h r'st Sn ^/Qams Qq? Raadszitting Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 5 juli 1985 VAN 30 MEf 1985 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Timmermans Mijnheer de Burgemeester, Waarde Collega's, Ik begin met de schepen van financiën te felici teren omdat - technisch gesproken - uit hoofde van zijn specifiek ambt, de uitslag van deze stadsreke ning 1984 hem positieve cijfers oplevert 520 MF aan ontvangsten en slechts 475,2 MF aan uitgaven wat de gewone dienst betreft een boni van 44,8 MF. De buitengewone dienst heeft eveneens een be langrijk boni 125,1 MF ontvangsten en 96,2 MF uit gaven of 28,8 MF. De dienst voor orde tenslotte heeft een boni van 2,1 MF, zodat de rekening 1984 globaal siuit met een positief saldo van 75,8 MF.' Ten opzichte van verleden jaar is het globaal boni wel verminderd (toen 82,3 MF), maar belangrij ker is dat het schepencollege er zelfs in geslaagd is om het eigen dienstjaar positief af te sluiten 483,6 MF ontvangsten ten opzichte van 475,2 MF uit gaven of een positief saldo voor de gewone dienst van 8,4 MF en voor de buitengewone dienst 126,4 MF ontvangsten en 118,4 MF uitgaven of 8 MF boni. Belangrijk is evenwel deze cijfers naar het be leid toe te vertalen, want de schepen van financiën heeft niet louter een boekhoudkundige funktie Samen met de andere leden van het College van Burgemeester en Schepenen, dient hij een beleid te ontwikkelen. Het komt er dus op aan te weten of de beschikbare middelen adekwaat werden aangewend voor de nood zakelijke werking de passende klemtonen en prioriteiten wer den gelegd en initiatieven genomen om het aan de kiezers voorgehouden beleid te verwezenlijken. Alleen maar de gemeentelijke diensten draaien de houden is trouwens ipso facto geen synoniem van zuinig financieel beleid. Namens de S.P.-fraktie wil ik dan ook twee as pecten van uw beleid behandelen, te distilleren uit de cijfers van de stadsrekening 1) de «werkingskosten» van de gemeentelijke diensten: (binnen de bestaande dienstverlening) 2) de investeringen, om de Stad Ninove als pool in Zuid-Oost-Viaanderen aantrekkelijker te ma ken en de dienstverlening aan de inwoners te ver hogen, 1Het onderzoek van de werkingskosten slaat kwasi louter op de bestuurlijke taak van het gemeentebestuur of het verder in standhouden van bepaalde dienstverleningen, die voorheen reeds wer den ingericht, Kortom, hef was een onderzoek naar de gebruikte financiële middelen om de zaak draai ende te houden Het nazicht van alle details was uiteraard niet mogelijk en bleef dus beperkt tot steekproeven. Binnen het kader van mijn tussen komst wens ik mij dan ook te beperken tot algemene vaststellingen, waarna straks per functie eventueel nog meer detail-opmerkingen kunnen worden ge maakt. 1.1) inzake ontvangsten vorige dienstjaren Ik kan mij aansluiten bij het principe dat het stelselmatig en klakkeloos overnemen, jaar na jaar, van een aantal niet-realisfische cijfers uit de stads rekening moeten worden verwijderd. Onbegrijpelijk is evenwel het oninbaar verklaren van provinciale toe lagen ten bedrage van 181.976 en 8.339 F, respec tievelijk voor de restauratie van de Abdijpoort en de aanleg van het fietspad op de Denderhoufembaan. Deze bedragen zijn saldi, die de provinciale dien sten zelf, ambtshalve hebben ingeschreven in de ver beterde stadsrekening 1981. Evenwel is hieraan nog geen gevolg gegeven. ik stel voor dat deze beide bedragen worden aangehouden en bij de Provincie aangedrongen wordt op uitbetaling. Uw berustende houding geeft geen biijk van zuinig financieel beheer. 1.2) inzake verhaalbelastingen 1.2.1) de inkohieringen moeten eerder gebeu ren en niet op de voorlaatste dag van de toegelaten termijn, zoals voor de wegeniswerken te Pollare. Hef is schadelijk voor de financiële belangen van de Stad en dus geen blijk van zuinig financieel beheer. 1.2.2) de verhaalbelastingen moeten op dezelf de manier voor alle inwoners worden toegepast. Dit betekent het toepassen van de verordening op een, voor ieder werk, op dezelfde wijze samengestelde kostprijs m.a.w. de aangelanden van Pollare-dorp en Krepelstraat zijn benadeeld ten opzichte van de ze in de Zuurstraat, omdat vo°r dit laatste werk niet alle kostprijselementen in aanmerking werden geno men. Een echte eindafrekening van de werken werd trouwens in deze gemeenteraad niet goedgekeurd, wel, ter regularisatie, de betaalbaarstelling van eeri aantal fakturen. Naast voormelde discriminatie is dit ook geen blijk van zuinig financieel beheer. 1.3) inzake algemene administratie In plaafs van de door ons voorgestelde globale en voldoende binnenhuisinrichting, heeft het verder bijstellen in schuifjes, van noodzakelijke uitrusting, de stad méér geld gekost dan nodig. Het foedwillig ontberen van verschillende hon- derdduizende franken per jaar door hef niet-uitbaten van het cafétaria-gebouwtje bij het administrattiet centrum, is eveneens geen blijk geven van een zui nig financieel beheer. 1.4) inzake privaat patrimonium De verkoop door de stad van beschikbare bouw gronden (o.a. Doornkwartier) bleef ook in 1984 en zelfs tot heden einde mei 1985 achterwege. Deze periode van hernemende bouwaktiviteit was nochtans uitermate geschikt, wat ook de te werkstelling zou bevorderd hebben. Maar het schaadt ook de financiële belangen van de stad, omdat verschillende hiervoor aangega ne leningen op deze wijze niet eerder kunnen wor den afbetaald en aflossingen en interesten verder lopen ten laste van de Stad. 1.5) inzake brandweer Het probleem blijft gesteld inzake de inning van de ontvangsten van de Dienst 900 door de Stedelijke Kliniek en het betalen van de uitgaven hiervoor door de Stad. Hoe dan ook is eenvormigheid gewenst: inkomsten en uitgaven dienen te gebeuren door de zelfde instantie. Maar iangs het OCMW om bestaat er misschien mogelijkheid kosten verhalend ten op zichte van andere instanties of derden op te treden. 1.6) inzake vervoer, wegen, waterlopen Bij de administratiekosten vond ik verschillen de fakturen voor leveringen ten behoeve van het projekt R.I.N.T. van de Jonge Economische Kamer Geraardsbergen - Ninove - Zottegem. De medewerking van de Stad en deze dienst verlening zouden door deze Raad zeker niet betwist worden, maar wij werden hierin totaal genegeerd, ondanks voormelde kosten en het ter beschikking stellen van lokalen. In de pers hebben wij de mede werking van de Stad wel vernomen, zonder evenwel de vorm van de medewerking te kennen. Bij het onderhoud van buurtwegen vinden wij meer en meer aankoopfakturen van rioleringen, ten behoeve van werken, waarbij ook partikuliere belan gen gemoeid zijn. Ik ga riet in detail treden, maar verzoek het schepencollege een stelregel uit te werken die elke inwoner op gelijke voet stelt en niet overgeleverd laat aan politieke willekeur. Bij de N.V. Gravaubel te Brussel werden, blijk baar zonder enige concurrentie, tonnen Gripsol be steld, ten bedrage van verschillende honderdduizen- den franken samen goed voor meer dan 1 miljoen F. Wat is hiervan de reden Het niet laten spelen van de concurrentie, werkt hogere uitgaven van de Stad in de hand. Aan de Kouterbaan te Okegem werden werken uitgevoerd ten bedrage van 417.905 F. Er werden slechts drie aannemers geraadpleegd. Alle moge lijkheden om de laagste prijs te bedingen werden dus niet uitgeput. Verleden jaar feliciteerden wij het schepencol lege met het stadswerk voor de aanleg van parking binnen het voetbaldomein van Osta Meerbeke ten bedrage van 93.848 F voor asphalt- en grintleverin- gen. Ik vroeg toen ook de becijfering van loonkost, zoals gebeurde voor V.K. Ninove. ik ontving die nog steeds niet. Misschien kan nu terzelfdertijd aan mijn verzoek worden voldaan om ook de verbeterings- werken in de omgeving van V.K. Winnik te laten becijferen. Zoals verleden jaar ook reeds gezegd zijn deze gegevens belangrijk om diegenen van antwoord te dienen die verklaren dat V.K. Ninove alleen bevoor recht wordt door het stadsbestuur. Op het niet-tijdig maaien van gelijkgrondse ber men komt veel kritiek, omdat soms ook de verkeers veiligheid in het gedrang komt. Vroeger gebeurde dit in gans Groot-Ninove door de stadsdiensten zelf. Waarom werd in 1984 dit onderhoud aan een partiku- lier toegewezen voor een niet-gering bedrag en slechts voor een gedeelte van Groot-Ninove (Lees verder op pagina 2) EêT'n<l wee/<i/<

Denderklok | 1985 | | pagina 1