Raad s zitting 2 DE DENDERKLOK VAN 18 DECEMBER 1981 Ook de basis, de lokale ploegen en besturen worden bij 'de herbronning betrokken. De bedoeling is duidelijk men wil de vertwijfeling opnieuw om buigen tot zelfvertrouwen door opnieuw zichzelf te worden. Volgens interim-voorzitter Swaelen zal dit het geval zijn als de partij opnieuw ten volle de uit drukking en tevens de verdediger zal zijn van de christelijke sociale en culturele verenigingen die de hartslag van Vlaanderen zijn. Een kleine, maar belangrijke schuldbekentenis. Heel wat ministers hebben toch nog hun vege politieke lijf kunnen redden ondanks de harde taal op het congres. Voor Martens was het echter zelfs de basis voor een snelle en ongewoon sterke terug keer. Een tweede falen zouden de meesten echter niet overleven. Tindemans kon zich handhaven aan de partij top hoewel hij niet langer meer het unieke boegbeeld is. Op Buitenlandse Betrekkingen, waarin hij bijzon der goed thuis is. kan hij degelijk werk verrichten en eventueel aan een terugkeer schaven. Als minister kon hij geen partijvoorzitter meer zijn. Zelfs indien het toegelaten zou zijn, is het niet zo zeker dat hij zich aan het hoofd van de partij zou kunnen hand haven. De verkiezingsnederlaag en het steeds alge meen worden van de opvatting dat hij niet de ideaie man is om partijmenner te spelen, zouden voor heel wat obstructie op een congres hebben gezorgd. Tin demans is meer staatsman, minder partijorganisator. Ook Frank Swaelen zit nog niet vast op de stoei van partijvoorzitter. Hij is. ai dan niet bewust, buiten de verdeling van de ministeriële portefeuilles geble ven. Niet iedereen is onverdeeld tevreden met zijn kandidatuur. Vooreerst zijn er degenen die de voor keur geven aan een gevestigde waarde voor het voorzitterscnap. Met was daar met Marlens en Tin demans enigszins mee vertrouwd geraakt. Met de figuur van Swaelen zit men zeker met op die golf lengte hoewel niemand twijfelt aar. zijn kwaliteiten. Hij begon in het onderwijs en werkte zich dan ook op ais een kenner van de problemen van het vrij onderwijs. Toen hij minister werd was men dan ook enigszins verbaasd hem op de post van Landsverde diging te zien verschijnen, hoewel hij wel jarenlang lid is geweest van de Commissie van Defensie. Elec toraal gezien behaalde hij zeker geen prachtscores. Daartegenover staan degenen die zeggen dat de herbronning heel wat belangrijker is. Swaelen speelt daar ook op in. Hij vestigt voortdurend de aandacht op het beter verdedigen van het partijprogramma. Hij ijvert voor een grondige voorbereiding van het Nationaal Partijcongres. Hij tracht de discussie te bevorderen door het verspreiden van discussietek sten bij de basis. Op die manier beantwoordt hij een behoefte die bestaat binnen de partij en vergroot hij zijn kans op verkiezing. Anderen betwijfelen de geschiktheid van Swae len voor deze functie. Zij geloven niet in hem als een hervormer en vernieuwer. Hij behoort volgens degenen die hopen en werken voor een nieuwe her bronning tot de oude garde en een echte vernieu wing zien ze met hem niet zitten. Zij verwijzen daar bij naar 't jaar 1970. De komst van de jonge en lange tijd omstreden Jongeren-Voorzitter Witfned Martens betekende een breuk met het verleden en de aan loop naar een reeks verkiezingssuccessen. De op roep voor vernieuwing van Swaelen zou wel eens kunnen leiden tot zijn eigen val. Veel hangt natuurlijk af van de vraag wie als tegenkandidaat zal komen opdagen. De C.V.P.-Jon- geren vormen een belangrijke verzetshaard maar niemand verwacht een kandidatuur uit die hoek. Hun enige topfiguur, Eric Van Rorr.puy, ziet het voor alsnog met zitten om als kandidaat voor het voor zitterschap ui! te pakken. De vernieuwing en de daar voor vereiste potentiële kandidaat zou eerder uit de hoek van het - Gezelscnap voor Hernieuwing kun nen komen. Iets meer dan een jaar geleden pakten een reeks jonge C.V.P.-politici immers uit met een reeks stand punten die een oproep en mogelijk een richting zijn om de politiek in België en ook de partij uit de im passe te halen. Hun visie kreeg zowel binnen als buiten de partij als in de pers heel wat positieve reacties en het is verheugend vast te stellen dat verscheidene leden van het gezelschap steeds meer aan politiek belang winnen binnen de C.V.P. Jan Huyghebaert is Sche pen van de Antwerpse haven, Luc Vandenbrande is een dynamisch Kamerlid wiens voorstel tot regionali satie van de vijf nationale sectoren werd gekelderd en Herman Van Rompuy, de een paar jaar oudere broer van de Jongerenvoorzitter, heeft zich ontpopt ais de partijideoloog en nam deel aan de onderhan delingen die leidden tot de vorming van de nieuwe regering Martens. Heel wat mensen tippen op de naam van deze laatste als de geschikte man om elf jaar na de komst van Martens een kandidaat-voorzit ter naar voor te brengen die op het congres het vertrouwen kan krijgen en een dynamische vernieu wing kan doorzetten. Zijn kandidatuur is nog lang niet zeker, de even tuele reactie van de basis op zijn kandidatuur onbe kend. ledereen is er nochtans van overtuigd dat er een nieuwe borstel nodig is. Wie zal vegen voor de deur van gemeenteraadsverkiezingen en een re gering met volmachten is nog lang niet duidelijk. Volksontwikkeling en kunst Mevr. Martens-De Kegel V.A.B. en V.T.B. hebben jaarlijks verslag binnen gebracht en nog noo<t subsidies ontvangen. Waarom? Waarom worden ze niet bij de Cultuurfondsen gere kend Vermits er voor 1981 reserve was stel ik voor voor dit jaar 2 x 3.000 F uit te betalen en voor 1982 minstens deze sommen in te schrijven. Dan staan VAB en VTB samen nog maar aan het bedrag van het Masereelfonds. Dhr Moens We zullen dat onderzoeken. Dhr Prieels Ge hadt beloofd een globaal onderzoek te doen om »n Ninove-lnfo publiciteit te maken voor de maatschappelijke sector van hulp verlening. Ik heb daar nog niets over gelezen. Dhr Moens Er zijn wel bepaalde zaken ver schenen maar we trachten iedereen op gelijke voet te benandelen. Mevr. Martens-De Kegel Ik vond tweemaal dezelfde rekening voor Info. Dhr Moens Dat zullen 2 x 16 bladzijden ge weest zijn voor de bebloemingsactle. Dhr Timmermans We moesten dat in twee maal doen omwille van het postgewicht. Mevr. Martens-De Kegel De muziekmaat schappij Voorwaarts had in 1979 slechts één twijfel achtige prestatie. Een bediende op culturele dienst meldde me dat hij 14.000 F moest terugvragen. Ge beurde dit En waarom wordt dan verder in 1981 40.000 F uitbetaald en voor 1982 terug 40.000 F in geschreven Dhr Moens Er wordt uitbetaald volgens de geleverde prestaties. Dhr De Riemaecker De uitgaven van de zwem kom en ae sporthal werden samen genomen. Die moeten elk afzonderlijk ingeschreven worden. Dhr Waltniel In bijlage 9 staan ze wel afzon derlijk. Dhr De Riemaecker Niet volledig. Dhr Timmermans Dat is inderdaad juist. Dhr Waitnie! Het zit in de werkingskosten. Beide posten moeten gesplitst worden. Dhr Stevens De automatisering van de ver lichting der sporthal werd uitgeschakeld om het ver bruik te verminderen. Dhr Waltniel Ik zal dhr De Riemaecker de afzonderlijke cijfers sturen van verwarming en ver lichting der beide instellingen. Dhr Torrekens En de personeelsuitgaven Dhr Waltniel Die ook. Dhr Torrekens De verlichting buiten de sport hal en op de parking laat veel te wensen over. Dhr Timmermans Daar wordt in de lente aan verholpen. Dhr Prieels Welk werk wordt er op de sport terreinen door de Stad uitgevoerd Dhr Timmermans Het uitlenen van materieel voor het verluchten van de grasmat. We hebben nu een BTK-projekt aangevraagd om alle sportvereni gingen op gelijke voet te zetten voor het onderhoud van terreinen. Dhr Prieels De Sportraad wordt betoelaagd. De opbrengst van hun bal wordt gebruikt om een andere vereniging te betoelagen. Dat is toch niet logisch. Dhr Coppens N. De windmolen en het omlig gende landschap te Denderwindeke worden geklas seerd. Betrokken eigenaars werden hiervan al te laat tijdig in kennis gesteld en hebben onvoldoende of geen informatie gekregen over de mogelijke gevol gen die dergelijke klassering kan meebrengen. Dhr De Riemaecker Er zijn 600 a 700 mensen bij betrokken. De veldwachter gaf blancostukken af en zette de mensen aan alleen de datum in te vullen. Dhr Moens Door moeilijkheden met namen op het kadaster ontstond er vertraging. Dhr Coppens N. Mensen die buiten Dender windeke wonen werden nochtans tijdig aangeschre ven. Dhr Moens Het dossier lag ter inzage. Dhr Coppens ledereen verstaat zich daar niet uit. De meeste mensen moeten hierover raad vragen. Het Dr Hemerijckxcomité kreeg door de Stad 1 miljoen F toegezegd. Ik stel voor te vragen of ailes betaald is en indien er tekort is de rest bij te passen. Dhr Moens We kregen nog geen afrekening. Als we ze ontvangen zal ze hier voorgelegd worden. Mevr. Martens-De Kegel leder jaar worden er tijdens de Ijzerbedevaart jn Diksmuide tientallen bloemstukken van gemeenten neergelegd. Ik stel voor bij andere toelagen 2.000 F in te schrijven voor deze gelegenheid en het IJzerbedevaartccmité van deze beslissing op de hoogte te brengen. Dhr Moens Dat kan toch moeilijk. Mevr. Martens-De Kegei Honderdduizenden frank voor karnaval en kermissen kan wel, maar een 2.000 F voor het IJzerbedevaartcomité kan dus niet. Ik stel vast dat de drie eerste sportgroepen nl. wielersport, voetbal en kaatsen met 900,000 F gaan lopen van gans de begroting sport, terwijl de acht overige nog een kleine 200.000 F mogen verdelen. Hier moet absoluut een herverdeling en de toelage voor volleybal moet minstens verdubbelen. Wat doet een club met 5.000 F een gans jaar Dhr Durant Het gebruiken van de stedelijke sporthal is toch ook een vcrm van subsidie. Die huur prijs mag verminderen. Hun voetbalveld onderhou den kunnen de meeste clubs zelf aan. Het voorge stelde BTK-project is in die zin gevaarlijk dat, eens het voorbij is. men weer het onderhoud op zijn kop krijgt. Dhr Timmermans Dit moet nog wei eens ten gronde besproken worden, ik ben voor het afschaf fen van die subsidies. Materiële hulp is veel beter. Dhr Durant Akkoord, maar dan moet ge het kunnen in stand houden. Feesten en Plechtigheden Dhr Callebaut De begroting 1981 voorzag 805.000 F. De begroting 1982 voorziet 830.000 F. Werd hierin een bedrag voorzien voor het opnieuw leefbaar maken van bepaalde kermissen (bv. Liete- ringe) of van eveptuele andere kermissen in Groot- Ninove die een opkikkertje - kunnen gebruiken Werd er door de Schepen van feestelijkheden reeds iets ondernomen ais gevolg van mijn interpel latie m de Gemeenteraad van 23 december 1950 be treffende een onderzoek naar de toestand van onze kermissen en de mogelijke initiatieven voor de leef baarheid die kunnen genomen worden Dhr De Ville Voor de kermissen in de deel gemeenten is 100.000 F voorzien. Ai jaren is er in Lieferinge geen echte kermis meer. Vroeger sion er amper een moleken. Dhr Callebaut Een moleken voor de kleuters ware al iets. Dhr De Ville Zelfs met gratis-standplaats kunt ge geen molen naar Lieferinge krijgen. Mevr. Martens-De Kegel Ik ben beschaam als ik het totaal van de uitgave voor de geha - ten in onze begroting zie Luttele 80.000 F, nog 9®en tiende van hetgeen men uitgeeft voor de gehandicap andere kermissen en feestelijkheden. (Lees verder op pagina 10)-

Denderklok | 1982 | | pagina 2