GUATEMALA IN DE GREEP VAN ANGST EN TERREUR 2 DE DENDERKLOK Een ooggetuige SINT JOZEF-BEDEVAART NAAR LEUVEN DAVIDSFONDS NINOVE volledig buiten verhouding waren. Dit wordt beves tigd door de laatste prognoses sinds een paar jaar ziet men het verwachte aantal aardbewoners voor het jaar 2000 duidelijk afnemen in vergelijking tot eerder gemaakte voorspellingen. Door de geschiede nis te negeren en door het overdreven aandikken in de media heeft dit volgens hem geleid tot onvoor stelbare opties en beslissingen. Een fout van reusachtig belang is volgens Chau- nu dat men in het Westen niet inzag dat vanaf 1965 de vermindering van de vruchtbaarheid in de geïn dustrialiseerde landen naar een breekpunt toeging en de gehele gemeenschap zonder een snelle be wustwording zal meeslepen in eeri niet te herstellen onevenwicht. De feiten zijn onweerlegbaar. In onze Westerse wereld stelt men een tekort vast van 14 miljoen geboorten in vier jaar ten overstaan van de vervangingsdrempel van de generatie. Leidinggevend op dit gebied zijn de beide Duitslanden een daling van 50% van de geboorten in 13 jaar, van dichtbij gevolgd door de U.S.A., Ca nada, Zweden en de Russische provincies in de U.S. S.R. En alle geïndustrialiseerde landen gaan over naar het Duits model Om een generatie normaal te vervangen is een geboortecoëfficient van 2,15 kinderen per vrouw noodzakelijk. Wij gaan naar de 1,4 en zelfs naar 1,25 toe en de meeste landen blijken hun dieptepunt nog niet te hebben bereikt. In West-Duitsland blijft het, ondanks de economische voorspoed, steeds ver der dalen. Stilaan begint men zich ook in de leidende regionen van bepaalde landen ongerust te maken. Zo heeft in juli 1978 de socialistisch-liberale regering van Helmut Schmidt aanvaard om de kinderbijslagen te verdubbelen onder grote druk van de CDU-CSU- oppositie. Vooralsnog zijn er geen resultaten van de ze maatregel, die tenslotte beperkt is, vast te stellen. Het Duits probleem wordt steeds meer een al gemeen Westers probleem. Volgens Chaunu biijkt de ernst van de zaak uit twee vaststellingen er zijn geen uitzonderingen en de vruchtbaarheidscurve daalt naar een in de geschiedenis tot nog toe on geziene laagte, behalve... voor dode beschavingen en uitgestorven beschavingen. Het meest onbegrijpelijke is volgens deze his toricus dat onze wereld met zijn rijke informatie media zolang zichzelf onwetend heeft gehouden de daling van de geboorten in een bevolking die het dichtst bij zijn evenwicht staat, is een structurele oorzaak van werkloosheid. In de economische theo rie is dit overduidelijk. Maar de publieke opinie ziet het anders waarom kinderen ter wereld brengen om er werklozen van te maken Erger is wel dat ook sommige politici deze straatfiiosofie wensen te verdedigen. De waarheid is volgens de auteur dat deze kin deren pas over twintig jaar op de arbeidsmarkt ko men. Gedurende die eerste twintig jaar betekenen kinderen meer verbruik, meer scholen, meer arbeids plaatsen. Dit wordt ook in de Belgische context be vestigd het ophalen van leerlingen wordt immers op de eerste plaats spijtig genoeg geïnspireerd door de nood aan leerlingen. De tijd dat talrijke afgestudeerden terecht konden in het onderwijs is voorbij. Chaunu trekt ook van leer tegen zij die verdedi gen dat alles wei vanzelf in orde zal komen. Wach ten totdat de zaak vanzelf in orde komt betekent zich neerleggen bij de totale zelfvernietiging van onze beschaving Volgens hem zijn belangrijke maatregelen door de autoriteiten en een bewustma- kingscampagne via de media noodzakelijk om een - genadeslag op korte termijn te vermijden. Hij is zeer categorisch Het huidige systeem is niet leef baar. Ofwel zal het verdwijnen ofwel verdwijnen wij De man, die alles behalve communist is, wijst er op dat wij als wijze Westerlingen best een lesje kunnen krijgen van de Oostbloklanden. Door abortus te beperken en door het voeren van een politiek van betaald verlof van DRIE jaar per kind heeft Tjecho- slovakije een onvoorstelbaar resultaat bereikt in 2 jaar tijd steeg het aantal kinderen van 1,7 naar 2.5 per vrouw. Hongarije boekt nu met een gelijkaardige politiek een reeks resultaten die in dezelfde lijn lig gen. Polen, met zijn sterke katholieke basis, heeft vooralsnog geen nood aan extra maatregelen. Roe menië heeft drastisch ingegrepen door abortus te verminderen. Niemand zal durven beweren dat het met deze landen economisch beter gaat dan bij ons. Chaunu stelt niet enkel de feiten vast. Hij tracht een goed alternatief te formuleren. Zijn politiek voor het leven steunt hij op drie principes informatie, voorzichtigheid en verbeelding. Volgens hem zijn de cijfers duidelijk en onbe twistbaar. Een informatie-inspanning om de drama tische gevolgen in de wereld en vooral in het Westen bij de man in de straat te laten doordringen, is nodig. Hij ziet het ook niet meer direct zitten om op korte termijn terug te komen op wat men heeft toege laten. Maar een gezonde overheidspolitiek zou er uit bestaan de voorbehoedsmiddelen niet door de gemeenschap te laten betalen en van hogerhand of ficieel niet aan te moedigen. Tenslotte vraagt hij de nodige verbeeldings kracht het doorgeven van het leven moet worden aangemoedigd en het moet volledig worden gedra gen dopr de gemeenschap. Hier wordt de historicus zeer concreet en wij laten hem dan liefst zelf aan het woord De vrijheid om het leven niet te willen door geven (die onbetwistbaar is) en de vrijheid om het beginnend ongeboren leven te vernietigen (die on aanvaardbaar is) houdt a fortiori de vrijheid in om het leven te ontvangen en te aanvaarden, maar een werkelijke vrijheid om dit te doen, zonder er econo misch voor te worden beboet, zonder achteruitstel ling ten opzichte van hen die weigeren het leven door te geven of er niet de mogelijkheid toe hebben; de gelijkberechtiging van mannen en vrouwen en van de vrouwen onder elkaar vraagt dat de gemeen schap de lasten van het moederschap financieel zou dragen. Elk kind zou recht geven op een betaald verlof van drie jaar, voor een bedrag van 80% van de mi nimumlonen voor de vrouwen die niet werken tot maximum het dubbel van de minimumlonen voor de vrouwen die werken, dit voor een duur van maximum vijftien jaar. We zouden aldus aan een drievoudig schandaal een einde maken Het uitputtend werk van de jonge vrouwen die verplicht zijn op twee fronten te werken. De verspilling die dit overwerk van vrouwen veroorzaakt op het vlak van de opvoeding van de kinderen. Het schandaal der schandalen in onze gemeen schap de verpaupering van de vrouwen die kin deren hebben opgevoed. We komen tot de para dox van een gemeenschap waarin ongeveer iedereen een degelijk pensioen geniet, behalve de vrouwen die in hun vlees en in hun hart de generatie hebben gedragen die het gewicht van de verdwijnende generatie zal moeten torsen. (La mémoire et Ie sacré, Caimann-Lévy, 1978). Misschien zijn bepaalde ideeën van deze man niet vrij van kritiek. Zij bekijken de zaken we! eens even vanuit een andere hoek... en dat mag ook wei eens gebeuren. Ik ben zelf getuige geweest hoe het leger te- werkgaat in de streek van Chimaltenango en in het zuiden van de Quiché. Dagelijks werden we opge schrikt door helikopters en kleine vliegtuigen die laag over de dorpen vlogen tot op een bepaalde dag het leger in groten getale in de streek aankwam. Ik hoorde over omsingelde dorpen op enkele kilo meters van de plaats waar ik verbleefhuizen wer den in brand gestoken en wie op tijd was wegge raakt zat verscholen in de bossen (zonder eten, zon der beschutting in regen en koude) anderen waren gevallen onder een regen van kogels want het leger schoot op alles wat bewoog. Een paar dagen later kregen we het bezoek van mensen die ontkomen waren, schreiend om vermoorde of vermiste familie leden en zelf nog overmand door angst. Ze vertelden dat reeds enkele kindjes gestorven waren van honger en koude meteen kwamen ze ons ook verwittigen dat we moesten vertrekken, want het leger was met honderden manschappen reeds dichtbij, ledereen maakte zich heel vlug klaar om te vertrekken som migen zochten hun heil in de bossen. We voelden de angst groeien, ook al probeerde iedereen zich sterk te houden omwille van de anderen. We hoorden de bombardementen en regelmatig kwamen helikop ters laag overvliegen, zodat iedereen zich verschool. Met een hele groep trokken we van het ene naar het andere dorp, soms in mensonwaardige omstan digheden later vernam ik dat in menig dorpje, ge legen tussen maïsvelden, vooral ouderlingen, vrou wen en kinderen niet tijdig konden vluchten en zij door het leger meedogenloos werden neergeschoten (vanuit helikopters, vanop de grond; er werden ook granaten geworpen). De mensen hadden honger en er waren geen geneesmiddelen om de vele gekwet sten te verzorgen. Velel dorpen liggen nu verlaten en op vele plaatsen verbrandde het leger niet alleen de huizen maar ook de oogst. Guatemala (en mis schien weldra heel Centraal-Amerika) is een tweede Vietnam geworden. Wie de schuldigen zijn Het is voor velen duidelijk dat door de militaire steun van de regering Reagan aan het leger, de oorlog blijft aanslepen en de bevrijding van het volk van Guate mala wordt tegengehouden. I.V.P. met speciale radiotrein op dinsdag 30 maart 1982 Vertrek uit Ninove 9.53 uur. Vertrek uit Leuven 17.32 uur. Terug te Ninove 18.50 uur. Prijs 134 F 10 F. Inschrijving bij Drukkerij Luysterman Koepoortstraat 10 Ninove. Zestigplussers kunnen mee naar K.V.S. Davidsfonds Ninove gaat al jarenlang naar de K.V.S.-Brussel. Op vrijdag 26 maart nodigen we spe ciaal de zestigplussers uit om met ons mee te gaan. Op het programma staat de komedie LUV van de Amerikaanse succes auteur MURRAY SCHISGAL. Zestigplussers kunnen dit spetterend blijspel bijwo nen tegen een uitzonderlijke lage prijs slechts 250 F bus en toegangsprijs inbegrepen. Verwittig zo vlug mogelijk Teresa Van Durme, Kaardeloodstraat 50/5 Ni nove - tel. 334023 Steven Dobbeiaere, Stationsstraat 18 Ninove - tel. 333353. Dansclub Davidsfonds viert feest. Dit jaar is het 15 jaar geleden dat het Davids fonds Ninove zijn eerste danscursus organiseerde. Het werd zo n overrompelend succes dat zij het elk jaar opnieuw deden. Een kleine duizend geïnteres seerden volgden de afgelopen 15 jaar een cursus voor beginnelingen of gevorderden. Dit willen wij vieren Wij dachten aan een on vergetelijke DANS GALA-AVOND op vrijdag 19 maart in de zaal Roosdaal te Roosdaal. Daarop worden na tuurlijk al onze oud-cursisten, met hun familie en vrienden, maar ook alle dansliefhebbers en kijklusti- gen uit de streek verwacht. Op die avond trouwens zorgt het Davidsfonds Ninove voor een primeur in de Denderstreek het kampioenenpaar in Standaard- dansen, De Smet-Camby, en hun Disco-team, zullen demonstraties geven in Latijns-Amerikaanse dansen en discodansen. Bovendien zorgen de discokampioenen, Nora en Mare Baert, voor enkele spectaculaire showdansen. Tussendoor kan het danspubliek zich natuurlijk ook eens echt uitleven, want er wordt gezorgd voor aangepaste muziek en een reuze dansvloer op z'n Engels. Bovendien zijn er ook groepsdansen U ziet, het wordt een avond die U niet moogt missen. Allen die met ons willen meevieren zijn van harte welkom Aanvang om 20 u. Nu reeds is er een enorme belangstelling. Het wordt een uitzonderlijke avond. Europese Dartskampioenen op Davidsfondsfeest. Zopas vernemen we dat Marc en Nora Baert Europees kampioen in SHOWDANSEN werden in Ita lië. Op vrijdag 19 maart luisteren ze door hun adem benemende dansen onze DANSGALA op. ledereen welkom

Denderklok | 1982 | | pagina 2