u/aams De Informatie- en Toeristische Dienst te Ninove EDITORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 6 september 198S Van instellingen gesproken (1). Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. ONTSTAAN In 1980 werden door het Brugse Stadsbestuur een aantal initiatieven gestart rond de informatie verspreiding. Meer bepaald richtte men een ombuds- dienst en een informatiekantoor op. Dit was meteen een primeur voor België. Sindsdien werden ook in verschillende andere (grote) lokaliteiten gelijkaardige diensten opgestart. Sterk veralgemeend, kunnen we stellen dat ge noemde diensten een vlottere kommunikatie tussen de bevolking en de (lokale) overheid, en vice versa, beogen. Konkreet komt het hierop neer dat deze diensten enerzijds een tussenschakel vormen tussen het gemeentebestuur en de inwoners, en anderzijds de bevolking trachten te informeren over zaken van algemeen belang en hen helpt in hun kontakt met de administratie (lokaal, regionaal, nationaal). Met deze doelstellingen voor ogen werd, op 1 juni II., door het Ninoofse Stadsbestuur, na een vopr- bereidende periode, een de/gelijke dienst geopend. WAT? De Ninoofse dienst vormt een kombinatie van het informatiekantoor, de ombudsdienst en de toe ristische dienst. In grootsteden zoals Brugge zijn dat drie afzonderlijke diensten, maar rekening houdend met de bevolkingsgrootte van Ninove leek één ge meenschappelijke dienst aangewezen. Genoemde diensten vormen ten andere stuk voor stuk deelfa- cetten van de informatieverspreiding. Met groeperen van deze diensten is dus lang niet onlogisch De Ninoofse informatiedienst werd onderge bracht op het gelijkvloers van het oud-stadhuis. Zo doende gaf deze nieuwe dienst opnieuw een ziel aan het in november vorig jaar door de stedelijke administratie verlaten gebouw. Anderzijds kon de informatiedienst hier gebruik maken van de psy chologische lagere drempel die dat gebouw, door zijn jarenlange traditie, verworven heeft. Bovendien blijkt uit verschillende Nederlandse studies (onze noorderburen hebben reeds een stevige traditie in zake info-bureau's) dat het info-kantoor best in het (kommerciële) centrum van de stad gelegen is. Onze informatiedienst groepeert dus in feite drie aspekten van de informatieverspreiding, nl. 1) toeristische dienst Ondanks het relatief rijke patrimonium van Groot-Ninove, ontbrak tot nog toe vrijwiel iedere vorm van promotie, dit in schril kontrast met bijv. Aalst en Geraardsbergen. De toeristische dienst beoogt dus het promoten van Ninove op toeristisch vlak. Hiertoe .werden een aantal initiatieven geno men, nl. een infobureau waar iedereen terecht kan voor folders over Ninove en omstreken tegelijk wordt ook propagandamateriaal van andere centra aan geboden het uitwerken van 12 wandelbrochures en 3 fiets routes het opstellen van een eenvoudige toeristische fol der die in de horecabedrijven wordt verspreid. Een dergelijk folder werd reeds eind 1984 ge bruikt bij de voorstelling van het ARTIS-boek over de Denderstreek het signaleren van (toeristische) manifestaties aan diverse instanties, evenals het doorspelen van een toeristische steekkaart bv. - Nieuws uit de Denderstreek - 55-stedenboek van België - vakantiegids van de K.A.C.B. het organiseren van tentoonstellingen. Dit ka dert in het informatieaspekt. Komende tentoonstellingen in 1985: - Leefmilieu en Volksgezondheid 6 t.e.m. 18 september - Ernest Claes 5 t.e.m. 13 oktober - Week van het bos 1 t.e.m. 8 november - Ninoofse fanfares 29 november t.e.m. 22 december. 2) informatiedienst De informatiedienst heeft als taak een vlottere kommunikatie tussen gemeentelijke overheid en be volking te behartigen. Konkreet komt het erop neer dat deze dienst momenteel instaat voor de eindredaktie en lay-out van Ninove-info het samenstellen van thematische informatiebro chures Reeds verschenen - afval, wat doe je ermee - stadspremies te Ninove - wat te doen ingeval van overlijden In voorbereiding - de P.O.B. - Ninove sportcentrum heht samenstellen van een «administratieve gids» uitgegeven i.s.m. het reklamebureau Suurland's Vademecum b.v. het wegwijs maken van de bevolking in de stads administratie het voorzien in dokumentatie over (verleden en heden) van Ninove. De dienst beschikt over: alle persknipsels over Ninove (vanaf 1981) dokumentatiemappen waarin de historiek van de verschillende deelgemeenten wordt behandeld, evenals de historiek van de belangrijkste gebou wen van Groot-Ninove een katalogus met een bibliografie over Ninove de jaarverslagen van de stad (vanaf 1977) Optie een wekelijks persknipselkrant kan verkregen worden (tegen kostprijs). 3) ombudsdienst Dit aspekt van de informatieopdracht behelst het geven van informatie in de breedts mogelijke zin van het woord. De bevolking kan hier terecht voor tal van informatiefolders uitgaande van regionale, provinciale en nationale instanties, (vb. huurwet^ geneesmiddelen, energiebesprende maatregelen, 60 gids, huisvestingspremies, e.d.). Bovendien kan men op de ombudsdienst terecht met om het even welk probleem. Wat niet onmiddellijk kan opgelost worden, wordt opgezocht. De vragensteller krijgt dan naderhand antwoord en wordt eventueel ver wezen naar de bevoegde instanties. 167. Het ontbreekt niet aan diensten in ons leven. Het aandeel van de dienstverlening in het nationaal produkt neemt steeds verder toe. De staatsdiensten waarmee wij allemaal willens nillens te maken hebben vormen reeds een doolhof op zichzelf. U zou verschieten wat voor diensten er in het Ninoofse alleen allemaal te verkrijgen zijn. R.i.N.T. (Reconversie, Infrastructuur, Nijverheid en Tewerk stelling), maakte er werk van en produceerde de brochure Administratief Ninove met de steun van de Kredietbank. Liefst 65 bladzijden zijn nodig om een overzicht te geven van al die diensten, hun bevoegdheden, kontaktpersonen en adressen. Een belangrijke dienstverlener is de stad. Aan organisaties en commissies ontbreekt het niet. Er zijn vooreerst de politieke organen het college van burgemeester en schepenen, de gemeenteraad en de vier sekties van de gemeenteraad waar het voor bereidend werk gebeurt. Vergaderen en dienstverie- nen is nu eenmaal het lot en de uitdaging van lo kale politici. En dan komt de lange lijst van stadsdiensten. In het nieuwe stadhuis kan men U bij de receptie wegwijs maken naar de verschillende diensten se cretariaat, bevolking, burgerlijke stand, onderwijs, ontvangerij, rekendienst, openbare werken en eco nomische zaken of ruimtelijke ordening, huisvesting, leefmilieu, beplantingen. sn de Dreefstraat kunnen de boekfanaten terecht in de stedelijke openbare bibliotheek. Nu zijn op het oude stadhuis de socio-kulturele diensten ge vestigd. Atleten, gewezen atleten en sportievelingen kunnen terecht in het sportcentrum en de zwemkom langs de Parkiaan. Ook het stadsmagazijn staat bij de diensten vermeid. Daar moet je zijn voor het ontlenen van materiaal. Naar wij vernemen wordt het vullen van jerry-cans niet meer als dienstverlening aanzien... De veiligheidsdiensten kent U waarschijnlijk welrijkswacht, politie, brandweer, hulpdienst 900, civiele bescherming en Rode Kruis. De lijst gezondheidsinstellingen is dmvangrijk: de H. Hartkliniek en Moederhuis, de Stedelijke Kliniek, het P.M.S.-centrum, de polyklinieken Christelijke Mutua liteiten en Bond Moyson, en de zes bejaardentehui zen Het Stedelijk Rustoord voor Bejaarden (O.C. (Lees verder op*pagina 2) 9

Denderklok | 1985 | | pagina 1