h fst Sn u^oams e<\ 0\Hs9e rind we C R I S I S T IJ D Raadszitting Vrijdag 23 augustus 1985 Negenenvijftigste Jaargang VAN 27 JUNI 1985 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onbetwistbaar is dit een onderwerp dat de laat ste jaren aan de orde van de dag blijft. Klaarblijke lijk leven wij nu in een periode die wij bijna de stabilisatie van de crisis kunnen nomen. Het zal dus nodig zijn om nog heel wat inspanningen te leveren om uit het dal te geraken, .willen wij er niet dieper in wegzinken. Welke zijn de oorzaken van de crisis Hoge kostprijs van energieprodukten Ongetwijfeld hebben prijsherzieningen een be langrijke rol gespeeld, maar toch zijn wij ervan over tuigd dat zij alleen het inluiden van de crisis be spoedigden. Hier kunnen wij Engeland, dat voor zijn energiebevoorrading onafhankelijk van het buiten land is, als voorbeeld stellen. Toch is ook dit land minstens even zwaar getroffen door de crisis als wijzelf. Japan is voor de aankoop van al zijn grondstof fen volledig op het buitenland aangewezen. Ertsen kopen zij in Brazilië en Australi®toch wel enorme afstanden. Niettemin slagen zij er in om bijvoor beeld personenwagens van de andere kant van de wereld naar hier te verschepen om ze dan nog goed koper af te staan dan onze eigen produktie ter plaat se. Nochtans kennen zij een uitzonderlijke economi sche bloei. Andere landen van het Verre Oosten volgen in hun spoor. Een veel te belangrijke inmen ging van de Staat in de privésektor is niet alleen in ons land oorzaak van de crisis, maar in alle lan den van West-Europa. Laten wij even herinneren aan de ontwikkeling in België sinds 1960. Toen waren er in ons land iets meer dan drie honderdduizend Staatsambtenaren einde van de ja ren zeventig meer dan achthonderdduizend. Reken hierbij de toename van het personeel in de parastata len of vennootschappen onder Staatstoezicht (R.T.T. Post Postcheck A.S.L.K. Gemeentekre diet Nationale Bank Krediet aan de Nijverheid Spoorwegen Buurtspoorwegen SABENA...); verder nog de provinciebesturen en het gemeente- personeel. Jaarlijks zijn er ongeveer 100.000 jongeren die op de arbeidsmarkt een plaats zoeken als werkne mer of zelfstandige en daarvan kwamen er 60.000 in de overheidssektor terecht I Men vermeerderde de belastingen en de sociale bijdragen, en verder ging de Staat voortdurend be- langrijke leningen aan België is hier steeds kop loper geweest. Anderzijds deed men beroep op 30 tot 40.000 buitenlanders om de rangen in de privé sektor aan te vullen. Om onze ambtenaren werk te verschaffen wer den nieuwe instellingen opgericht die dan heel wat verplichtingen opleggen aan de privésektor. Gelijk welke middenstander heeft toch dageljjks formulie ren in te vullen of belastingen te betalen, zonder dan te spreken van de belangrijke bedrijven die hier voor heel wat personeel moeten inschakelen. Wat is uiteindelijk het resultaat? ledereen weet welke waanzinnige hoge bedra gen men moet afdragen aan de belastingen, hier omtrent is alle uitleg overbodig. Een paar andere voorbeelden spreken toch ook boekdelen. In welke mate is het aanvaardbaar dat een metser aan zijn werkgever 700 F per werkuur kost, terwijl de werk nemer zelf hiervan nog maximaal 200 F van over houdt In de woonsektor betaalt men nationaal ge middeld 40% aan onroerende fiscaliteit, verder nog de personenbelasting die toch vlug 50% beloopt. En nog zijn er mensen die beweren dat men de woningen méér moet belasten om de crisis op te lossen... Had men in het verleden een paar honderddui zend ambtenaren minder aangeworven en de indus trie meer armslag gegeven teneinde de werkgelegen heid in de privésektor te bevorderen had men heel wat minder buitenlanders toegelaten dan ware er nooit sprake geweest van crisis. Wij staan niet vijandig tegenover buitenlanders wij zijn ervan overtuigd dat ook deze mensen niet beter wensten dan werk te vinden in eigen omge ving. Destijds, en zelfs nu nog hadden wij deze landen méér moeten helpen, niet alleen om humani taire redenen maar uiteindelijk ook in ons eigen voordeelaan een rijke kan men meer verkopen dan aan een arme... Meer dan 70% van onze uitvoer gaat naar de rijke E.G.-landen. Wij zijn er dus van overtuigd dat alleen zeer grondige hervormingen een oplossing kunnen bieden aan de huidige crisis en deze zullen op de eerste plaats dienen doorgevoerd in de sociale sektor. Nemen wij terug het voorbeeld van de werkne mer met uurkostprijs van 700 F. Welnu het heeft niet veel zin besparingen te doen op de 200 F van het netto-loon (minder koopkracht), wel veleer op de lastenpost van 500 F. Zo zou men de sociale bijdrage van iedere werknemer kunnen storten op een privaatrekening om op deze wijze een kapitaal te vormen dat alleen kan aangesproken worden bij persoonlijke redenen (ziekte, werkloosheid, pensioen...). De gemeenschap zou dan alleen nog moeten tussenkomen in speciale omstandigheden, bijvoor beeld werkongeval op jeugdige leeftijd. Wij zijn ervan overtuigd dat men in dergelijke omstandigheden de sociale bijdragen drastisch zou kunnen verminderen omdat men heel wat onregel matigheden kan uitsluiten. Geleidelijk zou men ook de belastingen kunnen verminderen wat ook hier een gunstige invloed zou hebben op bepaalde misbruiken. Hebben wij het recht om onze nakomelingen een hypotheeklast op te leggen die zij misschien nooit zullen kunnen afbetalen En dit opdat wij een stelsel zouden kunnen in stand houden dat bewezen heeft toch niet helemaal rond te draaien. Laat ons toch niet uit het oog verliezen dat de openbare schuld met ongeveer 500 miljard F per jaar toeneemtkapitaal dat toch vroeg of laat moet te rugbetaald worden. Het zal moeilijk zijn om de nodige maatregelen te treffen veel ivoren torentje zal men moeten af breken. Maar beseft men wel dat het zo verder niet meer kan 10) Aankoop van twee containers Goedkeuring - Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht Goedkeuring voorwaarden. Dhr Durant Ingevolge de aankoop van een vrachtwagen met containerafzetinstallatie is het ge wenst bijkomende containers aan te kopen teneinde deze installatie maximaal te kunen gebruiken. De aankoop van twee containers wordt thans voorgesteld. Deze aankoop zal tot de goede werking van de dienst openbare werken bijdragen. De aankoop mag geraamd worden op 200.000 F. Voor de dekking van deze uitgave werden vol doende kredieten in de begroting dienstjaar 1985, buitengewone dienst, ingeschreven. Bijgevolg stellen wij U voor: 1) De aankoop van twee containers ten behoe ve van de dienst openbare werken goed te keuren. 2) De opdracht te gunnen bij wijze van een beperkte offerteaanvraag. 3) De voorwaarden goed te keuren. 4) De uitgave te dekken met kredieten voorzien in de begroting dienstjaar 1985, buitengewone dienst. Mevr. De Kegel Het P. De Montplein geeft een slordig uitzicht. Ofwel worden die containers niet tijdig geledigd ofwel doen de aanbrengers zich niet de moeite hun glas of papier erin te stoppen. Dhr Durant Vooral het laatste gebeurt. Ze laten de dozen waarmee ze glas brengen ter plaatse achter. Dhr Daumerie De voorziene opening is wel klein en daardoor ontziet men zich soms de moeite. Dhr Cornelis Maar er staan toch ook lege dozen. Dhr Durant Beide gevallen zijn juist. Dhr Raes doet een (onverstaanbaar) voorstel over vervoer. Dhr Durant We kunnen dat eens laten onder zoeken. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. Rekendienst 11) Stadsbegroting over 1985 Goedkeuring wijzi gingen nrs. 1 (gewone diehst) en 2 (buitenge wone dienst). Dhr Torrekens geeft enige toelichting en dhr Timmermans en Mevr. De Kegel uiten enkele opmer kingen. Dhr Verekens Bij het artikel 764/745/51 van de Uitgaven - eigen dienstjaar op de buitengewone dienst, het artikel betreffende de energiebesparende maatregelen in het stedelijk zwembad, had ik graag van dhr Callebaut wel enige uitleg gehad. Volgens mij zijn daar enige zaken die niet kloppen. (Lees verder op pagina 2) eH/

Denderklok | 1985 | | pagina 1