10 DE DENDERKLOK GEMEENTERAADSZITTING (Vervolg van pagina 1) band wil ik begrip vragen voor de uitzonderlijke om standigheden waarin dit ontwerp is tot stand ge komen en hiermede bedoel ik geenszins de moei lijke periode van verhuis naar het nieuwe stadhuis, maar wel de technische defecten bij het drukken en verzamelen die ons in de laatste momenten par ten hebben gespeeld. Zoals reeds vorig jaar werd beklemtoond wordt deze opdracht van jaar tot jaar moeilijker en is het vooropgesteld doel, nl. het voorleggen van een slui tende begroting geen louter technische aangelegen heid meer, maar een probleem met een bestuurlijke en politieke dimensie. Het is duidelijk dat de begroting het cruciale document vormt waarin het gemeentelijk beleid ge stalte krijgt. Diensten, voorzieningen en noem maar op, die de verantwoordelijke beleidsmensen wense lijk achten en de burgers vanzelfsprekend vinden, moeten willens nillens vertaald worden in budget taire franken. Op de begroting komen de prioritei ten die gelegd worden en de alternatieven die ge kozen worden overbloemd tot uiting in de bedragen die hiervoor worden vrijgemaakt. Algemeen mag er op dit moment gesteld wor den dat er geen gemeenten (OCMW's) meer zijn zonder financiële moeilijkheden. Waar vroeger en daarmee bedoel ik niet één zo lange tijd gele den de gemeentelijke beleidsvoering afgestemd was op een bijna automatische groei van de be schikbare en ter beschikking gestelde middelen, dan heeft de huidige economische crisis hieraan veran dering gebracht, ja zelfs een einde gesteld. Uiteraard ligt de mogelijke oplossing niet altijd op hetzelfde vlak. Het hedendaags beleid, dat be perking en bezuiniging moet nastreven, is een in terne aangelegenheid geworden, waarbij eenieder, zowel de beleidsmensen als de personeelsleden en de burgers, binnen de omschrijving, hun bijdrage moeten leveren. In dit opzicht acht ik mij gelukkig U een begro ting voor het komend jaar te kunnen voorleggen die nog een algemeen positief resultaat vertoont en waarin m.i. het maximaal haalbare tot uiting komt binnen het kader van onze lokale gemeenschap. Gelukkig zijn wij op dit ogenblik nog niet op de weg die vele andere gemeenten noodgedwongen reeds moesten inslaan en die verplicht en drastisch hebben moeten ingrijpen in verschillende beleids sectoren. Wij denken hierbij niet alleen aan sane ringsleningen en aan het stop zetten van investe ringen, maar ook aan inkrimping van dienstverle ning, beperking van nutsvoorzieningen, afbouw van het personeelsbestand en vermindering van faculta tieve betoelaging. U zult het met mij eens zijn, dat begrotingswerk in de huidige omstandigheden er niet meer in be staat een paar kolommen met ontvangsten en uitga ven naast mekaar te plaatsen en te vergelijken, maar veel meer een bestendige zorg is waarbij de finan ciële weerslag van iedere beleidsoptie niet aan het toeval mag worden overgelaten of als een logisch gevolg moet beschouwd worden, onverschillig de proportie die hij aanneemt. Wetende dat onze bewegingsvrijheid op het fi nancieel terrein zeer beperkt is, omwille van het feit dat 78% van onze uitgaven niet samendrukbaar is op korte termijn dit percentage vertegenwoor digt de personeelskosten en de schuldenlast en dat wij bovendien weinig vat hebben op de toelagen aan OCMW, kerkfabrieken, brandweer en op de te korten voor ziekenhuizen, is het meteen duidelijk dat het grote deel van de bezuiningsoperatie en de beleidsomschakeling zich dient te oriënteren op amper 1/5 van de totale uitgaven. Niettegenstaande deze beperking en de nood zakelijke bezuiniging, meen ik dat in deze begro ting enkele verrassende accenten liggen die qua planning en investeringen, de weergave zijn van een realistische kijk op de te voeren politiek in de eerst komende maanden. Een investeringsprogramma van ruim 100 miljoen is in dit opzicht zeker niet onbe langrijk te noemen. Een ander positief gegeven is ongetwijfeld ook de aandacht die besteed wordt om onze stad een attractieve regionale functie te laten vervullen. Een nieuw ingeschreven krediet voor toeristische propa ganda zal de mogelijkheid bieden een aantal initia tieven te nemen om de aantrekkelijkheid van onze stad en haar onmiddellijke omgeving meer bekend heid te geven, terwijl het verhoogde krediet aan wer kingskosten voor de middenstandsraad de mogelijk heid biedt deze functie op haar specifiek terrein te komen aanvullen. Andere kredietvoorzieningen en aanpassingen wijzen duidelijk de richting aan waarin de verdere beleidsvoering zal worden doorgetrokken. Aldus zijn de kredieten voorhanden om van start te gaan met de automatisatie van verschillende diensten van on ze administratie en .wordt speciale aandacht be steed aan ons stedelijk onderwijsnet waar wij ge confronteerd worden met een groeiend aantal leer lingen vooral in het technisch, beroeps- en kunst onderwijs. In de sector volksontwikkeling worden kredieten vrijgemaakt voor vormingsactiviteiten, sportcursussen, de inrichting van een museum en de uitleendienst voor de jeugd. Bij de politie worden de kredieten omgeschakeld naar betere beroepsop leiding en een degelijke uitrusting. De brandweer kreeg de nodige kredieten voor de verdere inrichting van haar arsenaal en de mo gelijkheid tot uitbreiding van bijkomende veilig heidsmaatregelen. Op verkeersgebied gaat de aan dacht vooral naar deaanleg van nieuwe fietspaden, parkeergelegenheid voor fietsers en een beter aan gepaste verkeerssignalisatie, terwijl de wegendienst zelf zal kunnen beschikken over een hersteld stads- magazijn en nieuwe voertuigen. Op sportgebied zijn verschillende infrastructuurwerken gepland evenals verdere uitrusting en accommodatie. In de culturele sector voorzien men in de renova tie van buurthuizen en wordt de oprichting van een polyvalente zaal in 't vooruitzicht gesteld, terwijl voor de bibliotheek kredieten voorhanden zijn voor ver dere uitrusting en meubilering. Voor een aangepaste jeugdwerking werd de aanleg voorzien van speel pleinen en de aankoop van de daartoe nodige speel tuigen. Ook voor de aanpassing en de uitbreiding van de begraafplaatsen worden kredieten ingeschre ven, evenals voor de stadskernhernieuwing en het verbeteren en het instandhouden van ons patrimo nium. Deze opsomming is verre van volledig. Een na dere ontleding zou het duidelijk maken hoe selec tief en efficiënt deze begroting werd voorbereid en opgesteld. Hier neem ik de gelegenheid te baat om de collega's Schepenen te danken voor hun bereidheid en hun medewerking, evenals de personeelsleden van de administratieve diensten en in 't bijzonder van de financiële diensten omdat ik heb mogen er varen welke belangrijke bijdrage zij hebben gele verd, niet alleen in de praktische uitvoering bij het tot stand komen van deze begroting, maar ook door hun adviezen en hun beleidsondersteuning. Mr de Burgemeester, Waarde Collega's, Ik heb mij onthouden van elke commentaar bij de cijfers. Ik meen te mogen stellen dat het geen oppervlakkige begroting is geworden, maar een evenwichtig document, dat weken aan een stuk het voorwerp heeft uitgemaakt van overleg en planning, en waarbij ieder bedrag, zowel in ontvangsten als in uitgaven met voorzichtigheid werd vastgesteld. Niet alleen het resultaat is positief, maar deze begroting omvat in haar verschillende geledingen zeer veel positieve gegevens. Het is een sluitende begroting geworden zonder belastingsverhoging. Zij zal voor ons, in de komende beleidsperiode een leiddraad zijn voor het nastreven van meer welzijn en meer dienstverlening aan onze Ninoofse gemeen schap, en tevens zet zij ons aan op een efficiënte wijze de evolutie van deze moeilijke crisistijd te ondervangen en bij te houden. In dit perspectief vraag ik U het begrotingsont- werp 1985 te willen goedkeuren. Mevrouw De Kegel Heer Voorzitter, Mevrouwen, Mijne Heren, Deze begroting sluit de eerste twee jaar beleid af, een derde van het mandaat is verstreken. Tijdens de vorige zes jaar hebben we het anti- middenstandsbeleid aangeklaagd, dat niet op de rug van de SP kon geschoven worden. Na twee jaar PVV-CVP bestuur kunnen we in die richting verder doen, ik citeer enkele punten 1) De CVP neemt haar enige verkozene van de middenstand uit deze Raad. 2) Bijna iedere Vlaamse stad of gemeente met een handelswijk heeft deze verkoopsvriendelijk ge maakt. Johny Timmermans bracht dit probleem al driemaal op de dagorde van de middenstandsraad, doch tevergeefs. Als we eventjes onze naburige ge meenten en steden vergelijken, dan zien we met heimwee naar Aalst. De beleidsmensen in Aalst zijn er de laatste 30 jaar ip gelukt van Aalst een econo misch, industrieel aantrekkingspunt te maken, een stad waar de middenstand leeft, waar het aange naam is om winkelen, een stad die de zondag niet dood is. 3) De stedelijke drukkerij op het stadhuis, we vroegen inlichtingen hieromtrent en we weten zeer goed waarom. Welke werken mogen uitgevoerd wor den en voor wie Heeft men kennis van de kost prijs 4) De beste plaats voor de polyvalente zaal in het voordeel van middenstand en gans de stad is en blijft de Graanmarkt, waar de stad reeds voor vele miljoenen onteigende met het doel een cultureel centrum op te richten. Dit is de mening van de mid denstand, de culturele raad, werkgroep leefmilieu en gewezen schepen van openbare werken dhr De Riemaecker. Al deze mensen zijn voor het schepen college betweters I 5) In zes jaar tijd lukte de vorige schepen van middenstand erin de werkingskosten van de Raad van 350.000 F naar 150.000 F te brengen. De huidige schepen van middenstand tracht het beter te doen ik zeg tracht, want wat baten kaars en bril als den uil niet zien enwil Er zijn regelmatige vergaderin gen, er is een goede verstandhouding in de Raad, maar van een echte advizerende taak is er nog geen sprake. Een voorbeeld de zaalinplanting was al be slist vooraleer de middenstandsraad op de hoogte was. Een lid van de Raad maakte melding van deze toestand en slechts na hevig protest kwam de sche pen van cultuur de zaak verdedigen. 6) De vestiging van zelfstandigen, familiebe drijven en KMO's is nog steeds positief in het eco nomisch leven van Vlaanderen. Wat doet dit bestuur voor deze initiatieven Sommigen mogen zich op het industrieterrein vestigen, maar aan diegenen die zich in bestaande lege gebouwen installeren wordt niet gedacht. Voor wat de stadskernherwaardering betreft, bengelt Ninove aan de staart. Tot augustus van dit jaar wa ren er 105 dossiers in gang. 34 gemeenten of steden zijn reeds erkend, 14 in onderzoek en 57 zijn in voor bereiding. Ninove is er niet bijWat erger is, de buurgemeenten van Ninove richting Brabant zijn er wel allemaal bij :Aalst, Denderleeuw, Liedekerke, Asse, Ternat, Halle, Galmaarden en Geraardsbergen Onze toegangspoort voor de Brabantse klanten, na melijk de Burchtdam, ligt er nog altijd even ver waarloosd bij. Dat collega Prieels, moe van wachten naar de gemachtigde PVV-schepen, zelf een voorstel deed voor de sociale .woonwijken, verandert niets aan deze klacht. Wanneer wij ooit kunnen starten zijn onze buren al jaren aan het werk, het geld is dan misschien op en de regering weg. Ninove vist dan andermaal achter het net. Twee jaar lang heeft de werkgroep Leefmilieu tot stadskernvernieuwing opgeroepen, ten lange laatste deden zijzelf een studie daarover en brach ten een lijvige dokumentatiemap naar voor, waar het stadsbestuur dankbaar gebruik had kunnen van maken. Anderzijds willen we het nog even hebben over het personeelsbeleid. De V.U i* altijd voorstander geweest van vergelijkende examens waarbij de best gerangschikte ook de aanstelling krijgt. Met dit sys teem strijdt iedereen met gelijke kansen. De politici zouden geloofwaardiger overkomen en zich dan met het echte beleid kunnen inlaten inplaats van op te treden als werkbeurs voor vrienden, sympathisanten en leden, zowel partij- als familieleden. Deze iaat- sten, de familieleden, zijn zeker niet in de kou blij ven staan. Hoe kan men dat allemaal geloofwaardig laten overkomen naar de bevolking toe Het recent manifest van het Verbond der Vlaam se Academici geeft een omschrijving van de kwaal Politieke benoemingen, zijn benoemingen in de overheidssektor, die, al dan niet met overtreding van de desbetreffende juridische normen, minbevoegden of onbevoegden aanstelt op grond van partijpolitie ke, syndikale of ideologische overwegingen, wat in strijd is met de beginselen van behoorlijk bestuur.

Denderklok | 1984 | | pagina 10