h >ist Gn U^<3atns Bf» \j KARDELOET - CARELHOOFT Het verhaal van een reeks vergissingen. EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 14 januari 1983 Politieke desertie. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. V. WAAR KOMEN KAPEL EN KAPELANIJ VANDAAN? Zoals reeds werd geschreven, wordt de kape- lanij van kardeioet te Ninove het eerst vermeld in twee testamenten uit 1332 en 1333. Toen reeds was ze een instelling met betekenis en aanzien, en ver ondersteld mag worden dat ze ook toen reeds aan de schuttersgilde van Sint-Joris toebehoorde. Over het ontstaan van de schuttersgilden in Vlaanderen is weinig geweten. Voetboogschutterij was een fysiek zware bezigheid en vergde vee! oefe ning. De voetboogschutterij vormde echter een zeer voornaam en gevreesd element in het middeleeuwse leger. De opkomst ervan wordt algemeen gesitueerd op het einde van de 13de eeuw. Ninove werd in deze eeuw uitgebouwd tot een versterkte stad en tevens was het een grensstad. De noodzaak van de uitbouw van een plaatselijk militair korps moet zich dus spe ciaal in die tijd laten voelen hebben. De oude oorkonden en privilegies van de Sint- Jonsgilde zijn verloren gegaan. Wij weten echter dat deze gilde een directe relatie had tot de heer. Hier op wijzen ondermeer de ligging van hun gildehuis (in de Hal, eigendom van de Heer) en van hun ka pel (het kardeioet). Is de gilde en de kapel dan opgericht door de Heer? Is de kapelanij van kardeioet, toegewijd aan Onze-Lieve-Vrouw, ingericht tot nagedachtenis en zieleheil van de stichter van de gilde De bouw van de kapel en de oprichting van een kapelanij wijzen alleszins op een gefortuneerde en grondbezittende stichter. Wie kan met deze stichter vereenzelvigd wor den Het antwoord op deze vraag mogen we mis schien afleiden uit het feit dat de kapelanij in de oudste taxatielijste.n van het bisdom Kamerijk steeds onder de parochie Viane gerangschikt staat. Deze toewijzing is zeker fout, want te Viane heeft er nooit een kapelanij van kardeioet bestaan. Daar kende men we! de kapelanij van Sint-Nikolaas en de burcht- kapelanij. Men wist er bovendien nog in de zestien de eeuw te vertellen dat de eerste kapelaan van beide kapelanijen, Jan Salomon, benoemd was door de heer, Geraard van Viane, maar dat de bisschop van Kamerijk in 1278 dit benoemingsrecht aan de heer onttrok en het toekende aan de abdis van Ghislenghien. Het leuke is echter, dat in die tijd een zekere Godfried van Viane heer van Ninove was. Zijn naam heeft niets te maken gehad met Viane bij Geraards- bergen, maar alles met Vianden in Luxemburg. Deze man is volgens de auteur stichter van de kapelanij van Carioet te Ninove. De verwarring in de oudste taxatielijsten zou aldus het gevolg kunnen zijn van de naam Viane die met de stichter ver bonden was, èn van de omstandigheid dat de twee kapelanijen uit Viane alsook het Ninoofse Carioet in dezelfde tijd gesticht en geregistreerd werden. Rond de figuur van Godfried van Vianden zou men een populaire TV-serie NINOVEkunnen draaien, waarbij DALLAS of/en DYNASTY in het niet zouden verzinken. Alle ingedriënten zijn er: intriges binnen een machtige familie, verzuurde relaties met aangetrouwden, geruzie tussen vrou wen, streven naar macht en daaruit volgende con flicten. Maar het slot is middeleeuws en religieus (men zou er dus niet tegen hoeven te preken) G.V., de rouwmoedige zondaar wil alsnog de eeuwigheid niet slijten in de hel, en sticht voor zijn zielerust de kapelanij van Carioet. Tot hier een be denking van de redactie. Nu volgen de feiten. Godfried van Vianden was de zoon van Filips, graaf van Vianden en van Maria van Perwez (de stichteres van ons hospitaal, n.v.d.r.). Weduwe sinds 1271, werd Maria van Perwez vrouwe van Ninove in duistere en alies behalve fraaie omstandigheden. Ca. 1265 was haar oudere broer, Godfried vari Per wez, heer van Grimbergen en Ninove, gestorven. Wie moest erfgenaam worden Wat stond er in het testament, zo er een was Men weet het niet. Maria van Perwez maakte er aanspraak op, maar ook een zekere Maria van Oudenaarde, die Godfried van Perwez als zijn vrouw verstoten had De dood van Maria-de-verstotene omstreeks 1273 schijnt een en ander op te lossen. Vanaf 1277 figureert Maria van Perwez probleemloos als Vrouwe van Grimber gen en Ninove in de officiële stukken. Zij verwissel de het tijdelijke voor het eeuwige omstreeks 1290. Op dat ogenblik had onze Godfried van Vi anden - de Ninoofse akten schrijven van Viane - reeds herhaaldelijk van zich laten spreken. Samen met zijn vrouw Aiix van Oudenaarde (jawel, een halfzuster van... Maria van Oudenaarde begiftig de hij in 1285 de abdij van Ninove. En aan de zijde van de hertog van Brabant oogstte hij roem in de beruchte slag bij Woeringen (1288). Van Godfried is echter ook geweten dat hij de monniken van St.- Cornelius (na 1285, veronderstellen we) naar best vermogen de duivel aangedaan heeft. Misschien is Ninove hem in al dat geruzie sterk gaan vervelen, want in 1295 verkocht hij het aan de graaf van Vlaanderenmet wat vertraging raakten dan ook zijn geschillen met de abdij geregeld (1299). God fried van Vianden overleed tenslotte in 1312. (vervolgt) 53. Zowat overal in het land is men overgegaan tot de installatie van de nieuwe gemeenteraden. In Ni nove veriiep het zonder enige verrassing. Het ge heel zou zelfs voorbeeldig kunnen worden genoemd ware het niet dat iemand - al dan niet met bijbedoe lingen - de nieuwe Raad en het talrijk opgekomen publiek voor een ijskoude raadszaal zorgde. Het ver dient een nader onderzoek want het is onaanvaardt baar dat iemand zich mogelijk geroepen heeft ge voeld een loopje met de demokrratie te nemen. Het kader waarin in Ninove naar de verkiezin gen werd gegaan was nochtans niet zo voorbeeldig. Zowel figuren uit de gemeentepolitiek als uit het gemeentepersoneel kwamen in opspraak en zelfs tot voor de rechtbank. In alle partijen verliep de lijstvorming en de daarmee gepaard gaande macht strijd soms bijzonder bitsig. Nochtans kan Ninove vanuit een bepaald stand punt worden gezien als voorbeeldig. Wanneer men de kranten doorneemt kan men gerust zeggen dat de Ninoofse politici vrij braaf zijn geweest bij de bestuursvorming. Berichten over combines, verbre king van afgesloten coalities, overlopers, verrassen de of verraderlijke stemmingen bij de samenstelling van nieuwe schepencolleges, scheldpartijen en zelfs handgemeen in en rond de raadszalen haalden im mers regelmatig de pers. De harde lijn die lokale partijbesturen er wel eens op na houden was daar zeker niet vreemd aan. De stembusresultaten van sommige kandidaten wer den meer dan eens van de partijtafel geveegd wan neer het om de verdeling van de zetels van burge meester en schepenen ging. Daartegenover staat ook de ongebreidelde am bitie van steeds meer politici wiens ego, macht- of geldzucht groter is dan de trouw aan het gegeven woord, het respekt voor de visie van de democrati sche meerderheid, de wil van de kiezer en de filoso fische overtuiging. Gelukkig niets van dit alles in Ninove. Mogelijk is dit toe te schrijven aan minder egoïsme en een meer redelijke machts- of geldingsdrang op de Ni noofse politieke banken. Al even belangrijk zal wel het feit zijn geweest dat er geen onmiddellijk gevaar of kans was voor enig kandidaat of partij om het spel dubbel te spelen. (Lees verder op pagina 2) ,„»6aex'"d '"Beit, I I V FlamDR OR VM V'pljo X 1 t O V I j

Denderklok | 1983 | | pagina 1