h Hst Vlaams V o e^n d we e/r Qtf VERHAALBELASTINCJ m m Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 17 juni 1983 (3de vervolg) ENKELE VASTSTELLINGEN Sociaie woonwijken en industrieparken Het eerste heSastingsjaar AUTOWIJDING EN BEDEVAART Betaling der belasting De gevolgen van een gunstiger belastingsregiem De stadsrekeningen van 1982. t i iü Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel, (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De verordening beschrijft nauwkeurig de per celen waarvoor de uiigevaardigde belastingen niet verschuldigd zijn. artikel 14. Sociale woonwijken en industrieparken werden er niet bij vermeld. De verordening somt ook de percelen op waar voor de belastingen niet eisbaar zijn. Zo o.m. per- ceien van openbare instellingen, aangewend voor een kosteloze of niet-kosteloze dienst van openbaar nut. artikel 17. In sociale woonwijken mitsdien de wegenis overgedragen werd aan de gemeente zullen de belastingen niet eisbaar zijn enkel voor de percelen nog toebehorende aan nationale maatschappijen of aan bouwmaatschappijen tot nut van het algemeen. Voor al de andere percelen zullen, in voorko mend geval, de uitgevaardigde belastingen verschul digd zijn. Dit zal eveneens het geval zijn binnen de indus trieparken Het eerste dienstjaar van de belasting stemt overeen met het kalenderjaar van de voltooiing der werken, of van de volledige verwerving der nodige gron den. Gebeurt zulks tijdens het 4de kwartaal dan zal het eerste daaropvolgend kalenderjaar het eerste dienstjaar zijn van de belasting. artikel 20. De voltooiing der werken wordt bepaald door het proces-verbaal van hun voorlopige aanvaarding. gemis aan dergelijk proces-verbaal (b.v. voor werken uitgevoerd door de gemeentediensten BROEDERSCHAP VAN SINT-KRISTOFFEL VOOR AUTO-, MOTO- en TRAKTORGEBRUIKERS POLLARE NAAR DE KRISTOFFELKERK TE POLLARE op zondag 19 juni 1983 te 10 uur (met grote tombola voor de leden) op zondag 26 juni 1983 te 10 uur zelf) wordt de voltooiing vastgesteld door besluit van het college. artikel 18. In de veronderstelling dat grondwaanwervingen vóór, tijdens en na de uitvoering der werken aanleiding geven tot een of meerdere gerechtelijke proceduren waarvan de einduitslag jarenlang kan uitblijven wanneer zal het eerste belastingsjaar in dit geval aanvang nemen of welke maatstaven kunnen er inmiddels aangewend worden voor een gebeurlijke rechtmati ge aanslag Van het ogenblik af dat zijn aandeel de 3.000 F overschrijdt heeft de belastingsplichtige de keuze om te betalen ofwel onmiddellijk ineens: ofwei op termijn met jaarlijkse schijven gedurende een termijn overeenstemmend met de termijn der financieringsleningen hiertoe aan gegaan door de gemeente, beperkt tot 20 jaar, mits bijbetaling van 10% intresten op het nog af te betalen gedeelte, met het recht na de betaling van één of méér schijven tot voluitbetaling van het saldo. artikelen 2 - 21.3° - 22. Hoge bedragen treffen doorgaans geen onbe middelde belastingsplichtigen. Daarom reikte het schijvenstelsel voortijds niet verder dan 10 jaar. Of de belangen van de belastingsplichtigen nu beter gediend zijn met de mogelijkheid om, met de intresten, in 20 jaar tijd circa hef dubbele te beta len, laten we onverlet. Een feit is dat een administratie, die dergelijke boekhouding moet bijhouden, het niet onder de markt heeft om, zonder vergissingen, te trachten te presteren. De vorige belastingsverordening erkende het recht om de terugbetaling van het nog niet eisbaar geworden kapitaal van de belastingsschuld, in voor deel van hen die onmiddellijk en ineens betaald had den. De gewijzigde belastingsverordening bevestigt voorzecht recht, beperkt het tot de verminderde percentages en intrestvoet nu 70% i.p.v. 100% voor grondaanwervingen nu 25% i.p.v. 35% voor riolering nu 50% i.p.v. 100%o voor voetpaden nu 10% i.p.v. 11%) intrestvoet, (Lees verder op pagina 2) 73. De bespreking van ae jaarrekeningen van 1982 zijn zonder al te vee! heibel rustig en vlot verlopen. Hiervoor zijn er verschillende verklaringen. Vooreerst moet de SP, de voornaamste oppositie partij, nog wennen aan zijn nieuwe oppositierol. Bo vendien gaat het over rekeningen die zij in de vroe gere koalitie mee heeft doen tot stand komen. Men kan nu eenmaal moeilijk zijn eigen ruiten gaan in gooien... Andere vragen moeten bovendien eerst worden beantwoord voor de Ninoofse socialistische ge meenschap. Wie zal vooreerst nu de rol krijgen of zich toeëigenen van koalitiesloper Het moet een man zijn rnet een goede dossierkennis en poli tieke geslepenheid die moet pogen het schepencol lege en zijn meerderheid politiek in hun blootje te zetten bij de bespreking van de rekeningen. Hoewel hij in de jongeren socialistische mid dens alles behalve geliefd was, moet men soms wel met een zucht van weemoed terugdenken aan een figuur als De Riernaecker die hoofdzakelijk door de ontnuchterende bevindingen in de rekeningen de vroegere koalitie uiteendreef. Jacques Timmermans is ontegensprekelijk de man met het meest ervaring en geslepenheid en met het nodige verbale talent om deze openstaande be trekking in te nemen. ledereen en de socialistische familie in het bij zonder wacht echter in spanning en zelfs met ver twijfeling op de uitspraak van het Hof van Beroep in Gent over de benzine-affaire. Het is moeilijk om vooruit te lopen op de uit spraak maar het is weinig waarschijnlijk dat zij zo maar paar maanden effektieve gevangenisstraf zal kwijtschelden. Het Gentse Hof van Beroop heeft niet bepaald de reputatie van de zachte lijn te zijn. Het Hof blijkt daarentegen niet bang te zijn de straf te verzwaren wanneer een schuldvraag bevestigend wordt beantwoord. Indien er een straf komt zullen er vermoedelijk vraagtekens kunnen rijzen of men met dezelfde frak- tieleider kan blijven voortwerken. Een gerechtelijke veroordeling weegt immers zwaar door bij het pu bliek hoe bekwaam men ook moge zijn. Een definitieve of zelfs tijdelijke politieke elimi natie van Jacques Timmermans zou vanuit het stand punt van de oppositie een zwaar verlies zijn. Nie mand komt op het ogenblik in aanmerking de leemte te vulien die dan zou ontstaan. De V.U. deed bij de besprekingen van de reke ningen ook een extra-inspanning om zich wat meer te laten horen. Opvallend was wel dat vooral ge poogd werd uit te halen naar Burgemeester Cosyns. De inhoud van de argumentatie ging maar al te vaak teloor in bekvechterij. Het is bovendien opvallend hoe gemakkelijk de (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1