A r,st Brj U/Qams <?<y Raadszitting EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 4 maart 1983 VAN 24 EN 25 FEBRUARI 1983 Belasting op drijfkracht met de helft verminderd Belasting op nijverheidspersoneei afgeschaft Onroerende voorheffing van 1.222 naar 1600 opcentiemen! Het begrotingsdebat 1983. 0> Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Te 19.35 uur verklaart dhr Burgemeester Co- syns de zitting voor geopend. Verontschuldigd dhren Waltniel, Prieels en Stevens. Dhr Burgemeester Ik wens U een schrijven mede te delen van de Bestendige Deputatie waaruit blijkt dat onze verkiezing van de O.C.M.W.-leden werd goedgekeurd. De verkiezing van dhr Luc De Pauw tot opvolger van dhr Kieckens wordt verbro ken. Dhr De Pauw zal hiervan worden ingelicht. We gaan over tot de dagorde. Dhr Timmermans Jacques Ik vraag het woord bij ordemotie. Dhr Burgemeester De dagorde is ai lang ge noeg om die nu nog te rekken met tussenkomsten bij ordemotie, ledereen heeft de kans tijdig punten aan de dagorde te plaatsen. Als er na het afwerken van de agenda nog iets moet besproken worden, kan dit eventueel gebeuren bij hoogdringendheid. Zijn er vragen over tet verslag van de vorige zitting Dhr Timmermans Mijn vraag tot ordemotie gaat over een punt van de agenda. Dhr Burgemeester Ge krijgt het woord niet. Wel op het einde van de zitting bij hoogdringend heid. Dhr Timmermans Ik vraag de verdaging van de bespreging van de begroting 1983. Dhr Burgemeester Dit kunt ge doen als we aan dit punt van de agenda gekomen zijn. Dhr Moens Ik heb iets te vragen over het verslag der voorgaande zitting. Dhr Moens Hoe ver staat het met het onderzoek van mijn vraag over die 90.000 F die ten onrechte werd uitbetaald voor de B.G.J.G. Dhr Burgemeester Al kent ge het antwoord al wel toch wil ik U zeggen dat ge op het einde van de zitting daarover een positief antwoord zult krijgen. Dhr Moens Ik wens hier toch te«verklaren dat ik deze kwestie niet vroeger wist dan wanneer ik ze heb aangeklaagd. In sommige persberichten werd dit anders voorgesteld. Dhr Burgemeester Het werd nochtans be sproken op de zitting van het vorige Schepencolle ge van 20 december 1982. Dhr Moens Kunt ge mij dit laten zien in het verslag van die zitting Dhr Burgemeester Uw partners weten dat wat ik zeg juist is. Er zijn gedurende 6 jaar veel din gen in het Schepencollege gezegd die niet geac teerd werden in het verslag. Dhr Moens Ge moest beschaamd zijn om dit te durven beweren. In die zitting van 20.12 is alleen gezegd dat die gelden ter beschikking waren, maar niet dat zij werden uitbetaald. Dhr Torrekens Die 90.000 F komt terug naar de stadskas. Dhr Moens De waarheid is dat die geiden vóór de verkiezingen werden uitbetaald aan dhren De Geest en Scheerlinck, twee overlopers van de V.U. 1) Hernieuwen en/of wijzigen van de directe be lastingen waarvan de heffingstermijn vervallen is op 31 december 1982: - Belasting op de gebouwen aangesloten op de riolering of op de openbare waterlopen Dhr Torrekens Deze belasting blijft ongewij zigd 200 F voor een woning en 600 F voor een fa briek, werkplaats, feestzaal of cinema. Dhr Timmermans Jacques We zullen deze belasting goedkeuren. Ik wens toch de aandacht te vestigen op de kwestie van aansiuitbare gebouwen waar de huurder wel en de eigenaar niet moet be talen. Dhr Torrekens Er zijn konkrete gevallen. Mevr. De Kegel Ge ziet dat we niet alles on ze coalitiepartners volgen, want wij zullen die be lasting niet goedkeuren. Dhr Burgemeester Ah, ge vormt een coalitie Mevr. De Kegel We zitten samen in de op positie. Goedgekeurd met 28 stemmen tegen 3 (V.U.). - Opcentiemen op de prov. belasting op de drankslijterijen Dhr Torrekens Die opcentiemen blijven on gewijzigd behouden op 200. Goedgekeurd met 28 stemmen tegen 3 (V.U.). - Opcentiemen op de prov. belasting op drijf kracht en nijverheidspersoneei Dhr Torrekens De 500 opcentiemen op de drijfkracht worden van 500 tot 250 verminderd en de 500 opcentiemen op bedienden en werklieden worden afgeschaft. Dhr Timmermans Jacques Mijnheer de Burgemeester, Waarde Collega's, Namens de SP-fraktie vraag ik de opsplitsing van de stemming op de drijfkracht en het nijver heidspersoneei. Het voorste! tot afschaffing van de 500 opcen tiemen voor tewerkgesteld personeel voor een be drag van 800.000 F, geraamd voor de begroting 1982 zal nochtans konkreet niet resulteren in méér-te werkstelling. Het is eens te méér een geschenk aan het patronaat, zonder dat deze laatsten zich enga geren tot méér-tewerkstelling. De S.P.-fraktie zal nochtans het voorstel tot af schaffing van de 500 opcentiemen op het tewerkge steld personeel mee goedkeuren, omdat aldus de discriminatie tussen arbeidsintensieve bedrijven en hoog-technologische kapitaalintensieve bedrijven (Lees verder op pagina 2) 60. De bespreking van de begroting 1983 verliep relatief heel wat rustiger dan velen verwacht of ge hoopt hadden. Misschien hadden de afwezigen deze keer ge lijk. Buiten de traditionele persvertegenwoordiging kwamen de eerste avond slechts acht toeschouwers opdagen die er bovendien de tweede avond alle acht de brui aan gaven. De oproep van de V.U. om in massa deze begrotings-tweedaagse bij te wonen, bleek dus totaal onbeantwoord. Bij de bespreking kwam weinig nieuws aan het licht en toen de SP-oppositie bij de detailbespreking vrijwillig obstructie voerde, droop zelfs de pers af. De meerderheid doorstond vrij goed deze eer ste test. Volgens insiders moesten drie vragen wor den beantwoord. De eerste vraag betrof de stabiliteit van de nieuwe koalitie waarover sinds de dag van de be kendmaking van de overeenkomst zoveel reeds werd geschreven. Het antwoord op deze vraag was op het einde van deze begrotingstest overduidelijk. Binnen het College van Burgemeester en Schepenen blijken C.L. en C.V.P. elkaar steeds beter te vinden. Nooit kon door de oppositie enige onenigheid over een of andere begrotingspost worden uitgelokt. Het feit dat de S.P. een duidelijke voorkeur heeft om met Bur gemeester Cosyns in de clinch te gaan heeft boven dien een omgekeerd effekt. De tweede vraag betrof het ingangsexamen van de nieuwe schepenen. Schepen van Financiën Tor rekens had een zware karwei te klaren maar hij toonde een grondige beroepsernst en dossierkennis. Het feit dat hij als gewezen Burgemeester van Ap- pelterre en als ambtenaar bij het Rekenhof weet met cijfers om te springen, is daar zeker niet vreemd aan. Echt moeilijk werd het hem nooit gemaakt de oppositie mist duidelijk de begrotingskennis en de slagkracht van een De Riemaecker die in de vo rige legislatuur op zijn eentje de begroting en som mige van haar verdedigers in hun blootje wist te zetten. Schepen van (grote) Openbare Werken Durant kwam er ook vrij goed van af. Veel troeven had zijn voorganger Jacques Timmermans niethet lange termijn karakter van het departement Openbare Wer ken maakt het immers moeilijk de eigen vroegere beslissingen aan te vallen. Ook de Schepen van Kuituur en Sociale Zaken Van Eeckhout en de Schepen van Sport en Jeugd Callebaut deden het meer dan behoorlijk. Spreken is zilver en zwijgen is goud moeten ze zichzelf hebben vooropgesteld, want ze reageerden nauwe lijks op de arrogante maar inhoudelijk zwakke aan tijgingen die van de S.P.-banken kwamen. Het ver baal geweid van Waiter Moens in de Jos Van Eyn- de »-stijl, dat doet terugdenken aan negentiende- (Lees verder op pagina 2) ■J^An d «/ee^/

Denderklok | 1983 | | pagina 1