d e z\n U/Qams b*1 EEN KWART-EEUW «BEREID ZIJN»! EDIT ORIAAL Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 2 december 1983 ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN COMANDANT ANDRE MOEREMANS is de dienstplicht wel algemeen HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN i i Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In een tijd die men materialistisch noemt, waarin eike vorm van dienstbaarheid als het ware ver bannen schijnt, waarin échte en héchte vriendschap ijdele woorden zouden blijken te zijn, waarin een sociaal-voelend mens als een eenzame eilandbewoner zou worden beschouwdin zó een tijd doet het deugd aan het hart een heerlijk relaas te kunnen neerpennen over een échte Ninovieter, in hart en nieren, die al deze eigenschappen in één smeltkroes heeft weten te mengen tot één 25 jaar volgehouden ideaalDIENEN Gegroeid uit de V.V.K.S.-Scoutsbeweging werd hij in zijn jeugdjaren al vlug vertrouwd met het Be Prepared Bereid Zijn van Lord Baden Powell, en na de oprust-stelling van zijn vader die van 1929 tot 1950 Commandant was van de Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer, Gewestelijke Groep, Ninove, voelde André Moeremans na het beëindigen van zijn studies de drang om het zich dienstvaardig stellen voor de gemeenschap als een onweerstaan bare lokroep in zich opwellen. Op 26 oktober 1950 werd hij als aspirant-brand weerman in de schoot van de grote Ninoofse Pom- piersfamiiie opgenomen en er op 18 mei 1951 tot volwaardig brandweerman benoemd. Reeds vlug merkte de korpsleiding de schran dere geest en de uitzonderlijke begaafdheid van de ze jonge pompier: een aangeboren zin tot leiding geven, geschraagd op een zeer sterke technische bagage. Commandant K. Fransman stuurde hem naar Gent waar hij in 1952 met onderscheiding de cursus voor kandidaat-officier succesvol besloot, en in dit zelfde jaar werd hij bevorderd tot Sergeant. Na een schitterende viering van het 75-jarig bestaan van de Gemeentelijke Vrijwillige Brandweer Ninove, in 1954, waaraan talrijke buitenlandse dele gaties deelnamen en waarvan de Stad Ninove en haar bevolking, onder het onvergetelijk boegbeeld van Commandant K. Fransman toen ook Nationaal Voorzitter van de Belgische Brandweerfederatie drie dagen dolle feestvreugde genoot, ontstonden moeilijkheden tussen het Stadsbestuur en de Korps leiding die het korps in een onbehaaglijk gevoel van onzekerheid dompelden. Luitenant Albert De Roeck werd in 1958 dienst doende Bevelhebber en op 7 februari 1958 werd Sergeant André Moeremans bevorderd tot Onder- Luitenant. Toen Luitenant Gustaaf De Jonge, hierover door het Stadsbestuur gepolst, het wenselijk achtte de korpsleiding toe te vertrouwen aan een jeugdige officier, aanvaardde o./Luitenant André Moeremans de uitdaging om op 32-jarige ouderdom het enigs zins geschokte korps terug in veilige banen te lei den. - Op 1 oktober 1958 werd hij door de Stad benoemd tot Kapitein - Bevelhebber. Het werd de start van een schitterende pompiersloopbaan die thans 25 jaar jong is en waaruit wij graag een luk rake greep doen in de zovele herinneringen die ais het ware zó maar oprijzen bij hen die nauw ver bonden zijn met de brandweerdienst te Ninove. Onmiddellijk na zijn aanstelling tot Comman dant nam Kapitein Moeremans een oude traditie van zijn vader terug op en werd het ganse korps ieder jaar vergast op een Zomerfeest, waarbij het nooit aan vreugde en plezier ontbrak en dat de vriend schapsbanden onder de korpsieden in niet geringe mate stimuleerde. 1962 werd een bijzonder jaar voor de Brand weer. Na tal van administratieve beslommeringen te hebben omzeild, wist de Bevelhebber zijn korps te verrijken met een nieuwe tankwagen en werd er bezit genomen van een nieuw arsenaal op de Des. de Bodtkaai dat door zijn moderne opvattingen toen tenvolle beantwoordde aan de vereisten van een even modern brandweerkorps. De zorg voor het materieel, het interventie-klaar houden, was voor de jonge korpsleider één grote bekommernis en toen in 1965 1ste Sergeant De Vos, verantwoordelijke voor het materieel, tot o./Luite- nant werd bevorderd, werden twee techniekers aan gesteld Korporaal Beeckmans en Brandweerman Myny die, samen met ancien Sergeant De Grijse, het rollend materieel en al wat er kwam bij kijken start-klaar hielden. Toen werd er ook voor de eerste radio-verbindingen gezorgd. (Lees verder op pagina 2) 91. In 1982 teide de militielichting van Ninove 678 personen; 284 jongens, geboren in 1964, werden ingeschreven in de werfreserve, 393 werden over gebracht uit vorige lichtingen en 1 persoon werd ingedeeld bij de lichting 1983 wegens de verbreking van zijn vrijwillige dienstverbintenis. En toch bïeven er slechts 120 dienstplichtigen over in de lichting 1982. 558 werden immers uit de lichting verwijderd. Voor twee personen was dit omwille van vrijwillige dienstneming, voor nog een tweetal betrof het vervroegde dienstneming. De ove rige 554 werden verwijderd wegens uitstel of vrij lating. Heel wat jongens blijken weinig zin of haast te hebben om hun dienstplicht te vervullen. In ja nuari 1982 werden liefst 589 aanvragen ingediend om uitstel, vrijstelling en/of vrijlating te bekörnen. De motivatie was uiteenlopend uitstel wegens stu dies (469), vrijlatingen op morele grond (77), kost winners (19), vrijlating op lichamelijke grond (17), onmisbaren in een bedrijf (6), dienstplichtigen die een broeder onder de wapens heeft (1). In de meeste gevallen werden deze verzoeken ingewilligd. Voor de studenten zijn er geen proble men, 6 dienstplichtigen bekwamen met de lichting 1982 ontheffing van werkelijke dienst in vredestijd, 68 dienstplichtigen bekwamen vrijlating op morele grond, 28 dienstplichtigen werden met de lichting 1982 vrijgesteld van legerdienst op lichamelijke grond, 2 dienstplichtigen werden gereformeerd, 5 dienstplichtigen gingen een vrijwillige dienstverbin tenis aan en 2 gewetensbezwaarden zijn vrijgelaten van elke militaire dienst. Dit betekent dat Ninove in 1982 120 dienstplich tigen had terwijl er in feite 284 ingeschreven waren in de werfreserve (jongens geboren in 1964). Min der dan één op twee doet dus effektief legerdienst ondanks het feit dan er een algemene dienstplicht is in dit land. (Lees verder op pagina 2) Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1984 te hernieuwen door storting of overschrijving van 600 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank!

Denderklok | 1983 | | pagina 1