h rist £/7 W a ünis 6^ Raadszitting EDIT ORIAAL \j Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 9 december 1983 VAN 1 EN 2 DECEMBER 1983 Een zeer rustige start... Een flinke boterham. HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN co Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Weinige minuten na halfacht verklaard dhr Bur gemeester Cosyns de zitting voor geopend. Afwezig dhr Waltniel. Verontschuldigd dhren Desprets en Daumerie. Dhr De Ville zal met enige vertraging aankomen. Vooraf worden een paar opmerkingen gemaakt over het verslag der vorige zitting door dhren Tim mermans en Moens. 1) Goedkeuring verklaring in verband met de rech ten van het kind. Dhr Burgemeester 24 oktober II. werd door UNICEF (Kinderfonds van de Verenigde Naties) uit geroepen tot dag van het kind. Op voormelde dag ontving ik van verscheidene onderwijsinstellingen het voorstel tot goedkeuring en opname in de notulen van de gemeenteraad van een verklaring waarvan de tekst als volgt is gefor muleerd De Gemeenteraad, overwegende dat de kinderen de toekomst van de wereld zijn; overwegende dat elk kind, waar het ook gebo ren wordt, ons kind is; overwegende dat in vele gebieden op deze we reld oorlog, haat en onrecht heersen; overwegende dat de kinderen van vandaag el kaar zouden moeten leren kennen, elkaar leren be grijpen en ook van elkaar gaan houden; overwegende dat kinderen maar al te vaak het slachtoffer zijn van conflicten, natuurrampen, on derdrukking en onrechtvaardigheid; Wij, gekozenen van Ninove, in de uitvoering van het ambt dat ons werd toevertrouwd door de bur gers van onze gemeente, Vragen dat zowel de Belgische regering als alle andere regeringen in de wereld de verklaring van de rechten van het kind zouden eerbiedigen zonder onderscheid van ras, huidskleur, geslacht, godsdienst of nationaliteit; Vragen dat bij een natuurramp of menselijke conflicten de kinderen altijd het eerst zouden wor den geholpen; Vragen dat bij de voorbereiding van de pro gramma's voor ontwikkelingssamenwerking met de Derde Wereld, vooral aandacht zou worden besteed aan de kinderen die het ergst door honger en on derontwikkeling worden getroffen. Ik meen dat de overwegingen en motiveringen van de voorgestelde tekst voor zich spreken en ieders goedkeuring kunnen wegdragen. Bijgevolg heb ik de eer U voor te stellen, Me vrouwen, Mijne Heren, voormelde verklaring te wil len goedkeuren. Ze zal in Uw naam toegezonden worden aan het Belgisch Comité voor Unicef, Kin derfonds van de Verenigde Naties, Jozef ll-straat 1, te 1040 Brussel. Dhr Timmermans Akkoord, maar dan moet U ook op het lokaal vlak hieraan aandacht geven. Ik denk aan het Vrouwenhuis waarbij ook vaak het lot van kinderen komt kijken. Algemene goedkeuring met 27 stemmen. Dhr De Ville neemt zijn plaats in. 2) O.C.M.W. Begroting over 1983 Wijziging nr. 1 Gewone- en buitengewone dienst. Dhr Torrekens geeft enige toelichting. Goedgekeurd met 26 stemmen tegen 2 (V.U.). 3) O.C.M.W. Goedkeuring begroting over 1984. Dhr Torrekens geeft enige toelichting. Dhr Moens Telkens wanneer de begroting van het OCMW hier in deze raad moet worden goed gekeurd, is de kernvraag steeds, hoeveel moet de stad nu bijpassen Telkens opnieuw worden dan vragen gesteld, suggesties gedaan. Telkens opnieuw bleek dan dat het Ninoofse OCMW in vergelijking met andere, ons omringende OCMW's een zeer goed sociaal beleid had, zonder overdreven stadstussenkomst. Ik verwijs naar Geraardsbergen bv., waar men een gemiddelde tussenkomst had van 40 miljoen per jaar. Evenals andere kleinere OCMW's, waar de druk van de tussenkomst per inwoner 50 a 60% meer was dan bij ons. De organieke wet van 8 juli 1976 betreffende het OCMW heeft vele nieuwe mogelijkheden ge opend inzake het sociaal beleid van de steden en gemeenten. De voorbije bestuursperiode was voor het OC MW van Ninove vooral een aanpassing en uitbouw op basis van de nieuwe wettelijke visie. De eerste grote moeilijkheid was de fusie van alle beroemde COO's in één groot OCMW. Diegenen die hier bij betrokken zijn geweest, kunnen getuigen dat dit zeer moeilijk was. Ondanks somtijds zeer frustteerde zaken werden overdrach ten en samensmeltingen goed geregeld. Het personeelsprobleem was nog het gemakke lijkste probleem, echter bleef dit aanslepen tot be gin 1980, vooraleer de nieuwe formatie, geldelijk statuut en herbenoemingen volledig geregeld waren. Ik kan hier de Raad mededelen dat bij het OCMW alles reeds geregeld is, terwijl het kader van de stad nog niet volledig is opgevuld. Terzelfdertijd werden in het kader van de nieuwe wet nieuwe dien sten gecreëerd zoals sociale dienst, dienst maal tijd aan huis, BTK-projekten voor klusjesmannen en schoonmaaksters, patrimonium beheer, onderzoeken naar andere en nieuwe mogelijkheden, saneren en omvormen van de stedelijke kliniek. De filosofie was hier telkens zeer duidelijk Binnen het wettelijk kader «diensten creëeren», ten bate van de Ninoofse bevolking, zonder buitenmati ge grote financiële lasten. Men redeneerde vanuit de idee dat sociaal beleid geld kost en mag kosten, maar dat men eveneens diensten kan oprichten die subsidieerbaar waren, en terzelfdertijd ook voor de bevolking «service» waren. Deze idee heeft er voor gezorgd dat de stads tussenkomst in de voorbije bestuursperiode mini maal waren. Nu echter stellen wij vast dat de benadering van de sociale taak van het OCMW wordt uitgehold en anders is. De tussenkomsten aan privé instellin gen, die enkel maar gesubsidieerde sociale taken vervullen heeft zijn intrede gedaan (zie post 158, toelage aan gezinshulp 500.000 F) en zal verder worden gezet, tot wanneer het OCMW enkel nog een betaalorganisme zal zijn voor bewezen sociale (Lees verder op pagina 2) 92. Er was een tijd dat de persmensen nauwelijks enige dokumentatie kregen over notapunten die op de agenda stonden. Wie heeft gezien wat er naar aanleiding van de laatste gemeenteraadszitting werd rondgedeeld kan nog moeilijk deze stelling hand haven. Het was dan wel een stevige agenda die om het voor iedereen enigszins menselijk te maken werd ge splitst over twee zitdagen. De begroting van OCMW, van kerkfabrieken en boven alles van de stadsbe- groting 1984 zorgden immers voor een stevige agen da. De gemeentebegroting dienstjaar 1984 is een stevig boek van 137 bladzijden. Dat verbaast niet wanneer men weet dat voor 1.387.184.367 F aan ge meenteleningen nog moet worden terugbetaald, 58.529.390 F in 1984 aan de gemeente Ninove moet worden terugbetaald en liefst 108.393.570 F aan in teresten moet worden betaald. Verder bevat het persdossier een hele reeks «verslagen aan de Raad» over de begrotingen van de kerkfabrieken uit Groot-Ninove. De gewone ge meentelijke toelage aan alle kerkfabrieken samen bedroeg 5.692..606 F, klein bier in vergelijking tot de honderden miljoenen van de gemeentebegroting. Er is ook de zeer klare toelichting van Schepen van Financiën Torrekens over de gemeentebegroting 1984. Vertrokken van het negatief saldo van 35,5 miljoen F na de begrotingswijziging 1983, leiden 9,8 miljoen F meeruitgaven personeelskosten, 3,2 miljoen F meer uitgaven voor overdrachten, en toe name van de schuld ingevolge nieuw opgenomen leningen met 16,4 miljard en 2,7 miljoen F minder- uitgaven werkingskosten, 31 miljoen F meer ontvang sten en 21 miljoen minder ontvangsten tot een te kort van 41,2 miljoen F voor het dienstjaar 1984. Dit noopte het Schepencollege bijkomende mid delen te zoeken. In navolging van de richtlijnen, wordt een huisvuilverwerkingsbelasting van 500 F per gezin gestemd en een verhoging van 2 F per huisvuilzak. Dit moet 6,5 miljoen F opbrengen. Aan- (Lees verder op pagina 2) Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1984 te hernieuwen door storting of overschrijving van 600 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank! WBekH

Denderklok | 1983 | | pagina 1