U/Qams o\H?>Qe zin Inhuldiging van het nieuwe Rijkswachtkomplex te Ninove Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 29 maart 1985 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. h aan"e*?heid van de Staatssecretarissen Paula D'Hondt en Louis Waitniel, hoogwaardigheids bekleders die hier de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, het kerkelijk, burgerlijk en mi- litair gezag vertegenwoordigen, werd op woensdag 20 maart jl het nieuw Rijkswachtcomplex op de Aalstersesteenweg te Ninove plechtig ingehuldigd. In een uiterst verzorgde taal hield Distrikts- kommandant Kapitein Millecam een toespraak waar in hij na het welkomstwoord tot de genodigden, de historiek schetste van de Rijkswacht Ninove. De geschiedenis van de Rijkswacht Ninove gaat terug tot het jaar 1796. Bij de oprichting van de Franse Gendarmerie Nationale na de Franse Revo lutie, werd ook te Ninove een gendarmerie-afdeling opgericht op 11 april 1976. De personeelscapaciteit van deze eenheid was één brigadier en vier gendar men, die ondergebracht werden in de Stadskazerne gelegen op de Grote Markt (thans Graanmarkt). Onder het Hollands Bewind werd dit gebouw omgedoopt als Kazerne der Maréchaussée Bij het ontstaan van het Belgisch Koninkrijk bleef de Belgische Gendarmerie Nationale in hetzelfde ge bouw tot in 1865. In dit jaar oordeelde de gemeenteraad van Ni nove dat het weeshuis in de Korte Kerkhofstraat (nu Vlaeminckstraat) beter geschikt was als gen darmeriekazerne omdat zij voorzien was van grote stallen en binnenhof dat geschikt was voor het doen hunner wapenoefeningen - zoals de kronie ken het toen omschreven. In 1907 werd door het Ministerie van Openbare Werken een nieuwe kazerne gebouwd op dezelfde plaats waar het nieuw complex nu staat. Bij Koninklijk Besluit van 4 juni 1919 kreeg de Brigade een Eerste Opperwachtmeester te paard als bevelhebber. Verder maakten een Eerste Wachtmees ter en vijf onderofficieren te paard deel uit van het effectief. Op 24 mei 1922 werd de Brigade van Ni nove te voet geplaatst. U zult straks tijdens de rond leiding een visiuele indruk van aeze tijdsperiode kunnen verkrijgen aan de hand van een reeks prent kaarten en lichtdrukmalen verzameld door Adju dant De Vos. Maar een gebouw, en zeker een Rijkswacht complex gaat geen eeuwen mee. In 1979 onder impuls van de toenmalige Distriktskommandant Kapi tein Michieis alsmede van de Brigadekommandant Adjudant-chef Garez werden plannen gemaakt om de kazerne te slopen en op hetzelfde perceel een nieuw aan de functionele en sociale noden aan gepast administratief complex en vier logemen ten op te trekken. Op 9 maart 1982 werd door de Groepskomman- dant van Oost-Vlaanderen, Kolonel De Coninck, de eerste steen van de oude kazerne afgebroken. Als Ninovieter heeft de Kolonel, meer dan wie ook de emotionele geladenheid van de Ninoofse Rijkswach ters aangevoeld. De afbraak van het verouderd Rijks wachtcomplex evokeerde bij het personeel niet al leen een begrijpelijke nostalgie maar bouwde op de puinen terzelfdertijd de brug naar de Rijkswacht van morgen. Het traditioneel lint werd dan symbolisch door geknipt door de beide Staatssecretarissen, Direk- teur-Generaa! Delmulle, de Commandant van de Rijkswacht Generaal Bernaert en de inspekteur-Ge- neraal van de Rijkswacht Generaal De Vos. Met onverholen fierheid begeleidde Brigadeover ste Adjudant De Vos de genodigden in zijn nieu we rijkswachtkazerne. Het complex getuigt van een efficiënte soberheid en heeft niets meer weg van wat doorgaans door het woord kazerne wordt verstaan. Vervolgens was het select gezelschap te gast op het Ninoofse stadhuis, waar het werd begroet door Burgemeester Cosyns en die zijn toespraak besloot als volgt Ik wil tevens van de gelegenheid gebruik ma ken de Rijkswacht te danken voor de sympathieke en waardevolle medewerking. Gedurende mijn 20- jarige ambtstermijn van Burgemeester heb ik het genoegen gehad in de beste verstandhouding te kunnen werken met achtereenvolgens Distriktskom- mandanten De Veirman, Gullinckx, Michieis en Mil lecam en de plaatselijke bevelhebbers de Heren Sterck, Vervaet, Garez en De Vos. Dankzij weder zijds begrip is hier een echte samenwerking ont staan tussen Politie, Rijkswacht en Stadsbestuur, en dit niet alleen door uitwisseling van informatie en materiële hulp, maar bijzonder door het geloof van ons allen, leiding en manschappen, dat deze samenwerking uiteindelijk ten bate komt aan die wij dienen te beschermen de burger, de jeugd, kortom de hele bevolking. Opdat U een aangename herinnering aan onze stad Ninove, die de Oudste, de Stoutste en de Wijste der Steden genoemd wordt, zou bewaren, hebben wij er aan gehouden, in samenspraak met de Rijks wacht, ter bevestiging van de goede relaties, alle genodigden straks op een kleine receptie met jene ver van de Faluintjesstreek en Witkap, het streek- bier dat hier te Ninove gebrouwen wordt, te vergas ten. Mag ik dan ook Kapitein Millecam, Distriktskom mandant, en Adjudant De Vos van harte feliciteren en hen ter herinnering aan deze heuglijke dag een gedenkschaal overhandigen. Geachte Mevrouw en Heer Minister, Heren Com mandanten-Generaal, Heren Rijkswachtofficieren, de plaatselijke bevelhebber en gewezen bevelhebbers, U zou onze stad zeer vereren, indien U straks ons Guldenboek zoudt willen tekenen. Tot slot sprak Staatssekretaris Waitniel in naam van de Minister van Openbare Werken, de genodig den toe. Na een toelichting over de realisaties op gebied van openbare- en rijkswachtwerken in de re gio, de geplande versnelde automatisering van de griffies en de parketten, en het verbeteren van de doelmatigheid van Rijkswacht en Politie, besloot spreker als volgt De Rijkswacht van Ninove beschikt thans over een prachtig gebouw. Ik wens hen er een goed ge bruik van: Als rasechte Ninovieter, hier geboren en getogen, raakt het mij natuurlijk wel wanneer zo streekeigen gebouwen verdwijnen als de oude kazerne van de Rijkswacht en het vroegere station. Zij dateren van honderd jaar terug en waren het onverwoestbare produkt van Architekt Cluisenaer. leder van ons kent wel die typische bakstenen ge bouwen, opgetrokken in Boomse papesteen, waarin de hardsteen ingewerkt zat rond de ramen en in de plinten van het gebouw. De oude rijkswachtkazerne van Ninove had zelfs eerbiedwaardige voorouders. De ingang van de zijgeve! dateerde uit 1475 en het eigenlijke gebouw, opgetrokken in gele bak steen had dat typische getrapte deel met twee ge trapte dakkapellen. Dat alles is nu verleden tijd en de charme van de vroegere kazerne behoort uitslui tend tot het domein van de oude postkaarten. Deze plechtige ingebruikneming was onmoge lijk zonder de inzet en medewerking van een lange reeks van mensen die aan dit project hun beste krachten hebben gewijd. In naam van de Minister van Openbare Werken wens ik in de eerste plaats de Regie der Gebouwen in de persoon van de heer Direkeur-Generaal Delmulle te bedanken voor de be langrijke inspanningen die door zijn diensten wer den geleverd om tot die diepe kwantiteit en kwali teit van realisaties te komen die ons allen bekend zijn. Verder dank ik de heer Hoofdin- genieur-Direkteur Ceusters van de Regie der Gebou wen te Gent en zijn personeelsleden, de heer Van den Berghe, ontwerper en leidend ambtenaar van het werk, evenais de Dienst Elektriciteit en Elektro- mechanika die instond voor de elektriciteit, het Stu diebureau Verbeeck, Fraiture-Dumont en tenslotte de aannemers de heren N. Boucque, Van Huffel en Goeminne. In naam van de Minister van Openbare Werken stel ik dit nieuwe Rijkswachtcomplex van Ninove plechtig in gebruik. Een gulle maar vooral zeer gezellige receptie besloot de officiële plechtigheid. De inwijding van het nieuw Rijkswachtkomplex te Ninove droeg de onuitwisbare stempel van sober heid, stiptheid en een volgehouden discipline, waar voor wij Adjudant De Vos en zijn manschappen van harte en oprecht feliciteren, en waarop Kolonel De Coninck, nog steeds Ninovieter in hart en nieren, met een gelukkige intense voldoening zal terugblik ken Moge deze zeer stijvolle plechtigheid ertoe hebben bijgedragen om de banden tussen Burger en Rijkswachter onze Vriend nauwer en hechter toe te halen.

Denderklok | 1985 | | pagina 1