a m s 6 LEERLINGEN VORMEN IS BOUWEN AAN MORGEN Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 26 augustus 1983 EKONOMISCH HERSTEL NIET VOOR MORGEN FISKALE AMNESTIE MET GROTE VRAAGTEKENS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Niemand zal nog wel ontkennen dat de werk loosheid, en in het bijzonder de jongeren-werkloos heid, de plaag is van deze tijd. Deze kwaal bestrij den waar wij kunnen is niet alleen een sociale plicht maar ook een kwestie van collectieve zelfverdedi ging. in de ons omringende landen en ook in ons land wordt meer en meer ingezien dat de beroepsoplei ding in handel en ambacht uitermate geschikt is cm jongeren tegen langdurige werkloosheid te vrij waren. De wet op de verlengde leerplicht heeft te recht de waarde van de middenstandsoplei ding erkend. Voor de jongeren die in het onderwijs met vol ledig leerplan niet aan hun trekken komen is ook deeltijds leren voorzien, d.i. afwisselend werken en leren. De 16-jarigen, (of de 15-jarigen die twee leer jaren van het secundair onderwijs gevolgd hebben) kunnen tot 18 jaar overschakelen op «deeltijdse leerplicht door het afsluiten van een leerovereen komst. !n Vlaanderen alleen zijn er circa 11.000 jongeren die via een leercontract een beroep aan leren dat zij later ook als zelfstandige kunnen uit oefenen. Onder leiding van een vakbekwaam patroon leren zij al doende in een onderneming, waar naast zij één dag per week (straks anderhalve dag vc~>r jongeren van 16 jaar) lessen volgen in de cen- tid voor middenstandsopleiding. Die lessen sluiten rechtstreeks aan bij de in het bedrijf opgedane er varing, waarbij de patroon het takenboekje volgt dat de onderdelen vermeldt van het aan te leren beroep. Niet zelden horen wij zelfstandige ondernemers klagen over het tekort aan geschoolde medewerkers of aan opvolgers voor hun zaak. Door zich zelf voor de opleiding in te zetten, in het raam van leercon- tracten, kunnen zij in dit tekort helpen voorzien. Zeker, het opleiden van leerlingen is soms las tig en ondankbaar, al verschaft het doorgeven van de eigen bekwaamheid ook een bijzondere vorm van arbeidsvreugde en arbeidsfierheid. Voor de toekomst van de middenstand, als so ciale geleding, en voor de gemeenschap in haar ge heel, is het hoogst belangrijk dat de vraag naar op leiding beantwoord wordt door een voldoende aan tal bekwame en sociaal-voelende ondernemers. Daarom richt het N.C.M.V. een warme oproep tot de patroons die bereid en in staat zijn de taak van opleiderop zich te nemen. Hoewel het geenszins de bedoeling mag zijn de leerlingen als goedkope werkkrachten te gebruiken kunnen zij niettemin, naarmate hun opleiding vordert, nuttige diensten bewijzen aan de onderneming. Het is ook niet onbelangrijk dat zij al doende lerend ook de mentaliteit meekrijgen van de plichts bewuste middenstander die gehecht is aan zijn be roep en vreugde schept in het besef niet alleen zich zelf maar ook zijn klanten en de gemeenschap te dienen. De duizelingwekkende cijfers van de begroting 1984 die net voor de regering met vakantie ging be kend raakten, wekken op zichzelf ai het vermoeden dat het met ons ekonomisch herstel nog iang niet koek en ei is. Erger nog, het tekort van 500 miljard zou vol gens experten van de staatshuishouding een raming aan de lage kant zijneen totaai van tegen de 600 miljard zou beter met de werkelijkheid overeenko men. Het zit er dik in dat de ministers, ditmaal aan gevoerd door de knappe maar op verre na niet am- bitieloze Gol, hun rekenmachientje nogmaals ter hand mogen nemen in afwachting dat Wilfried Mar tens met een deskundig gerepareerd hart weer zelf aan de slag kan. Nu is het natuurlijk ook zo dat men de slappe situatie van onze nationale ekonomie niet los kan zien van de Europese ontwikkeling terzake, en deze laatste dan ook weer niet buiten de wereld-ekono- mische tendensen kan worden begrepen. In opdracht van het Europese Parlement hebben de voormalige president van het Frans Planbureau, Michel Albert, en de directeur van de Londense Bu siness School Jim Bal! een rapport opgesteld over de mogelijke wegen naar een herstel van de Euro pese ekonomie, en dat rapport is verre van optimis tisch. Beide heren zijn van oordeel dat de worm in de appel zit, wat voor de gezondheid van de appel inkwestie zonder meer katastrofaal te noemen is. De EG heeft volgens bewust rapport een be slissende slag verloren in de konkurrentie met Ja pan, de States en nog een aantal nieuwe industrie landen. Er werd in de jaren zeventig een enorme fout begaanpartikuliere en koüektieve konsumptie kregen de voorkeur boven investering beschikbaar inkomen haalde het op de werkgelegenheid. Van daar is de ekonomische struktuur afgezwakt en is de werkloosheid te hoog opgelopen, en daar helpt geen lievemoederen aan. Cijfers In de voorbije tien jaar werden in de States zowat 15 miljoen nieuwe banen gekreéerd, in Japan nog 3 miljoenin Europa was dat cijfer nul komma nul. Tussen 1974 en 1980 stegen de reëie lonen in de EG jaarlijks met 2,5 procent, maar de tewerkstelling bleef wat ze was. In dezelfde pe riode steeg de tewerkstelling in de USA met twee procent per jaar, terwijl de ionen onveranderd ble ven. in Japan stegen de lonen weliswaar met 2,3 ten honderd (maar die kwamen van ver...), maar ook de tewerkstelling groeide, zo zij het in mindere mate Wat onder andere te maken heeft met het feit dat er praktisch geen werkloosheid bestond in het land van de rijzende zon. Een en ander heeft ook voor gevolg dat de V.S. minder investeerden iri de Euro pese kontreien. Het rapport legt de vinger ook op een andere wonde de als maar toenemende verstaatsing van de ekonomie. Het aandeel van de overheidsuitgaven in de Amerikaanse en de Japanse BNP's bedraagt hooguit 34,5 tot 35,5 procent, tegen... 51 ten hon derd in West-Europa. Overheidsuitgaven kunnen sti mulerend werken, dat wordt algemeen aanvaard, maar ze worden loodzware remmen als die staats uitgaven noodgedwongen dienen vertaald in lasten verzwaring die zowel het privé initiatief ais het bedrijfsleven in het algemeen aantast. Wat België betreft, hier liggen we op het stuk van overheids uitgaven (denk maar aan de miljarden voor Cocke- riil-Sambre, de Kempische steenkool e.a.m.) nog een stuk slechter: 55 procent van het Bruto Natio naal Inkomen. Een andere merkwaardige vaststelling van de heren Albert en Ball is dat in landen waar de graad van robotizering het hoogst is, de werkloosheid het laagst ligt. De konklusie ligt voor de handhet bedrijfs- initiatief moet worden aangemoedigd door lasten vermindering, de Staat moet ophouden miljarden goed geld te storten in bodemloze putten, kapitaal moet vrij komen voor investering in spitstechnologie en toekomstgerichte sektoren. Geens' «Technology» dat is beslist een stap vooruit geweest Een eerder veeg teken is dat de linksen in de grond geen enkel praktisch uit te voeren alternatief hebben kunnen bedenken... Toen minister van financiën De Clercq binnen het kader van de begrotingsmaatregelen voor 1983 besloot het licht op groen te zetten voor twee wel bepaalde vormen van fiskale amnestie, zal hij allicht wei beseft hebben dat zulks niet in dank zou worden afgenomen door een beduidend deel van de werken de bevolking, en evenmin door de zovele kleine (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1