h >ist \j n\K5Qe d uc e Q// EDI TORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 18 februari 1983 VAN 7 FEBRUARI 1983 KARNAVALGEDOE... (Carnavaleske politiek. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Te 19.30 uur vertoeven in de gemeenteraads zaal de 7 verkozen S.P.-ers, de 3 V.U.-ers, de stads- sekretaris, 5 persmensen en 8 toehoorders. Te 19.40 uur neemt dhr Stevens, oudste lid in dienstjaren van de aanwezige raadsleden, de plaats in van dhr Burgemeester. Dhr Stevens Ik verklaar de zitting voor ge opend. Zeg maar Etienne. De minuten tikken traagzaam voorbij. r Stevens Volgens de wet moeten we tot 19.45 uur wachten om te zien of de helft van de raadsleden aanwezig is. Te 19.45 uur trekt iemand van de pers de aan dacht van dhr Voorzitter er op dat het reeds 19 45 uur is. Dhr Stevens Het is niet de gewoonte dat iemand van de pers hier het woord neemt. De persafgevaardigde Dit is juist, maar niet temin stellen we vast dat het op de klok van de persmensen reeds 19.48 uur is. Dhr Stevens Volgens de wet kan de Raad met zetelen indien een kwartuur na het gestelde aanvangsuur, de helft van de raadsleden niet aan wezig is. Ik tel 10 raadsleden. Derhalve verzoek ik hen het aanwezigheidsregister te ondertekenen. Dhr Timmermans Jacques Mogen we na de zitiing van deze zaal gebruik maken om een pers conferentie te geven Dhr Stevens Ik denk niet dat het zal nodig zijn ons hierover in afzondering te beraden. De vraag wordt ingewilligd. De zitting is geheven. Dierop houdt dhr Jacquec Timmermans volgen de toespraak De S.P. nam, in samenwerking met de Volks unie en oud-schepen van feestelijkheden Marcel De Ville het initiatief om dringend de gemeenteraad samen te roepen. Het College van Burgemeester en Schepenen voorzag slechts gemeenteraadszittingen op 24 en 25 februari e.k. met o.m. de bespreking van de begroting. Maar inmiddels is het karnaval op 19, 20 en 21 februari, zijn de Driekoingenfeesten en het Karnaval- feest voor de Derde Leeftijd voorbij, is het vrijdag prijsuitreiking voor het stedelijk kwistornooi en zijn er eveneens gouden bruiloften, en beschikt het stadsbestuur over geen kredieten voor deze mani festaties. Tijdens de gemeenteraadszitting van 16 decem ber 1982 werd door de uitgetreden gemeenteraad drie voorlopige twaalfden gestemd voor 1983. Namens de S.P.-fraktie heeft onze collega Wal ter Moens toen om verschillende redenen de op stelling van een begroting 1983 verdedigd. De wis selmeerderheid C.L.-C.V.P. ging daar toen niet op in, daardoor in feite haar eigen beleid bezwarend voor de eerste maanden van 1983. Volgens de artikelen 27, 28 en 29 van het Alge meen Reglement op de Gemeentelijke Comptabili teit, slaan de voorlopige twaalfden enkel en alleen op de verplichte uitgaven en mag het schepencolle ge slechts binnen dit kader beslissingen nemen en uitgaven betaalbaar stellen. Art. 131 van de gemeentewet omschrijft en legt als verplichte uitgaven op 1) het aankopen en onderhouden van de regis ters van de burgerlijke stand 2) het abonnement op het Belgisch Staatsblad en op het Bestuursmemoriaal 3) de belastingen op de goederen van de ge meente 4) de vaststaande en opeisbare schulden van de gemeente, alsmede de schulden die zij moeten voldoen ten gevolge van tegen haar uitgesproken rechterlijke veroordelingen 5) de wedden van burgemeester, de schepe nen, de secretaris, de ontvanger, de bedienden van de gemeente, de commissarissen en agenten van politie, de brigadier-veldwachters, de veldwachters en de boswachters 6) de kantoorkosten van het gemeentebestuur 7) het onderhoud van de gemeentegebouwen of de huur van de huizen die tot gemeentegebouw dienen 8) de huurgelden en de kosten, behalve die voor geringe herstellingen, betreffende de lokalen van vredegerechten, politierechtbanken, politieafde lingen van de parketten van de procureur des Ko- nings en arbeidsrechtbanken in de gemeenten waar die rechtscolleges gevestigd zijn, wanneer de Staat zelf geen eigenaar of huurder van de lokalen is 9) de hulpgelden aan de kerkfabrieken en con sistories, overeenkomstig de desbetreffende bepa lingen te verlenen wanneer de middelen van die in stellingen ontoereikend blijken 10) de kosten die door de wetten op het on derwijs ten laste worden gebracht van de gemeente: 11) de uitgaven betreffende de plaatselijke vei ligheids- en gezondheidspolitie 12) de vergoeding voor huisvesting van de be dienaren van de erediensten, overeenkomstig de be palingen (geldende-), wanneer geen woning wordt verschaft 13) de kosten van het drukwerk benodigd voor de verkiezingen van de gemeenteraad, voor die van rechtbanken van koophandel, alsook voor de boek houding van de gemeente 14) de pensioenen ten laste van de gemeente 15) de toelagen overeenkomstig de desbetref fende wetten aan de commissie van openbare on derstand te verlenen, wanneer deze over onvoldoen de inkomsten beschikt 16) de uitgaven voor de gemeentewegen en de buurtwegen, de sloten, de waterleidingen en de bruggen, die krachtens de wet ten laste van de ge meente zijn. XXX Het schepencollege verzocht bij brief dd. 27.1. 1983 aan de bestendige deputatie toelating om te mogen beschikken over de kredieten noodzakelijk voor het stedelijk kwistornooi en de karnavalfees- ten, maar overschreed hiermede duidelijk haar be voegdheid. (Lees verder op pagina 2) 58. Het was een tragi-komisch stukje toneel dat door de oppositieleden werd opgevoerd naar aan leiding van de extra-gemeenteraad die door hen zelf was opgeroepen. Tragi-komisch vooreerst omdat de meerderheid de minderheid van het zelfde laken een broek maak te. De meerderheid had de minderheid niet kunnen verbieden de gemeenteraad te laten samenroepen maar de meerderheid kon, door afwezig te blijven' de gemeenteraad verhinderen effektief te vergaderen en al evenmin beslissingen te laten nemen bij ge brek aan het vereiste aanwezigheidsquorum. Tragi-komisch is ook de show die de oppositie kwam op te voeren in de raadszaal toen bleek dat de meerderheid haar kat had gestuurd. Ex-schepen Stevens trad in een voor hem ongewone rol. De man die door velen ook door ons als een traditio neel bezonnen socialist stond aangeschreven, liet zich verleiden tot een reeks uitspraken hem zelf en de raadszaal onwaardig. Vooral het feit dat hij het lef had de Burgemeester wat te imiteren zeq maar Etienne bleek bij deze laatste alles behalve goed over te komen. Het zal herinneren aan oude wonden niet op zijn minst op he* niveau van de voogdij-overheid. De Gouverneur, die zeker niet zal opgezet zijn met dergelijke karnavaleske gemeente raadszitting, zal zich afvragen waar hij die naam nog heeft gehoord. Tragi-komsch is ook de positie van de V.U. De ze partij voelde duidelijk dat ze door de S.P. in een zaak werd meegesleept waarin ze achteraf be keken misschien liefst niet had in meegespeeld Ontgoochelend was wel dat de fraktieleidster het nodig vond om iemand van de pers ervan te beschul digen met voldoende ruchtbaarheid aan de extra- gemeenteraad te hebben gegeven in een bepaald dagblad. Ter herinnering artikel 18 van de grondwet: De drukpers is vrij, de censuur kan nooit worden ingevoerd geen borgstelling kan worden geëist van de schrijvers, uitgevers of drukkers... Nooit of te nimmer zouden wij, indien het aan ons adres zou worden gericht, dergelijke aantijgeningen dul den. Wij steunen dan ook alle persmedewerkers van welke strekking zij ook mogen zijn in de vrije uitoefening van hun beroep. Gelukkig hield de oppositie haar persconferen tie m de raadszaal, zoniet was het niet denkbeeldiq geweest dat meerderheid en minderheid hun pers- comerentie in dezelfde drankslijterij zouden hebben D,t 20u zeker voor de nodige kortsluiting en hilariteit kunnen hebben gezorgd. Tragi-komisch is ook dat de koalitie door het aanhoudend vuurtje stoken van de socialisten zich meer dan ooit lotsverbonden voelt. In de meerder heidsrangen blijft men bijzonder rustig reageren op de uitdagingen van de minderheidsgroep. Kortom, heel wat politici zijn vrij vroeg karnaval beginnen te vieren. U^atns en zin e^6/ Raadszitting

Denderklok | 1983 | | pagina 1