Raadszitting VAN 22 DECEMBER 1983 Van diesel- en benzinemotoren naar... verhaaibeiastzngen Moeilijke tijden voor het O.C.M.W. Vrijdag 13 januari 1984 Achtenvijftigste Jaargang Een paar minuten na halfacht verklaart dhr Bur gemeester Cosyns de zitting voor geopend. Afwezig dhr Waltniel. Mej. Roosens, Mevr. De Smet, dhr De Viile en De Rouck hebben enige vertraging. 1) Waterbevoorrading Dienst waterwinning en oppomping van Neufviiles Waterbehande lingsstation van Neufviiles Aanpassing van de filter- en beluchtingsinstallaties Onder schrijving aandelen. Dhr Durant Het is noodzakelijk aanpassings- werken te laten uitvoeren aan de filter en beluch tingsinstallaties van het behandelingsstation van Neufviiles. De raming van deze werken bedraagt 1.980.000 F. De kosten, waarmee deze werken gepaard gaan zullen volledig worden gedragen door het Voorzorg fonds van de dienst waterwinning en oppomping van Neufviiles. Wij stellen voor in te tekenen op 241 maatschap pelijke aandelen van 1.000 F in het kapitaal van de dienst waterwinning en oppomping van Neufviiles, teneinde de aanpassingswerken aan de filter- en beluchtingsinstallaties van het behandelingsstation van Neufviiles te financieren. 2) Nationale Landmaatschappij Sociale woon wijk Sini-Pietersstraat te ex-Meerbeke Goed keuring overname wegenis (1e en 2e fase). 3) Nationale Landmaatschappij Sociale woon wijk Ter Duyst te Ninove Goedkeuring over name wegenis (1e en 2e fase). Dhr Durant We wensen deze punten te verda gen voor nadere inlichtingen in te winnen. Dit was de wens van de commissieleden. Mej. Roosens en Mevr. De Smet nemen hun plaats in. 4) Watering De Kwaadbroecken Ruimingswer- ken aan de onbevaarbare waterlopen vaft 3de categorie Uitbrengen advies. Dhr Durant Met zijn schrijven van 26.10.83 van de watering «De Kwaadbroeken» werd een op gave gedaan van de ruimingswerken uit te voeren aan de onbevaarbare waterlopen van 3de categorie. Door de watering «De Kwaadbroeken» werd een voorlopige raming der uit te voeren werken in het dienstjaar 1984 ingediend en deze werken belopen de som van 29.484 F, BTW inclusief. Waterloop nr 5.153 dient geruimd te worden. Aan de gemeenteraad is het opgedragen advies te verlenen. Algemene goedkeuring met 28 stemmen. Dhren De Ville en De Rouck nemen hun plaats in. 5) Aanleg omgeving nieuw stadhuis Goedkeu ring ontwerp Vaststelling wijze van gunnen van de opdracht Goedkeuring voorwaarden en aanvraag om toelagen. Dhr Durant Door het studiebureau De Vos en Kint werd een aangepast ontwerp nopens de aanleg van de omgeving van het stadhuis opgemaakt. De kostprijs der werken wordt geraamd op 15.419.698 F, BTW inclusief. De rijkstoelagen kunnen voor deze werken be komen worden a rato van 50%, gezien deze werken volledig aansluliten bij het nieuw gebouw. Voldoende kredieten werden in de begroting dienstjaar 1982 voorzien, doch de stad beschikt niet over de nodige middelen zodat zij dient een beroep te doen op een lening aan te gaan bij het Gemeente krediet van België. De werken zullen gegund worden door een be perkte aanbesteding. Dhr Timmermans De SP-fraktie zal dit ontwerp goedkeuren. Wij willen bij deze gelegenheid nochtans wij zen op de laattijdige behandeling van dit dossier door het schepencollege. Het dossier werd door de Heer Gouverneur van de Provincie terug overgemaakt op 8 juli 1982, ten einde dit aan te passen aan de opmerkingen, gefor muleerd door de Provinciale Technische Diensten en de dienst Gesubsidieerde Werken van het depar tement te Brussel. Het aangepaste ontwerp-dossier werd door de architekten opnieuw bij het stadsbestuur ingediend in november 1982, waarbij het uittredend schepen- colllege besliste nog enigszins te snoeien in het dossier. Begrijpe wie kan, maar dit dossier werd pas opnieuw ter hand genomen, nadat het maanden «ter plaatse ruste», maar ditmaal niet in de frigo van de administratie zelf. Met de architekt had veel later een discussie plaats over de aangepaste voorstellen vanuit de stedelijke technische dienst, zodat de ontwerpers pas in september/oktober de voorgestelde wijzigin gen konden aanbrengen. Méér dan 10 maanden gingen aldus verloren, zodat de openstelling van het nieuwe stadhuis met evenveel tijd dreigt achteruitgesteld te worden. Het is immers ondenkbaar dat het nieuwe stadhuis zou opengesteld worden zonder de noodzakelijke ver hardingen van de toegangswegen. In het beste geval kan de aanleg ervan gebeu ren juist na het verlof, vermits dit dossier nog langs de provincie om, voor verder gevolg naar de dien sten van openbare werken moet worden gestuurd en de principiële belofte van betoelaging nog moet bekomen worden. (Lees verder op pagina 2) De begroting 1984 van het O.C.M.W. haalt net niet de kaap van de honderd miljoen. Althans als men enkel de 96,7 miljoen van de gewone dienst in rekening brengt. Wanneer echter ook de buiten gewone dienst wordt meegeteld (15,8 miljoen frank) komt men aan 112,6 miljoen frank. De tijden zijn sterk veranderd. De legendari sche Commissie van Openbare Onderstand, de C.O. O., bestaat niet meer. Begin 1977 werd deze instel ling voor bijstand en liefdadigheid omgevormd tot het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Wel zijn. Jarenlang was deze omvorming voorbereid en uitgesteld. Tenslotte was het in 1977 dan zo ver. Geen jaar te vroeg want van toen af begon de crisis zich pas echt te laten gevoelen bij Jan-met-de-Pet. Steeds meer diensten aan steeds meer mensen moesten worden verstrekt. Nu de Staat en de ge meenten met een lege kas zitten moet er bij het O.C.M.W. ook voorzichtiger worden gerekend Voor 1983 wordt gerekend op een tekort van ruim 4 miljoen frank, alhoewel op 1 januari van hetzelfde jaar werd begonnen met een boni van bijna 8,8 miljoen frank. De begroting 1983 werd echter in 1982 gestemd en de toenmalige koalitie van S.P. en C.L. voelde er niet veel voor de nood zakelijke prijsverhogingen door te voeren of stevig te snijden in de uitgaven daar de gemeenteraads verkiezingen van oktober 1982 voor de deur ston den. De uitgaven zouden in 1984 met iets meer dan vijf miljoen frank stijgen. Dit is een toename met zowat 5,7%. Wanneer wordt rekening gehouden met de inflatie en het feit dat het grootste gedeelte van de uitgaven zoals wedden en voeding onmogelijk kunnen worden samengedrukt, is deze stijging niet te vermijden. De crisis heeft er bovendien toe geleid dat de uitgaven voor onderstand en voor de sociale dien sten moesten worden opgevoerd tot respektievelijk 10,5 miljoen 12,4 en 8,7 miljoen frank 19,7 Dit heeft echter belangrijke gevolgen. Daar het positief saldo van zowat negen miljoen frank op 1 januari 1983 in de loop van één jaar is teruggebracht tot nauwelijks vierhonderdduizend frank op 1 janua ri 1984, werd men verplicht of men wilde of niet op zoek te gaan naar 18 miljoen frank bijkomen de inkomsten. De rekening is immers vlug gemaakt de spaarpot van 9 miljoen frank is op een begro tingswijziging van 4 miljoen en met 5 miljoen frank toename van de uitgaven ten gevolge van de inflatie in 1984. (Lees verder op pagina 2) Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement Prijs per nummer 13 F. 600 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. t en

Denderklok | 1984 | | pagina 1