en om s De Regie der Posterijen en de Middenstand EDIT ORIAAL Vrijdag 13 september 1985 Negenenvijftigste Jaargang Van instellingen gesproken (2). Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De Regie der Posterijen komt doorgaans alleen in het nieuws wanneer er kritiek op uit te brengen is. Kritiek over politieke benoemingen, over zwaar aankomende tariefverhogingen, over laattijdig be stelde poststukken, over de sluitingsuren van de postkantoren. En uiteraard ook wanneer er ergens een hold-up te melden valt. Zelden wordt over de posterijen goed nieuws medegedeeld. En vaak is deze kritiek ook terecht Maar ook ten aanzien van de regie der Poste rijen moet men echter aan Caesar geven wat Caesar toekomt. Al was het maar omdat de diensten die de Posterijen verstrekken ook ten gerieve van de middenstand te weinig gekend en gebruikt wor den. Vandaar dit overzicht. GEWONE VERZENDINGEN De rol van de postbode is voldoende bekend, en iedereen weet wel hoe en tegen welk tarief men naar binnen- of buitenland brieven, drukwerken en postkaarten kan versturen. Minder bekend is wellicht dat een aantal zen dingen met drukwerk gelijkgesteld zijn, o.m. manu scripten van boeken en nieuwsbladen, handgeschre ven partituren, fotokopieën en computerafdrukken, Daarentegen worden getypte nota's, kopveën op doorslagpapier, films en negatieven niet als druk werk beschouwd. Om van het tarief van de tijdschriften te kunnen genieten moeten de publicaties ten minste om de drie maanden verschijnen de artikels van algemene informatie moeten minstens 30% van hun oppervlak te dekken, en de eventuele advertenties moeten uit gaan van ten minste drie verschillende commerciële firma's andere dan uitgever of drukker. Uitzondering op deze regel geldt voor als postabonnement ver stuurde ondernemingsbladen die alleen voor perso neelsbladen en gepensioneerden van de onderne ming bestemd zijn. Tijdschriften mogen gefrankeerd worden door middel van gewone postzegels, voorafgestempelde zegels, afdrukken van frankeermachines of franke ring in geld. Zij moeten aan het loket van een post kantoor worden afgegeven. Op bijvoegsels dient de gedrukte melding voor te komen Bijvoegsel bij... gevolgd door de titel en de datum of het nummer van het blad. Zij moeten bij alle exemplaren van de bedoelde uitgave .worden gevoegd. Frankering in geld is mogelijk voor met ten min ste 1.000 exemplaren afgegeven drukwerken, dag bladen en tijdschriften, reclamemonsters, debetno ta's, fakturen enz... Deze zendingen moeten voorzien zijn van de gedrukte vermelding België-Belgique, P.B. gevolgd door het kantoor van afgifte (met postnummer), het kennummer van het postgewest en het nummer van de machtiging. Die machtiging dient op het voor ziene formulier schriftelijk aangevraagd en de beta ling geschiedt bij de afgifte. Ongeadresseerde zendingen van alle aard (brie ven uitgezonderd) kunnen huis aan huis besteld wor den tegen één exemplaar per brievenbus voor ten minste één postkanton, bestelronde, gemeente of straat. Die poststukken mogen niet kleiner zijn dan 9 cm x 14 cm en niet groter dan 22 cm x 32 cm. Ze moeten samen met een borderel 988 (waaraan een specimen is gehecht) aan de loketten van de kantoren worden afgegeven, samen met een dienst brief kaart 989 per bestemmingskantoor, verzameld in pakken van 100 en 250 exemplaren (met vermel ding voor het overschot). Er gelden speciale bepa lingen voor overlijdensberichten en wekelijkse perio dieke drukwerken. SPECIALE DIENSTEN Een nieuwe dienst van de Posterijen is de POSTPAC. Dit is een gebruiksklare verpakking uit stevig karton die op elk postkantoor te koop is. Er zijn 4 modellen van deze kartonnen dozen be schikbaar. Zij kosten resp. 20, 30 of 40 F stuk en kunnen (uiteraard mits frankering) als brief, druk werk of pakje verstuurd worden. Voor de verzending van dringende stukken kan nu ook de TAXIPOST instaan. Alle dringende zendingen die vóór 10 u. afge geven worden, worden vóór 18 u. ter bestemming gebracht. In Brussel, Gent, Antwerpen en Luik werkt Taxipost ook op zon. en feestdagen en 24 op 24 uur. In de veertien andere centra werkt de dienst van maandag tot en met zaterdag tussen 6.30 en 22 u. Per zending moet door de afzender een ver- voerdocument Taxipost worden ingevuld. Binnen de agglomeraties bedraagt het tarief bij afhaling op verzoek 250 F tot 1 kg en 350 F van 1 tot 15 kg (van zaterdagmorgen 6 uur tot maandag 6 uur resp. 375 F en 525 F). Hierop wordt 10% korting toege staan bij afgifte in een postkantoor en afhaling op basis van een verbintenis. Voor bijkomende inlich tingen wende men zich tot Taxipost Dispatch BUREUFAX is een dienstverlening die het, aan de hand van een facsimile-apparatuur en via de telefoonlijn, mogelijk maakt om het even welk do cument (max. formaat Din B4 of A4) in 40 seconden over te seinen. Het origineel document wordt na de overseining teruggegeven. Het facsimile wordt aan de geadres seerde afgegeven onder gesloten omslag (binnen de vier uren van de afgifte van de zending) maar kan ook binnen het uur afgehaald worden. De verzen dingstaks bedraagt 100 F 100 F per verzonden bladzijde) waaraan bij afgifte aan huis een uitrei kingstaks van 150 F dient toegevoegd. Deze dienst functioneert ononderbroken te Brussel X, Antwerpen X, Gent X en Liège X en (tijdens de normale uren) in 27 andere belangrijke postkantoren. Voor verdere inlichtingen wenden men zich tot de afgevaardigden van de Commerciële Dienst van de Regie der Posterijen. DE POSTREKENING Het uitgebreid dienstengamma dat de privé- banken en de openbare kredietinstellingen bieden maakt voor elk ondernemer het bezit van een bank rekening en van rechtstreekse relaties met een bank- agentschap praktisch onmisbaar. Het Bestuur der Postchecks spant zich echter ook in om zijn specifieke troeven uit te spelen. Zo kunnen de houders van een postrekening (met waarborgkaart) niet alleen, zoals met een ge wone bankkaart, checks tot 7.000 F uitschrijven, maar ook op de postkantoren tot 20.000 F per check ophalen. De postrekening mag tot 25.000 F in het rood staan mits dit negatieve saldo binnen de twee maan den wordt aangezuiverd. Een voordeel (dat de banken wel als concur- rentie-vervalsend zullen aanzien) is dat overschrij vingen kosteloos zijn evenals de toegestuurde dag uittreksels. De Postomat is zeker nog lang niet zo verspreid als de Bancontact en de Mister-Cash-kaarten. Men kan er echter wel tot 20.000 F mee afhalen, en dit ook in Frankrijk en het Groot-Hertogdom. 158. Naast de gemeentelijke dienstverlening, de vei ligheid, de gezondheidszorg, het O.C.M.W., de ere diensten en het gerecht blijkt het onderwijs een bij zonder omvangrijk en kompleks net van instellingen in Ninove aan te bieden. Het primair onderwijs is nog vrij goed ver takt over het hele Ninoofse grondgebied. Dit geldt in het bijzonder voor het kleuteronderwijs. Kleuter onderwijs wordt gegeven in acht stedelijke kleuter scholen (Geraardsbergsestraat, Groeneweg, Park laan, Appelterre-Dorp, Appelterre-Wilderstraat, Ne- derhasselt, Voorde en Denderwindeke), twee rijks basisscholen in Ninove en Meerbeke en liefst twaalf vrije scholen (het College, H. Harten, Brussel straat, Lindendreef, Aspelare, Meerbeke, Neigem, Okegem, Outer-Lebeke, Outer en Denderwindeke). Dat zijn zo maar eventjes 22 kleuterscholen. Men kan moeilijk zeggen dat de vrije keuze in het gedrang komt... Ook het lager onderwijs is nog vrij sterk ge spreid wat het aantal instellingen betreft. Het is gespreid over zes stedelijke scholen (Geraardsberg sestraat, Groeneweg, Appelterre-Dorp, Nederhasselt, Voorde en Denderwindeke), de twee rijksbasisscho len van Ninove en Meerbeke en nog tien vrije scho len. Enkel de kleuters van het klooster van Outer- Lebeke, Lindendreef en Brusselstraat moeten nood- (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1985 | | pagina 1