h r'st en ^Inams 0\^5S d uce Raad s zitting EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 11 maart 1983 m VAN 24 EN 25 FEBRUARI 1983 Slechte tijd voor regeerders. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-37 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Timmermans Jacques Mijnheer de Burgemeester, Op vrijdagavond 11 februari vonden wij aan on ze voordeur het dikke omslag met de uitnodiging en bijlagen aan de agenda voor deze tweedaagse raadszitting. ik moet U dadelijk toegeven, Mijnheer de Bur gemeester, dat U - strikt wettelijk gezien - de termij nen voor de uitnodigingen voor deze gemeenteraad hebt gerespekteerd. Art. 70 van de gemeentewet bepaalt immers dat het ontwerp van begroting, op gemaakt door net College van Burgemeester en Schepenen, ten minste zeven vrije dagen vóór de dag van de vergadering aan elk raadslid wordt be steld. In de veronderstelling dat elk raadslid de do- kumenten op vrijdagavond heeft besteld gekregen, komt U tot 12 vrije dagen. Maar, er is een zeer grote maar Op hetzelfde tijdstip van ontvangst van de do cumenten, begon het crocus-verlof en hadden ver schillende raadsleden deze enkele dagen vrijaf te baat genomen om, in gezinsverband, onze stresse- reride beroeps- en andere bezigheden even te onder breken. Afspraken en taakverdeling tussen de verschil lende ledenn van de frakties waren dus onmogelijk in de voorbije week: Tenslotte werden in deze ver- lofweek ook nog voorbereidende sectievergaderin gen gehouden, wat ook al een inbreuk was tegen eerder gangbare en aanvaarde regels. Zodat ook een aantal leden uit deze raad niet beschikbaar wa ren voor deze sectievergaderingen en zelfs om de zelfde aanvaardbare reden, een schepen afwezig bleef om zijn eigen dossiers toe te lichten. Ten tweede en even belangrijk was het feit dat drie dagen - voor sommigen onder ons zelfs vier dagen - terecht besteed werden aan karnaval-Ninove Eén volledig weekend dat de ons voorgelegde doku- menten niet onderzocht werden, en waarop noch tans het belangrijkste en overgrootste deel van het onderzoekingswerk moest worden volbracht, ver mits aan de overige avonden van de werkdagen, weinig tijd overblijft na een volledige dagtaak, een heel, heel klein beetje gezinsleven en nog verschil lende vergaderingen. Mijnheer de Burgemeester, Als U objectief wil zijn moet U, samen met de leden vari uw schepencollege toegeven, dat het be grotingsdossier 1983 onmogelijk doordacht en diep gaand kon onderzocht worden. Samen met de stads rekening is de begroting nochtans het belangrijkste dossier. Het gaat dus telkens om beslissingen over een verantwoorde aanwending van de stadsfinanciën en yerhandeling van om en bij het half miljard frank op de gewone dienst en nog eens 90 miljoen frank op de buitengewone dienst. Zowel meerderheid als min derheid hebben dus een belangrijke taak bij dit werk stuk van het schepencollege. Namens de S.P.-fraktie doe ik daarom het voor stel om de stadsbegroting met een drietal weken te verdagen, tot bv. 17 en 18 maart. De gemeenteraads zitting van morgenavond kan worden afgelast. Wij rekenen nu op een - voor de democratische besluitvorming belangrijke - welwillende tegemoet koming van het schepencollege op een positief en opbouwend bedoeld voorstel van de S.P.-oppositie. Ondanks de slechte ervaring die wij terzake hebben opgedaan, naar aanleiding van de bijeen roeping van de gemeenteraad op 7.2.1983, door 1/3e van de raadsleden, zoals voorzien in art. 62 van de gemeentewet. Toen werd door de meerderheid een opbouwende dialoog met de oppositie uit de weg gegaan over ditzelfde voorstel, maar ook nog over het bestuurlijk falen van het schepencollege, bij het ontbreken van een passende gemeenteraadsbeslis sing over de toelating tot aanwending van fakuita- tieve toelagen voor bv. het stedelijk kwistornooi en karnaval. Welke ook de handeling of tussenkomst van het schepencollege is geweest, om officieus de betoelaging toch te doen, deze gemeenteraad werd voor voldongen feiten geplaatst. De ondergraving van wettelijke en democratische principes moeten door deze gemeenteraad tegengegaan en veilig wor den gesteld. Dat is o.a. een belangrijke taak van de oppositie. Daarom onze oproep tot alle gemeenteraadsle den, in te gaan op ons voorstel tot verdaging van de bespreking over de begroting en het herstemmen van de belastingen. Geen enkel element kan de ver daging tot maart in de weg staan, als wij ook nog ons voorstel aan deze gemeenteraad hernieuwen - nu de meerderheid toch aanwezig is - om de volgen de kredieten goed te keuren een krediet van 350.000 F onder art. 763/332/01 voor de voorbije inrichting van karnaval een krediet van 50.000 F onder art. 834/124/01 voor het voorbije karnavalfeest voor de derde leeftijd een krediet van 40.000 F onder art. 776/124/01 voor het inrichten van kulturele manifestaties, teneinde het prijzenpakket voor het stedelijk kwistornooi te kunnen betalen een krediet van 50.000 F onder art. 763/331/01 voor gouden bruiloften. Tenslotte stellen wij ook voor de bestendige deputatie dadelijk te verzoeken over deze kredieten te mogen beschikken, teneinde alle geldschieters zo spoedig mogelijk hun centen terug te betalen. Mijnheer de Burgemeester, Door ons voorstel te aanvaarden, komen wij ook tegemoet aan het voorstel van collega Prieels, gedaan tijdens de vorige gemeenteraadszitting en door elkeen bijgetreden, dat, een belangrijk dossier eerst in commissie wordt besproken - zoals nu de begroting 1983 -, vooraleer het in de gemeenteraad hals over kop moet worden doorgesluisd. Op die manier moeten wij ook niet te zwaar tillen aan het feit dat de door het schepencollege in het vooruitzicht gestelde speciale sectievergade ring voor financiën, om de begroting 1983 te behan delen, niet heeft plaatsgehad. Ik dank alle gemeenteraadsleden nu reeds voor af om hun welwillende medewerking. (Lees verder op pagina 2) 61. Tijdens het vorige week-end gaven de verkie zingsuitslagen in West-Duitsland en Frankrijk een fikse nederlaag voor de regerende socialistische partijen. De nederlaag van de regerende meerderheids partijen is de laatste jaren haast een klassiek pa troon geworden. In Spanje werd de centrumpartij in één verkiezing van een sterke regeringspartij tot een tweede rangsoppositiepartij gedegradeerd. In Denemarken, Ierland en Zweden wisselden de re geringen elkaar voortdurend af. Wie in de oppositie zat maakte een goede beurt in de verkiezingen, maar eens aan het roer maakten ze even snel slag zij. Van de bewindslieden die in 1973 over West- Europa heersten schiet niemand meer over Tatcher kraakte in Engeland eerst de socialisten met namen als Wilson en Foot: Inmiddels heeft ze zelf meer dan nood aan de vergane glorie van een Falkland oorlog en een onvoorstelbare verdeeldheid tussen de progressieve en gematigde vleugel van Labour om relatief stevig in het zadel te blijven. In Frankrijk duikelde Giscard uit zijn presiden tiële zetel. Voor het eerst konden de socialisten aan het bewind komen, maar nauwelijks twee jaar later dreigt de slijtage proporties van sclerose aan te nemen. In West-Duitsland kwam na dertien jaar een einde aan het bewind van de S.P.D. Helmut Schmidt die zolang onbedreigt het Wirtschaftwünder leid de, ziet het niet meer zitten. Niet alleen hij zelf maar ook de economie heeft een pacemaker nodig. Ook in België kregen de regeringspartijen har de klappen. Zowel C.V.P. als S.P. bevinden zich bei den op een na-oorlogs historisch dieptepunt. De li beralen hebben zich zeer goed hersteld van een opvallende achteruitgang, maar de beloofde belas tingverlaging die een belastingverhoging werd, zou hard kunnen aankomen bij een volgende verkie zingsronde. In feite bleef enkel het C.D.A. van Dries Van Aght in Nederland overeind. Ai de anderen die met hem meegingen, de P.V.D.A., D 66, V.V.D... kregen er van de kiezer stevig van langs. Misschien is Dries, moegevochten, het afgetrapt vóór zijn partij op haar beurt onder de slopershamer van de kiezer zou gaan. De verklaring is overduidelijkgeen enkele par tij overleeft in een Westerse demokratie de aansle pende crisis met zijn ekonomische recessie, werk loosheid, devaluaties en inflatie. Want hoe belang rijk de kernraketten en het leefmilieu mogen of moeten zijn de man in de straat denkt maar al te gauw aan zijn bedreigde boterham. Regeren is meer dan ooit moeilijk. Dit mag geen excuus zijn voor het falen van het beleid. Elke rege ring moet wei de kans krijgen haar bewind uit te (Lees verder op pagina 2) ekb/

Denderklok | 1983 | | pagina 1