Raadszitting 2 DE DENDERKIOK VAN 21 JANUARI 1982 zeven muziekmaatschappijen. Zonder onderscheid van grootte en aantal activiteiten krijgen ze elk evenveel: 40.000 frank. Een volgende groep zijn de cultuurfondsen. Het Davidsfonds krijgt 32.000 F, C.S.C. 27.000 F, K.W.B. 23.000 F, Willemsfonds 16.000 F en Frans Masereel- fonds 6.000 F. Alles bij elkaar 104.000 F. De rest, 109.000 frank, gaat naar een reeks verenigingen zoals Focus (14.000 F), Ninoofs Ge mengd Zangkoor (11.000 F), Ziekenzorg (6.000 F), Dabar Ninove (2.000 F), V.T.B. Ninove (2.000 F), t Klokzjiël (2.000 F) en een aantal andere, soms vrij onbekende verenigingen. Als wij goed hebben geteld maken ruim negentig culturele verenigingen of hun secties aanspraak op betoelaging. Gemiddeld zijn zij dus goed voor zo'n 7.000 frank per jaar. Voor sommige verenigingen nau welijks genoeg om hun postzegels te betalen. De betoelaging is bovendien altijd een heet hangijzer geweest. Het laatste woord is aan de Ge meenteraad waar de Schepen Van Cultuur Walter Moens reeds heel wat naar het hoofd werd geslin gerd over het betoelagingssysteem, aankopen van minder nette boeken voor de bibliotheek, lief en leed van de buurthuizen en zelfs schilderijperikelen, De Stedelijke Culturele Raad is in 1980 slechts driemaal samengeweest (uitgebreide gegevens voor 1981 zijn ons nog niet ter beschikking). Het Dage lijks Bestuur van deze Raad vergaderde zevenmaal. Verdér werd er ook duchtig op los gepraat in de erkenningscommissie (drie vergaderingen). In 1980 werden er zes nieuwe verenigingen erkend en ver loren er op 31 december 1980 liefst veertien vereni- dingen hun erkenning. Andere commissies zorgen voor meer creatief werkde Redactieraad Ninove-lnfo (tien vergaderin gen), werkgroep Kwistornooi (twee), werkgroep Toneeitornooi (twee). Er was ook een speciale gelegenheidswerkgroep voor de Johannes Despau- teriusherdenking en de start van de werkgroepen Buurthuizen en Wandelpaden in Groot-Ninove Daarnaast was er ook zelfs een eerste heus con gres. Het is duidelijk dat, met uitzondering van de in de vorige paragraaf vermelde commissies, al deze raden en verenigingen geen directe bron van cultu reel leven zijn. Het cultureel leven valt of staat met de werking van de verschillende culturele vereni gingen zelf. Na lange jaren van crisis, teruggang van het aantal leden en het verdwijnen van een eindeloze rij fanfares, toneelkringen en allerlei bonden is opnieuw een heropleving vast te stellen. Traditionele vereni gingen kennen een come-back en tevens is er een verruiming van het actieterrein karnavalrevues, kwistornooien, zelf een film maken met bijna uit sluitend eigen mensen,... Nogmaals, cultuurraden, ministers en schepenen van cultuur kunnen niet de pretentie hebben deze pluim op hun eigen hoed te steken. Nochtans is hun rol en verantwoordelijkheid niet te onderschatten. Zij moeten immers de faciliteiten en de coördinatie verbeteren. Spijtig genoeg worden cultuurraden en a fortiori de basis, de verenigingen zelf, maar al te vaak een politieke speelbal. Het is dan ook duidelijk dat het cultuurleven, zeker op lokaal vlak, meer zelfstandigheid, meer armslag moet krijgen. Overdreven staatsinmenging in het cultuurleven is ongewenst. Waarom moesten per sé de bibliotheken worden gecentraliseerd En waarom moeten wij een cultureel centrum hebben van 150 miljoen frank? Infrastructuur is zeer belangrijk en wanneer wij even de lokale toestand bekijken stellen wij vast dat deze niet zo rooskleurig is. Een zaal waarin vijf honderd personen kunnen feest vieren of vergade ren en die tevens net, modern en brandveilig is hebben wij niet. In Ninove-Centrum heeft men zelfs geen parochiale zaal meer en ook andere zalen die echt geschikt zijn kan men gemakkelijk op één hand tellen. Ligt de oplossing van het probleem in een mooi en groot nieuwbouw Cultureel Centrum Voor ons hoeft het niet. Een cultureel centrum biedt het voor deel van centralisatie maar ook de nadelen. Een grote zaal waarin men toneel en concerten kan opvoeren is voor Ninove een noodzaak. Of alle andere culturele diensten zoals een bibliotheek echt onder hetzelfde miljoenendak moeten worden onder gebracht is een andere vraag. Er staan genoeg hui zen leeg die deze diensten kunnen huisvesten voor heel wat minder centen vooral dicht bij de mensen die ze nodig hebben. Moet de stad dan een reeks buurthuizen uit bouwen die allemaal als mini-culturele centra zou den fungeren en als zodanig... peperduur? Ook dat valt te betwijfelen. Waarom kon de stad niet een aantal huizen in haar patrimonium ter beschikking stellen aan belangrijke verenigingen die dit wensen Eventueel zou de stad zelfs leegstaande huizen voor dit doel kunnen huren. Wanneer het B.T.K.-project over de binnen stad van start gaat moeten deze mogelijkheden worden onderzocht. Want ook in Ninove bestaat er nog cultureel leven en er is interesse voor nog heel wat meer als er maar aandacht wordt gegeven aan de verlangde faciliteiten en in het bijzonder aan de infrastructuur. De rest doen de culturele verenigin gen wel zelf met eigen middelen en steun van ge zond privé-initiatief. Goedgekeurd met 16 stemmen bij 7 onthoudin gen (C.V.P.). 4) Goedkeuring aangaan van lening voor de finan ciering van de gerechtelijke onteigening te Den- derwindeke, Bosveld. Dhr Beeckmans Het gaat over een lening van 386.000 F terugbetaalbaar over 20 jaar. Mevr. Martens-De Kegel Voor deze gerechte lijke onteigening werd door de Stad een advokaat aangesteld. Gebeurt dat met een beurtrol of hoe gaat dat Dhr Burgemeester We trachten zoveel moge lijk dat iedereen aan bod komt. Dhr Torrekens Er is 50.000 F meer voorzien dan nodig is. Dhr Beeckmans Inderdaad, dat is voor het betalen van erelonen, gerechtskosten en intresten. Dhr De Riemaecker Ik acht het aangaan van deze lening toch wel wat voorbarig vermits ge alleen maar het vermoedelijk bedrag kent dat de Recht bank zou kunnen toekennen. Ge doet er uw goesting mee maar het zou me niet verwonderen dat deze kwestie hier nog eens zal dienen voorgebracht te worden. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 5) Goedkeuring aangaan van lening voor het finan cieren van de werken aan de openbare verlich ting in het Benedenindustriepark. Dhr Beeckmans Het gaat over een lening van 2.917.000 F terugbetaalbaar over 20 jaar. Er is nog geen belofte van betoelaging beko men. Dhr De Riemaecker Ge moest dat een be paalde instelling gevraagd hebben die U voor 80% subsidie zou gegeven hebben. Dhr Torrekens Is dit werk gedaan Dhr Timmermans Ik denk het wel. Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker). 6) Goedkeuring aangaan van lening voor het beta len der erelonen voor de oprichting van een sportschuur in de wijk Meuleveld te Appelterre- Eichem. Dhr Beeckmans Het gaat over een lening van 541.000 F terugbetaalbaar over 5 jaar. Mevr. Marteris-De Kegel De totale werken worden geraamd op 26 miljoen F. Heeft men ai een idee wat de uitbating zal kosten Dhr Timmermans Het gaat hier om de klein ste vorm van speelruimte en accomodatie. Eén per soneelslid zal voldoende zijn. Maar dat moet uitge dokterd worden door de Beheerraad van het Sport centrum. Op de volgende gemeenteraadszitting zal hier over een dossier voorgebracht worden. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 7) Stedelijk zwembad Goedkeuring aankoop chloorgasinstallatie Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht Goedkeurng voor waarden. Dhr Beeckmans Op 8.10.81 werd hier be slist dergelijk apparaat aan te kopen met beperkte offerteaanvraag. Van de aanbiedingen was er maar één die voldoening gaf en waarbij een variante was voorzien. Dhr De Riemaecker Eerst wil ik doen opmer ken dat dit de 101ste herziening is van een gemeen teraadsbesluit tijdens deze legislatuur. Als U een degelijk apparaat aangeboden krijgt moogt ge hier onderhands gunnen want er is tevens maar 1 firma bij betrokken. Een beperkte offerte- vraag schijnt mij overbodig. Dhr Timmermans Maar het zou ons qua prijs concurrentie meer zekerheid geven. Misschien zijn er nog firma's die een aanbod kunnen doen. Dhr De Riemaecker Maar met een beperkte offerteaanvraag moest ge toch zelf de betrokken firma's aanduiden. Dhr Timmermans Akkoord, maar er was qeen variante voorzien. Dhr De Riemaecker Dat is wat anders. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 8) Waterleiding Goedkeuring uitbreidingswerken in de Onder wij slaan. Dhr Timmermans Het gaat hier om de uii- breiding over 250 m. voor het nieuw gebouw van het Instituut der HH. Harten. Raming 444.000 F. Mevr. Martens-De Kegel Dat gebouw staat er toch al lang al. Wat deed men er dan tot nogtoe Dhr Timmermans Die uitbreiding is absoluut nodig. Dhr De Riemaecker In die nieuwe straat licit een stadsverkaveling waar de waterleiding moet voorzien zijn. Dhr Timmermans Daar is de waterleiding aangelegd. De gevraagde uitbreiding gaat in de rich ting van de Burchtstraat en vertrekt vanaf de stads verkaveling. Mevr. Martens-De Kegel In de Dendermeer- sen staan een 10-tal huizen die voor het water aan gesloten zijn op een ander net. Vaak heeft men daar echter geen water. Dit was ook zo op de jongste Kerstdag. Door bemiddeling van dhr Burgemeester heeft de Civiele Bescherming die mensen dan drink water bezorgd. Kan daaraan niet verholpen worden Dhr Timmermans De aansluiting op ons wa- terleidingsnet zou moeten vertrekken vanaf de Des. de Bodtkaai. Ik zal deze kwestie met de Maatschap pij bespreken en ik houd U op de hoogte. Mevr. Martens-De Kegel Ik reken er op. Aigemene goedkeuring met 23 stemmen. 9) Goedkeuring uitbreiding waterieidingsnet Scho ne Veldstraat te Meerbeke. Dhr Timmermans Het gaat om Je aanslui ting van de afgelegen hoeve Priem over een afstand van 270 m. voor de prijs van 308.000 F. Er is daar geen andere aansluiting mogelijk gezien de omge ving landbouwgrond is. Misschien zouden we voor dergelijke aansluitingen de tussenkomst kunnen vra gen van het Ministerie van Landbouw. Dhr De Riemaecker Voor wat de elektriciteits- aansluiting betreft bestaat er een speciaal fonds voor dergelijke gevallen. Misschien bestaat ook iets der gelijk voor wateraansluiting. Ik meen dat het de moeite waard is dit eens te onderzoeken. Dhr Waltniel Zeker. Dhr De Riemaecker Anders is er gevaar dai hier een precedent wordt geschapen. Dhr Burgemeester Ik vraag mij af waar oe Brandweer bij een eventuele brand daar zal water gaan halen. Dhr De Riemaecker Hoe lang staat dat hof daar Dhr Burgemeester 100 jaar. Mevr. Martens-De Kegel Dan zullen ze ook wel over een waterput beschikken. Dhr De Riemaecker Er moet een regeling getroffen worden voor tussenkomst in dergelijke aan sluitingen. Deze afzonderlijke aansluitingen zouden een grote financiële last worden voor de Stad. Dhr Waltniel - Zo lang er geen desbetreffend reglement bestaat kunnen latere bewoners niet ver plicht worden tussen te komen in de onkosten van de eerste aansluiting. Hierdoor ontstaan vaak mis bruiken. Dhr Torrekens Voor de elektriciteitsaanslui- ting kan dat wel. Dhr Timmermans Dat is juist. (Lees verder op pagina 10).

Denderklok | 1982 | | pagina 2