d w Bkb/ e atns Raad szi tting Zalige JCoogdag E D IT O R I AAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 28 oktober 1983 VAN 13 OKTOBER 1983 o De Burgemeester en G. De Kegel twisten o Walter Moens vergaloppeert zich opnieuw, maar nu op een zeer explosief terrein AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN: Nucleairre inspraak. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 8) Goedkeuring aangaan van lening voor de res tauratiewerken aan de zijgevels noord en zuid van de O.L.V.-Hemelvaartkerk te Ninove. Dhr Torrekens Zoals blijkt uit het schrijven van 12.10.81 van dhr Gouverneur der Provincie, be draagt de staatstoelage voor de restauratiewerken noord en zuid reeds 27.876.821 F. Op dit ogenblik is het stadsaandeel 27.877.000 x 1/3 9.292.333 F. In het totaal werd reeds 8.436.000 F geleend voor het vereffenen van het stadsaandeel in deze werken. We stellen dus voor nog eeri aanvullende lening van 857.000 F aan te gaan, terugbetaalbaar op 20 jaar. Dhr Timmermans Er zijn 2 verschillende be slissingen te nemen, maar neem ze in één dossier. Dat bespaart werk en moeite. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 9) Goedkeuring aangaan van lening voor de res tauratiewerken aan de zijgévels noord en zuid van de O.L.V. Hemelvaartkerk te Ninove. Dhr Torrekens Zoals blijkt uit het schrijven van 20.7.83 van het Ministerie van de Vlaamse ge meenschap bedraagt de staatstoelage voor de res tauratiewerken zijgevels noord en zuid reeds 30.770.923 F. Op dat ogenblik bedraagt het stads aandeel 30.770.923 F x 1/3 10.256.974 F. In het totaal werd reeds 9.293.000 F geleend voor het vereffenen van het stadsaandeel in deze werken. We stellen voor nog een aanvullende lening van 964.000 F aan te gaan, terugbetaalbaar op 20 jaar. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 10) Stadsbegroling over 1983 Goedkeuring wij- ziging nrs 1 (buitengewone dienst) en 2 (gewo ne dienst). Mevr. De Kegel Ik stel voor punt 17 er ook bij te betrekken. Dhr Burgemeester Akkoord, we nemen punt 17 eerst. 17) Voorstel van Mevr. De Kegel tot goedkeuring van een begrotingswijziging van de Kerkfabriek Sint-Kristoffel te Poliare. Mevr. De Kegel Wij ontvingen tijdens de laatste gemeenteraad van ondernemer De Vos vol gende brief Mevrouwen en Mijne Heren, De begrotingen 1984 van de kerkfabrieken wer den vermoedelijk vóór 15 augustus overgemaakt aan de gemeenteraad, om erover advies uit te brengen vóór de stemming van de gemeentebegroting 1984. Aldus wordt het U gegund deel te nemen aan de beraadslaging over de begroting 1984 van de Kerk fabriek Sint-Ktistoftel van Poliare, die mij de uitvoe ring van restauratiewerken aan de parochiekerk toe gewezen heeft bij beraadslaging van 5 maart 1978. Na voorlopige opievering mijner werken op 13 oktober 1981 en hun eindoplevering op 7 december 1982 beliep mijn tegoed op 10.959.213 F, verreke ningen en B.T.W. inclusief. Na ontvangst op 1 dezer van 3 afkortingen, be taald met behulp van 3 verschillende rekeningen, ten belope van 493.000 F, heb ik onafgezien van de bedongen vertragingsintresten geraamd op min stens 400.000 F heden nog een tegoed van een saldo van 376.336 F. Ik veroorloof me beroep te doen op alle leden van de gemeenteraad om er willen over te waken dat de begroting van de Kerkfabriek SINT-KRISTOF FEL van Poliare de nodige kredieten zou voorzien voor de algehele betaling van mijn tegoed zó in hoofdsom ais in intresten. Ik stuur een afschrift van onderhavig verzoek aan Monseigneur de Bisschop van Gent en aan de heer Gouverneur. Mevr. De Kegel Vermits betrokkene vraagt de nodige kredieten te voorzien voor de gehele beta ling van zijn tegoed, dacht ik er goed aan te doen een begrotingswijziging voor te stellen, vermits er nog kredieten waren op de buitengewone begroting. Ondertussen vernamen we op de commissie Fi nanciën dat er misschien een misverstand bestaat, de Kerkfabriek zou namelijk een bedrag van onge veer 400.000 F niet verdisconteerd hebben en van daar de 376.000 F die nog zouden verschuldigd zijn aan de aannemer De Vos. Maar hoe is het te verklaren dat de Kerkfabriek zoiets vergeet, na zovele brieven, telefonische ge sprekken, persoonlijke bezoeken van dhr De Vos, evengoed als van mevrouw De Vos. Bij de pasfoor zaliger hebben ze drie dagen gratis werk verricht ten einde te bekomen dat hij er zich eens zou mede bezighouden. Niets hielp er. Van nergens kwam er reaktie. Ook de heer De Riemaecker heeft dit meer dan een iaar geleden aangeklaagd. Ik heb de indruk dat we zullen spijt hebben dat er dan niet aange drongen werd bij de Kerkfabriek, want dhr De Vos komt binnenkort met een rekening van meer dan 700.000 F nalatigheidsintresten. Deze man werd door de belastingen bedreigd met verkoop van zijn bezittingen, daar waar hij van de Staat, steden en kerkfabrieken twee miljoen meer moet ontvangen dan men hem bij de belastingen (Lees verder op pagina 2) 86. De anti-rakettenbetoging was suksesvoller dan de voorstanders zelf ooit hadden durven verhopen. Over het aantal deelnemers liepen de meningen sterk uiteen. De rijkswacht hield het bij 120.000, de organisatoren op 400.000. De waarheid ligt waar schijnlijk ergens tussenin, maar er waren er duide lijk nog meer dan twee jaar terug. Het juiste aantal heeft minder belang. Het suk- ses zit hem in de massale opkomst van mensen uit alle strekkingen enkel de liberalen waren officieel niet vertegenwoordigd uit alle maatschappelijke klassen, jong en oud, Walen en Vlamingen vreed zaam naast elkaar. Vreedzaam... Het kernwoord waar het alle maal om draait. Geen gebroken ruiten en gewonden die herinneren aan de tijd van de koningskwestie, de eenheidswet, de boerenbetoging of de Waalse staalarbeiders in Brussel. Tot nog heeft men in Bel gië zelfs nog geen basis al zittend geblokkeerd. Nu is de vraag of met dit alles de plaatsing van de Amerikaanse Cruise en Pershing-raketten kan worden verhinderd, laat staan de ontmanteling van de reeds geplaatste Russische SS-20 kan worden afgedwongen. Het feit dat al deze raketten passen in het pokerspel van de twee grootmachten is daar zeker niet vreemd aan. Het kernprobleem een gepaste term toch wei is de inspraak .van de Europese landen in de stelling van nieuwe nucleaire wapens. In Oost-Europa ligt het probleem niet zo moei lijk enkel- in Oost-Duiisland staan kernwapens op gesteld de Russen willen en durven in de andere satelietstaten .geen kernwapens opstellen. In West-Europa ligt het anders. De Verenigde Staten grenzen niet direkt aan de Westeuropese landen. De afstand is te belangrijk en de Amerikanen willen er dan ook met alles er op en er aan aanwezig zijn 300.000 soldaten, modern conventioneel oorlogstuig en een nucleaire paraplu. Deze toestand ontstond na de Tweede Wereld oorlog toen West-Europa letterlijk plat lag en hulpe loos was. Het Marshall-plan bracht vlug de eigen ekonomische ontwikkeling op gang, het Amerikaanse leger bleef lange tijd het zwaartepunt in de West europese verdediging. Tot vandaag behielden zij op het vlak van de kernwapens zowat het monopo lie. Er zijn natuurlijk de kernwapens van de Britten en de Fransen, maar die zijn in het totale kader te verwaarlozen en bepaalde installaties mogen door ons worden bewaakt maar niet worden bediend. Een aantal dingen zijn in de laatste vijfentwin tig jaar totaal veranderd. West-Europa heeft zich ekonomisch sterk ontwikkeld, de kernwapens zijn zo talrijk, zo vlug en zo gevaarlijk geworden dat een konflikt het grootste gedeelte van de wereld kan (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1