urns Read slitting EDIT ORIAAL hernieuwing VAN 1 EN 2 DECEMBER 1983 Schepen Torrekens presenteert de rekening van de iaatste jaren Madame Blanche doet voorspellingen VAN DE ABONNEMENTEN Kerstmis. f4 Zevenenvijftigste Jaargang Vrijdag 23 december 1983 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - S400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 14) Goedkeuring stadsbegroting over 1984, De Heer De Ville is niet meer aanwezig. Dhr Torrekens: Mijnheer de Burgemeester, Waarde Collega's, Het is gebruikelijk en passend dat telkenjare bij de bespreking van de begroting de Schepen van Fi nanciën toelichting geeft bij het voorgelegde ont werp. Ik heb mij voorgenomen dit te doen door eerst enkele algemene beschouwingen te geven en na dien uitleg te verstrekken over het ontwerp zelf, waarover U tijdig alle nuttige documentatie werd ter hand gesteld. Het zal U niet ontgaan zijn dat alle richtlijnen van de overheid de ernst van de toestand onderlij nen waarin de gemeentefinanciën zich bevinden, en meer dan ooit de nadruk leggen op besparing, be zuiniging en begrotingsevenwicht. De onderrichtin gen zijn zodanig opgesteld dat het merendeel van de gemeenten verplicht zullen worden aan echt bezui- nigmgswerk te gaan doen, en dat het beleid terzake er niet meer zal in bestaan lukraak in te grijpen in de uitgaven- en ontvangstenstruktuur, maar het re sultaat zal moeten zijn van een degelijk bestudeerde beleidsaanpak. Deze bekommermis blijkt niet alleen uit de om zendbrieven van de hogere overheid, maar werd te vens beklemtoond in de hoorzitting waartoe onlangs Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1984 te hernieuwen door storting of overschrijving van 600 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank! de verantwoordelijken voor de gemeentelijke finan ciën werden opgeroepen door de bevoegde Minister van de Vlaamse Gemeenschap, waar uitvoerig werd gehandeld over de sanering van het plaatselijk be leid. Meer nog, in de laatste weken werden wij uitge nodigd tot het bijwonen van verschillende semina ries waarin benadrukt werd dat, naast het opstellen van een begroting (en achteraf het vaststellen van de rekening) het financieel beheer eveneens het aantrekken van de nodige inkomsten behelst om in de toekomst een aangepast beleid te kunnen voeren. Rekening houdend met deze ruime informatie is het duidelijk dat het begrotingswerk niet louter mag gebaseerd zijn op voorgaanden of op ervaring, maar dat het moet gesteund zijn op een analyse van de toestand waarin wij ons nü bevinden, en dat het moet kaderen in een financiële meerjaren planning. Bovendien mag de aandacht niet teveel gericht zijn op randvoorwaarden en een aantal bestaande pro blemen waarmee het plaatselijk bestuur geconfron teerd wordt. Is het momenteel niet zo dat bv, de onzekerheid over het gemeentelijk aandeel van het Gemeente fonds, de aansleep in het betoelagingssysteem door de voogdijoverheid, het ontbreken van een juiste kostprijsberekening van sommige dienstverleningen, de stijgende OCMW-lasten e.a. teveel de aandacht afleiden van de reële bestuurproblemen en van een verantwoord beheer van de middelen die daartoe voorhanden en nodig zijn. Bezuingen en besparen is uiteraard een moei lijk proces. Het is net het omgekeerde van een groei proces. Wanneer de middelen aangroeien komen er langs alle kanten suggesties en voorstellen om deze extra-middelen op een bepaalde wijze aan te wen den. Deze impulsen ontstaan spontaan. Voor bezui nigingen echter is het net andersom er ontstaan zelden of nooit impulsen, integendeel, argumenten worden gezocht om de besparingen steeds maar af te wentelen. Met is opmerkelijk hoe in de huidige economisch moeilijke tijd heel wat meer problemen op de stoep van het gemeentehuis worden neerge- legd, het ene al meer dan het andere met financiële weerslagen dat nog steeds van het standpunt wordt uitgegaan dat was gisteren zó was, hoofd zakelijk vandaag nog zó moet zijn. Meer dan ooit moet er wijziging komen in de beleidsvisie en uiteraard ook in de begrotingspro cedure. Programma's en budgettaire uitgaven uit het verleden kunnen niet gewoon verder doorgetrokken worden zij dienen periodiek aan een heronderzoek onderworpen te worden om ruimte te scheppen voor nieuwe realisaties die afgestemd zijn op eigentijdse noden en verwachtingen van de burgers. In dit licht dienen dan ook de kredieten te worden gezien, uit getrokken voor de herziening van bepaalde BPA's, desgevallend in het kader van de stadskernvernieu wing. Het ligt wel veel moeilijker voor de bestaande projecten die bij zakelijke afweging groter en groot ser uitgevallen zijn dan gewenst en waarvan het ge wicht van de constructiekosten met behulp van een aantrekkelijke bijdrage van de overheid werd opge vangen, doch waarvan nu de zeer zware rekening (Lees verder op pagina 2) Het schijnt in deze tijd niet zo gemakkelijk om iets rond Kerstmis te schrijven. Ons levensritme is immers zo hard en snel geworden dat het moeilijk wordt zich eens rustig te bezinnen over dat leven. Voor velen is het leven een aaneenschakeling van modeverschijnselen geworden. Zij gaan zoge zegd met hun tijd mee en wij zien hen niet meer terug. Voor anderen is het een aaneenschakeling van routine geworden opstaan, werken, TV-kijken, slapen gaan en dan opnieuw opstaan,... En dan is er nog die wijdse wereld waarvan men zegt dat hij ons dorps is geworden. Is dat wel zo Want zijn wij niet te afstandelijk en te immuun voor ai wat avond na avond de huiskamer wordt binnengekabeld Als die wereld dan toch ons dorps is, waarom blijven wij dan toch zo onverschillig en hulpeloos bij al die ellende en leed dat vele mensen meestal door andere mensen wordt aangedaan Het leven is de dag van vandaag niet gemakke lijk, zeker in deze tijd van het jaar. December is immers ook voor ons een van nature ellendige maand met al zijn regen, ijzel, koude en minder koude perioden die elkaar afwisselen. Griep en ver koudheden en allerlei andere kwaaltjes teisteren onze geest en ons lichaam. Je gaat met opgezette kraag in het donker naar je werk als Koning Win ter je wagen maar niet heeft geïmmobiliseerd en je keert in dezelfde duisternis opnieuw huiswaarts. En dan is er toch weer Kerstmis. Kerstmis is de kerstverlichting en de kerstmuziek in de straat en bij je thuis. Het is het origineel kerstprogramma op radio of TV. Maar het is méér. Het is de sfeer. Het is het minder zakelijk babbeltje op je werk over hoe je thuis kerst viert. Het is het samenkomen van familie en vrienden met Kerstmis. Het is het persoonlijk woordje op de kerstkaart. Het even rustig worden bij een kerstconcert of een kerstlied... (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1983 | | pagina 1