u^ams Raadszitting EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 18 maart 1983 VAN 24 EN 25 FEBRUARI 1983 Ninove, een kuituurwoestijn Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Timmermans Jacques: Mijnheer de Burgemeester, Waarde Collega's, Het ons voorgelegde begrotingsdocument van het Coilege van Burgemeester en Schepenen, dien de in moeilijkte omstandigheden en te beperkte tijd te worden onderzocht. Dit is niet louter oppositie- taal, maar wel een nuchtere vaststelling die elk raadslid in deze gemeenteraad moet besluiten, zo wel uit meerderheid als oppositie, indien hij zijn taak nauwgezet en waardevol wil uitoefenen. Wij betreuren dan ook nogmaals, dat de meer derheid uit deze raad, goedschiks en slaafs het dik- taat van het schepencollege heeft gevolgd. Het is in elk geval geen daad die enige onafhankelijkheid be wijst of kritische benadering waarmaakt. Als ver zachtende omstandigheid kan evenwel worden aan genomen dat de opdracht van een gementeraadslid uit de meerderheid, niet gemakkelijk is. Men moet ai een sterke persoonlijkheid hebben om niet tussen hamer en aambeeld te worden genomen. Het eerste werkstuk van de nieuwe C.L.-C.V.P.- meerderheid is deze begroting 1983. Zij moet nor maal de weerspiegeling zijn - of beter de vooraf beelding - van het nieuwe beleid dat men propageer de te zullen voeren. Alhoewel wij met de op 2 januari afgelegde be leidsverklaring van de C.L.-C.V.P.-meerderheid alle kanten uitkunnen, is het passend deze intenties met deze ontwerp-begroting te vergelijken. De begroting in evenwicht was het eerste streefdoel. In deze moeilijke economische tijden, inderdaad, principieel niet zo gemakkelijk. Omdat ook de centrale overheid jaren haar wettelijke ver plichtingen ten opzichte van de gemeenten niet heeft nagekomen de wettelijke verplichte dotatie aan het Gemeen tefonds werd beperkt omvangrijke bedragen die de gemeente toeko men worden te laat uitgekeerd. Terwijl de ontvangsten stagneerden, verruimde de omvang van de gemeentelijke opdrachten en dus ook de uitgaven. Niet alleen door gewijzigde visies inzake het beleid van uit de gemeenten zelf, maar ook door nieuwe taken voor de gemeenten, in op dracht van diezelfde centrale overheid. Wij moeten maar even de som maken van bv. de verschillende miljoenen frank inzake de uitgaven voor ziekenhuis tekorten en de uitkeringen voor het basisminimum. Hoe meer bv. de Staat snoeit in de uitkering van de werkloosheidsvergoedingen door bv. schorsingen of uitsluitingen langs het R.V.A. om, hoe meer het O.C. M.W. in vele gevallen moet uitgeven voor het wette lijk bestaansminimum. Ten gronde zouden ook deze volgens ons noodzakelijke - uitgaven, moeten ge dragen worden door de nationale of gewestelijke overheid, maar niet door de gemeente Dit aspekt buiten beschouwing gelaten het is trouwens niet inherent aan 1983, het is reeds jaren zo is het van de nieuwe meerderheid geen mono polie het budget in evenwicht te kunnen houden, althans met inbegrip van de in vorige dienstjaren bekomen batig saldo. Dat was ook de voorbije zes jaar zo, tijdens de S.P.-medewerking aan het stadsbestuur. Maar het toenmalig C.L.-S.P.-bestuur nam evenwel niet de ge makkelijke weg van zo maar eventjes 'n belastings verhoging van méér dan 30 op de onroerende voorheffing alleen Het ergste is dan nog dat deze belastingsver hoging van méér dan 17 miljoen F niet noodzakelijk zijn voor het in evenwicht houden van deze begro ting 1983 Namens onze S.P.-fraktie zal onze collega Wal ter Moens, straks cijfermatig de ontleding doen van uw budget, dat niet waaarheids getrouw werd opge maakt door o.a. een niet-korrekte koptabel. Het spijt mij, Mijnhheer de schepen van financiën en heren leden van het schepencollege, maar uw budget legt de getuigenis af van zoveel kunst- en vliegwerk, dat het zelfs leken terzake dadelijk op valt, hoeveel uitgaven werden onderschat en hoe veel ontvangsten werden onderschat, om de hold-up bij de Groot-Ninoofse burger te verrechtvaardigen. De S.P. blijft bij haar standpunt dat nieuwe be lastingen niet noodzakelijk zijn. Dat zullen wij in de loop van dit debat bewijzen, door concrete tussen komsten en amendementen. Tenslote zal de S.P. wel voorstellen doen om bepaalde belastingen in te voeren, niet om de in komsten op zichzelf, maar om in het kader van een milieuvriendelijk beleid, doelgericht te ageren tegen bepaalde handelwijzen het wederinvoeren van de belasting op de wan smakelijke grote reklamepanelen die overal ver schijnen op de leegstand van krotwoningen en verwaar loosde gebouwen op de toekenning van nieuwe verkavelingsver gunningen. Van de zoveel bespeelde slogan inzake bezuini gingen is niet veel te bespeuren, toch niet op de ge wone begroting. Waar wel wordt op bezuinigd, is op de buitengewone dienst, op de investeringen. Dat heeft dan een totaal negalief effekt op de tewerkstelling, zeker voor het groot aantal bouwvak kers uit ons gewest. Als ook de openbare investerin gen tot kwasi nul worden herleid, dan is dit wel een bezuiging op het welzijn van de mens, op zijn ar- beids- en bestaanszekerheid. Dus, in tegenstelling met de stelregel, geciteerd in de beleidsverklaring dat bezuinigd moet worden, met voorrang voor het welzijn van de mens Wel, Dames en Heren van de C.L.-C V.P.-meer- derheid, U doet juist het tegenovergestelde Hetzelfde feit doet zich voor inzake de eigen tewerkstelling bij de stadsdiensten. Het sisteem van tewerkgestelde werklozen, wordt stilaan maar zeker verminderd en van enig initiatief inzake huiprogram ma's als het derde arbeidscircuit is geen enkel spoor te bekennen. Van de zogenaamde voorafgaandelijke becij fering van werkings- en uitrustingskosten van be paalde diensten, is in de begroting geen enkele te- russlag te vinden, zelfs niet voor de ophaling van (Lees verder op pagina 2) 62. Vooreerst bleek dat het sociaal-kuitureel leven in het Ninoofse alles behalve dood is. Op vrijdagavond kon je met Davidsfonds Nino ve naar de K.V.S. in Brussel, de Federale Vlaamse Vrouwen organiseerden een avond over hypnose, er was ook een diavergadering van Focus Ninove en de start van een informatieweek-end georganiseerd door Vakantiegenoegens voor wie denkt voor het eerst te gaan kamperen. Laatstejaarsstudenten konden tevens terecht op een info-vergadering over verder studeren in het Jeugdhuis. Op zaterdag was er de stijlvolle Weense avond van Spiraal en een zoveelste aktiviteit van de mu ziekacademie en een mosselfestijn van het A.C.V. Op zondag was er de open-deur-dag van het O.C.M. W. en was er de eerste wandeling van het seizoen in Neigembos. Zaterdag en zondag vierden de laat stejaars van het College hun laatste honderd da gen met de opvoering van Anouiihs Antigone. In het Zusterhuis waren er de open-deur-dagen onder de formule creatief groepswerk Opvallend was hierbij de grote, vaak massale belangstelling voor al deze aktiviteiten, maar al even opvallend was de vaak gebrekkige infrastrukttiur waarmee de mensen in de socio-kulturele sektor moesten werken. De klachten over de kwaliteit van de zalen in het Ninoofse zijn een oud zeer. Indien de minimum normen van de brandveiligheid voor de feestzalen strikt worden toegepast, moeten de helft misschien stante pede worden gesloten... Er zijn weinig zalen, er zijn haast geen goede zalen, er is geen enkel zaal die akoestisch geschikt is om de inspanningen en voorstellingen van koren en muziekensembles honderd procent te valideren. Enkel in de scholen vindt men nog de minimum infrastruktuur om toneel te spelen. Wie zegt dat het toneelleven dood is heeft het totaal verkeerd voor in de maand maart zijn er maar liefst zeven toneel voorstelling in het Ninoofse en verschillende vereni gingen gaan naar toneelvoorstellingen in Brussel of in Aalst. Is de oplossing een kultureel centrum van meer dan honderd miljoen Zeker nietNoch voor Nino ve, noch voor dé Belgische schatkist is deze uitga ve te verantwoorden. Het is een verouderd en voorbijgestreeft kon- cept alle socio-kulturele aktiviteiten mooi in één ge bouw samen te brengen. Temeer dat in Ninove zo vele gebouwen van de stadsdiensten zuilen vrijko men met de in gebruikname van het NPP 1 (Ni- noofs Prestige Projekt Nr 1). Daarentegen is er wel degelijk nood aan een stadsfeestzaal voor een vijfhonderd mensen, polyva lent, geschikt voor muziekavonden, toneelvoorstel lingen en feesten, proper maar niet luxueus en met een degelijke akoestiek en met goed beheer. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1