d e Raad s zitting EDIT ORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 1 maart 1985 VAN 31 JANUARI 1985 Het O.C.M.W. bouwt een administratief centrum en een dienstencentrum voor bejaarden De kerkfabriek in het midden houden. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 47) Vaststelling vergoeding en verwijlintresten voor teveel afgestane gronden in de Vuurkruisers- siraat te Ninove Goedkeuring aangaan van lening. Dhr Torrekens Bij besluit van het College van 20 april 1983 werd aan de erven Nijs, voor te- vee i afgestane gronden bij de realisatie van het Pol derkwartier, een vergoeding toegekend van 75 F en 18% wederbeleg de m2. Daar 1.792,92 m2 teveel werd afgestaan be droeg de vergoeding 158.673 F in hoofdsom plus vanaf 1 januari 1969 de voorziene wettelijke intres ten. De erven Nijs gaan echter niet akkoord met dit bedrag. Zij steunen zich op een schrijven van dhr Gouverneur van 21.1.1983 dat zegt dat de vergoe ding dient gelijk te zijn aan het bedrag van de ver- haalbelasting dat de erven verschuldigd zouden zijn geweest indien ze deze grond niet gratis hadden afgestaan. Op 22.8.84 werd door de Stad advies gevraagd aan de provincie om de juiste draagwijdte te ken nen van dit schrijven. In het advies van dhr Gouverneur wordt een vergoeding voorgesteld van 336,70 F de m2 of 603.676 F in hoofdsom. Dit betekent dat ae stad in hoofdsom nog een bedrag verschuldigd is van 445.003 F. De verwijlintresten van 1.1.69 tot 1.4.85 zouden 595.110 F bedragen. Dit betekent voor de Stad een uitgave van 1.040.103 F waarvoor een lening zal moeten worden aangevraagd. Met het schrijven dd. 23.11.84 van dhr Stefaan Van Der Jeught, raadsman van de familie Nijs, wordt echter een vergoeding gevraagd van 405 F de m2. Het ware echter opportuun het advies van dhr Gouverneur te volgen daar dit kan dienen als juri dische grondslag bij een eventueel rechtsgeding. Dhr De Rouck Voor de bepaling van het be drag van lening wordt door de stad slechts reke ning gehouden met de betaling door de stad van de som van 158.673 F, daar waar de raadsman van Nijs zelf zegt dat de stad reeds een som vn 333.079 F heeft betaald. Wij vragen dan ook uw goedkeuring voor de betaalbaarstelling van een bedrag van 1.040.103 F aan de erven Nijs en voor het aangaan van een le ning van 1.040.000 F, terugbetaalbaar op 20 jaar, bij het Gemeentekrediet van België, voor het finan cieren van deze uitgave. Het standpunt van het Bisdom... Dhr Torrekens Dit punt zijn we al voorbij Dhr De Rouck Het standpunt van de Provin cie is niet gemotiveerd en lijkt mij onjuist. Bovendien .werd in het verleden (Gemeenteraad 13.12.83 Karmelietenstraat) in gelijkaardige geval len steeds rekening gehouden met de schatting van de gronden zoals verricht door de Ontvanger der Registratie. Deze schattingen geven trouwens de werkelijke waarde weer van deze gronden. Op grond van een toevallig, niet gemotiveerd en weinigbevredigend advies van een ambtenaar van de Provincie, zou de stad zomaar bijna het vijf voudige betalen. Dit lijkt mij een al te lankmoedige houding die ik moeilijk kan onderschrijven. Het zou evenwel een verkeerde interpretatie zijn hierin een kritiek te zien aan het persoonlijk adres van de bevoegde schepen, wiens werk inte gendeel te appreciëren valt. Dhr Torrekens Het voorbehoud gaat terug naar de Provincie. Dhr De Rouck De Provincie is geen Evan gelie Mevr. De Kegel Hier gaat ge nu niet akkoord met het schattingverslag. Dhr Torrekens Het is de Provincie die de prijs heeft bepaald. Mevr. De Kegel Men heeft mij hier al eens geantwoord, toen we een bedrag van de schatter in vraag stelden, dat als ik niet akkoord was maar eens zelf bij de Ontvanger moest gaan Maar van daag wordt die Ontvanger toch niet gevolgd in deze schatting. Dhr Torrekens Het is de Provincie die beslist heeft. Wij kunnen er niet aan uit. Dhr De Rouck Dat is niet zo heel juist. Goedgekeurd met 25 stemmen tegen 1 (dhr De Rouck). (Dhren Durant en Casteur waren niet aanwezig op het ogenblik van de stemming). 48) Stedelijke Vrijwillige Brandweer Uitbrengen advies over de forfaitaire bijdrage in de kosten over het dienstjaar 1983. Dhr Torrekens Op 11 december 1984 ontvin gen wij het schrijven van het provinciaal gouverne ment waarbij het aandeel van de stad werd bepaald op 8.891.368 F. 1) Uit de rekening van de gemeente (dienst jaar 1982) werden de kosten gehaald, die in aan merking mogen genomen worden volgens artikel 3 Ministerieel Besluit 10 oktober 1977. Voor Ninove bedragen deze in aanmerking ge nomen kosten 9.962.317 F. 2) Volgens artikel 5 van hetzelfde Ministerieel Besluit worden deze kosten verhoogd met een per centage (maximum 25), te bepalen door de provin ciegouverneur. Voor Oost-Vlaanderen werd dit percentage op 5 bepaald, wat voor Ninove 498.116 F vertegenwoor digt. (Leea verder op pagina 2) 150. Het gebeurt niet zo gauw dat een advies aan een kerkfabriek veel aandacht krijgt op een gemeen teraadszitting. De ruil van een wooneigendom voor een wei land door de kerkfabriek O.L.V.-Hemelvaart kreeg tijdens de laatste gemeenteraadszitting nodhtans heel wat aandacht. De bespreking werd gelukkig geen sektaire scheldpartij. Hoe dan ook was de verdeeldheid bin nen de gemeenteraad opvallend. CVP en VU hadden ogenschijnlijk geen probleem met het verlenen van een gunstig advies. De SP stemde en bioc tegen. De onenigheid was echter het grootst in de CL- rangende strijdlustige De Rouck, Cornelis maar ook schepen Beeckmans onthielden zich bij de stem ming over het gunstig advies. Kerk en Staat... Sommige lokale politici schij nen er problemen mee te hebben. Bij vroegere kon- frontaties, jaren terug en wij spreken hier nu in het algemeen en niet over Ninove als dusdanig was de inspiratie vaak louter anti-klerikaal. Deze tijd is hopelijk definitief voorbij. Nochtans moet van socialisten en sommige «echte libera len geen sympathie voor een instelling als de kerk fabriek worden verwacht. Het feit dat een aantal van deze mensen zich nu plots beginnen te roeren heeft als wij de ondertoon goed begrijpen te maken met hun be zorgdheid mogelijk ook ontevredenheid... over de grote bedragen die van de stadskas naar de her stellingswerken aan de O.L.-Vrouwekerk toevloeien. Voor de herstelling van de zijgevels Noord en Zuid was dit ruim 10 miijoen frank. De bijdrage voor het orgel wordt op ruim 4 miljoen frank geschat... Vol gens Jacques Timmermans zouden de stabilisatie- werken nog eens zo'n 100 miljoen kosten... Het zijn zware cijfers voor de gemeenschap en de stadskas. Het gaat om grote bedragen waar over terecht ernstige vragen mogen worden gesteld. Toch moet er een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen het gewone, traditionele werkterrein van de kerkfabriek en deze grote restauratiewerken. Wij durven niet veronderstellen dat de tegen stemmers en onthouders enig bezwaar zouden heb ben tegen de restauratie van onze prachtige abdij kerk, een uniek stuk kuituurpatrimonium. Dat de stad Ninove een inspanning levert die hand in hand gaat met de nationale subsidies lijkt ons maar nor- maai, en dan niet enkel omwille van het Abdijjaar... Anderzijds is het onlogisch en onverantwoord dat de kerkfabriek haar hele patrimonium zou te gelde maken voor deze restauratiewerken. De be schikbare middelen zijn zeker niet voldoende om deze grote uitgaven te dekken. Bovendien is de restauratie van het kuituurpatrimonium een maat schappelijke keuze die deze van de kerkfabriek over schrijdt en zelfs te buiten gaat. Wij hopen dat het tegenstemmen en onthouden wel degelijk strikt beperkt was tot het punt op de agenda. Zoniet waagt men zich op glad ijs, zeer gevaarlijk nu de winter zich terugtrekt.:." 6

Denderklok | 1985 | | pagina 1