W a Qms Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 8 februari 1985 VAN 31 JANUARI 1985 Spelen met de mecano maar de Volksunie speelt niet mee De Ninoofse Gemeenteraad slachtoffer van de vooruitgang Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. Dienst Ruimtelijke Ordening 24)Aankoop materiaal ten behoeve van de dienst ruimtelijke ordening Afdeling plantsoenen Goedkeuring principe Goedkeuring van wijze gunning opdracht. Dhr Evenepoel Tengevolge van slijtage die nen verschillende machines vervangen te worden nl. 3 kleine gazonmaaiers met een werkbreedte van 45 cm. Hogere vermelde gazonmaaiers werden destijds aangekocht tijdens de dienstjaren 1977 en 1978. De kostprijs van deze machines wordt geraamd op 120.000 F BTW inci. De nodige kredieten werden voorzien op de bui tengewone begroting 1984 (begrotingswijziging nr 2). De financiering van deze aankoop kan geschie den met eigen middelen. De opdracht voor de levering van 3 gazon maai ers zou onderhands worden gegund omwille van de uniformiteit der machines. Wij vragen uw goedkeuring. Mevr. De Kegel Ik vraag het woord over de manier van stemmen. Dhr Burgemeester Allez, madame. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 mui VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Om de geluidsinstallatie te testen had het Sche pencollege beslist voor een keer de geheime zitting te laten plaatshebben vóór de publieke zitting. De V.U. aanvaardde deze herschikking niet en verliet uit protest de geheime zitting. In een der vele, brede gangen van het nieuwe stadhuis hield de V.U. dan een zogezegde perskon- ferentie waarop Mevr. De Kegel het volgende ver klaarde De Volksurjiefraktie richtte op maandag 28 janua ri 1985 een verzoek aan het College van Burgemees ter en Schepenen met de vraag de zitting van van daag toch te laten beginnen met de openbare agen dapunten en niet zoals gepland met de geheime agenda om, zoals op de uitnodiging stond vermeld, vertrouwd te raken met de geluids- en stemappa- ratuur De Volksunie is immers van mening dat stem men via dit elektrisch toestel sowieso onwettelijk is, en zij steunt zich hiervoor op art. 66 van de ge meentewet, op het reglement van inwendige orde en op diverse ministeriële antwoorden op parlemen taire vragen. De meerderheid heeft gemeend dit verzoek niet te kunnen inwilligen, zodat onze fraktie de zitting verlaten heeft om niet in een toestand van onwette lijkheid te belanden. We behouden ons tevens het recht voor om klacht in te dienen bij de Gouverneur indien vandaag toch met deze apparatuur wordt ge stemd. De Volksuniefraktie wil tevens van deze pers- konferentie gebruik maken om de publieke opinie en inzonderheid de Ninoofse burger erop te wijzen hoe los en ondoordacht 't stadsbestuur met de zuur verdiende belastingscenten van de Ninovieter om springt. Zeker in deze tijd van besparen en inleve ren vinden wij het onverantwoord 1.416.700 F te ver gooien aan technische snufjes die daarbij nog niet eens efficiënt worden gebruikt. Wat de onwettelijkheid zelf betreft, is dit stads bestuur niet aan zijn proefstuk toe de laatste twee jaar werd verscheidene keren de wet met de voe ten getreden op dat vlak dus niets nieuw onder de zon. Mevr. De Kegel Ingevolge art. 66 van de ge meentewet stemt men mondeling voor alle gewone aangelegenheden bij geheime stemming voor: voordrachten, be noemingen, afzettingen en schorsingen. Een reglement van inwendige orde kan die voor schriften aanvullen (bv. wat de volgorde voor het mondeling stemmen betreft) zonder ze evenwel te mogen tegenspreken. In zijn antwoord van 27 maart 1984 op een par lementaire vraag aanvaardt de minister van binnen landse zaken dat stemmen bij hand opsteken niet in strijd is met de bepaling betreffende de mondelin ge stemming van het ogenblik af dat al" de raadsle den de gelegenheid hebben gehad hun mening op duidelijke wijze kenbaar te maken. Dezelfde minister heeft geen verhaal genomen tegen vernietigingsbesluiten getroffen door de Gou verneur van Limburg van zeer recente beslissingen van de gemeenteraad van Voeren, bekomen door stemmingen bij handopsteken. Stemmen bij zitten en opstaan is in geen geval toegelaten. Desondanks verklaarde voornoemde minister op 18 december 1984 voor de Kamer: ...dat stemmen bij zitten en opstaan ook voor begrotingen aanvaard baar is bij een lange reeks stemmingen, al zegt de wet dat met ja of neen moet worden ge stemd. De gemeentewet voorziet geen stemmingen bij middel van een elektrisch stemtoestel. Een stemtoestel dat ja en neen en ont houden samentelt zonder meer is vast en zeker uit den boze omdat het kontrolemogelijkheid uitsluit op de beslissingen die de verschillende partijen treffen over de punten van de agenda. De communiqué oorlog die thans gevoerd wordt in de schoot van een partij bewijst dat de partijen zelf belang hebben om (Lees verder op pagina 2) Het was al over halfnegen toen dan eindelijk de openbare zitting kon beginnen. Afwezig dhr Waltniel. Verontschuldigd dhren Desprets en Van Ees- beeck. De eerste gemeenteraadszitting van 1985 zou rustig en zonder veel animo zijn verlopen indien er niet de ingebruikname van de nieuwe geluids- en stem installatie was geweest. Het hele geval beheerste het verloop van de zitting van het begin tot het einde. Om de nieuwe aanwinst uit te testen had het College van Burgemeester en Schepenen besloten de geheime zitting vóór de openbare zitting te hou den. De V.U. verzette er zich tegen en toen hun pro test niets opleverde stuurden ze hun kat naar de geheime zitting en hielden maar een geïmproviseer de perskonferentie in de wandelgangen van het stad huis. Het ontbreekt daar zeker niet aan ruimte... Bij de openbare zitting kwam hun ongenoegen nogmaals tot uiting. Georgette De Kegel kloeg'de prijs alles bij elkaar 1,4 miljoen F aan. Ze drukte tevens haar bezorgdheid uit over de wette lijkheid van deze manier van stemmen. Zelfs de Raad van State kwam er bij te pas. Na Schaarbeek, Komen, de Voer... weldra ook Ninove? De V.U. weigerde dus elektronisch te stemmen. Voor elk punt werd het een dubbele stemming eerst de CVP, SP en CL elektronisch, vervolgens de driekoppige V.U.-fraktie mondeling. De meerderheid beet wel van zich af. Raadslid De Rouck wist zelfs te verteilen dat de V.U. bij een eerste stemming over de installatie op 20 november 1980 wel degelijk ja had gestemd. Moraal van deze levendige opening was de vaststelling dat alle politici wel eens van gedacht mogen veranderen. Een leerproces bij deze nieuwe manier van stemmen is onvermijdelijk. De negenenvijftig punten tellende agenda was een passende gelegenheid. In het begin liep het vrij goed maar na een uurtje ver slapte de concentratie. Men drukte te vroeg of te laat, soms moest de stemming tot driemaal worden overgedaanJacques Timmermans en Fons Schor- reel stemden op een bepaald ogenblik zelfs tegen hun eigen voorstel of interventie in. Het systeem verloor bij al die verwarring er zelf even de tel bij op een bepaald ogenblik verscheen op het telbord 26 voor en 23 tegen, ook al waren er slechts 28 gemeenteraadsleden aanwezig. De hele zaak werd door de gemeenteraadsle den goedlachs opgenomen, hoewel de V.U. wel even in zijn vuist zal hebben gelachen. Dhr Burgemeester Er zal dus voortaan elek tronisch worden gestemd, maar die dit anders wil kan dit gerust doen. Het was dus een vrij ludieke raadszitting, maar toch werden er een paar belangrijke beslissin gen genomen en waren er enkele opvallende inter venties die wij weldra onder de loupe willen nemen. en Raadszitting

Denderklok | 1985 | | pagina 1