 F plus voor de buitengewone dienst in ontvangsten in uitgaven Het is de ALLEREERSTE MAAL te Ninove dat voor de gewone dienst het ontzagwekkend cijfer van EEN MILJARD bereikt en overschreden wordt. Feitelijk is de begroting 1982 voor het eigen dienstjaar IN DEFICIET voor de gewone dienst 48.323.461 F voor de buitengewone dienst 7.162.000 F 55.485.461 F Ge hebt ze IN EVENWICHT gekregen dank aan het overschot der vorige dienstjaren. Dit overschot is het gevolg van een gestadige onderschatting der inkomsten en een belangrijke overschatting der uit gaven. Aldus vertoont de begroting 1982 een batig saldo voor de gewone dienst 8.849.990 F voor de buitengewone dienst 2.593.288 F 11.443.278 F Om tot zulke uitslag te geraken voorziet ge de verkoop van nijverheidsgronden 10.000.000 F van stadsgronden 10.000.000 F 20.000.000 F Dat beduidt dat uw begrotingsevenwicht op los se schroeven staat en dat het misschien de laatste maal kan zijn dat een niet-deficitaire begroting voor gedragen wordt. De toestand is niet te wijten aan een gemis aan inkomsten. BELASTINGEN en RETRTBUTIES voor zien een MEER-opbrengst van nagenoeg 25 MIL JOEN het Gemeentefonds 9.187.023 F de parkeermeters 1.000.000 F de onroerende voorheffing -f 3.469.258 F de personenbelasting 13.103.000 F de barmeiden 53.000 F 26.812.281 F de verhaalbelasting. 1.000.000 motorrijtuigen 675.000 1.675.000 F 25.137.281 F Terloops aangestipt dat de stijging van de waar de van één opcentiem van 45.018 in 1981 tot 46.508 F in 1982 in de grond een verkapte belastingsverho ging is. Maar 't is tenslotte bij de vaststelling dat uw begroting een uitgave voorziet van 31.450.000 F voor de TEWERKSTELLING in 1982 van werklozen en B.T.b.-ers dat er vragen oprijzen. We weten dat de Staat dat zijn nogmaals wij nagenoeg 80% ten laste neemt. Dat beduidt niet temin een overblijvende last van 7 MILJOEN voor de stad. plus de kosten van huisvesting der diensten, hun verlichting en verwarming, hun uitrusting enz. voor een rendering die voor velen in vraag mag en moet gesteld worden. Dat wordt zorgwekkend. Dhr Baro Zeer opvallend is het dat deze be groting in tegenstelling met de vorigen, een zware daling kent van de uitgaven (openbare werken) en een abnormale stijging van de gewone uitgaven. De vergelijking van de cijfers van vorige jaren 78 tot 81 geven daar een zeer duidelijk antwoord op. de gewone uitgaven verdubbelden in vier jaar tijds en overschrijden voor het eerst 1 miljard geen enkele besparing te bespeuren, integendeel' ook in 1982 wordt een nog nooit bereikte ruk naar omhoog voorzien van 85 miljoen in de jaren 79, 80 en 81 werd de stadsschuld méér dan verdubbeld, met lasten en afbetalingen wordt dat een verdriedubbeling

Denderklok | 1982 | | pagina 10