d v e T in en U/Qams VERHAALBELASTING EDITORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 3 juni 1983 1Betasting op de grondaanwervingen He! hete staalijzer. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op 10 december 1981 heeft de gemeenteraad een belastingsverordening goedgestemd op het uit voeren van werken en het doorvoeren van verwer vingen vanaf 1 januari 1982 tot en met 1984. Om de wijzigingstraditie in ere te houden in gesteld door het fusiebestuur van Groot-Ninove, dat de wijziging van 127 zijner beslissingen deed goed- stemmen gedurende zijn eerste mandatuurheeft de gemeenteraad voorzegde belastingsverordening gewijzigd op 7 april 1983. De gewijzigde belastingsverordening betreft werken en verwervingen vanaf 1 januari 1983 tot en met 1985. WAT BELOOFDEN DE PARTIJEN VOOR DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN? De CENTRUMLIJSTDe burgemeester beloof de formeel het oprichten van een commissie met afgevaardigden van alle partijen uit de gemeente raad om boven en buiten eender welke politieke overweging (sic!!) het probleem van de verhaal- belastingen opnieuw onder ogen te nemen, te her zien en er een passende oplossing voor te vinden, haalbaar voor de stad en aanneembaar voor de be langhebbende bewoners De C.V.P.Woorden de C.V.P. wil een gron dige herziening van het reglement der verhaalbelas- ting en wil echte en duidelijke informatie aan de be volking. Daden de C.V.P. heeft herhaaldelijk voor stellen gedaan. Een voorstel om een commissie op te richten die ailes grondig zou nazien, alles zou bespreekbaar stellen en met een blanke lei vertrek ken is in uitvoering De S.P.-K.P.afschaffen van verhaalbelasting op voetpaden De V.U.alleen de V.U. zegt samen met de bevolking verhaalbelasting neen WAT KWAM ERVAN TERECHT? Namen aan de stemmingen deel 11 C.L. (afwezig dhr Waltniel) 8 C.V.P. (afwezig Mej. Roosens) 5 S.P.-K.P. (afwezig oud-schepenen Timmer mans en Stevens) 3 V.U. 27 stemmers op 31 raadsleden. Eerst werd gestemd over het voorstel S.P.-K.P. tot afschaffing van de verhaalbelasting op de voet paden. Verworpen door 19 stemmen van C.L. en C.V.P. tegen 7 stemmen van S.P.-K.P. en V.U. bij 1 onthouding van V.U. De Kegel. Daarna werd gestemd over het V.U.-voorstel tot volledige afschaffing van de belastingsverordening. Verworpen door 24 stemmen van C.L., C.V.P. en S.P.-K.P. tegen 3 stemmen van V.U, Tenslotte werd het door het college gewijzigd voorstel goedgekeurd door 26 stemmen van C.L., C.V.P., S.P.-K.P en V.U. bij 1 onthouding van V.U. Mevr. De Kegel. Twee lichten van de enige partij die zegde verhaalbelasting neen stemden dus braafjes ja Heer, ontferm U over hen vermits Ge zalig verklaard hebt zij die arm zijn van... Na dit verloop glunderden burgemeester, sche penen. verschillende raadsleden en de leden van het actiecomité tegen de belastingsverordening van innige zelfvoldaanheid. Het onderzoek gewijd aan het gewijzigd regle ment zal uitwijzen of daar reden toe is en of de rechtvaardigheid vermits zij het opzet was tot de wijziging nu beter zal gediend zijn. We betrachten deze ingewikkelde kwestie zo klaar als mogelijk te ontleden, zonder ons in te laten met nevenkwesties van ondergeschikt belang. Deze belasting is VAN TOEPASSING op grond- aanwervingen voor inlijving in de openbare wegenis, met het oog op hetzij de aanleg van nieuwe openbare we gen hetzij de verbreding, rechttrekking of verbre ding (sic!) van bestaande openbare wegen. ar tikel 3. 2 De belasting BEDRAAGT 70% van de gezamenlijke kostprijs, weder- beleg inclusief, van de aangekochte of onteigende percelen vermeerderd met de door deskundigen ge schatte waarde van de gronden eigendom van de gemeente verminderd met de waarde van gebouwen, beplantingen of andere bijzondere vergoedingen (b. v. voor afsluitingen, enz). artikel 4. Ze wordt beperkt tot een breedte van 12 meter tussen de rooi lijnen artikel 4. en tot 6 m2 per strekkende meter eigendom op de rooilijn artikel 5. (Lees verder op pagina 2) 71. In het verleden werd reeds meerdere malen door politici aangekondigd dat een ontknoping rond Co- ckeriil-Sambre nakend was. Men heeft nu reeds zolang gewacht. De boel liep maar steeds meer in het honderd (of moeten wij zeggen in de miljaren). Heel wat specialisten werden de kans ge geven klaarheid te brengen in de zaak. De kans gegeven is veel gezegd. Ofwel betrof het ongekwa- me pseudo-politici, aftandse managers van vroegere vergane Waalse staalbedrijven, ofwel waren het po litiek machtelozen. En toen kwam Gandois. Bekwaam, ervaren, moedig. Ook in Wallonië was men eindelijk, mede onder Vlaamse druk, gaan inzien dat een meer kor date aanpak nodig was. Gandois was de geschikte persoon hij had een geduchte reputatie en was boven alles Fransman wat voor de Walen de harde pil psychologisch flink wat zachter maakte. Zowel in Vlaanderen als in Wallonië zorgt het rapport voor de nodige deining. De deskundigheid en de onafhankelijkheid waarmee het rapport werd opgesteld binnen de voorziene korte tijdslimiet ver dient alle lof. De kwaliteit van het dokument is indrukwek kend, zijn inhoud is verbijsterend. Eindelijk door breekt het een laatste heilig huisje van de Waalse staalindustrie de gebrekkige leiding en het slechte management is een der hoofdzaken van de indus triële aftakeling van Cockerill-Sambre. Frère en zijn kornuiten hebben zich verrijkt ten koste van de on dergang van het bedrijf en een gat in de schatkist. De Belgische politici treft de schuld dat zij zolanq oogluikend het geknoei aan de top hebben toege laten. Het zou nu wel eenzijdig en naïef zijn het slecht beheer alleen verantwoordelijk te stellen voor de ondergang van deze reus. Ook Gandois weet dat maar al te goed. Zijn goede reputatie dwingt hem eerlijk te zijn. Hij kon zich niet permitteren zijn ver regaand saneringsplan te omschrijven als een won dermiddel tegen alle kwalen. In zijn syntheserapport blijkt een grote onzekerheid over het uiteindelijk resultaat. Twee essentiële voorwaarden waarmee de red ding van het bedrijf valt of staat zijn goed manage ment en sociale discipline. Wat men ook moge beweren in Wallonië is nog altijd goed management beschikbaar. Vandestrick, Delruelle en Van Den Steen, die om beurt de kans kregen het tij te doen keren, staan bekend als zeer bekwame beleidsmensen. Zij hadden echter gewoon geen kans op slagen daar de wortels van het kwaad, (Lees verder op pagina 2) eh 6/

Denderklok | 1983 | | pagina 1