2 DE DENDERKLOK V.K. NINOVE KRIJGT EEN NIEUWE TRIBUNE VERBAZEND ZE WERKEN VOORT! Toen Gaston Geens op het ogenblik dat hij nog Minister van Financiën was in het parlement letterlijk tegen de grond ging, raakte bekend dat deze man regelmatig dagen van 16 uur presteerde en dat er van zijn week-end meestal al evenmin veel over schoot. Ook De Clercq kreeg reeds een waarschu wing om het wat langzamer aan te doen en na zes maanden premierschap sloeg de stem van Mare Eys- kens over van vermoeidheid en leek hij jaren ouder. Het is geen toeval dat er zo een opmars is van jonge politiciMartens, Van Miert, Verhofstadt, Van Rom- puy... Dit drukke leven heeft wat consequentieseen ongewoon en beperkt familieleven, geen vrije tijd, feesten en plechtigheden die formele verplichtingen zijn. En dan is er nog de weg naar de top. Glorie of afgang in de verkiezingen. Velen voelen zich geroe pen, weinigen zijn uitverkoren. Of beter gezegd uit verkozen De moeilijkheden en tegenstand zijn vaak het grootst in eigen midden... Ook de lokale politici hebben er een eigen le vensstijl op na te houden. Ze doen het niet voor niets. De begroting 1982 vermeldt voor de burge meester een wedde van 802.000 BF. De schepenen hebben een pot van 3.367.000 BF onder hun zevenen te verdelen. (Opvallend is wel dat zij elk even veel krijgen ongeacht zij een groot of klein departe ment hebben). Op a! deze wedden samen gebeuren er wel 270.985 BF inhoudingen voor het pensioen van burgemeester en schepenen. Wie het niet verder brengt dan raadslid moet met heel wat minder tevre den zijn. Het presentiegeld van de raadsleden één endertig als ze voltallig zijn wordt voor 1982 op 750.000 BF of nauwelijks 25.000 F per kop geschat. Vadertje Staat vergeet anderzijds zijn trouwe die naars niet. Oud-burgemeesters en -schepenen - en dat blijken er in Groot-Ninove een hele waslijst te zijn hebben alle samen recht op 2.600.000 BF aan pen sioenuitkeringen. Maar zij moeten er ook heel wat voor over heb ben. Om in de partij zijn standing hoog te houden verwacht men een regelmatige aanwezigheid op de partijvergaderingen. Lid van het arrondissementeel partijbureau, arrondissementeel partijbestuur, be stuur van de fusiegemeente, sectiebestuur, fractie vergadering, congres... De gemeenteraden zelf, de commissies, de werkvergaderingen... Voeg er dan nog bij al de iedenbals, mosselfestijnen, bakschietin- gen en andere initiatieven die de kas van de partij moeten vullen en de activiteiten van de sociale or ganisaties wiens steun je wilt hebben bij de volgende verkiezingen en je bent haast niet meer thuis. Een burgemeester, een schepen en mensen met ambitie moeten een droge lever hebben maar ook een ijzeren maag en een geldbeugel die niet bang is te lossen. Het contact met de basis is immers primordiaal voor het succes. Men mag zijn kieskliëntee! niet teleurstel len ook al moet men daarom dezelfde avond naar twee mosselkermissen, een bakschieting, een op treden van een koor, het partijlokaal en een bal. De klant is koning, ook in de politiek. Het dienst betoon is zeer belangrijk. Op allerlei mogelijke plaat sen wordt de man aangesproken. Een baantje op een Ministerie, de gemeenteschool of aan t stad Men klampt hen aan met vragen, smeekbeden en zelfs dreigementen in verband met de verhaalbelas- ting, de verstopte rioolput vlak voor de deur, subsi dies... Iemand noemde ooit zijn zitdag een beeweg. Wat drijft deze mensen politici groot en klein voort Machtsdrang Op nationaal vlak is het mogelijk, op lokaal vlak is daar minder plaats voor. De recente Ninoofse geschiedenis (en ook de toe komst toont nochtans aan dat ook op lokaal vlak machtswellust en misbruik aan bod kunnen komen. Populariteit blijkt heel belangrijk te zijn. Volgens psychologen is dit een verfijnde vorm van geldings drang. Anderen zien het meer zitten in ambitie die niet zuiver egocentrisch is, maar stoelt op een zich zelf realiseren ten dienste van anderen. Gemeen schapsambitie dus. Dit is waarschijnlijk ook de ge zondste basis. De politici zijn er nu eenmaal voor de mensen die zij vertegenwoordigen en niet omge keerd. Het blijkt echter steeds moeilijker om zich degelijk van deze taak te kwijten. De dossiers wor den steeds omvangrijker en technischer maar be kwaamheid en vooral tijd blijken te vaak te ontbre ken. Hoewel hij of zij er niet arm zullen van worden zorgen talloze vergaderingen, veeleisend dienstbe toon en het opvolgen van zijn public relations op alle uren van de dag dat het aantal gegadigden, die er voor geschikt zijn, steeds verder afneemt. Hernieuwing en vernieuwing is echt nodig. Het is de enige manier om uit het politiek moeras te komen en om gedaan te maken met verdachtmakin gen die soms wel, soms niet terecht zijn. De politiek moet daarom wat dichter bij de men sen komen. De kiezer van zijn kant moet dan ook aan andere zaken dan het aantal gekregen pinten aan de toog en andere pleziertjes denken. Dat is niet gemakkelijk want tenslotte zijn wij allemaal een beetje... politieker. Onder deze hoofding lezen we op bladzijde 18 van Het Laatste Nieuws van dinsdag 5 januari 1982 Staatssecretaris Louis Waltniel, ondervoorzit ter van V.K. en voorzitter van het Actie Comité, heeft tijdens de jaarwisseling van het bestuur een niet te vergeten hulde gekregen. V.K. Ninove weet dat het voetbaigebeuren te Ninove bij de nieuwe minister nauw aan het hart ligt. Zoals zijn vriend Herman Van der Poorten volgt hij op de voet de verrichtingen van zijn club. Als het niet te best verloopt is hij de eerste om woor den van moed uit te spreken en als alles gesmeerd loopt waarschuwt hij voor verborgen hindernissen. Dat hij niet alleen een fervent supporter is maar ook een man van daden bleek uit zijn dank woorden. Zijn laatste begroting die hij opstelde als schepen van financiën stond in het teken van de sport. Aan V.K. werd, dank zij Louis Waltniel een tribune beloofd ter waarde van 1 miljoen 500.000 fr. Dit werk zal in de ioop van 1982 worden uitgevoerd. Meteen zit de supporter van Ninove voor goed in het droge. Louis Waltniel hield hiermede opnieuw woord. Bij zijn aanstelling als schepen beloofde hij V.K. een tribune. Bij zijn afscheid als schepen is het krediet vastgelegd. Dat gebeurt op een tijdstip dat iedereen de Staatssecretarissen incluis de mond vol heeft over bezuinigen Dat gebeurt op het ogenblik dat de stadsbegro- ting 1982, voor het eigen dienstjaar, een deficiet vertoont van 55 miljoen. Dat gebeurt op het ogenblik dat de stadsbegro- ting 1982 in haar geheel een schijn-evenwicht ver toont, door een boni van 12 miljoen, dank aan over schotten van de vorige dienstjaren, bekomen door de goocheltoer van de overschatting der uitgaven en de onderschatting der ontvangsten. Dat gebeurt op het ogenblik dat voorzegd boni van 12 miljoen volledig afhankelijk is van de voor genomen verkoop van 20 miljoen stadseigendommen. 6 december is reeds lang voorbij en toch is Sinterklaas nog niet terug in de hemel. A.D.R. XXX We gaan ondubbelzinnig klaar zijn. Volledig akkoord met het princiep dat V.K. Ni nove en alle andere sportverenigingen het RECHT hebben aanspraak te maken op steun van de ge meente. Of, omgekeerd, volledig akkoord met het prin ciep dat het de PLICHT is voor de gemeente, dus voor de gemeenschap, om V.K. Ninove en al de an dere sportverenigingen te steunen. Het is van algemene bekendheid dat de stad jaarlijks toelagen verleent, 90.000 F voor V.K. Ninove voor 1982; dat honderdduizende frank verhardingswer- ken in 't geniep werden uitgevoerd ten bate van V.K. Ninove. doch ten laste van de stad dat onafgebroken honderdduizende franken daguren van het stadspersoneel en duizende franken vervoerkosten door de stad gespendeerd worden aan het onderhoud en aan de verfraaiing van de instel lingen van V.K. Ninove. Het is zeker niet vermetel de vraag te stellen of er kan of mag beweerd worden dat de stad haar verplichtingen niet zeer ruim vervuld heeft De vraag of onverklaarbare toegeeflijkheid voor HET geval hiermede verband houdt, valt buiten het kader van deze bijdrage. XXX Voor verdere klaarheid nog volledig akkoord dat een nieuwe tribune nuttig is voor V.K. Ninove. Of die tribune evenwel ONONTBEERLIJK MOET opgericht worden in 1982, het jaar van de gemeente raadsverkiezingen, daar zit de eerste knoop. Of de stadskas zich in 1982 een cadeau van 1.500.000 F kan permitteren, tot meerdere eer en glorie van... daar zit de tweede knoop. Enkele tijd geleden heeft de schepen van sociale zaken, het gezin en cultuur de resultaten medege deeld van een enquête, gedaan door de BTK-groep studie en organisatie naar de nood aan een ge organiseerde opvang van de kinderen van het kleuter en lager onderwijs, vóór en na de lesuren, op woens dagnamiddagen en tijdens de vakantie. Het document bevat werkelijk interessante ge gevens en we durven bevestigen dat de enquête goed gedaan werd. Toch stippen we aan dat de werkgroep in het woord vooraf meldt «Tot ons groot spijt hebben wij, in een gevor- derd stadium van de verwerking van de enquête, toevallig vernomen dat er te Outer twee scholen waren in plaats van één. Deze vergissing is buiten onze wil om gebeurd, en wij wensen ons daarvoor te excuseren bij de direktie van de betrokken school. De werkgroep treft daarvoor niet het minste verwijt. Maar hetzelfde kan niet gezegd worden van ons departement van Onderwijs dat toch in de allereerste plaats zou moeten weten hoeveel verschillende scho len er op het grondgebied van Groot-Ninove geves tigd zijn Op 13 september 1979 werd de aanleg princi pieel goedgekeurd van een nieuwe verbindingsweg, dwars door de kouter, van Neigem naar de Linkebeek te Denderwindeke. Op 8 januari 1981 stelde ons College van Burge meester en Schepenen de Gemeentedienst van Bel gië aan als ontwerper. De Gemeentedienst van België Ge weet wel de mannen die onteigenen zonder betaling van in tresten, die door de stad afsluitingen doen betalen waarvan de platen in de lucht hangen of onder de grond steken of enkel bestaan in de inbeelding van de onteigenende expert(l), de mannen die, zoals in de Bosstraat te Winnik, onteigeningstabellen opma ken met behulp van een pitjesbak enz... enz... Kortom een vereniging van experten beheerd door een reeks mandatarissen en functionarissen, die het niet kunnen stellen met hun pree. Op 25 juni 1981 werd het ontwerp, geraamd op 33.330.768 F, goedgekeurd. De stad wacht alleen nog op de principiële belofte van toelage om over te gaan tot het uitschrij ven van een openbare aanbesteding der werken. Doch op zondag 27 december 1981 reed een meneer, per wagen, de hardbevroren kouter op, om, met een arm door het voorraam, de lengte op te meten van het tracé van de ontworpen nieuwe ver bindingsweg, bij middei van een rolmeter op stok. Van precisiewerk gesproken op de enige zondag tussen Kerstdag en Nieuwjaar

Denderklok | 1982 | | pagina 2