Handelaars, let op uu/ zaak! EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 27 mei 1983 De zes eerste jaren van Groot-Ninove 'i Bij hef ingaan der tweede mandatuur Waarheen met de KMO's Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tei. (054) 33 27 27 - Prk, 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Na de nijverheid was de handel steeds de voor naamste welvaartbron voor de stad Ninove, Ninove is niet alleen het handelscentrum voor de zuid-oostelijke hoek van Oost-Vlaanderen, doch Ninove is vooral HET handelscentrum van een groot deel van het naburig Pajottenland in Brabant. Dat is waarneembaar op marktdagen, op voor avonden van teestdagen, de zaterdag en, sinds en kele tijd, van langs om meer in de vooravond van de vrijdag. Ninove bezit een brede waaier handelsinrich tingen. vanaf een belangrijk groothandelscentrum tot de meest gespecialiseerde van oudsher geves tigde kleinhandelszaken. De Ninoofse handelssektor staat in voor een niet te onderschatten tewerkstelling. In de huidige tijdsomstandigheden valt eraan te twijfelen of het aantal tewerkgestelden in de han delssector, zo in kleine als in grote handelszaken, het aantal tewerkgestelden in de lokale nijverheid benadert of overtreft. De Ninoofse handel is ook van niet te onder schatten belang voor onrechtstreekse tewerkstel ling. Welke gevoigen zou het wegkwijnen van de Ni noofse handel meeslepen voor financiële instellin gen en hun bediendenaantal, voor het ambtenaren- legioen van allerlei openbare besturen, zoals ge meente, provincie en zelfs de Staat enz... enz... Het bestuur van Groot-Ninove heeft, vanaf de dag zelf van zijn installatie, zijn interesse betuigd voor het handelsprobleem van Groot-Ninove. In de schoot van het College werd een depar tement van middenstand opgericht, waarvan het be leid toevertrouwd werd aan de 1ste schepen, tevens schepen van financiën. Reeds op 7 juli 1977 werd de oprichting van een stedelijke middenstandsraad door de gemeente raad goedgestemd. De hoge verwachtingen die onze middenklasse gesteld had in het beleid van de eerste schepen van middenstand van Groot-Ninove werd bitter teleur gesteld. Van de goede inzichten kwam er bitter weinig, omzeggens NIETS terecht. Op 8 mei 1979 liet schepen Waltniel het depar tement middenstand varen. Zijn beheer werd over genomen of voortgezet door schepen Desprets. De aanwending van de kredieten voorzien voor de werkingskosten van de stedelijke middenstands- raad is de maatstaf voor de beoordeling van het middenstandsbeleid van schepen Desprets. Van de voor 1979 voorziene 200.000 F werden er slechts 4.358 F uitgegeven op 13 september 1979 voor het middag-avondmaal van vier personen tij dens een bezoek aan Utrecht. Van de voor 1980 voorziene 200.000 F werden 10.000 F gespendeerd onder vorm van toelage aan de artiestenfoor en braderi, naar aanleiding van het 50-jarig bestaan, luidens coilegebesluit van 26 juni 1980, plus 4.200 F voor de aankoop van... 48 flessen Perlé. Van de voor 1981 voorziene 175.000 F werden 49.231 F verteerd als volgt 15.080 F bloemen voor bakkerstentoonstelling op Witte Donderdag 14.133 F advertentie voor de vrijdag-avondmarkt 4.446 F om hier iedere vrijdag markt vanaf 16 tot 20 uur op één paneel te schilderen 2.180 F voor 19 flessen Grevenmacher, 5 fles sen fruitsap, 1 kist sigaren en 1 zoutkoekje (sic) 1.800 F postzegels; 792 F voor 1 fles Bisquit en 1 fles Grand Mar nier 10.000 F voor het aandeel van de middenstand in een faktuur van 144.927 F van het Centraal Bureau voor Bureelbenodigdheden opgericht door de Staat tegen de privé sector Nota bene onze lokale georganiseerde of niet georganiseerde handelaars hadden tot nog toe... noch tijd... noch durf... om daartegen, al was het schuchter, te reageren. Wellicht vernemen we eerstdaags, naar aanlei ding van de bespreking van de stadsrekeningen 1982 wat schepen van middenstand Desprets in 1982 pres teerde met de 175.000 F die voorzien werden voor de werking van de Stedelijke Middenstandsraad. Schepen Desprets heeft gedurende bijna 4 jaar bewezen dat hij meer afweet van het uitstrooien van steenslag op kosten der stadskas, dan van de noden van handel en middenklasse. Met de persoon van notaris Evenepoel kreeg Groot - Ninove op 1 januari 1983 de 3de schepen van middenstand. De nieuwe schepen van middenstand is ver trouwd met de problemen van de middenklasse, zo als geboren Ninovieter als door zijn beroep. De actiemogelijkheden van de nieuwe schepen werden evenwel op onrustwekkende wijze beknot door de begrotingscijfers voor 1983. Wat voorzag de begroting 1982 en wat voorziet de begroting 1983 ten behoeve van de midden stand (Lees verder op pagina 2) 70. Het Europese Parlement heeft 1983 uitgeroepen tot jaar van het midden- en kleinbedrijf en van de ambachtHet is de bedoeling de publieke opinie op grote schaal duidelijk te maken dat deze onder nemingen van bijzonder belang zijn in de Europese Gemeenschap. Waarschijnlijk weet de doorsnee-burger dit nog steeds niet. Het is vooreerst maar al te goed bekend dat die vetbetaalde heren in het Europese Parlement te Straatsburg misschien wel een paar keer per jaar een goede inval hebben maar als het op uitvoeren aankomt er weinig van terecht komt. Anderzijds staat jan-rnet-de-pet steeds meer apatisch tegenover de jaar van... »rage. Haast om het even wie of wat zich op een of andere manier wat benadeelt voelt heeft zijn eigen jaar reeds gehad. Meestal moet men zelfs het jaar delen met anderen. Weet u het nog... 1975 was het heilig jaar van het vrouwelijk monu ment. En toch is het opzet speciale aandacht te ge ven aan de kleine en middelgrote bedrijven zinvol. Zij vormen immers de ruggegraat van onze econo mie. De KMO's zijn de rechtstreekse voorzieners van goederen en diensten. Hen is een belangrijke taak als toeleverancier en na-verkoop-dienst verstrekken herstelling en onderhoud weggelegd. Deze anti-multinationalsblijken een waar borg te zijn voor konkurrentie en economische de centralisatie. Zij fungeren als belangrijke werkver- schaffer van zeer gespecialiseerde arbeidsplaatsen ook buiten de grote industriecentra. Tenslotte ver zorgen deze KMO's de opleiding van 60% van alle jongeren die een praktische beroepsopleiding krij gen. De tijd dat de politici in België op het kleine scherm ronduit verklaarden dat alle heil moest wor den gezocht in de investeringen door grote multi nationals blijkt nu wel voorbij. Het belang van de KMO is nu algemeen bekend maar de uitvoering van een nieuw beleid voor deze KMO's blijft uit. Ondanks de grootsprakerigheid van Dirk Ver hofstad zoals de meeste politici die staan te ze veren over middenstand en KMO's zou hij best eerst eens een tijd in een zaak staan om er toch wat meer van te begrijpen blijft het klimaat voor de KMO eerder ongunstig. Met uitzonderlijk aanpassingsvermogen en de grote beweeglijkheid van de KMO's kunnen pas echt tot hun recht komen als produktie niet langer wordt (Lees verder op pagina 2) gezind u,ee%^

Denderklok | 1983 | | pagina 1