h r'st en \VvSQ eft b. EDITORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 11 februari 1983 VAN 17 JANUARI 1983 DE VERHAALBELASTING EEN HEET HANGIJZER! Op oorlogspad. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 17) Mededeling i.v.m. de verhaalbeiasting. Dhr Torrekens We stellen voor dat een com missie zou worden samengesteld die alle aspecten van de verhaalbeiasting zou bespreken en onder zoeken. Die commissie zou samengesteld worden op basis van de verdeling der secties4 CL, 3 CVP, 2 SP en 1 VU. We vragen U ons ten spoedigste de namen bekend te maken. Dhr Burgemeester Die commissie zou dan aangevuld worden met bevoegde personen uit de provinciale diensten. Dhr Timmermans Jacques De S.P. is niet tegen de oprichting van een commissie, met als opdracht een technische verfijning en een strikte, éénvormige toepassing van het reglement inzake verhaalbelastingen, te onderzoeken, en deze ge meenteraad uiteindelijk eventuele verbeteringen aan het reglement ter goedkeuring voor te stellen. Maar over het principe zelf van het heffen van verhaalbelastingen en de hoegrootheid van de aan slagvoet, dient in deze commissie niet gediscus sieerd. Dat is de verantwoordelijkheid van de C.L.- C.V.P.-meerderheid en hun schepencollege. Dat is een beleidsbeslissing, een politieke keu ze die de bestuursmeerderheid moet doen, om in komsten en uitgaven van de stad minstens in even wicht te houden. Dat kan dus niet beslist worden, Mijnheer de Burgemeester, boven en buiten iedere politieke over weging, omdat het principe van het toepassen van een verhaalbeiasting, een politieke keuze is. De S.P.-fraktie, Mijnheer de Burgemeester, wenst zich dus niet voor of in de C.L.-C.V.P.-kar te laten spannen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen heb ben een aantal kandidaten uit electorale overwe gingen enkel maar vage verklaringen en véél be loften inzake de verhaalbelastingen afgelegd. De S.P. was terzake duidelijk en zal het ook blijven. Maar van de bestuursmeerderheid verlangen wij eveneens een duidelijke uitspraak. Voor Simplicissimis van het Overkoepelend Ak- tiecomité zal dat inderdaad belangrijk zijn. Zoals hij in 't Klokzjiël schreef is het standpunt van Jac ques Timmermans inmiddels niet zo belangrijk méér. Dhr Torrekens Ge duidt dus geen mensen aan Dhr Timmermans Jacques Neen, want dan zal men zeggen dat de verhaalbeiasting noodzake lijk is. Het is echter een beleidskeuze. We willen wel mensen aanduiden om de toe passing van de verhaalbeiasting te bespreken, te onderzoeken, mee te werken. Dhr Evenepoel Wij hebben niet gezegd dat de verhaalbeiasting noodzakelijk is of niet. Dhr Timmermans Jacques De verhaalbeias ting blijft dus gehandhaafd Dhr Burgemeester Dat bullen we onderzoe ken. Dhr Timmermans Jacques Ah, neen Eerst beslissen of ze blijft of niet. Dhr Durant In die commissie zullen er toch geen politieke beslissingen kunnen genomen wor den. Dhr Timmermans Jacques Maar het dossier moet door het Schepencollege opgemaakt worden. Mevr. De Kegel Er js geen commissie nodig. De verhaalbeiasting werd goedgestemd en gewijzigd zonder commissie. Dhr Burgemeester We vroegen U een alter natief voor de verhaalbeiasting, maar ge hebt er nooit op geantwoord. Mevr. De Kegel Door luxeprojekten af te schaffen. Dhr Burgemeester Dat is wijze taal. Dhr Durant Die commissie heeft nog heel wat op punt te zetten. Maar ge schijnt argwanend te zijn. Met of zonder commissie zullen we voor of tegen de verhaalbeiasting moeten zijn. Dhr Moens De verhaalbeiasting bestaat mo menteel nog ze werd nog niet afgeschaft. Dhr Durant ledereen zal op gelijke manier worden behandeld. Mevr. De Kegel Proficiat Dhr Waltniel Zijt gij voor verhaalbeiasting Dhr Timmermans Jacques Ja, wij durven dat zeggen. Dhr Burgemeester De S.P. is tegen de ver haalbeiasting op de voetpaden en de rest mag be houden blijven. We zullen de commissie samenstel len met de mensen die er wensen deel van uit te maken. We kunnen dan misschien de verhaalbeias ting op de voetpaden afschaffen met algemene stem men. Dhr Timmermans Jacques Mijnheer de Burgemeester, Waarde Collega's, In de vage beleidsverklaring, voorgelezen door de Heer Burgemeester ter gelegenheid van de in stallatie van deze Raad, werd met geen woord ge rept over mogelijke initiatieven ter verbetering van de werkomstandigheden en voorwaarden van het gemeentebestuur en dit beleidsorgaan. Een verbe tering van de democratische werking van deze Raad is eveneens een versteviging van de democratie, waarin het gemeentelijk beleidsvlak een niet te on derschatten en overgroot deel heeft. Vanuit de meerderheid heeft collega Prieels wel verklaard dat, om de gemeentelijke beleidsvoering te volgen, alles in het werk moet worden gesteld en ondernomen om de raadsleden toe te laten hun mandaat naar behoren te vervullen. Het zijn vrijwil ligers die recht hebben op goede (politieke) werk omstandigheden. (Lees verder ou pagina 10) 57. Na de koude opwarmer van de installatieverga dering hebben alle Ninoofse politici - groot en klein - hun uiterste best gedaan zich in te leven in hun nieuwe rol. Sommigen doen het in een bewonderenswaar dige stijl alsof zij hun nieuwe job sinds politieke mensenheugenis beheersen, bij anderen gaat het niet zonder het nodige vallen en opstaan en soms zelfs met opmerkelijke aanvallen van frustratie. Ze ker bij diegenen die een (schepen)toontje lager moeten zingen dan voorheen lijkt dit een misschien wel chronische kwaal. De S.P. tracht zich in zijn nieuwe oppositierol vrij militant cp te stellen. Niemand had anders ver wacht. Vooralsnog blijken enkel Jacques Timmer mans en Waiter Moens met de rode oorlogskleuren getooid. De andere leden gedragen zich tot nu toe nog minder krijgshaftig. Wanneer je in meer dan veertig jaar niet meer in de oppositie hebt gestre den is de oorlogsdans moeilijk aan te leren. Of mis schien willen het stamhoofd en de tovenaar ook de show voor zich reserveren... Jacques Timmermans blijkt berouw te hebben over het beleid dat hij gedurende zes jaar in be langrijke mate heeft beïnvloed. Na zes jaar vindt hij heel wat beslissingen die hij voordien met hand en tand verdedigde niet meer goed. Het is inderdaad met ervaring op te doen dat men leert. Maar dat de verlichting van de geest op de berg van Pollare slechts langskomt om de zes jaar en enkel en alleen als de S.P. in de oppositie zit, is zelfs voor een min der wakkere burger weinig geloofwaardig. Walter Moens heeft schijnbaar nog meer moei lijkheden om zijn nieuwe rol te aanvaarden. Sluw als hij is tracht hij zijn opvolger te belagen met de grondige dossierkennis die hij als uittredend sche pen voorlopig nog heeft. De hoop bij de enen en de vrees bij de anderen dat hij van de nieuwkomer Freddy Van Eeckhout politiek gehakt zou kunnen maken blijkt inmiddels totaal ongegrond. De ope ningsrede van de man uit Okegem in de Kultuurraad bleek voor heel wat voor- en tegenstanders een aangename verrassing. Zeer betreurenswaardig is wel de aanval van Walter Moens op de stadssekretaris tijdens de zit ting van januari. Reeds in de vorige legislatuur werd door raadslid De Riemaecker geprotesteerd dat sche pen Moens zijn politieke verantwoordelijkheid tracht te af te schuiven op het gemeentepersoneel. Ook als oppositielid moet hij de politiek verantwoorde lijke aanpakken en niet het gemeentepersoneel dat buiten de politiek moet worden gehouden. Het inci dent is des te aanstootgevend daar de gemeente- sekretaris aan de zijde van de burgemeester gewoon zijn werk deed zoals het hoort. (Lees verder op pagina 2) ulaams 6^ d w Raadszitting

Denderklok | 1983 | | pagina 1