afwezigheidslijst senaat 2 DE DENDERKLOK SINTALOYSIU3 KNAPENKOOR VIERT 20-JARiG BESTAAN MET EEN KERSTPLAAT EEN ONBEHAAGLIJK BEGROTINGSDEBAT ÏN REGEL??? aan d^f™ °6 R°U°k (V U'' dle 9een deel hst graag bekritiseerden, bestaat gelukkig niet meer. Toegegeven ook aan ons maatschappelijk bestel en dat zeiden wij reeds schort iets. Maar het communistisch systeem is aan een reflex het woord bezinning zou hen in het verkeerde keelgat kunnen schieten toe. Hongarije 1956, Tjechoslo- vakije 1968, Polen 1970, 1976, 1980. Uitdrukkelijk bloedig massaal protest in een structuur dat vrije meningsuiting beknot wordt neergeslagen ter be scherming van de onfeilbaarheid van dé partij. De afgang van de politiek van de partijlijn blijft lang verdoken maar komt finaal in al zijn facetten aan het licht. Het sterkste militaire pact ter wereld blijkt niet in staat haar mensen naar behoren te voeden. Ook in Moskou, de tempel van het Rode Paradijs, zijn er eindeloze rijen en lege schappen. Wie geloofde dat Polen regelrecht op vrije ge meenteraadsverkiezingen afstormde, zoals door So lidariteit tijdens de onderhandelingen was bereikt, was, spijtig genoeg, niet enkel een idealist maar ook een naïeveling. Geen enkel communistisch systeem kan deze interne revolutie aanvaarden zonder er zelf aan ten onder te gaan. Daarom wordt dan ook tradi tioneel beroep gedaan op het ijzeren militair appa raat. In Polen blijkt men echter niet beroep te kun nen doen op het gros van het 300.000 man tellende Poolse leger. Om onenigheid en desertie te vermij den moeten de milities, geïsoleerd in kazernege meenschappen levende para-militairen die de nodige privilegies krijgen om in het partijgareel te blijven lopen, de vieze karweitjes opknappen. .En Polen Was het maar zo eenvoudig om de Poolse leiders bij een verkiezing buiten te stemmen of hen op de knieën te krijgen met een economische boycot. Onze hoop voor Polen moet bij de Polen zelf liggen. Daarom moeten zij voelen dat ergens aan de overkant mensen met hen meevoelen en moeten zij weten dat wij hen nodig hebben om een vrede, gebaseerd op internationale solidariteit en interdependentie, waar te maken. Kleine geschenken die met een hart gegeven worden zeggen méér dan prachtcadeaus voor ge leverde diensten Zo is het ook met Polen. Een pak voor het gezin van een lid van Solidariteit, dat op het ogenblik God weet wat moet uitstaan, is meer dan wat voedsel voor enkele dagen. Ook al is dat werkelijk broodnodig. Het is hoop voor de toekomst en vooral moed om vreedzaam verder te strijden. Een pak van je hart voor Polen dus, en niet en kel omdat het Kerstmis is. Wanneer een generaal de internationale publie ke opinie komt te sussen door te zeggen dat er - slechts negen doden zijn gevallen (andere bron- nen zijn uiteenlopend maar spreken steeds over veel meer) en dat niet wordt teruggekeerd naar de periode van vóór de hervormingen omdat dat niet meer mogelijk is voor het systeem kunnen daar toch een paar bedenkingen worden bij geformuleerd. In België is ooit een Koning voor twee doden (en dat waren er effectief slechts twee) opge stapt. En verliezen deze machtshebbers die met geweld ingrijpen niet hun geloofwaardigheid wan neer ze zelf zeggen dat de genomen stappen naar democratisering onherroepelijk zijn. Of de reactie van het Westen altijd even gezond is, is een andere kwestie. President Reagan pakt uit met doelstellingen die zowel wat hun effectiviteit en hun doel zeer twijfelachtig zijn. Geen overheidshulp meer van Amerika maar op privé-initiatief mag het nog wel. Bovendien, wie Polen wil helpen heeft er geen belang bij dit land nog dieper in de economi sche put te duwen. Het zal immers in Polen Jan-met- de-Pet zijn die het gelag nog eens extra za' betalen. Het regime zal nooit voor dergelijke econo mische chantage van het Westen zwichten. Het is immers te sterk afhankelijk van de Sovjet-Unie. Zou de oplossing op middellange termijn niet veeleer lig gen in een intensifiëring van de contacten met het Westen. Samenwerking op het vlak van landbouw en elementaire consumptiegoederen-productie is het Westen immers niet dé specialist ter zake zou de interdependentie kunnen verhogen, de eco nomie kunnen stabiliseren en de kans op vrede be vorderen. Interdependentie is een meer vreedzame en mensvriendelijke waarborg voor vrede dan we derzijdse bewapening. Het Sint-Aloysiusknapenkoor bestaat twintig jaar. Dit knapenkoor, vergroeid met het College, over leefde de kritische jaren '60 en het passivisme van de jaren '70. Onder leiding van E.H. Jos Jacobs ken de het heel wat succes in binnen- en buitenland. Voor juli 1982 staat Rome, de hartewens van elk knapenkoor, op het programma. Sinds jaren staat het koor in voor de opluiste ring van de nachtmis op kerstavond in de O.-L.- Vrouwekerk. Wie er vorige week bij was en dat waren er heel wat er was geen stoel meer vrij kon zich nogmaals vergewissen van de mooie en stijlvolle uitvoering van de Kerst-mis. Het hoogtepunt werd zoals steeds de uitvoering van Stille Nacht in een halfverduisterde kerk. De nieuwe kerststal werd als het ware tot leven gezongen. En waarom dan deze kerstplaat Niemand kan het beter weergeven dan met de bewoordingen waar mee de koorknapen hun plaat op de hoes zelf voor stellen Het knapenkoor is gegroeid uit de kleine zangers van het Sint-Aloysiuscollege van Ninove De doelstellling van het koor is steeds geweest dienstbaar zijn aan de eigen schoolgemeenschap zowel met het religieuze, als met het profane lied God loven en prijzen vooral in de Eucharistieviering," een stukje vreugde brengen in het leven van zovele mensen, dat zijn de pijlers die het koor dragen. Mocht het een Zalige Kerst en een gezegend Nieuw jaar worden samen met het Sint-Aloysiusknapenkoor dat jullie vergast op enkele mooie liederen. Sint-Aloysiusknapenkoor o.l.v. Jos Jacobs, assis tent Wilfried De Geest, piano en orgel Jos Mertens. Warm aanbevolen De Ninoofse Gemeenteraad heeft twee volledige vergaderingen besteed, op donderdag 17 en vrijdag 18 december, aan het onderzoek en aan de bespre king van de begroting 1982. De vergadering van donderdag verliep in eerder gespannen atmosfeer omwille van de gewettigde af wezigheid van de Schepen van Financiën. De bestuursmeerderheid gaf noch inleidende toelichting, noch algemene beschouwingen over de koers gegeven aan haar nieuwe begroting. De oppositie benadukte, in gematigde termen, de weerslagen op de gemeentelijke financiën van de tot nog toe gevolgde politiek het eigen dienstjaar 1982 in deficiet met méér dan 55 miljoen het bereiken van een batig saldo met overschot ten van vorige dienstjaren ingevolge de over schatting van vroegere uitgaven en ingevolge de onderschatting van vroegere inkomsten de broosheid van het huidig begrotingsevenwicht dat volledig zal afhangen van de voorgenomen. verkoop van 20 miljoen stadsgronden het risico voor de toekomst ingevolge overtalliae personeelsbezetting enz... enz... De bestuursmeerderheid gaf geen repliek. Al dus werd de spreuk bewaarheid wie zwijgt be aamt Met het onderzoek van de koptabe! en van de gewone en buitengewone voorziene ontvangsten kon de donderdag-vergadering worden besloten. De vergadering van vrijdag werd volledig gewijd aan de gewone en buitengewone uitgaven. De aankomst van de Schepen van Financiën, Staatssecretaris Louis Waltniel, werd op een dave rend en langdurig applaus van alle aanwezigen ont haald. Kort daarop verdween Burgemeester Cosyns met een zware griep, van het toneel. De 1ste Schepen, die de jongste tijden elders alombekende overdrukke bezigheden had. bevond zich hierdoor in lastige positie om de vergaderinq werxelijk verder te leiden. De 2de Schepen dierf het, met recht en reden, met aan om het voorzitterschap van de vergaderinq waar te nemen en zijn beschaamde bestuurspartners vertikten het hem ertoe te verzoeken. t Is aidus dat de behandeling van de begroting m uitgaven verder zwalpte, als een schip zonder stuurman, nu eens vooruit, dan weer achteruit, op de baren van het al dan niet begrip van bepaalde raadsleden. Het werd een debat ZONDER STANDING en van een allooi waar we Ijefst over zwijgen. De geschiedenis zal scherprechter zijn. Mis schien zal men later over onze tijd spreken in termen van economisch verval, sociaal-politieke conflicten, de afwezigheid van een Noord-Zuid dialoog maar misschien ook in deze van een vernieuwd verlangen naar de natuur, de levendige idee van de geweld loze weerbaarheid (250.000 mensen op straat tegen de kernbewapening) en de groeiende betrokkenheid bij het voornaamste gebeuren van deze tijd nl. de internationalisering. Heel wat mensen vragen zich af wat zij kunnen doen tegen al dat militair geweld. Heeft dat pak van je hart voor Polen echt zin En minstens één Belg op tien lijdt echt armoede en het zal er niet op verbeteren. Dat is inderdaad zo. Niets belet ons ook de kritikaster niet om op korte termijn die mensen financieel en moreel een hand toe te steken. Tevens moeten wij onze eigen politici beoordelen naar hun daden om onze eigen kansarmen een betere toekomst te geven. Vóór de Kerstweek werd Ninove overspoeld met reklame voor de volledige uitverkoop van gans de afdeling dameskleding, van gans de afdeling heren kleding, van gans de kinderafdeling en van gans de a.deling gordijnen en draperieën van een handels zaak uit een gemeente van Brabant. Alles aan halve prijs en nog veel minder dan halve prijs. Omdat zo luidt het bericht de uitbaters ermee stoppen. In hoever alles juist is en in hoever dat geval strookt met de voorschriften van de wet op de han- deispraktijken weten we niet. Maar hetgeen we wel weten 't is dat het de taak is van onze Schepen van Middenstand en van de Stedelijke Middenstandsraad om aandacht te ver lenen aan dergelijk voorval. 't Is zelfs DE gelegenheid om zonder souper en zonder tussenkomst van een traiteur iets inte ressants op te dissen aan voornoemde Raad. In vraag gesteld op navergaderingen kan een na van de regeringscoalitie C.V.P.-P.S.C .en P.V.V.- kandidaat zijn voor gemeenteraadsverkiezin gen op zoals dat in Aalst noemt een niet nationaal gestructureerde lijst Met welke weerslagen buiten de gemeentegren zen, binnen de muren zelf van het Parlement, de openbare opinie in het Land buitPnahZf?P^ekend Val,en Zü,ke vra9en volledig buiten het kader van een gemeentelijk begrotings debat, zelfs... voor 1982. h Sena«oren Cuvelier (P.V.V.) en De Rouck (V.U) d® Presentielijst niet getekend van de och tendvergadering van de Senaat van 21 december aan de stemming over de vertrouwensmotie, had voor geworden 9 "T 12 december een bericht laten geworden van verh.ndering om gezondheidsredenen

Denderklok | 1982 | | pagina 2