U/Qams en MINISTER COENS TE GAST IN NINOVE EDIT ORIAAL talige Jioogdag Achtenvijftigste- Jaargang Vrijdag 8 juni 1984 EEN SCHOOL IS GEEN GEBOUW MAAR EEN GEMEENSCHAP VAN DIRECTIE, PERSONEEL EN LEERLINGEN, GESCHRAAGD DOOR DE OUDERS! Europese verkiezingen. AAN AL ONZE LEZERS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 117. Tijdens het plechtig inwijdingsfeest in het Sint. Aloysiuscoilege op vrijdag 25 mei jl. hield de Heer Minister van Onderwijs, Daniël Coens, volgende merkwaardige feestrede Hooggeachte Vergadering, U viert vandaag terecht feest De ingebruikname van een nieuw gebouw is hoe dan ook een versteviging van het onderwijs dat hier verstrekt wordt. Beschikken over nieuwe, modern uitgeruste, functionele gebouwen kan niet anders dan een sti mulans zijn zowel voor leerlingen, leerkrachten en alle personeels- en directieleden om nog beter te werken. Het is ook een blijk van vertrouwen in de toe komst én een engagement van de school om het vertrouwen van de ouders waardig te blijven. Dat engagement kan er alleen maar zijn als er een wer kelijke dialoog is tussen ouders en school (maar dat hoeft niet onmiddellijk in de reünitis-ziekte uit te monden). Het past op zo n moment van feestvreugde al len te danken die betrokken waren bij de oprichting van dit complex In de eerste plaats de inrichtende macht, maar ook de plannemakers, architecten, ambtenaren, aan nemers en hun arbeiders die dit gebouw uiteindelijk hebben opgericht. Terloopseen vleugel van een school bouwen brengt voor de school zelf nogal eens wat onge makken met zich het slijk, het lawaai, de «versto ring van de normale orde», enz... Toch is de aan wezigheid van zo n bouwwerf in de omgeving van de school «pedagogisch verantwoord». Niets toont beter aan dan een bouwwerf dat teamwerk noodza kelijk is om een goed resultaat te bekomen. Dat geldt ook voor het opvoedingsproces op school... Over nieuwe, functionele, moderne gebouwen kunnen beschikken is belangrijk voor een school. Maar een school heeft meer nodig dan gebou wen. Een school is geen gebouw maar een gemeen schap van directie, personeel en leerlingen, ge schraagd door de ouders. De kwaliteit van het onderwijs in een school wordt wel bevorderd door de kwaliteit van de gebou wen maar staat of valt niet daarmee. De kwaliteit van een school staat of valt met de vakbekwaamheid, de inzet en de bezieling van de leekrachten en de mate waarin de directie erin slaagt de (leer-)krachten te bundelen. De professionele uitdaging die vandaag op onze leerkrachten weegt, is bijzonder groot en zal nog groter worden. In een samenleving die voortdurend verandert, zeker (maar niet alleen op technologisch en we tenschappelijk vlak, moet ook het onderwijs zich voortdurend aanpassen. Dat onze samenleving voordurend verandert, en dat dit steeds sneller gaat, blijkt uit het verhaal van de Zweedse socioloog Nordling die de geschiedenis van de mensheid reduceert tot een jaar. Het stenen tijdperk begint dan midden oktober... De stoomma chine wordt uitgevonden op 30 decemberop 30 december om 16u rijdt de eerste trein op 31 decem ber om 5.31u vindt Edison de gloeilamp uit enz... enz... Kortom ae hele naoorlogse technologische explosie heeft plaats in de laatste 7 uren van dit jaar... Deze evolutie zal nog snelier gaan. Zo is uit een recente Franse studie gebleken dat 1/4 van de jobs die in het jaar 2000 zullen uitgeoefend worden, nu nog niet eens bestaan. Dit impliceert dat ook het onderwijs hoewel het uiteraard steeds moet vertrekken van basisken nis en vaardigheden hierop moet inspelen. Dit impliceert ook dat het uitgesloten moet worden dat jongeren het secundair onderwijs verlaten zonder de elementaire principes van de informatica verworven te hebben (ik kan daar nu niet dieper op ingaan, maar eerstdaags zal ik terzake belangrijke beslis singen nemen). Dit stelt voortdurend grotere uitdagingen aan onze leekrachten en aan hun vakbekwaamheid. De opleiding en de vorming van de leerkrach ten is dan ok bijzonder belangrijk. Het is in dat perspeciief dat ik vaart gezet heb achter het al meer dan 10 jaar aanslepende dossier van de hervorming van de lerarenopleiding (verlenging met een derde brugjaar). Eveneens in dat perspeotief hebben wij vorige week besiist de bijscholing in te bouwen in de loop baan van de leerkrachten (d.m.v. de werving van 1000 stagiairs die dit jaar 3000 leerkrachten klasvrij zullen kunnen maken voor een bijscholing van drie maanden). Het gaat in het onderwijs echter niet alleen over vakbekwaamheid en over de vakbekwaamheid van de leerkrachten. Jongeren voorbereiden op de toekomst is jon geren voorbereiden op een onzekere toekomst. De crisis die wij vandaag beleven, de minder rooskleurige verwachtingen die onze jongeren feite lijk voorgespiegeld krijgen zijn niet zo positief voor een opvoedingsproces. De crisis treft bovendien ook de leerkrachten. De absoluut noodzakelijke budgettaire saneringen vergen ook van hen inspanningen en brengen hen ook onder een zekere spanning en in een bepaalde onzekerheid omtrent de toekomst. (Lees verder op pagina 2) Misschien hebt u er nog niet bij stil gestaan maar op 17 juni moet u willens nillens ook de deelname aan de Europese verkiezingen is voor de Belgen verplicht in de rij gaan staan voor de stembus. Nog nooit was een kampagne zo'n slappe be doening. In tegenstelling met nationale of gemeente raadsverkiezingen puilden de brievenbussen ge lukkig maar voor een keer niet uit met kleurrijk verkiezingsdrukwerk. Al evenmin wordt u aan de voordeur lastig gevallen door de een of andere leuke jongen die zichzelf of een kollega-partijgenoot komt verkopen. Tot zover zeker geen slechte zaak want al die miljoenen voor reklame doen eindelijk steeds meer vragen rijzen. Spijtig genoeg gaat die stilte gepaard met een op zijn minst gezegd matige interesse voor Europa bij de burgers maar ook bij de politici. De Belgische politici overtroffen elkaar in en thousiasme voor het Europees parlement. Tijdens de eerste legislatuur werd ruim één derde van de vierentwintig koppen tellende Belgische vertegen woordiging vervangen. De reden voor het ontslag van deze effektieven was uiteenlopend overlijden, op pensioen stelling, maar boven alles meer ambitie voor een meer renderende politieke carrière in de nationale politiek, waren hiervoor de verklaring. Het gedrag van zij die in het Europees parle ment bleven was niet altijd voorbeeldig. Sommigen kwamen zelden of nooit in het nieuws. Nog anderen van deze poenscheppers want financieel blijft het Europees parlement een renderende bezigheid in verhouding tot wat men er voor doet muntten enkel uit door hun afwezigheid. Een aantal van hen zijn zelfs niet verlegen hun kandidatuur opnieuw te stellen. Ook Karei Van Miert, die vanuit zijn funktie als partijvoorzitter moeilijk de nodige tijd kon vrij maken om zijn mandaat in Straatsburg te realiseren, doet opnieuw mee in de kampagne. Hij zou op deze manier eens iets willen gaan doen aan de zure re gen en de andere leefmilieuproblemen. Als deze pro blemen als tussendoortje zullen moeten worden opgelost, ziet het er voor ons leefmilieu inderdaad niet zo rooskleurig uit. (Lees verder op pagina 2) e*6/

Denderklok | 1984 | | pagina 1