h rist en u/aams bft \J Q(/ KARDELOET - CARELHOOFT Het verhaal van een reeks vergissingen. EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 21 januari 1983 Onze veiligheid. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninoye Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Nu is het nog steeds niet duidelijk waar het woord kardeloetvandaan komt. Maar ook hier voor heeft de auteur een verklaring. Omdat het in dit deel echter wemelt van adellijke middeleeuwers en er ook aardig wat aan etymologie gedaan wordt, heeft de redaktie hier enkel de verklaring zelf weer houden. Godfried van Vianden werd, zoals hierboven beschreven werd, per vergissing als heer van Viane bij Geraardsbergen beschouwd. Hierop is misschien een tweede vergissing gevolgd de familienaam van de werkelijke heren van Viane - van Hasselt of de Hal Iut werd verbonden met de kapel van de Sint- Jorisgiide te Ninove. De varianten op de Franse vorm Hal(l)ui, o.m. Harlut, kunnen den kailoot (zeg kaloot waaruit dialect, koaleut) en karlot - carloet - kardelot - kardeloet zijn. Wat dan met het cardeioot te Gent Dat was een vrij aanzienlijke steen in het hart van het oude Gent, waarvan de naam begrijpelijk wordt wanneer we aannemen dat het eigendom was van leden van het riddergeslacht van Hasselt In ieder geval treedt in 1285 Egidius de Hallud, alias Gielis riddre van Asselt, op als begiftiger van de H.-Geesttafel van de St.-Janskerk (huidige St.-Baafskathedraal) te Gent. De auteur onderstreept wel dat dit alies een veronderstelling is, zonder definitief bewijs. Er zijn, schrijft hij, ook andere verklaringen mogelijk zoals de volgende Karlot, kardeioot is een romaanse res tant van het hasselttoponiem (plaatsnaam) in Viane, Geraardsbergen, Ninove en Gent. Dit toponiem zou zeer oud zijn en geen directe relatie hebben met de heren van Viane die toevallig ook die naam dra gen. Te Ninove zou de kapel zijn naam aan het be staande toponiem ontleend hebben omwille van de gelijklopendheid van die naam met deze van de heren van Viane onder Viane zijn ondergebracht. Godfried van Viane komt in dit scenario niet voor... VI. BESLUIT Op historische aanwijzingen heb ik het woord kardeloet te Ninove in verband gebracht met Via ne en met de naam van de heren van Viane. Ik heb erop gewezen dat gelijkaardige toponiemen te Gent, Geraardsbergen en Viane ook verband houden met hetzelfde riddergeslacht. Etymologisch lijkt het stel len van een eenheid tussen de toponiemen kai loot, karloot, cardeioot, kardeloetverdedigbaar, evenals de afleiding van deze toponiemen uit has- lod, haslut Deze toponiemen zouden dus aanver wante vormen zijn van het Oudfranse halot, halut Naast de Nederlandstalige vorm hasselt zou dus in onze gewesten de Romaanse vorm van hetzelfde woord zijn blijven voortleven... Toch blijft mijn ver klaring van het woord kardeloet op teveel ver onderstellingen rusten Grote waarschijnlijkheid, laat staan zekerheid, is er niet. Wat met de Kaardeloodstraatte Ninove Dit is duidelijk. Er zijn geen etymologische aanwij zingen die toelaten kardeloet tot kaardelood om te vormen. Het verhaal van het kaardelood en de laken nijverheid berust op een historische vergissing van Van Gassen. Over de werkelijkheid van het karde loet te Ninove hoeft geen twijfel te bestaan. Het kardeioet was de kapel van de schuttersgilde van St.-Joris. Na de verwoesting van de kapel is de ka- pelanij met behoud van dezelfde naam overgebracht naar de parochiekerk. Over de etymologische bete kenis van het woord kardeloet bestaat evenwel geen zekerheid, dus evenmin over een correcte heden daagse schrijfwijze. Twee mogelijkheden lijken mij zmvol. Terugkeren naar het reeds meer dan 300 jaar in voege zijnde Karelhoofd, of, zoals te Gent, het gebruik van de oudste vorm, namelijk kardeloet. Men heeft om historische redenen Kaardeloodstraat ingevoerd gaat men dit nu om praktische redenen handhaven Nog één vaststelling. Elke tijd lijkt even gemak kelijk in de valstrik der fantasie te lopen mits deze aangepast is aan de smaak van die tijd. In de volks etymologie van de 17de eeuw paste de mysterieuze figuur Karelhooft. De 20ste eeuw verwees deze man naar de legende in naam van de historische weten schap. Maar een nieuwe legende werd ingevoerd, die van het industrieel archeologische kaarden en het lood. In de geschiedenis van het kardeloet lijkt maar één constante aanwezig te zijn, die der vergissin gen. In die zin biijven ook onze moderne gemeente bestuurders het verleden trouw. (slot) «V» j 54. Er wordt nogal wat gepraat over geweid op en vooral rond de sportvelden. Engelse toestanden zoals men het zo graag pleegt te noemen - zijn spij tig genoeg al even Nederlands, Frans en... zelfs... Belgisch als ze Engels zijn. Het sportgeweld is in feite vrij begrijpelijk - maar daarom zeker nog niet goed te keuren - wan neer men de toenemende aggressiviteit in onze we reld van dichterbij bekijkt. Tenslotte is of was de sport al evenveel een gekontroleerde uitlaatklep voor de mens als het een konditietraining is. Het geweld en de vernielzucht met als voor naamste kenmerk zijn steeds meer uitgesproken aggressiviteit, zijn als het ware via de TV en in min dere mate via de andere media als een tumor uitge zaaid over de Westerse wereld en de ontwikkelings landen. Ontstaan in de slumps van de Amerikaanse grootsteden werd het in de jaren zeventig een be schamende karaktertrek van het voor sommigen meest demokratische land van c*3 wereld. Gevoed door de sociaie tegenstellingen, door een verpau perde en vergeten klasse in moderne ghetto's, die niets meer te verliezen had, en door de massale ille gale immegratie, heeft het in grootsteden van de Verenigde Staten vanaf de tweede helft van de jaren zestig geleid tot een permanente sfeer van onvei ligheid. Twintig jaar later heeft deze schijnbaar onge neeslijke ziekte de kleinste Amerikaanse stad aan getast maar ook de rest van de Westerse wereld. De grootsteden zijn grote gastarbeiderskazernes ge worden waaraan de jarenlange afwezigheid van een leefbaarheidspolitiek - met een geleerd woord stads kernvernieuwing genoemd - ook niet vreemd is. Amsterdam is het paradijs van de drughandel en van de onredelijkste krakers en het terrein voor mil jardenrelletjes geworden. Londen en Parijs zijn al niet veel beter. Ook Brussel past in deze rij. Niemand voelt zich daar s avonds nog volledig veilig. Hoewel de metro van Brussel volgens een recente studie na deze van Moskou de veiligste in de hele wereld is, blijkt die vrees voor hebben en goed er niet onge grond. Het mag de verdedigers van rassengelijkheid een flauwe troost wezen dat het gevaar niet alleen van de vreemdelingen komt... De belangrijkste evolutie van de laatste jaren is wel de verspreiding van deze golf van geweld en aggressiviteit naar onze steden toe. Dat betekent (nog?) niet dat een stadje zoals Ninove een klein New York is geworden waar kinderen elkaar onder de metro duwen en ae politieagenten 's avonds al- (Lees verder op pagina 2) wee*i/, K I W I V f l A X I* H l> v M Vu]**» i jf O V

Denderklok | 1983 | | pagina 1