h rist n ylQams w 0\KsQezlnd W8e^Ó/l Q(Y Raadszitting EDIT ORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 25 januari 1985 VAN 29 EN 30 NOVEMBER 1984 NINOVE STEUNT MELAATSEN IN BANGLADESH Noodplan-weer. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dierenbescherming. Dhr De Rouck De vereniging van dierenbe scherming neemt hier de taak over van de politie voor wat betreft de verloren dieren. Er zijn zo wat 1100 tussenkomsten per jaar. De balans van 1983 toont voor die vereniging een verlies aan van 48.070 F. Opdat de dierenbescherming haar taak zou kun nen voortdoen stel ik een toelage voor van 50.000 Dhr Burgemeester Ge bedoelt een toelage voor 1 jaar Dhr De Rouck Neen, voor elk jaar. Dhr Torrekens Bestaat er in Ninove meer dan één vereniging voor dierenbescherming Dhr De Rouck Neen, er is maar ene de vzw Dierenbescherming. Dhr Burgemeester Ik zou dit toch nog eerst eens beter willen onderzoeken en stel voor 1985 een toelage van 30.000 F voor. Dhr De Rouck Ik handhaaf mijn voorstel van 50.000 F en we kunnen dan nagaan wat het tekort is van die vereniging. Dhr Prieels Dit is toch niet juist. Ik ben voor stander van een princiepstoelage. Dhr De Rouck Er waren al 1100 tussenkom sten in 1984 Mevr. De Kegel Voor een eerste keer vind ik uw voorstel toch wel aan de hoge kant. Dhr Torrekens Laten we het misschien bij 30.000 F houden. Dhr Burgemeester Het is een voorstel a la Brigitte Bardot! (gelach) Contairierafvalpark. Dhr Raes Mijn voorstel bestaat erin het prin cipe goed te keuren van een containerafvalpark. in zijn omzendbrief van 5 maart vraagt minister Lenssens om medewerking om 'n milieu- en natuur vriendelijk klimaat te kunnen scheppen in Vlaande ren, en op 17 juli geeft de Vlaamse regering haar goedkeuring tot 90% subsidiëring voor het oprich ten van een containerpark. Ter informatie zendt minister Lenssens een be schrijving van de procedure tot bekomen van sub sidies en tot het bekomen van exploitatievergunning in toepassing van het afvalstoffendecreet van 2 juli 1981. Ook werd wat later een speciale brochure ter behering van afvalstoffen aan de schepencolleges gestuurd. Vragen tot medewerking en 90% tussenkomst, vandaar mijn voorstel tot het oprichten van een con tainerpark. Een stuk grond gemakkelijk bereikbaar in het industriepark zou goed geschikt zijn voor een cen traal park. Een stal containers voor: papier, glas, steen slag, ijzer, olie enz... Houtkan men jaarlijks nog verkopen. Tuinafvalhiervoor zou het wenselijk zijn een akselmachine te kopen. Verzamelplaats voor oude TV'e en kwikbatte rijen. Plaatsen van paddestoelcontainers voorzien van een kwikbatterijenvaliesmaandelijks te ledigen. 1 of 2 tewerkgestelde werklozen kunnen dat werk gemakkelijk aan. Men bepaalt zelf het aantal dagen dat het park toegankelijk is. En er zijn ook heel wat voordelen aan ver bonden milieu- nen natuurvriendelijk 90% betoe laging vermindering grof vuil (winst stort) minder (Lees verder op pagina 2) Lut Everaert uit Zottegem, vrijwilligster bij de DAMIAANAKTIE schrijft ons: Ik werk hier samen met 4 Bengaalse jongens aan de algemene gezondheidszorg in de dorpjes rond Jachatra. Iedere dag gaan we per fiets naar de mensen. We spreken hen over de algemene hy giëne om tuberculose, malaria, blindheid, wormen en lepra te voorkomen. Verder geven we vaccinaties, gaan we waterputten ontsmetten en doen we veel huisbezoeken om zieken op te sporen. Hen helpen is soms erg moeilijk want ze leven hier met veel taboes en bijgeloof, waardoor er soms echte ram pen gebeuren. De laatste tijd sterven hier veel jonge meisjes door abortus, omdat dit gebeurt op 6 of 7 maand zwangerschap en door inlandse dokters, of beter gezegd tovenaars. Voor het moment hebben we een jongetje van 6 jaar hier. Hij had zijn arm gebroken en ze hadden hem gedurende twee dagen zo vast gespalkt dat zijn arm zwart zag en moest afgezet worden. Nog een bedelaartje bij. De mees ten van onze melaatsen hebben als beroep bede laar. Daarom hopen we wat meer opsporingswerk te doen omdat we ze in het beginstadium (enkel een paar lichte vlekken op de huid) kunnen genezen en er dan niets opgemerkt wordt van hun ziekte. In het spoor van Dokter Hemerijckx zullen wij op zaterdag 26 en zondag 27 januari de briefomsla gen ophalen. Geef uw omslag enkel af aan mensen die het kenteken van de DAMIAANAKTIE dragen. Dank 146. Het noodweer heeft lang genoeg voor ellende gezorgd. Miserie alom. Wagens die het niet meer deden, treinen die onregelmatig reden, dichtgevro ren waterleidingen, koude, onvoorstelbare energie rekeningen... Of de winterellende met zijn sneeuw, zijn stren ge koude en de al even te vrezen dooi voor dit jaar reeds definitief achter ons ligt, is nog niet zeker. Hoe dan ook kunnen er nu reeds een aantal konklusies worden geformuleerd. Het treinverkeer zal nooit totaal aan de nefaste gevolgen van het zeer koude weer kunnen ontsnap pen. Toch bleek het noodplan van de N.M.B.S. een positieve vernieuwing. Vooral vanaf het ogenblik dat de faze 2 van het noodplan werd ingevoerd liep het treinverkeer relatief vlot. Dat men meestal moest rechtstaan is een onvermijdelijk gevolg van het ver minderen van het aantal treinen. Mogelijk moet er in de toekomst wel vlugger en eventueel preventief de sneeuw en de koude kwamen helemaal niet onverwacht op het nood plan woroen overgeschakeln. Ook moet er zeker en vast nog meer aandacht worden gegeven aan de informatie. De reizigers kun nen in de stilstaande treinen niet horen wanneer in de stations wordt omgeroepen dat men moet over stappen... Misschien verdient het plan van de spoorwegen wel navolging. Tok andere diensten zouden een meer operationeel noodplan in de schuif mogen hebben. In het Ruhr-gebied bewezen de Duitsers nogmaals hun organisatietalent. Ze zijn blijkbaar op zowat alles voorbereid, zelfs op een smog-alarm. in België is men nooit sterk geweest in het preventief opstellen van noodplannen. Het ontbreekt niet aan goede wil, maar dat is niet genoeg. Het is een meer dan redelijk idee dat werklozen tegen extra-vergoeding worden ingezet waar het nodig isvoor sneeuw-ruimen tot het helpen van bejaarden. Om dit echt operationeel te kunnen maken zijn er duidelijke instrukties van de nationale en lokale overheid nodig. Zoniet heeft het allemaal slechts weinig zin. Een andere vraag die bij het gure winterweer moet worden gesteld betreft de explosies van de gasleidingen. Wat ook de oorzaak moge zijn, het is duidelijk dat deze gasleidingen niet risikovrij zijn en dat in geval van ontploffing, de schade onvoor stelbaar is. Welke konklusies de beleidsmensen hier uit zullen moeten trekken is een andere vraag. Hopelijk zullen met de lente de goede voorne mens die nu worden gemaakt niet in de mist verdwijnen.

Denderklok | 1985 | | pagina 1