10 «DE DENDERKLOK» GEMEENTERAADSZITTING Van de in 1986 voorziene resterende 23.330.768 F voor de voorzegde verbinding Linkebeek-Neigem kan ruimschoots het noodzakelijk bedrag worden besteed om enige initiatieven te nemen. Tenslotte kan van deze restant en de bestem mingswijziging van het krediet van 10 miljoen F voor onteigeningen voor een nieuw industriepark, een polyvalente zaal binnen het stadscentrum wor den gerealiseerd. Streefdatum kan bv. zijn het 25-jarig bestaan van karnaval Ninove om deze absoluut ontbrekende infrastruktuur te realiseren, 't zij door verbouwing van bestaande gebouwen, 't zij door nieuwbouw, in vervanging van het eerder voorziene kultureel centrum. Wat het initiatief voor een nieuw industrieter rein betreft, is de S.P. de mening toegedaan dat het huidige industrieterrein ruimschoots volstaat en eerst moet getracht worden dit rendabel te maken en een studie te maken hoe groot de investering per arbeidsplaatst zal zijn, alleen al aan infrastruk tuur, aan te leggen door de gemeenschap. XXX Het verwondert ons tevens dat geen enkel initia tief wordt voorzien inzake de stadsvernieuwing vood de Burchtdam en de daarbijhorende realisatie van de voetgangersbrug tussen de rechteroever en het Polderkwartier. Onze S.P.-fraktie zal bij de artikelsgewijze be spreking hiervoor enn passend initiatief nemen. x x Tenslotte wil ik namens de S.P.-fraktie beslui ten met de vaststelling dat uw PVV-CVP bestuur en dus geen beleid er één is met weinig inhoud en visie, maar met veel oppervlakkig vertoon uw PVV-CVP bestuur een hold-up pleegde in twee fasen op de Ninoofse bevolking, door een reële belastingsverhoging van méér dan 50% ten opzichte van 1982, alléén al op de onroerende voor heffing, de personenbelasting en de belasting en retributie op de huisvuilophaling langs het OCMW om, het welzijnsbeleid van het stadsbestuur wordt aangetast door de zeer a- sociale prijsverhoging van 20% voor de bejaarden in het rusthuis. Dhr Torrekens Ik ben gerust over de uit spraak van de inwoners van Ninove. Wie bracht de onrust over de verhaalbelasting De V.U.De moei lijkheden ontsproten uit verkeerde berekeningen, die werden gemaakt onder de medeverantwoorde lijkheid van dhr. Timmermans. Bovendien kan Mevr. De Kegel niets in de plaats stellen voor bezuiniging. Ik waardeer elke medewerking van om het even wie, maar dan niet door alles af te keuren. Onze cijfers zijn juist. Mevr. De Kegel en dhr. Moens hebben het verkeerd voor. Wij waren tijdig klaar met het begrotingsontwerp maar we moesten wachten op de dividenden van de Watermaatschappij. U had de begrotingdocumenten meer dan tijdig, zelfsnog zo vroeg dat u in de gazet kon zetten dat de huisvuil- zakken gingen opslaan. Dhr Burgemeester In het vervolg zult ge het begrotingsontwerp niet één dag nog te vroeg ont vangen, zodat ge er geen publiciteit meer rond kunt voeren. Dhr Timmermans Ge gaat mij toch zeker niet censureren Dhr Burgemeester Ge moest al veel meer gecensureerd geweest zijn. Gij hebt alle reden om hier wat minder arrogant te zijn. Dhr Timmermans Mr de Burgemeester... Dhr Burgemeester (kwaad) Gij hebt het woord niet meer Timmermans verlaat krijtwit de zaal. Dhr Durant Wat uitgevoerd werd en wordt moet betaald worden. Er zijn al veel verhaalbelastin- gen verloren gegaan. Als nieuwe schepen heb ik al een jaar lang het vuil moeten opkuisen dat door een ander werd achtergelaten. En ik ben het moe te horen zeggen dat ik een corrupt persoon ben. Zolang de Werkgroep Leefmilieu zich niet komt ver ontschuldigen is die groep voor mij geen gespreks partner meer. Ik weiger met die mensen nog aan tafel te gaan zitten. Dhr Burgemeester Sinds maanden moeten we te pas en te onpas horen zeggen dat de vorige coalitie dit en dat was. In die coalitie was er de bes te verstandhouding, tot... en met... Er werd in het schepencollege nooit gestemd, tot... en met... We horen graag zeggen dat er de beste verstandhouding was gedurende 6 jaar. Wij betalen de schulden van de zaken die wij vroeger hielpen verwezenlijken en ja, moesten wij toen geweten hebben wat wij nu weten... De verhoging van belastingen is er nodig om verder te kunnen besturen. Een kultureel centrum, sportschuren, dat kan nu niet meer. Dat er een degelijke feestzaal nodig is, dat weten wij ook. Maar zonder groenten kunt ge geen soep maken. Dhr Van Eesbeeck Dhr Timmermans heeft toch ook positieve voorstellen gedaan Dhr Durant Het is gemakkelijk hier met een onschuldig gezicht iets te komen zeggen en dan venijnig doen in de pers. Dhr Schoreel Ik begrijp niet waarom het klimaat hier plots is omhoog gegaan. Dhr Burgemeester Als 't niet meer omhoog gaat deugt het niet. (luid gelach). Dhr Moens Ik stel vast dat men nijdig wordt wanneer men zegt te kunnen bewijzen dat de cijfers niet kloppen, of wanneer men alternatieve voorstel len doet, of wanneer men zegt dat gestelde vragen onbeantwoord blijven. Dhr Torrekens Wij antwoorden steeds tijdig op gestelde vragen, nietwaar Mevr. De Kegel Mevr. De Kegel Dat is juist. Dhr Burgemeester ledereen krijgt tijdig ant woord op gestelde vragen. Nadat dhr Moens nog wat cijfermuziek over de begroting heeft aangehaald, wordt de eerste avond afgesloten. VRIJDAG 2 DECEMBER Verontschuldigd dhren Desprets en Daumerie. Afwezig dhr Waltniel, Coppens en Stevens. Dhr Moens De SP fraktie betreurt het inci dent van gisterenavond. Wij menen dat het begrotingsdebat in alle sere niteit door Jacques Timmermans werd naar voren gebracht, zonder persoonlijke aanvallen, maar wel verwijzend naar bestaande aktuele politieke toestan den. De geformuleerde tegenvoorstellen kaderden zich ook binnen de begrotingscijfers, wars van alle demagogie. De SP fraktie wijst erop dat de Burgemeester, als voorzitter van deze Raad, de orde moet hand haven en de agenda moet doen respecteren. Hij heeft tevens de verplichting erover te waken dat elk raadslid zijn mening vrij kan uiten, bij zover het geen persooniijke aanvallen betreft. De Burgemeester heeft zeker het recht om ook zijn eigen politieke opinie naar voren te brengen. Echter moet dit gebeuren binnen de perken van de bestaande agenda, en met eerbiediging van de de- mokratische spelregels. Tevens moet hij ook voldoende zelfbeheersing aan de dag leggen om de raadszittingen ordentelijk te laten verlopen. Mw De Kegel Gaat de aangekondigde zitting van 22 december door Dhr Burgemeester Ja. Dhr Verekens U noch ik, Mijnheer de Burge meester en geachte collega's, zijn specialisten ter zake en wij begrijpen dan ook de eventuele moei lijkheden die kunnen ontstaan bij een studie naar het energieprobleem m.b.t. de werking van de ver schillende stadsfuncties en -diensten, te meer daar ook onder de mensen die aan de stad werken naar ik vermoed geen gekwalificeerd personeel terzake aanwezig is (tenzij de stadsarchitect daar voor in aanmerking komt). Naar mijn mening mag dit nochtans niet als excuus gelden voor het afleveren van een uiterst beknopt werkstukje waarboven men de titel Ener gienota heeft geplakt. Met wat fantasie en/of inspiratie had men met de informatie waarover de stadsdiensten op het vlak van de energie toch wel beschikken, een meer ge structureerde en meer informatieve nota kunnen voorleggen met o.a. cijfers over verbruik van ben zine per wagen of per machine, verbruik elektrici teit per gebouw, verbruik van aardgas of stookolie per gebouw, vergelijkende tabellen met vorige jaren en dgl. meer. Het is toch noodzakelijk om over die gegevens te beschikken om tot een rationeel ver bruik en besparingen te kunnen komen. Wat de ontwerp-begroting '84 betreft heb ik mij de moeite getroost om alle posten die te maken hebben met energie, op een rijtje te zetten (deze cijfers zouden op zijn minst in de Energienota hebben kunnen staan). Leest de cijfers. Voor '84 kom ik aldus aan een totaal van 28.525.000 F tegenover 29.414.000 F in 1983 hetgeen een verschil van 889.000 F in min betekent. In een begroting gaat het evenwel om een ra ming (soms vrome wensen) en de vraag is uiteraard of deze voorspelling zal kunnen waargemaakt wor den. Aan de hand van de Energienota die ons werd voorgelegd kan dit hoegenaamd niet uitge maakt worden. Hij is vrijwel identiek aan deze van '83 behalve dat men tot de bijkomende vaststelling is gekomen datik citeer 1) een algemeen nazicht van de verwarmings installaties dient bij te dragen tot het verbeteren van het rendement 2) in schoolgebouwen moet omgeschakeld worden naar aardgas waar mogelijk 3) wat de gemeentehuizen betreft de niet gebruikte gebouwen kunnen verkocht worden, verhuurd of gesloopt naargelang de toe stand. Mijn vraag is nu tochwelke energie kan men besparen in niet-gebruikte gebouwen er dient, waar mogelijk, overgeschakeld te worden naar goedkopere energiebronnen (vb. aard gas i.p.v. propaan of stookolie). Met betrekking tot de tekst die men ons reeds voorlegde in februari van dit jaar en die dus onge veer ook nu weer de Energienota karig opvult, kan men gewoon stellen dat hij ons geen stap ver der helpt. Ik zou bijna durven zeggen dat het een verspilling is geweest van papier, tijd en vermoede lijk ook energie. De maatregelen erin opgesomd zijn gewoon te algemeen en te vrijblijvend om enig effect te ressor teren en om enig zicht te hebben op een daadwer kelijke besparing. Wat is men bvb. met de volgende voornemens de te verwarmen ruimtes van de klaslokalen in de oudere gebouwen kan worden beperkt door het aanleggen van verlaagde plafonds de warmteverliezen in alle schoolgebouwen kunnen worden beperkt door het voorzien van de nodige isolatie er kan energie worden bespaard door het aanbrengen van verlaagde plafonds in lokalen die permanent worden verwarmd (refter, kleedkamers, enz.) de warmteverliezen in het magazijn en de garages kunnen worden beperkt door het aanbren gen van tochtdeuren. De diensten in bepaalde gemeentehuizen kun nen worden gecentraliseerd of overgeschakeld naar andere bestaande gebouwen. Neigem-Lieferinge in de lokalen van de oude gemeenteschool te Neigem. Aspelare-Nederhasselt in de schoolgebouwen van de Nederhasseltstraat te Aspelare. Een student uit het technisch onderwijs die, met als taak Opmaken van een energienota der gelijk stuk zou afleveren, zou zeker de helft niet halen. Het ligt niet in mijn bedoeling om hier een op somming te geven van wat in de «Energienota» nog allemaal zou kunnen en moeten. Ik wil alleen aan de verantwoordelijke schepen een copie cadeau doen van de Energienota die in de stad Dender- monde gevoegd was bij de begroting van '82.

Denderklok | 1983 | | pagina 10