k rist Gn u^ams '\Ks9ezind wee^6/l Q(_y NINOVE DOPT SPORTIEF! EDIT ORIAAL \j Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 22 april 1983 I De vreemdeEingen. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. I Op 19 oktober 1956 werd een overeenkomst af gesloten tussen de stad Ninove en de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid voor het oprichten van een gebouw, langs de Denderkaai, ten behoeve van de diensten voor werklozen. De stad stelde een perceel grond ter beschik king en kwam tussen in de aankoop van de nodige bouwmaterialen voor een bedrag van 100.000 F. De bouwwerken werden uitgevoerd door het herscholingscentrum van Aalst, voor rekening van de Rijksdienst. De Rijksdienst geniet kosteloos, gedurende 30 jaar, van het gebruik van het gebouw. De stedelijke stempelkontrole mocht er ook ondergebracht wor den. Het gebouw, ingehuldigd op 1 juni 1957 door de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg Léon- Eli Troclet, wordt in 1987 de volle eigendom van de stad Ninove. Wat de stad alsdan zal kunnen aanvangen met het druk gebruikte en alsdan voorbijgestreefde ge bouw, is een erfeniskwestie nagelaten door de in- gevers van de overeenkomst van 19 oktober 1956. Maar daar gaat het niet om. XXX Onder het aanneembare voorwendsel dat het gebouw dringende herstellings- en instandhoudings- werken nodig had, moest de stempelkontrole VOOR LOPIG ELDERS gebeuren. De dienst verhuisde naar de school van de Parklaan. Maar de lokalen waren daarvoor dusdanig weinig geschikt dat de verantwoordelijke bediende verplicht werd de stempelkontrole te houden op de speelplaats. Dit gaf met recht en reden aanleiding tot ge grond protest. Omwille van dat protest vóór de nakende ge meenteraadsverkiezingen werd beslist de stempel kontrole te laten doorgaan binnen de sporthal. Zonder het betrokken stadspersoneel te verwit tigen ijverde één lid van het College ter plaats voor de herinrichting van de kontrole in de sporthal. De beslissing werd evenwel half 1982 goedge keurd door het College en genotuleerd voor de duur van maximum 3 maanden. De herstellingswerken aan het gebouw der Ar beidsbemiddeling zijn sinds lang uitgevoerd. En de termijn gesteld voor het gebruik van de sporthal is sinds lang verstreken. En toch wordt er drukker dan ooit te voren gestempeld binnen de stedelijke sporthal. XXX Een EERSTE MOGELIJKHEIDde huidige re geling wordt bestendigd op verzoek van de Rijks dienst, omdat de dagelijkse stempelinvasie storend is voor de dagtaak van zijn ambtenaren. Moest dit het geval zijn dan zou het indruisen tegen het opzet en tegen de uitdrukkelijke bedingen van de overeenkomst van 19 oktober 1956. Het bewijs moet nog geleverd worden dat het geen gedurende 25 jaar mogelijk was in het gebouw van de Denderkaai, nu niet verder kan of nu niet verder mag. XXX Een TWEEDE MOGELIJKHEID de meest waarschijnlijke de stadhuisbonzen durven hun eigen beslissing van 1982 niet teri uitvoer leggen om de klanten van de stempelkontrole niet te mis noegen. Stempelen JaMaar niet om 't even waar, noch op om 't even welke wijze Het is een feit dat de inplanting van de sport hal achter het stadspark vee! diskreter is dan de inplanting van de tempei van de Arbeidsbemiddeling vóór het stadspark. Achter het stadspark valt het minder op welke begoede Ninovieters met de stempel een bijverdien ste genieten voor hun reis naar 't buitenland. Achter het stadspark valt het niet op welke madammen van den dop profiteren noch welke marnakens zich door hun kroost laten begeleiden tot aan het stempelwinket. Achter het stadspark valt het niet op met welke slee men naar den dop snort (tijd is geld I), noch hoe Jef, Fil ot Sus met de gereedschappen op het dak of in ae koffer van de wagen via het stempellokaal, naar zijn werk bolt. Cp de Denderkaai steekt dat de ogen uit, maar achter het stadsparkzonder aanstoot. Sommigen vonden er nog beter op. Ze stoppen ter hoogte van de sporthal, langs de westelijke om leiding, laten er het voertuig stationeren of zetten de fiets tegen een of andere boom of berm en van daar, dwars door de weide, naar de dop. 't Is nog betere tijdwinst en 't valt nog minder op. Gevaar voor bekeuring Onbestaande. Het stadsbestuur laat betijen niettegenstaande het over alle troeven beschikt vermits er geen ge vaar bestaat voor een staking van doppers. En desondanks verloopt niet alles zonder in cidenten. Gangen en trappen binnen de sporthal worden druk bezet zonder inachtneming van het rookverbod. Gevolg Na de stempellawine bieden de loka len het uitzicht van een ordeloos marktplein of van een verwaarloosde speelplaats. Het gewettigd protest van verantwoordelijken van het stedelijk personeel is slechts het vertrek punt voor... moeilijkheden die ze zich zelf berok kenen. En toch behelst de gemeentewet een artikel dat bedingt dat de gemeenteraad de goedkeuring nodig heeft van de Bestendige Deputatie voor een wijziging in het genot van een gemeentegoed. Ook die wet blijkt te Ninove niet van tel. De gemeenteraad werd tot nog toe niet geraad pleegd om een doplokaal in te richten binnen de sporthal. Ongelooflijk, maar waar. A.D.R. 66. Nu het ook in Brussel minder interessant is ge worden om elektoraal een goede zaak te doen op basis van Vlamingenhaat, heeft Nols het racisme als beter alternatief ontdekt. Hoewel slechts een kleine minderheid bereid is om hem hierin aktief te volgen kan men er met aan voorbijgaan dat met de ekonomische crisis de houding tegenover de imigranten minder gastvrij is geworden. ledereen zal er we! mee akkoord gaan dat het schoentje van de vreemdelingen in België ergens wringt. Dat wij ons zelf als homogeen Be!genras(!) in moeilijkheden hebben gebracht durven vooral de politici niet luidop zeggen. Immers, sinds de tweede wereldoorlog hebben arbeiders uit diverse landen zich in ons land gevestigd, als gevolg van een be wuste politiek van de Regering om de ekonomische opbouw van het kleine Belgische wereldwonder mo gelijk te helpen maken. Vandaag zijn deze arbeiders niet meer weg te denken uit het beeld van onze samenleving. Zelfs indien sommigen onder hen hardop dromen van te rug te keren naar hun vaderland, moet men echter vaststellen dat de overgrote meerderheid zich voor goed in België gevestigd heeft. Het aantal vreemdelingen in België nam tussen 1970 en 1981 toe van 696.282 tot 878,577 of van 7,21 tot 8,9% van het totaal van de Belgische be volking. Zoals ailes in dit iand lopen deze cijfers sterk uiteen voor de drie gewesten. In het Brusselse steeg het aandeel van 16,1 tot 23,9%, in Wallonië ging men van 11,4 tot 12,7%. In Vlaanderen steeg hun aanwezigheid slechts van 3,0 tot 4,1%. In het arrondissement Aalst steeg het aantal vreemdelin gen van 1.631 (0,6%) tot 2.201 (0,8*7; Ook wanneer men de nationaliteiten uitsplitst over de gewesten kunnen belangrijke verschillen worden vastgesteld. De Italianen (279.700), de Ma rokkanen (105.173), de Fransen (103.512), de Ne derlanders (66.233), de Turken (63.587) en de Span jaarden (58.255) zijn de zes belangrijkste nationali- teitsgroepen en vertegenwoordigen 77% van de bui tenlandse bevolking in België. Slechts 10% van de Italianen, 16', van de Fransen, 30% van de Marok kanen en 15% van de Spanjaarden wonen in Vlaan deren. Opvallend is we! dat 80% van de Nederlan ders en 46% van de Turken in Vlaanderen wonen. De Nederlanders vormen dan ook de grootste groep vreemdelingen in Vlaanderen. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1