10 DE DENDERKLOK TOESPRAAK VAN DHR. JACQUES TIMMERMANS Ruimtelijke ordening een rationeel beleid ge fundeerd op welbepaalde principes. Landbouwmet de hernieuwing van de land en tuinbouwraad dienen de 4 aspekten, vooropge steld in 1977, verder te worden uitgediept: de infra structuur, het landschap, het technisch aspekt en het sociaal aspekt. Middenstand Het is ons inziens niet de speci fieke taak van het stadsbestuur om als promotor van middenstandsinitiatieven op te treden. Wij zien het veeleer als een stimulerende en propagerende func tie, voor bestaande of nieuwe, hetzij individuele, het zij groepsinitiatieven. Vandaar dat zal getracht wor den de bestaande middenstandsraad een nieuw impuls te geven de middenstanders van de buiten gemeenten te betrekken bij het handelsgebeuren de werking van de verschillende dekenijen te coör dineren, en waar nodig of wenselijk ook andere de partementen als feestelijkheden, landbouw, toeris me er bij te betrekken te waken dat het stadsbe stuur in de eerste plaats zelf bij de plaatselijke mid denstand aankooptNinove als handelscentrum naar buiten uit meer kenbaar te maken, via b.v. publika- ties, ten einde de stad en haar mogelijkheden ter kennis te brengen van een groter publiek. Openbare werken het beleid op openbare wer ken zal beheerst worden door een streven naar zui nigheid en doelmatigheid. Hoewel aan de service tegenover de bevolking geenszins mag geraakt wor den, zal elke bestaande dienst op zijn doelmatigheid worden getest Economische zaken in de huidige crisis zal de taak op economische zaken vooral gericht zijn naar het op peil houden en verbeteren van de plaatselijke tewerkstelling. Huisvesting het stadsbestuur zal een grond en huisvestingsbeleid voeren dat tegemoet komt aan de noden en wensen van de bevolking en aan de problemen en moeilijkheden van gezinnen met bijzondere kenmerken. De initiatieven die terzake zullen worden genomen moeten gespreid zijn in tijd en ruimte en kleinschalig zijn. Jeugd het te voeren jeugdbeleid zal vertrekken van een positieve ingesteldheid, belangstelling en openheid ten overstaan van eigen noden, problemen en activiteiten van jongeren vrije tijd, organisatie leven, participatie en informatie. Sportde sportraad en Raad van Bestuur van het Sportcentrum moeten goed en regelmatig func tioneren. Dit zijn voorwaarden voor effectieve in spraak, doelmatig beheer en oordeelkundig gebruik van de sportinfrastruktuur. Welzijnszorg een aantal uitgangspunten voor het te voeren beleid zullen zijn verder toekennen, eventueel mits herschikken, van fakultatieve toela gen, premies en ristornos hierbij moeten prioritei ten worden vastgelegd rekening houdend met o.m. gezinsinkomen en gezinsiasterkenning van het meest persoonlijk recht op vrije keuze van diensten en instellingen herwaardering van de adviesraden zorg om de bejaarden, semi- of mindervaliden, zo lang mogelijk in vertrouwd milieu te laten verblijven mits passende dienstverlening, huisvesting, steunen van diensten voor thuisgezondheidszorg e.a.nemen of steunen van alle initiatieven die de integratie van de gehandicapten bevorderen. Cultuurhet stedelijk cultuurbeleid zal vertrek ken van het ruim begrip dat al datgene wat bijdraagt tot een waarachtige en volkomen ontplooiing van de menselijkheid in de mens en iri de samenleving cultuurgenoemd wordt. Ook het bevorderen van zinvolle vrijetijdsbe steding situeert zich binnen de cultuur. Dhr Burgemeester besloot zijn betoog als volgt: Waarde Collega's, Ik bied U allen voor het nieuwe jaar mijn beste wensen aan van voorspoed en geluk voor U persoon lijk, Uw gezin en familie, alsook aan al de inwoners van Groot-Ninove, maar in het raam van onze speci fieke bezigheden hier, dan toch speciaal voor een suksesrijk. gemeentebeleid. Laat ons Ninove waardig besturen. Ik hoop dat het nieuwe jaar ons allen moge worden een jaar van vruchtbare samenwerking waar in wij willen vergeten het weinige en soms klein- menselijke dat ons verdeelt, maar waarin wij vooral in het oog houden het vele en beiangrijke dat ons verenigt, namelijk het algemeen en welbegrepen belang van al onze ingezetenen, de bloei en de welvaart van onze stad. Dit betoog, dat 20 getypte vellen beslaat, kun nen wij hier ook onmogelijk volledig overnemen, we beperken ons derhalve bij wat het belangrijkste is voor onze lezers Mijnheer de Burgemeester, Mevrouwen, Mijne Heren, Waarde Collega's, Sedert de oorlog heeft de S.P. steeds op een aktieve en opbouwende wijze aan het stadsbestuur te Ninove-stad deelgenomen. Onder de dynamische en kundige leiding van de socialistische burgemees ters Van Trimpont en Milo werd met de toemalige coalitiepartners heel wat verwezenlijkt. De eerste bestuursperiode van Groot-Ninove is eveneens achter de rug. De C.L.-S.P. meerderheid heeft sedert 1977 de grootste schokken ingevolge de fusieoperatie moeten opvangen. Buitenstaanders zullen er zich waarschijnlijk weinig rekenschap van geven hoe moeilijk deze bestuursperiode is geweest In deze moeilijke overgangsperiode werd niettemin toch nog heel wat gerealiseerd. Hot bilan is hoege naamd niet negatief. De kiezer oordeelde er trouwens eveneens zó over, zodat in wezen dezelfde meerderheid kon aan blijven. Zij werd niet afgekeurd. Want globaal geno men bleef de C.L.-S.P. meerderheid haar 19 zetels behouden, met zelfs een lichte winst van 128 stem men. Weliswaar werd de onderlinge verhouding reeds meer tot de werkelijkheid teruggebracht, door de verschuiving van één zetel ten voordele van de S.P. Gelet op de perikelen rondom mijn persoon en het gebruik van de persoonlijke moeilijkheden door onze politieke tegenstrevers, is de winst van 336 stemmen voor de S.P. een enorme morele overwin ning. Verschillende in deze Raad en ook daarbuiten hadden het enigszins anders gezien, en hadden voor mij persoonlijk zeker een afstraffing door de kiezer verwacht Ondanks alles, blijven wij ook vandaaa nog steilen, dat wij als S.P.-mandatarissen in eer en geweten, onze beste krachten hebben gewijd aan een gemeenschapszaak, dat een gemeentebestuur toch wel is. Kortom wij hoeven ons van S.P.-zijde niet te schamen De Centrumlijst, onze coalitiepartner, moet ook overtuigdgeweest zijn van zijn aktive inbreng in het gemeentebeleid, en lanceerden tijdens de ver kiezingscampagne de slogan naar de volstrekte meerderheid 't Werd evenwel een verlies van 208 stemmen. Een gebrek aan lef kan men het in geen geval noemen, dat vooropstellen van een volstrek te meerderheid Wij hebben ons nochtans spoedig gerealiseerd dat het om een bliksemafleider ging die de goegemeente wilde laten geloven dat er nog geen voor-akkoord bestond tussen de C.L. en C.V.P, Ik kan enkel besluiten dat de C.L. er stééds vlua bij is. De C.V.P. was de grote verliezer tijdens de ver kiezingen van 10 oktober en moest 845 stemmen en 1 zetel van haar aantal van 1976 prijsgeven. Zij heeft nochtans wel de voldoening in de bestuurs- meerderheid te zitten, haar grote verkiezingsneder laag 4,17) ten spijt. Wij verwonderden ons niet over deze nieuwe nederlaagde C.V.P.-oppositie was trouwens nooit één geheel. Ondanks de aanwe zigheid van enkele sterke persoonlijkheden bleef dhr De Riemaecker er de dominante figuur en de feitelijke fraktieleider Nog méér dan vroeger was er de strijd tussen de standen middenstanders tegen A.C.W.-ers en omgekeerd... en daar tussenin de «standenlozen Zeker in de C.V.P. doet de crisis zich gevoelen... De Volksunie daarentegen was de grote win naar van deze verkiezingen. Zij behaalde 1.293 stem men méér dan 6 jaar geleden en bracht haar zetel aantal op 3. Dit resultaat was wellicht het gevolg van een dynamische oppositie, geleid door dhr A. Baro, die handig inspeelde op de hete politieke hangijzers. Voeg daarbij de totale inzet van Mw De Kegel en haar medewerkers, en het resultaat kon niet uitblijven. De vraag is of deze geforceerde hoog konjunktuur kan aanhouden, indien dit resultaat niet verder naar een meer stevige basis kan worden om gevormd. In elk gevalProficiat C.V.P. en C.L. beslisten dus een tijdje geleden om de kroon op het werk te zetten en samen de nieuwe bestuursmeerderheid te vormen. Het is hun goed en democratisch recht zelfs, om een poli tieke keuze te maken. Net zoals wij dat 6 jaar gele den ook deden. Blijkt nu toch - en wij geven dat grif toe - dat wij ons een stuk hebben vergalloppeerd in de konsekwenties, door met een heterogene, niet- gestruktureerde groep scheep te gaan. De politieke benadering was natuurlijk anders in 1976 1) bij het einde van het C.V.P.-S.P.-bestuur in het toenmalige Klein-Ninove waren de politieke tegenstellingen tussen beide partijen en voorname lijk tussen dhr A. De Riemaecker en mijzelf, zó groot dat de bevolking kennis had van onze bestendige discussies. Een nieuw samengaan, met beide betrok kenen inbegrepen, was in wezen politiek onfatsoen lijk-; 2) met deze bedenking in het achterhoofd, was er bij de S.P. voor zo'n alliantie in die omstandighe den, weinig appetijt. Daarbij voegde zich een duide lijke politieke motivering gelet op de sterkte van de C.V.P. in de buitengemeenten 3) het samengaan met de C.L. was weliswaar een stap in het onbekende. Wij wisten dat de C.L. geen georganiseerde strukturen had en slechts over een paar persoonlijkheden beschikte die - collega Waltniel buiten beschouwing gelaten - weinig poli tieke lijn hielden in een beleid. Daarom ook dat wij een zeer sterke inbreng hadden in dit bestuur. Inspelend op deze laatste vaststelling had voor namelijk de V.U.-oppositie sukses, met haar steeds wederkerende aanvallen op de C.L.-fraktie, die zij er van beschuldigde er maar voor spek en bonen bij te lopen» en haar een socialistisch - communis tisch beleid te laten opdringen. Het eergevoel van de Burgemeester werd gekrenkt en zo werden de kiemen gelegd voor het latere spaaklopen van de C.L.-S.P.-meerderheid. De PVV-fraktie van de Cen trumlijst zou zich wellicht nooit van de S.P. losge maakt hebben, indien niet vooraf duidelijk door de werkelijke C.L.-fraktie de hand werd uitgestoken naar de C.V.P. De C.V.P. die, gelet op de S.P,-hou ding in 1976, met ons nog een eitje had te pellen, en daarom bereid bleek interne moeilijkheden aan te gaan, gelet op de jarenlange controverse Roo- sens-Cosyns te Meerbeke. Naast een nieuwe prach tige persoonlijke verkiezingsuitslag, was ook dat het feit nog een overwinning die burgemeester Cosyns kon in de wacht slepen. Ge moet het maar doen is een gezegde dat vroeger nog werd aangehaald Voor ons niet gelaten. In politiek bestaat geen dank baarheid, niet voor het geleverde werk, niet voor eerder aangegane verbintenissen. Wij zijn weer een ervaring rijker en zoals U weet is ervaring de som van de fouten die men maakt. Weg van de verkiezingssfeer en nuchter be schouwd liggen winst en verlies dus zeer dicht bij mekaar. De winnaars van de verkiezingen, Volksunie en S.P. zijn tevreden, maar vormen de oppositie. De verliezers C.L. en C.V.P. vormen het nieuwe be stuur, en zijn eveneens tevreden. Nochtans vertrekt deze nieuwe coalitie in allesbehalve gunstige om standigheden. Het is geen huwelijk op basis van wederzijdse liefde het is er ook geen van moe- tens Er werd enkel een principieel verband ge maakt, gebaseerd op revanche En dat is nooit goed Ook weer een les uit het verleden, waaraan deze coalitie zich"desondanks niet stoort, of het tenminste ver van zich afduwt. Wij stellen nu reeds dat dit nieuwe bestuur een monster van Lochness» wordt, dat nooit de kop zal opsteken. Van bij de aan vang hebben de beide groepen geen partijen, immers lood in de vleugels. Enthousiasme kan er niet bij zijn, vermits het grootste deel van de bevol king in het algemeen, dit monster-verbond niet gene gen is. En ik spreek duidelijk over het grootste deel van de bevolking, omdat de echte liberalen, de vroe gere P.V.V.-ers, en nu leden van de Centrumlijst, ten gronde de loyale socialistische medebestuurders niet wensten af te wijzen. De doorsnee-liberale mili tant is het niet vergeten, dat hun partij door de S P uit een 18-jarige oppositie is gehaald. En wat dan te zeggen over de liefde-haat-ver- houding tussen de naaste, oprechte medewerkers van respectievelijk de families Cosyns en Roosens Deze militante mensen te Meerbeke stellen zich te recht vragen over hun jarenlange trouw en inzet

Denderklok | 1983 | | pagina 12